Skocz do zawartości

Klipsch RP 600M


KrólKiczu

Recommended Posts

Cześć. Jak już wspomniałem w innym wątku, stałem się chwilowo posiadaczem kolumn amerykańskiego Klipscha, RP 600M. Pierwsze co rzuca się w oczy to ich wielkość. Jak na monitory są naprawdę duże. No i to pierwsze kolumny tubowe, których słucham. 

O samym dźwięku nie mogę zbyt wiele powiedzieć, gdyż dane mi na razie było przesłuchać jedynie dwóch albumów i kilku pojedynczych utworów ale to co usłyszałem z grubsza zgadza się z moim wyobrażeniem o tych paczkach. Dominuje w nich góra (dość jaskrawa, chociaż nie tak straszna jak w "legendach" 😉) i dół pasma. Środek jest wycofany (delikatnie ?) ale chyba taki właśnie sposób prezentacji wymyślili sobie producenci tej firmy. Mówiąc w skrócie to kolumny, które grają "efekciarsko". Bas schodzi nisko (aczkolwiek wydaje mi się, że nie tak nisko jak w audio physic) jest mocny i twardy. Góra błyszczy, czasem nawet bardzo błyszczy 😉, jednak po ponad dwóch godzinach słuchania nie odczułem zmęczenia. Niestety, po przesiadce z dynaudio excite x18 pierwsze co rzuca się w oczy to średnica. Podczas gdy w duńskich paczkach to właśnie średnica (choć nie tylko) gra pierwsze skrzypce, tutaj jest ona w tyle. Chociaż ... zauważyłem, że w nowszych, popowych nagraniach ta średnica nie jest tak bardzo wycofana jak w starszych produkcjach. A może to tylko moje złudzenie. Generalnie wg mnie to kolumny dla młodszego odbiorcy, który szuka mocy i potęgi. Jak zauważył w recenzji większych braci RP 600m redaktor Kisiel, to kolumny idące trochę w stronę estradówek. Także jeśli ktoś szuka kolumn do imprezowania i głośnego słuchania techno i pochodnych, to idealne kolumny dla niego. Jeśli jednak ktoś szuka paczek do delektowania się subtelnościami wokali czy pięknem szarpania strun przez Marka Knopflera to moim zdaniem nie ten kierunek 🙂

Pozdrawiam, Sebastian. 

IMG_20210204_175733.jpg

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica nie jest tak mięsista ale musisz przyznać,że do muzyki bardziej dynamicznej niż akustycznej dają sporo frajdy :) moim zdaniem za tą cenę to bomba, miałem jamo c103 ,które też miały dużo góry , powietrza i szybki krótki bas i świetnie je zapamiętałem. Jak masz zamiar je zwrócić to lepiej od razu bo jak przyzwyczaisz się do tuby to potem w innych konstrukcjach jej lekko brakuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do muzyki "bardziej dynamicznej" lepszymi kolumnami są jednak audio physic classic, które też grają dobrym, sprężystym, a o wiele niżej schodzącym basem. Mają też o wiele lepszą średnicę, a góra, mimo że rozdzielcza, nie ma tej jazgotliwej ostrości co Klipsch. Generalnie pomimo mojego pozytywnego nastawienia do tych paczek, nie zagrzeją one u mnie dłużej miejsca. Co nie zmienia faktu, że te kolumny mogą mieć swoich wiernych fanów. Jednak ja, jako starszy słuchacz, preferuje nieco inne granie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może stwierdzenie "jazgotliwa ostrość" jest odrobinę na wyrost. Jest po prostu coś w wysokich tonach co od czasu do czasu drażni. Nie pamiętam utworu, ale wiem że gdzieś gdzie pojawiła się trąbka (której niestety oryginalnego brzmienia nie znam) był to dźwięk dość ostry i delikatnie tnący uszy. Jednak w szeroko pojętym popie te kolumny się po prostu sprawdzają. Powiem więcej, komuś kto nie szuka w muzyce doskonałości tak jak Ty @kaczadupa Adamie 😉, te kolumny mogą się naprawdę podobać. Rzeczywiście, bas jest szybki i zwarty (co akurat mi się podoba), a góra poza "momentami" kiedy coś "zasyczy" jest czytelna i rozdzielcza. Gdyby przeważały w moim repertuarze gatunki jak nowsza elektronika, pop czy hip hop, być może te kolumny zagościły by u mnie dłużej. Powiem więcej, gdybym miał wybierać kolumny w przedziale cenowym do 3000 PLN mogły by być one jednym z faworytów. Znam też kolumny Klipscha z serii R i seria RP to rzeczywiście kolumny, które w stereo mogą spokojnie się sprawdzić. Problemem w moim przypadku może być też to, że ja wolę granie spod znaku dali czy dynaudio a to jednak inny biegun niż klipsch. Także jeśli ktoś szuka szybkich kolumn z dobrym basem, trochę jaśniejszą góra i delikatnie wycofaną średnicą, te kolumny mogą być dla niego 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...