Skocz do zawartości

Dirac Live


Tomasz Kluczynski

Recommended Posts

16 minut temu, marcinmarcin napisał:

@Tomasz KluczynskiA nie jest trochę za bardzo podbita ta krzywa? Ja u siebie stosuje dużo bardziej wypłaszczone i tak mam dużo basu. Generalnie przy EQ raczej staramy się obniżyć górki, bez zasypywania dołków. Podbijanie pasma które "nie gra" w danym pomieszczeniu/kolumnach/wzmacniaczu prowadzi do tego że dużo szybciej na pokrętle głośności pojawiają się spore zniekształcenia, więc w rzeczywistości zmniejsza sie nam użyteczny poziom głośności.

Wiesz mam ustawione 3 krzywe do wyboru ,które wybieram z pilota.

1.Gdzie bas jest podbity ale nie za dużo

2.Taka jak dla słuchania przez parę osób  nie w głównym miejscu odsłuchowym z basem podobnym jak w 1.krzywej

3.Z basem podbitym najmocniej.

Bez włączonego Diraca tego niskiego basu prawie nie słychać ,pomimo że Arcam SA30 gra bardzo ładnie niskim basem a kolumny T+A Cryterion TS350 mają na tabliczce zaznaczone pasmo od 32Hz do 45kHz to widać że z powodu słabej akustyki pomieszczenia w pokoju tego niskiego basu nie było ani słychać ani nie było go widać na wykresach z pomiarów.Dlatego trzeba było go mocno podbić podczas kalibracji.W takim rozmieszczeniu jak sprzęt z kolumnami stoi w chwili obecnej nie mam za bardzo możliwości poprawy samej akustyki pokoju.Za jakiś czas  przeniosę wszystko na dłuższą ścianę i wtedy za pomocą bas trapów i paneli absorbujących i rozpraszających będę mógł poprawić akustykę w pokoju i myślę że ten bas wtedy sam się pojawi bez konieczności tak dużego podbijania.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Witam. Wszystkich jestem nowa. Potrzebuje pomocy z kalibracja Dirac live dla arcam avr390. Mamy zrobiona profesjonalna kalibracje i oryginalna ścieżkę odsluchowa oraz zoptymalizowana przez serwisanta. Niestety jest ona tak "naciągnięta" ze praktycznie nie ma basu czy to z frontów czy  suboowera. Czy jest skoś z Krakowa lub okolic kto mógłby nam pomóc dostroić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Natalia1986 napisał:

Witam. Wszystkich jestem nowa. Potrzebuje pomocy z kalibracja Dirac live dla arcam avr390. Mamy zrobiona profesjonalna kalibracje i oryginalna ścieżkę odsluchowa oraz zoptymalizowana przez serwisanta. Niestety jest ona tak "naciągnięta" ze praktycznie nie ma basu czy to z frontów czy  suboowera. Czy jest skoś z Krakowa lub okolic kto mógłby nam pomóc dostroić?

Złóż reklamacje u "profesjonalisty" i opisz swoje oczekiwania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Natalia1986 napisał:

Właśnie od kilku dni nie odbiera... 

Trochę nie wiem , po co przy DL w KD profesjonalista , ale ok. Pobierasz na komputer aplikacje DL ze strony Arcama i dalej postępujesz wg. instrukcji.

https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/arcam/avr390/instrukcja?p=29

https://www.youtube.com/watch?v=1gMmgZeXRKE

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był gościu który z firmy której kupowaliśmy arcam i on nam robił ścieżkę odsłuchową na lepszym mikrofonie niż ten który był dołączony do zestawy. Oraz pomógł nam ta krzywa ustawić i tak to zrobił ze basu teraz nie ma 

I mieliśmy robiony w tym programie 

 

Edytowano przez Natalia1986
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , profesjonalista wiele się nie natrudził :) 

Zastosował jedną z wielu metod opisywanych w necie , czyli poprowadził krzywą przez wierzchołki podbić. 

Moja dobra rada , kliknij w lewym górnym rogu w te trzy poziome kreseczki , wstaw zamiast tej krzywej normalną krzywą Arcama. Zapisz i powinno pomóc. Jak chcesz to to ustawienie też możesz zapisać na kompie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kubakk napisał:

Jakie kolumny i subwoofer ? Przed kalibracją lepiej grało ?

U mnie sub ma 15-20dB podbicia poniżej 80Hz względem reszty pasma (z wygładzeniem dzięki czemu nie rezonują meble) a na powyższym chyba na +/- 0dB ;) 

Tonsil głośniki 5szt  siesta  + subwoofer active250

amplituner arcam avr390

Przed zmiana amplitunera dużo ładniej schodził bas i był przyjemniejszy dla uszu 

19 minut temu, tomek4446 napisał:

No dobra , profesjonalista wiele się nie natrudził :) 

Zastosował jedną z wielu metod opisywanych w necie , czyli poprowadził krzywą przez wierzchołki podbić. 

Moja dobra rada , kliknij w lewym górnym rogu w te trzy poziome kreseczki , wstaw zamiast tej krzywej normalną krzywą Arcama. Zapisz i powinno pomóc. Jak chcesz to to ustawienie też możesz zapisać na kompie. 

A ta krzywa normalna to bedzie jakby "oderwana" od odsłuchu na naszych głośnikach? 

Edytowano przez Natalia1986
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, slaw0001 napisał:

No nie wiem. Jak dla mnie to przy tych ustawieniach bass powinien byc sejsmiczny. Zawsze można też wyłaczyć filtr i zobaczyć jak to wtedy działa bez ustawień Dirac Live.

Słabo właśnie. 

Na poprzednim amplitunerze grały znacznie lepiej. Teraz po kalibracji tylko i wyłącznie jest problem z basem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Natalia1986 napisał:

Słabo właśnie. 

Na poprzednim amplitunerze grały znacznie lepiej. Teraz po kalibracji tylko i wyłącznie jest problem z basem.

A wiesz jak wyaczyć filtry? Jeżeli to z lewej strony na szarym polu, pod napisem Filters trzeba odznaczyć wszystkie kwadraciki. Dzwięk wtedy leciła bezpośrednio z amplitunera bez modyfikacji przez filtry. Pytanie czy wtedy Wam sie to spodoba i czy basu jest więcej czy mniej. A czy ze zmiana ampli, zmienialiście też układ kolumn może, alebo miejsca odsłuchu?

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że Wasze odczucia są całkiem normalne przy przechodzeniu na sprzęt wyższej jakości. Po prosu nie ilość świadczy o jakości. Te takie szczyty, które widać na Waszych wykresach to mocne podbicie basu przez tzw. mody własne pomieszczenia. Objawia sie to faktycznie głównie poprzez nienaturalne podbicie basu dające efekt dudnienia i jeżli w kinie domowym to jeszcze ujdzie, to juz przy słuchaniu muzyki bywa to męczące. Program Dirac Live właśnie do tego został stworzony aby sobie z tymi modami radzić. Na pierwszy "rzut" ucha objawia się to może miejszym natężeniem basu, ale za to jest bardziej różnorodny, detaliczny - lepszy jakościowo. Dlatego proponuje troche posłuchać w nowych ustawieniach i ostateczny werdyk wydać za jakiś czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane Tonsile to raczej niższa półka sub https://www.skleptonsil.pl/gdn-20-100-3-4-ohm,id64.html

https://www.skleptonsil.pl/aktiv-250-3-kolory,id6.html

głośnik 20cm , słaby wzmacniacz - szybko musi wpadać w przesterowanie co odczuwalne może być jako "przyjemne" miękkie dudnienie

wg mnie tak jak slaw0001 pisze , ustawienie zestawu kolumn by akustyka nie podbijała dołu (jeśli ściana przednia gdzie stoi sub ma poniżej 5m to potrafi podbicie wynieść 20-40dB zależnie od pozostałych długości) i bas zniknął ;) Myślę ,że polecany przez @robotnik klipsch na 15" głośniku załatwiłby problem , szczególnie jeśli ktoś lubi przywalenie.

 

W filmach dla suba liczy się poniżej 40Hz , w muzyce 50-100hz - przynajmniej dla mnie te wartości odpowiednio dobrany i ustawiony sub ogarnia // na w/w wykresach brakuje sporo poniżej 30-40Hz

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

A wiesz jak wyaczyć filtry? Jeżeli to z lewej strony na szarym polu, pod napisem Filters trzeba odznaczyć wszystkie kwadraciki. Dzwięk wtedy leciła bezpośrednio z amplitunera bez modyfikacji przez filtry. Pytanie czy wtedy Wam sie to spodoba i czy basu jest więcej czy mniej. A czy ze zmiana ampli, zmienialiście też układ kolumn może, alebo miejsca odsłuchu?

Bez filtru praktycznie nie słychać basu. Jak sie filtr to jest go odrobinę więcej ale praktycznie jakby nie pracował subwoofer. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

Można powiedzieć, że Wasze odczucia są całkiem normalne przy przechodzeniu na sprzęt wyższej jakości. Po prosu nie ilość świadczy o jakości. Te takie szczyty, które widać na Waszych wykresach to mocne podbicie basu przez tzw. mody własne pomieszczenia. Objawia sie to faktycznie głównie poprzez nienaturalne podbicie basu dające efekt dudnienia i jeżli w kinie domowym to jeszcze ujdzie, to juz przy słuchaniu muzyki bywa to męczące. Program Dirac Live właśnie do tego został stworzony aby sobie z tymi modami radzić. Na pierwszy "rzut" ucha objawia się to może miejszym natężeniem basu, ale za to jest bardziej różnorodny, detaliczny - lepszy jakościowo. Dlatego proponuje troche posłuchać w nowych ustawieniach i ostateczny werdyk wydać za jakiś czas.

My na tej kalibracji dokładnie rok słuchaliśmy. My tez nie lubimy efektu dudnienia.

Zastanawia nas fakt ze jak dluga piosenki w stereo to nawet niskie tony fajnie słychać natomiadt jak die włączyć subwoofer to nie ma żadnej praktycznie różnicy. Co mnie skłania do pytania po co taki kupować skoro z niego nie wiele arcam chce dać. 

Może coś z krzywa jest nie tak lub z ustawieniami. 

Podpinalismy nasz subwoofer tez do znajomego amplitunera Cambridge i efekt jest o niebo lepszy 

42 minuty temu, Kubakk napisał:

Podane Tonsile to raczej niższa półka sub https://www.skleptonsil.pl/gdn-20-100-3-4-ohm,id64.html

https://www.skleptonsil.pl/aktiv-250-3-kolory,id6.html

głośnik 20cm , słaby wzmacniacz - szybko musi wpadać w przesterowanie co odczuwalne może być jako "przyjemne" miękkie dudnienie

wg mnie tak jak slaw0001 pisze , ustawienie zestawu kolumn by akustyka nie podbijała dołu (jeśli ściana przednia gdzie stoi sub ma poniżej 5m to potrafi podbicie wynieść 20-40dB zależnie od pozostałych długości) i bas zniknął ;) Myślę ,że polecany przez @robotnik klipsch na 15" głośniku załatwiłby problem , szczególnie jeśli ktoś lubi przywalenie.

 

W filmach dla suba liczy się poniżej 40Hz , w muzyce 50-100hz - przynajmniej dla mnie te wartości odpowiednio dobrany i ustawiony sub ogarnia // na w/w wykresach brakuje sporo poniżej 30-40Hz

Nasza wersja stroi na nóżkach 

20220124_165612.jpg

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

No dobra , profesjonalista wiele się nie natrudził :) 

Zastosował jedną z wielu metod opisywanych w necie , czyli poprowadził krzywą przez wierzchołki podbić. 

Moja dobra rada , kliknij w lewym górnym rogu w te trzy poziome kreseczki , wstaw zamiast tej krzywej normalną krzywą Arcama. Zapisz i powinno pomóc. Jak chcesz to to ustawienie też możesz zapisać na kompie. 

A Ty jakbys skorygował krzywa 

Edytowano przez Natalia1986
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...