Skocz do zawartości

Dobre kolumny + średni wzmak czy dobry + średnie kolumny


Patryk Szulc

Recommended Posts

Mam taki dylemat bo upatrzyłem sobie takie dwa zestawy, nie chcę wnikać dlaczego akurat te ale chodzi o kwestie finansowe (coś w stylu zakupy od znajomych po dobrych cenach powiedzmy). Chcisłbym się Was poradzić czy lepiej zagrają kolumny Dali 450 ze wzmacniaczem klasy Baltlab epoca II lub Caspian mk1 czy Audio Physic Tempo 2 ze wzmakiem klasy Arcam Alpha 9?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk Szulc napisał:

Nikt nic? :( 

Tak na prostą logikę. Jak weźmiesz dobre kolumny i średni wzmacniacz, to kolumny pokażą wszystkie możliwości wzmacniacza. Jeśli weźmiesz średnie kolumny i dobry wzmacniacz, to kolumny nie pokażą pełnej jakości wzmacniacza, więc chyba lepiej zainwestować więcej w kolumny niż we wzmacniacz. Jasne jest, że zbyt duża dysproporcja klasy poszczególnych elementów zestawu będzie bez sensu, bo zgodnie ze starą zasadą każdy zestaw jest tak dobry jak jego najsłabszy element. Jak weźmiesz za dobre kolumny do słabego wzmacniacza to obnażą wszystkie jego niedoskonałości, a nawet bardzo dobry wzmacniacz na kiepskich kolumnach nie zabrzmi. W moim przypadku kolumny kosztowały sporo więcej niż wzmacniacz i jestem bardzo zadowolony z uzyskanego efektu.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myk polega na tym, że dobry wzmacniacz jest zrobić łatwo, a dobre kolumny trudno. Dlatego właściwie wszystkie wzmacniacze są dobre albo bardzo dobre, natomiast kolumny są często kiepskie albo średnie. A te bardzo dobre są przeważnie już bardzo drogie. Zdecydowanie lepiej inwestować w kolumny. A najlepiej w kolumny i akustykę pomieszczenia.

Tylko wygląda mi na to, że to w ogóle nie jest problem kolegi Patryka. Kolega ma do wyboru dwa zestawy. Proponuję posłuchać obu i samemu zdecydować. Przecież nie musi być tak, że droższe kolumny lepiej wpiszą się w jego gust. Mogą mu się bardziej spodobać te tańsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem , takie recepty , że przy wyborze całości sprzętu to kolumny cenowo mają dominować nad wzmacniaczem to nieporozumienie. Cena jest kryterium drugorzędnym , po prostu te dwa elementy , wzmacniacz oraz kolumny muszą stanowić synergię w warunkach akustycznych naszego pomieszczenia. Czyli odsłuch we własnej chałupie , i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

Moim skromnym zdaniem , takie recepty , że przy wyborze całości sprzętu to kolumny cenowo mają dominować nad wzmacniaczem to nieporozumienie. Cena jest kryterium drugorzędnym , po prostu te dwa elementy , wzmacniacz oraz kolumny muszą stanowić synergię w warunkach akustycznych naszego pomieszczenia. Czyli odsłuch we własnej chałupie , i tyle.

To co piszesz jest oczywiście prawdą, ale to jakby kolejny krok, rozwinięcie pytania postawionego przez założyciela wątku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@misiek x, jeśli kogoś poniosło, to na pewno nie mnie.

Proponuję mały eksperyment myślowy. Na jaki zestaw w kwocie ok. 5000 zł byście się zdecydowali? Zakładamy dla ułatwienia, że pomieszczenie mamy dość małe.

1. wzmacniacz SMSL Q5 PRO + kolumny za 4500 zł, np. Focal Aria 906, ATC SCM7, Audio Physic Classic 3

2. wzmacniacz za 4 500 zł, np. Cambridge Audio CXA61 + kolumny za parę stówek, np. Wilson Raptor 1, Magnat Monitor Supreme 202, Heco Victa Prime 202.

Czy jest ktoś na sali, kto wybierze "2"?

* oczywiście zakładamy, że zostajecie z tym zestawem na lata. Nie ma możliwości dokupić lepszych kolumn w przyszłości;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszka pandory otwarta. Zanim rozpeta sie prawdziwa wojna ja zawczasu napisze swoje zdanie. Nie ma zadnej uniwersalnej recepty. Gra caly tor audio, wlacznie z kablami i wobec tego sa udane zestawienia, takie sobie i kompletne porazki. Wsrod tej pierwszej grupy sa takie, w ktorych wzmacniacz jest duzo drozszy niz kolumny i na odwrot. Dodatkowo czasem jeden kabel potrafi wszystko zepsuc. Amen.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Moim skromnym zdaniem , takie recepty , że przy wyborze całości sprzętu to kolumny cenowo mają dominować nad wzmacniaczem to nieporozumienie. Cena jest kryterium drugorzędnym , po prostu te dwa elementy , wzmacniacz oraz kolumny muszą stanowić synergię w warunkach akustycznych naszego pomieszczenia. Czyli odsłuch we własnej chałupie , i tyle.

Czyli jeśli mamy Toppinga MX3 i Heco Aurora 300, które mają niezłą synergie tzn. że to powinien być ostateczny zestaw?

Cena jest kwestia najważniejszą i kluczową, bo właśnie to jest punkt startowy, od którego zaczynamy dobór systemu.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

@misiek xczy jest ktoś na sali, kto wybierze "2"?

* oczywiście zakładamy, że zostajecie z tym zestawem na lata. Nie ma możliwości dokupić lepszych kolumn w przyszłości;)

Słaby ten eksperyment myślowy, bo poruszasz się na ekstremach. Dlatego to wszystko wydaje się oczywiste.

Ale jeśli mamy te 5k, ale rzucimy inny rozkład:

2k na wzmacniacz, 3k na kolumny

Czy,

3k na wzmacniacz z funkcjami sieciowymi, 2k na kolumny

Wybór nie jest już taki oczywisty.

Edytowano przez DudasDudek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem, ze tyle się bezie działo i dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) Może doprecyzuję trochę. 
Dali jakiś czas temu u znajomego słyszałem (z Arcamem 9) i nawet fajnie grają tylko jakby takiej otwartości dźwięku brakowało, przestrzeni ale ogolenie fajnie. Teraz coś tam zmienia i sprzedaje kilka rzeczy, zmienia w ogóle system. Rozmawiałem z nim i mówił, że te Dali grają o wiele lepiej z dobrym piecem, typu właśnie Baltlab (tego kupił w miejsce Arcama) czy Caspian (tego mogę kupić w miarę dobrej cenie - ok 1800).  Z kolei mogę też "dobrze" kupić te AP (2300) ale wtedy nie wystarczy na Caspiana ale mogę od niego kupić Arcama 9 za jakieś 800 zł. Tak to wygląda :)

Dali 900 + Caspian 1800 - 2700
AP 2300 + Arcam 700 - 3000

Pytanie, abstrahując od gustów, co obiektywnie zagra lepszej klasy dźwiękiem? Caspian + Dali czy AP + ten Arcam? A może ktoś zna obie kolumny i by mógł opisać takie podstawowe różnice - bas/zejście, średnie, przestrzeń, wysokie tony (tu Dali nieco niedomagają ale podobno dobry piec pomaga), uniwersalność (słucham różnej muzyki ale bez ciężkich klimatów, metali, disco polo i poważnej). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz tymczasowo lepsze kolumny i gorszy wzmacniacz?

9 godzin temu, Patryk Szulc napisał:

Rozmawiałem z nim i mówił, że te Dali grają o wiele lepiej z dobrym piecem, typu właśnie Baltlab (tego kupił w miejsce Arcama) czy Caspian (tego mogę kupić w miarę dobrej cenie - ok 1800).  Z kolei mogę też "dobrze" kupić te AP (2300) ale wtedy nie wystarczy na Caspiana ale mogę od niego kupić Arcama 9 za jakieś 800 zł.

Skoro kupił baltlab-a w miejsce arcama to sprawdzasz u siebie jego wzmak czy warto np. Zakupionego tanszego arcama zmienic na baltlab-a i masz wlasne zdanie w tym momencie. Jeśli baltlab zmasakruje arcama na kolumnach AP to wuesz na co zbierać w przyszłości. Jesli jednak mozna żyć z arcamem to temat skonczony... proste prawda :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że nawet niedrogie kolumny świetnie się mogą skalować z drogim torem.

Wszystko rozbija się o zgranie zestawu, akustykę, upodobania.

Gdy bym miał siedzieć na wzmacniaczu za kilkaset zł przy znacznie droższych kolumnach (przerabiałem to) wolę iść w odwrotna stronę, bo z Dali 450 spokojnie można jeszcze dużo wyciągnąć.

Wg mnie Caspian z Dali 450 to bardzo średni kompan, ale co kto woli, prędzej Baltlab.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2021 o 23:28, Patryk Szulc napisał:

Chcisłbym się Was poradzić czy lepiej zagrają kolumny Dali 450 ze wzmacniaczem klasy Baltlab epoca II lub Caspian mk1 czy Audio Physic Tempo 2 ze wzmakiem klasy Arcam Alpha 9?

Sam widzisz co narobiłeś swoim pytaniem 😉 

Jeżeli masz możliwość przetestowania w/w zestawów u siebie zrób to i wybierz ten który tobie odpowiada najlepiej. Skromnie od siebie dodam że wolę średni wzmak + dobre kolumny ale to tylko moje zdanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk juz dostaje mnie-wiecej info co wiekszosc by zrobiła bo zdania sa podzielone i wrzuca nowa opcje nr3!

1 godzinę temu, Patryk Szulc napisał:

A co byłoby lepsze, w podobnym budżecie (+/- 200-300 zł)?

W ten sposob to można w nieskończoność a i yak efekt moze sie Tobie nie podobać. Ja proponuję lepsze kolumny w Tym wypadku czyli wspomniane AP, poniewaz wzmacniacz wedlug Twojego opisu ma kolega czyli baltlab i arcam ktorego probuje sprzedać. Bierzesz oba do siebie i sam wyrabiasz sobie zdanie czy arcam jest wystarczajacy i moze byc w systemie a juz pojawila sie fajna informacja że.....

 

3 godziny temu, Felix1 napisał:

Ten Arcam to stary, ale dobry wzmacniacz. Moim zdaniem dużo lepiej zagra Arcam z AP, niż np. Caspian z Dali.

 

Tutaj jeszcze.....

3 godziny temu, Felix1 napisał:

Nic nie będzie niczego masakrować.

Tak, Batlab zagra lepiej. Ale to raczej nie będzie przepaść. 

 

Wybór należy do Ciebie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2021 o 12:40, Kraft napisał:

Dlatego właściwie wszystkie wzmacniacze są dobre albo bardzo dobre

Gratuluję wiedzy drogi kolego, ale tak po prostu nie wypada pisać. Ludzie to czytają, ani nie chcę nawet myśleć co o nas myślą po takim wpisie.

Dnia 6.02.2021 o 13:52, Kraft napisał:

Czy jest ktoś na sali, kto wybierze "2"?

Bardzo ekstremalne przykłady podałeś do porównania, ale nie omieszkam się do nich odnieść. W pierwszym zestawie zabraknie mocy na wysterowanie tych kolumn, a w drugim możesz być pewny iż kolumny pokażą na co je stać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Patryk Szulc napisał:

Pytanie, abstrahując od gustów, co obiektywnie zagra lepszej klasy dźwiękiem? Caspian + Dali czy AP + ten Arcam? A może ktoś zna obie kolumny i by mógł opisać takie podstawowe różnice - bas/zejście, średnie, przestrzeń, wysokie tony (tu Dali nieco niedomagają ale podobno dobry piec pomaga), uniwersalność (słucham różnej muzyki ale bez ciężkich klimatów, metali, disco polo i poważnej). 

Na takie pytanie jest tylko jedna obiektywna odpowiedź. Posłuchaj co możesz w swoich warunkach akustycznych! Jeżeli chodzi o odpowiedź subiektywną to ja osobiście też postawiłbym na lepsze (AP) kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...