Skocz do zawartości

Akcja adaptacja - czyli lepiej w panierce niż sauté.


sonique

Recommended Posts

Oj, od dawna się za to zabieram ale obowiązki rodzinne skutecznie mnie od tego do tej pory odciągały. Trochę poczytałem, trochę podpatrzyłem... Nie wszysko zrobić mogę (estetyka, budżet, innni użytkownicy salonu, itp.) - ale na pewno coś zmienię. Chciałbym się z tu podzielić przemyśleniami aby większe umysły w dziedzinie akustyki spojrzały czy tędy droga.

Pomieszczenie odsłuchowe (salon):

adaptacja.jpeg.68bf1f97ade63f029d79faeb053404e4.jpeg

Wyzwania : Salon (28m2) otwarty na kuchnię (12m2) oraz hall (4m2). Duże drzwi tarasowe (3m szerokości) wzdłuż  jednej ze ścian (brak zasłon). Nierówne odległości kolumn od ścian bocznych. Niezbyt furtunne proporcje samego salonu (prawie 2:1 - chociaż nie bardzo wiadomo jak go mierzyć). Okno za słuchaczem (brak zasłon). 

Co chcę poprawić: zredukować pogłos, poprawić szczegółowość i precyzję wysokich tonów, lokalizację instrumentów na scenie - to najpierw, a potem zobaczymy.

Co mogę zrobić:

- wprowadzić mobilne ustroje wyciągane na odsłuchy na ścianę lewą i prawą.

- zainstalowaś grubą zasłonę zasłanianą na odłuchy - lecz nie wierzę, że istotnie zredukuje odbicia - mobilne absorbery sprawdzą się chyba lepiej (???).

- kompleksowo zaaranżować akustycznie ścianę przed słuchaczem (za kolumnami)*

- ewentualnie zainstalować dyfuzory lub półki z książkami po lewej i prawej stronie okna za słuchaczem.

- wysuwać kolumny na odsłuchy na odległość do 1m od ściany przedniej kolumn (obecnie to czynię co znacnie poprawia odsłuch).

 

* Mój pomysł na ścianę przed słuchaczem (za kolumnami): zainstalowanie robionej na zamówienie ramy aluminiowej z nałożoną nań dowolną grafiką estetycznie maskującą wszystko co się za nią znajduje. Rama na całej ścianie za kolumnami (wymiar ok. 3.2m x 2.75m (Sz x W)). Do tego systemu mam dojście więc nie będzie to dla mnie duży koszt. Pytanie co "schować" do środka. Myślę o tym: https://www.mega-acoustic.pl/sklep/panel-akustyczny-pg1-8-cm/ lub o tym https://www.mega-acoustic.pl/sklep/panel-akustyczny-pg1-5-cm/. Oraz jaką powierzchnię wygłuszyć? Całą ścianę? Tylko pasy za kolumnami? Pomieszczenie spore i z pogłosem, na którego zniwelowanie może i jedna wygłuszona ściana nie poradzi - tego nie wiem.

Na ściany boczne - mobilne ustroje wyciągane na odsłuchy, mam te na oku: https://www.mega-acoustic.pl/sklep/fiberexellent/

Budżet: do 2tys. - najchętniej mniej.

Edit: niechętnie - ale absorbery mogę umieścić też na suficie (2-4szt, 60x120cm każdy).

Podsumowując: trzyma się to kupy?

 

A na rozluźnienie zaptrezentuję Wam ustrój akustyczny o bliżej nieznanej skuteczności, który ma jednak jedną bezdyskusyjną zaletę: nie wzbudza podejrzeń domowników co do naszych intencji:

absorber.thumb.jpeg.4f6312a97aed23cb9b219ba63862a072.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...