Skocz do zawartości

Zestaw stereo, ok 28m2, do ok. 6000zł


Łukasz Ptak

Recommended Posts

Cześć, Dzień dobry
W związku z mnogością opcji, małym doświadczeniem, rozbieżnością opinii w sieci oraz kilkoma kwestiami, których nie odnalazłem w podobnych wątkach na tym forum bardzo proszę Was o opinię.

Do rzeczy :)  :

1) Ile pieniędzy mogę przeznaczyć na sprzęt?

Tak jak w tytule. Zaczynałem od przedziału 4000-5000zł , jednak finalnie "przełknę" okolice 6000zł.
 

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

W przypadku amplitunera raczej preferowałbym nowy. Głośniki raczej też, choć widzę opcję jakiegoś outletu. Gdyby amplituner nie miał CD- teraz lub w przyszłości chciałbym dokupić odtwarzacz, który już nie musiałby być nowy - choć zastanawia mnie kwestia żywotności lasera.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy

Zestaw stereo z ewentualną rozbudową w przyszłości o gramofon.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Telewizor i przestrzeń prosząca się o dobre audio :) 

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Powierzchnia pokoju to dokładnie 27,85m2. Pomieszczenie o regularnym kształcie prostokąta zbliżonym do kwadratu o dużej wysokości: 2,93m. Dokładny rzut i widok na ścianę rtv w załączniku

6) Jakiej muzyki słuchamy

To kwestia, która chyba działa na niekorzyść. Wydaje mi się, że gdy ktoś ma wyraźnie sprecyzowany gatunek jest łatwiejszym przypadkiem do pomocy. Choć w jednym ze sklepów usłyszałem, że w tym przedziale cenowym nie ma to, aż takiego znaczenia...może ;)
Słuchamy z Żoną różnorodnej muzyki. Od rocku i bluesa przez reggae, hip-hop po pop i muzykę alternatywną. W rankingu spotify z ubiegłego roku górowała alternatywa.  Do tego zdarzy się muzyka klawiszowa i skrzypce oraz mocne wyraźne wokale (głównie damskie). 

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

I tak i tak. Na chwile obecną planujemy zakup amplitunera wraz z głosnikami i niezbędnym okablowaniem. W przyszłości może pojawić się gramofon oraz ewentualna wymiana lub rozbudowa zestawu. 
Ogólnie rzecz biorąc chcemy stworzyć zestaw, który posłuży nam na długie lata i jego jakość na to pozwoli. Lubię wydać na jakąś rzecz więcej pieniędzy (tak wiem, że w świecie audio są to śmieszne kwoty), ale korzystać z niej przez dłuższy czas. Jak to się mawia: "Biednych nie stać na tanie rzeczy".

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Oczekujemy aby sprzęt stal się centrum rozrywki audio w domu. Poza ambientowym graniem "na co dzień" w tle, będzie służył do odsłuchów muzyki z spotify, tidala i youtube. Do tego bardzo miłym dodatkiem byłaby możliwość odtwarzania płyt CD. W kwestii CD mając założony budżet 6000zł jestem w stanie zrezygnować z tej opcji i dokupić odpowiedni moduł w przyszłości kosztem jakości w chwili obecnej. Precyzując- wolę mieć lepszy, bardziej rozwojowy  amplituner/wzmacniacz/kolumny niż na siłę szukać takiego z opcją CD. Także miłym dodatkiem byłaby możliwość skomunikowania sprzętu z telewizorem do netflixa.
W dalszej przyszłości (ok 2-3 lata) jak już wspominałem myślimy nad zakupem gramofonu.

9) Preferencje dźwięku

Jest to bardzo trudna kwestia do wyrażenia w słowach. O ile w przypadku słuchawek mam jakieś doświadczenie i nie jedną miałem w uchu tak ze sprzętem tego typu już jest gorzej.
Lubię przestrzenny i wielowarstwowy dźwięk. Wyraźny, precyzyjny z odczuwalnym basem jednak nie dudniącym. Lubię słyszeć każde przeciągnięcie palcem po strunie w gitarowych utworach.
Jest to trudne do wyrażenia przez laika ale jakbym miał w trzech słowach określić  to do czego dążę to: PRZESTRZEŃ, CZYSTOŚĆ, PRECYZJA jednak nie z ostrością i  surowością studyjnych monitorów.
Nie jestem także fanem głośnych odsłuchów, a dyskotek nie będę urządzał ;) 

10) Dodatkowy lecz bardzo ważny opis

Jestem po dwóch wizytach w salonach audio w Warszawie. W jednym mniejszym kameralnym zaproponowano mi w tym budżecie:

  • amplituner Pioneer NC-50DAB
  • monitory Pylon Ruby 

Zestaw ten miałem od razu możliwość odsłuchać. Dźwięk wydawał mi się być czysty i wyraźny (głównie w muzyce blues'owej gdzie jest nacisk na jakość), lekko ciepły co mi odpowiadało. Jednak przy utworach bardziej pop'owych mam wrażenie że w dolnych partiach czegoś brakowało. Całość nie rozbrzmiewała wystarczająco. Może to kwestia tego że utwory były puszczane ze spotify. Pomieszczenie było spore choć sama część do odsłuchów nie była ogromna. Następnie została odtworzona muzyka z płyty CD i wyraźnie można było odczuć różnicę- oczywiście na korzyść.
W tym zestawie mam też pewne wątpliwości co do Pioneera. Nie wiem dlaczego ale kojarzy mi się marketowo. Rzeczywiście jeśli chodzi o źródła to właściwie spełnia wszystkie kryteria, ale przeglądając internet nie spotykałem zbyt często propozycji z nim w zestawie. Czy moje obawy są uzasadnione?

Następna wizyta to duży znany salon w Warszawie gdzie powiedziano mi, że "z tym budżetem to nie ma za bardzo wyboru do tak dużego pomieszczenia"...co mnie przyznam lekko zmieszało w szczególności że na stronie internetowej wiele zestawów jest w filtrach wyselekcjonowane jako 25-30m2. 
W każdym razie zaproponowano mi:

  • Amplituner Yamaha MusicCast R-N803D
  • kolumny podłogowe Imagine X1T 

lub

  • monitory ELAC Carina BS243.4

Yamaha bardzo często pojawia się w podobnych wątkach. Oczywiście część osób doradza część odradza. Jednak większość mówi że to dobry sprzęt. Niestety jeszcze nie miałem przyjemności odsłuchać. Kolumny Imagine zwyczajnie mi się nie podobają :) choć sprawdzę jak grają.
A zestaw z N803 i monitorami ELAC przekracza znacząco budżet choć nie powiem jest to kuszący zestaw. Pan też powiedział, że do takiego rozmiaru wnętrza monitory raczej nie wystarczą.

11) Miejscowości

Warszawa, Kielce

12) Reasumując

Czy wnętrze tej wielkości i w budżecie do 6000zł można nagłośnić monitorami? czy już muszą to być kolumny podłogowe?  - na rysunku kolejno czerwone i niebieskie

Czy nie jest problemem to, że nad jednym z monitorów byłaby nadwieszona szafka?  - jak widać na widoku ściany rtv

Czy do takiego wnętrza N803D nie jest aż nadto "mocarny"? Czy nie lepiej zainwestować w lepsze głośniki i kupić nieco niższy model amplitunera? Raczej nie będę już nagłaśniał większego pomieszczenia w przyszłości (max.30m2) i też nie jestem fanem bardzo głośnego odsłuchu

Czy monitory zbierające dobre opinie: Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition będą w stanie nagłośnić to wnętrze?

Co możecie mi jeszcze poradzić?

Zestawy o których myślałem:

monitory:

  • amplituner Pioneer NC-50DAB
  • monitory Pylon Ruby 

 

  • amp ROTEL A12
  • B&W 606 S2 Anniversary Edition

 

  • amp Yamaha MusicCast PianoCraft MCR-N670D
  • B&W 606 S2 Anniversary Edition

kolumny podłogowe:

  • amp Yamaha R-N803D
  • Heco Aurora 700

amplituner:

  • ONKYO TX-8390

Mam nadzieję, że moje wypowiedzi nie były zbyt chaotyczne. Proszę o wyrozumiałość i będę wdzięczny za każda opinię i sugestię.

Pozdrawiam
Łukasz 

 

AUDIO_STEREO.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Musisz wyjść na odsłuch poza salony TopHiFi.

Będziesz miał po prostu więcej sprzetu do wyboru.

Jeśli koniecznie musi to być amplituner no to Yamaha RN 803. I tu w zasadzie nie masz obecnie innego wyboru. Bo konkurent Onkyo 8390 jest niedostępny.

Do takiego pomieszczenia polecam był jednak kolumny podłogowe.

W połączeniu z Yamaha dobrze sprawdzi się Heco Aurora 700/1000 albo Magnat Signature 507

Z monitorów to jednak polecam bym duże i wydajne Monitor audio Silver 100.

Ewentualnie opcja podmiany amplitunera na 2 urządzenia. Magnat MR 780 + osobny streamer jak WXAD 10 od Yamahy albo IEast M30 PRO

Zapraszam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze patrzyłem na Yamahę n602. Przeczytałem wątek na forum o różnicach i domyślam się, że chodzi o wiekszą moc i wszechstronność? 

Onkyo tym bardziej uderza wszechstronnością ze względu na obecność portow hdmi. 

A jak wygląda porównanie rn 803 z onkyo 8390 pod względem jakości brzmienia? Można przeczytać w internecie że są mocno porównywalne.

Czy są może jakieś nieoficjalne wieści o potencjalnej dostepnosci onkyo?

Jeszcze w temacie elektroniki. Czy mam rozumiec, że taki magnat mr780 zagra lepiej niz yamaha 803?

Muszę umówić sie na odsłuch tych kolumn i sprawdzić na własne uszy.

Czyli rozumiem ze proponowałbyś raczej odrzucić myśli zakupu monitorów do tej powierzchni? Silver 100 wyglądają świetnie i tez sa kusząca propozycją. Tez do odsłuchania.

Dziękuję jeszcze raz. Powoli zaczyna mi sie krystalizowac obraz świata stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Łukasz Ptak napisał:

A jak wygląda porównanie rn 803 z onkyo 8390 pod względem jakości brzmienia? Można przeczytać w internecie że są mocno porównywalne

Tu nie znajdziesz spektakularnych różnic kwestie który przypadnie bardziej do gustu zależy  też od połączenia z kolumnami. Musisz wybrać się na odsłuch porównać parę zestawów i wtedy wnioski wyciagna się same. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Łukasz Ptak napisał:

Czy mam rozumiec, że taki magnat mr780 zagra lepiej niz yamaha 803?

24 minuty temu, maverick2005 napisał:

Czy lepiej to ciężko stwierdzić,ale na pewno inaczej.

Zgadzam się z kolegą - inaczej. Osobiście dla mnie odsłuchowo lepiej wypada 780 niż 803, przynajmniej w moim połączeniu z MA Silver 1. Chociaż nie ukrywam, że chodzi mi po głowie wymiana kolumn aby spróbować czegoś innego.

Wybierając MR780 czytałem o nim dużo opinii i wiele osób faworyzowało go na tle konkurenta 803. Minus Magnata to brak wbudowanego streamera, można jednak w prosty i tani sposób rozbudować go o chromecast audio.

Podsumowując, ze wszystkich wymienionych ja bym wybrał 780.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...