Skocz do zawartości

Denon AVR-X2600H Kalibracja Audysey / MultEQ app / Wyniki dla układu 5.0 / Akustyka pomieszczenia


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Na początku chciałbym zaznaczyć , że  jestem początkującym użytkownikiem audio i nie miałem za wiele styczności z dobrym sprzętem wcześniej , ale staram się pogłębiać wiedzę :) z rożnych źródeł ...

W ostatnim czasie zakupiłem zestaw kolumn 5.0 Heco Aurora 700 + 300 + 30 center do mojego amplitunera Denon AVR-X2600H ( dziękuję S4Home za doradztwo i sprzedaż na odległość ) - niestety jeszcze nie zakupiłem Heco Sub 30A ( to nastąpi pewnie w marcu ze względu na niedostępność koloru czarnego ) . W końcu po rozstawieniu zestawu w salonie przyszedł czas na kalibrację i ustawienie wstępne ... Kalibrację wykonałem w MultEq app ( dzięki stolarz :) ) aby zobaczyć jak wpłynęła na wyniki. Kalibrację wykonałem nocą w pełnej ciszy dla jak najrzetelniejszych wyników.

Poniżej przedstawię wyniki w formie zdjęć :

1. Ustawienia kolumn / odległości / poziomy db na pierwszych 2 zdjęciach - jeśli chodzi o edycję w tych wynikach zmieniłem :

- Centralny z Dużego na małe i odcięcie 80Hz

- Surround odcięcie z 40Hz na 80Hz

Wyniki odległości i poziomu ( Db ) nie ruszałem

 

68365224_Wynikikalibracji2.thumb.jpg.0fbace28509c08231b472202cd64950c.jpg

169268183_Wynikikalibracji1.thumb.jpg.4ea2f6b2611c03dd16d174ab74734067.jpg

2. Wyniki korekcji w pomieszczeniu ( krzywe przed i po dla każdej kolumny ) - i tu jest widoczny pies pogrzebany ;) wiem z filmików jak to powinno wyglądać dla dobrych kolumn w dobrych warunkach odsłuchowych ( czyli spłaszczenie i jak najmniejsze wychylenia pionowe na poziomej 0 ) . Zdaję sobie sprawę , że tu ma duże znaczenie akustyka pomieszczenia , rozmieszczenie kolumn , same kolumny , miejsce odsłuchu - zdaję sobie sprawę , że to u mnie leży i kwiczy czyli nie są odpowiednie ... 20210208_203018.thumb.jpg.a91934016b44f47d73fb39292fce32a4.jpg20210208_203032.thumb.jpg.97f99f47e64183ae4a68001fa21632fe.jpg20210208_203041.thumb.jpg.d70492218cf0242437a94206e3f3f0da.jpg20210208_203050.thumb.jpg.40e202f2364211a09d0b3cd0aa47d10a.jpg20210208_203102.thumb.jpg.ffcd609d741a343a7d5f5800ab0db6ca.jpg

Dalej w ustawieniach mam włączony Dynamic EQ , wyłączoną Dynamic Volume .

Po kalibracji usiadłem do odsłuchu wyników i moje wrażenia są następujące :

- bardzo słabe niskie tony ( choć kolumny powinny schodzić bardzo nisko ) - wiem , że będę mógł to zedytować na krzywych ale jeszcze tym się nie bawiłem . Pewnie ma na to wpływ sam amplituner Denon , który domaga się Suba ... ???

- ogólnie surroundy podgłośnione w stosunku do frontów - często używam funkcji MultiStereo ( wiem że Dynamic EQ ma na to wpływ ale bez włączonego jeszcze większy deficyt niskich tonów ) - mogę edytować poziom ( Db ) na  frontach i to zniwelować ale czy to nie popsuje wykonanej kalibracji

- nie wiem czy nie powinienem przywrócić ustawienia fabryczne przed kalibracją ??? Przed podłączeniem nowych kolumn miałem pododawane poziomy ( Db ) na frontowych kolumnach na każdym sygnale źródła ; po nowej kalibracji te wartości nie uległy resetowi .

- w kinie dialogi są słabo słyszalne ( wiem , że na to ma wpływ moja zła akustyka pomieszczenia i niepoprawne rozmieszczenie głośnika centralnego ) - dodawanie poziomu ( Db ) na głośnik centralny może jeszcze popsuć efekt

- wysokie i średnie tony grają według mnie ok ( choć nie mam punktu referencyjnego aby się do niego odnieść )

Czy ktoś ma pomysł jak mi pomóc z skonfigurowaniem tego zestawu ?

Pozdrawiam,

Szymon

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TomekN napisał:

W imię ojca i syna...

Nie wiem czy to kwestia wyższej wersji Audyssey czy lepszych głośników, ale u mnie te czerwone przebiegi są praktycznie płaskie.

Właśnie też na filmikach widziałem te krzywe powinny być płaskie a u mnie jest jakaś tragedia - i teraz czy na to ma wpływ akustyka pomieszczenia i rozmieszczenie kolumn i miejsca odsłuchu referencyjnego ( u mnie narożnik jest dosunięty do ściany ) ...

7 minut temu, TomekN napisał:

W imię ojca i syna...

Nie wiem czy to kwestia wyższej wersji Audyssey czy lepszych głośników, ale u mnie te czerwone przebiegi są praktycznie płaskie.

Czy możesz pokazać jak u Ciebie to wygląda i jaki masz sprzęt ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x3700, fronty Kef R3, central tu na pomiarach jeszcze Q250c, surroundy 3001SE, dolby a50a.
Salon akustycznie trudny - nieregularny kształt z otwartą kuchnią, zero miękkich rzeczy, drewniana podłoga.
Krzywa na frontach jest manualnie podbita przeze mnie o parę dB w dolnym zakresie, bo bas jest wtedy bardziej "angażujący".

 

MultEQ.png

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, TomekN napisał:

x3700, fronty Kef R3, central tu na pomiarach jeszcze Q250c, surroundy 3001SE, dolby a50a.
Salon akustycznie trudny - nieregularny kształt z otwartą kuchnią, zero miękkich rzeczy, drewniana podłoga.
Krzywa na frontach jest manualnie podbita przeze mnie o parę dB w dolnym zakresie, bo bas jest wtedy bardziej "angażujący".

 

MultEQ.png

TomekN - bardzo ładnie u Ciebie to się przedstawia ( front wręcz idealnie ) . Czy podobne wyniki krzywych otrzymywałeś przy każdej kalibracji ?

Czy resetowałeś ustawienia w amplitunerze przed kalibracją ?

25 minut temu, Stolarz napisał:

Nie ma za co :)
U mnie też daleko do płaskoziemia na wykresach po kalibracji :D

Czy mógłbyś pokazać jak to u Ciebie wygląda ?

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Szymon Świątek napisał:

TomekN - bardzo ładnie u Ciebie to się przedstawia ( front wręcz idealnie ) . Czy podobne wyniki krzywych otrzymywałeś przy każdej kalibracji ?

Czy resetowałeś ustawienia w amplitunerze przed kalibracją ?

Nic nie resetowałem pomiędzy kalibracjami. Wyniki są powtarzalne (kalibracji robiłem już z kilkanaście).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomek4446 napisał:

Ustawiasz wszystko na " duże " , czyli grające pełnym pasmem . Odcięcie na 80Hz i kolumny na " Small" wyłącznie wówczas jak masz subwoofer.

Ok, spróbuje tych ustawień :) Dzięki ...

Ale coś czuję , że będę musiał poczekać na Suba ....

19 minut temu, Stolarz napisał:

Podobnie jak u Ciebie. Coś tak skorygowało ale szału nie ma. No ale co zrobisz? :D

obraz.png.4d143e161689f1fc5b9e97d863cbc1a5.png

No właśnie co zrobić ;) ? A jak u Ciebie z akustyką pomieszczenia i rozstawieniem kolumn , miejscem odsłuchu ? Wszystko wg zasad dla 5.1 ( czy też nagięte do możliwości użytkowych ) ;) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, S4Home napisał:

Bo Tomek ma 3700 z inna kalibracja niz jest w 2700 czy 2600. to dlatego.

Ale to że połączenie Denona z aurora 700 nie daje dobrego pasu to jest coś nie tak.

Amplituner ustawił ci fronty na full band i bas byc powinien.

A możesz pokazać jak stoi sprzet w domu?

Piotr

Witam Piotrze,

Załączam zdjęcia ustawienia sprzętu w moim salonie - zdaję sobie sprawę , że nie jest ono właściwe pod kątem akustycznym ( TV w rogu pokoju i pod nim głośnik centralny - nie jest nawet pomiędzy głośnikami frontowymi ) lecz przy 2jce małych dzieci to ustawienie jest najbardziej użytkowe. Narożnik w rogu dosunięty do ścian ... Poza tym również salon otwarty na aneks kuchenny i przedpokój wpływa na pogorszenie akustyki pomieszczenia .

Rozumiem , że ustawienie mojego sprzętu wpływa na pogorszenie jakości dźwięku ale poprzedni mój sprzęt ( inny amplituner i kolumny ) dawał mi więcej basu w tym samym ustawieniu :( Mieszkam w kamiennicy i mam sąsiadów z każdej strony ( dodatkowo 2jka małych dzieci ) więc nie słucham muzyki/filmów za głośno , ale lubię jak nawet przy niskiej głośności niskie tony są wyczuwalne odpowiednio ;)

20210209_180142.thumb.jpg.b2bb4b1d00b011abac6c610a7f43530d.jpg20210209_180456.thumb.jpg.382326f8203312899cc115f4df6bcf05.jpg20210209_180755.thumb.jpg.2ef409cc408287d640e65cf3c8cc1779.jpg20210209_180849.thumb.jpg.315cfa12e9a6e0fd9c073c3817e4323d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Stolarz napisał:

Ło Panie. Cóżeś sobie uczynił. To nie jest kino domowe. Jak to ma grać jak centralny stoi obok (po zewnętrznej stronie) prawego frontowego?
Gdzie tu imersja? Gdzie tu scena z przodu?

Wiem ... :( musiałem je zaadoptować do panujących warunków ... przecież głośnika centralnego nie przeniosę na środek ( pomiędzy kolumny frontowe ) skoro nie ma tam TV ... :( 

Ale to akurat nie wpływa tak bardzo na odsłuch muzyki w stereo ( brak niskich tonów ) ... Chyba , że się mylę ...

Jakieś sugestie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...