Skocz do zawartości

Zielony w temacie posiadacz nieprostokątnego małego pokoju prosi o pomoc.


psylo

Recommended Posts

Witajcie!

Jak zobaczycie na poniższych zdjęciach, moim dylematem jest ustawienie nagłośnienia w pokoju o powierzchni ok. 13m2, dodatkowo otwartego. 

Przeznaczenie: film, muzyka; dobra byłaby możliwość podłączenia PC. Budżet to 2000 zł, max 2500 (Będzie - dopiero odkładam pieniądze).

Myślałem, żeby na szafce pod telewizorem położyć soundbar, gdzieś z boku kanapy ustawić subwoofer i po bokach kanapy również ustawić jakieś boczne głośniki.  Wiem, że na pewno odradzicie soundbar za tę kwotę, ale nie wiem jak mógłbym ustawić kolumny. Z drugiej strony nie wiem, czy głośnik pod tv również nie będzie "odwalał" przez tę ściankę.

Ogólnie, po przejrzeniu kilku tematów na forum, raczej skłaniałbym się do kolumn. Jak napisałem, główny dylemat to ustawienie, ale jeśli będzie to pomocne, to muzyka jakiej słucham zahacza o wszystkie gatunki poza disco-polo. Od Skrillex'a, przez Chemical Brothers, czy Prodigy, do Deep Purple, czy Led Zeppelin, do Davida Bowie, Milesa Davisa, Eminema, Bjork, Mozarta, czy Chopina. :)

Pokój niestety jest "wyżyłowany" pod względem zagospodarowania przestrzeni. Zależy mi na niej. Można ewentualnie ująć krzesełko, czy przestawić ten czarny stoliczek po boku kanapy. Dodatkowo jest jeszcze jeden taki stoliczek przed kanapą, ale do zdjęcia go wystawiłem.

Bardzo dziękuję za pomoc.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Edytowano przez psylo
n
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybys chciał podstawkowe kolumny to jedyna opcja to tylko na tej komodzie pod tv, bo standy pod monitory raczej beda przeszkadzać w tym pokoju. Tylko czy to zagra odpowiednio z tej komody???? Hmmm....

Ta ścianka po lewej patrzac "od kanapy" również nie pomaga. Generalnie to naprawde niekorzystny układ.

Mam pewien pomysł ktory może sie sprawdzić. Chodzi o to by najlepiej "wyposażyć" komodę w kółka zamiast "nóżek" standartowych. Na czas odsłuchu można by wówczas "wysunąć" bezszkodowo komode wraz z monitorami na nich ustawionymi np. Na absorberach np. piankowych pod kątem (kierunek membran na ucho słuchacza). Co to daje???? 

Moim zdaniem wysuniecie oddali nieco monitory od tylnej scianki (jako bonus regulacja basu gdyby sprawiał klopoty), a istnieje również mozliwosc ze po tym zabiegu boczna lewa scianka nie bedzie miała znaczacego wplywu na dźwięk (komoda równo z ścianą po lewej). 

Mozna pomyśleć ze to uciążliwe ale sam tak mam. Nawet gorzej, bo wysówam dwie kolumny niezaleznie od siebie bo na codzien są pod ścianą, (u Ciebie np. wyjeżdża cala komoda z sprzetem).

4 godziny temu, psylo napisał:

muzyka jakiej słucham zahacza o wszystkie gatunki poza disco-polo. Od Skrillex'a, przez Chemical Brothers, czy Prodigy, do Deep Purple, czy Led Zeppelin, do Davida Bowie, Milesa Davisa, Eminema, Bjork, Mozarta, czy Chopina

Generalnie przy tak szerokim wachlarzu gatunków muzycznych potrzeba użyć naprawde przyzwoitego sprzetu by to odpowiednio odtworzyć! Faktycznie zastanawiam sie czy to nie byłby dobry pomysł co zaproponował kolega czyli....

 

43 minuty temu, kaczadupa napisał:

słuchawki

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie opcję.

1. Albo monitory które kradzież na tej szafce pod TV.

Owszem mnie będzie to idealne rozwiązanie, bo scena będzie wąska. Ale będzie stereo. I 3 klasy lepiej niż soundbar.

Wówczas Topping MX 3 + Aurora 300 od Heco

2. Albo kino domowe zbudowane na mikro kolumnach które zmieszcza się obok TV. Coś pokroju Tannoy TFX, Canton Movie, itp

Do tego jakiś tańszy "dostepny" amplituner.

Bedzie to dobrze odtwarzać filmy i znośnie muzykę. Pytanie tyk czy dasz kolumny na tył aby wykorzystać potencjał kinowy.

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Optymalnym rozwiązaniem w Twoim przypadku byłby Topping MX3, który posiada wbudowany przetwornik cyfrowo analogowy, bluetooth oraz całkiem wydajny wzmacniacz stereo. Bardzo dobrze zgrywa się z muzykalnymi Heco Aurora 300, które zapewnią brzmienie soczyste z mocniejszym dołem pasma. Jeśli chciałbyś postawić na bardziej przestrzenne brzmienie to Pylon Audio Pearl Monitor powinny przypaść Ci do gustu. Alternatywą mogą być Q Acoustic 3020i, które będą łączyły cechy Pylonów oraz Heco. Jest to muzykalne brzmienie z szybkim i dobrze kontrolowanym basem oraz bardzo dobrą prezentacją sceny dźwiękowej. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz zapraszam na odsłuch. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Teraz jestem w pracy, więc tak na szybko:

Zaproponowany system kinowy "Canton Movie" - takie głośniczki zmieściłyby się pod tv. Niestety nie wiem, jak ustawiłbym tylne głośniki. Musi być kompromis i dwa po bokach kanapy plus jeden środkowy pod tv, plus subwoofer, zdaje mi się, jest to 3.1. Będę w domu to zmierzę miejsce pod telewizorem - wydaje mi się, że reszta z zaproponowanych głośników będzie po prostu zasłaniać telewizor.

Słuchawki fajna sprawa, ale chciałbym czasami nagłośnić pokój przyzwoitej jakości dźwiękiem, zwłaszcza, gdy mam gości i sobie trochę popijemy :)

Mogę ewentualnie poczekać dłużej i uzbierać 3000 zł. Rozumiem, że musi być kompromis i ani pełnego kina, ani pełnej muzyki. 

Czy bluźnierstwem i świętokradztwem byłoby ustawienie stereo po bokach kanapy, trochę za plecami, nakierowując je na środek pokoju?

Czy bluźnierstwem i świętokradztwem byłoby ustawienie jednego głośnika w miejscu krzesła (zdjęcie nr 3), a drugiego po boku kanapy bliżej szafki (zdjęcie nr 4), nakierowując je na środek pokoju?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości ustawienia sprzętu prawie zadne. Jedynie to kolumny podstawkowe stojące na szafce pod tv. Pierwsze co to zobacz czy tv możesz podnieść do góry trochę ewentualnie, druga sprawa zmierz wysokość od szafki do tv by po zakupie kolumn nie przysłaniały Ci obrazu z TV. 

Pianocraft to dobry pomysł, ewentualnie jakiś wzmacniacz mały plus kolumny małych rozmiarów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, psylo napisał:

Czy bluźnierstwem i świętokradztwem byłoby ustawienie stereo po bokach kanapy, trochę za plecami, nakierowując je na środek pokoju?

Generalnie to jesli naprawde nie życzysz sobie monitorów pod tv, to myślę ze w tym wypadku i w tych okolicznosciach mozna by spróbować ustawienie po bokach kanapy ALE!!! Skierowane prostopadle do siebie czyli w uszy słuchacza a NIE gdzieś tam w pokój!!!!! Po co w pokój skoro siedzisz na sofie pod ścianą??? Jednak takie ustawienie po bokach raczej Wykluczy tworzenie prawidłowej sceny stereo (w tym oczywiscie głębię postrzegania planów dzwiekowych - nie mylić z głębią basu), ale za to jest mozliwosc ze pozostałe aspekty lacznie z basem moga być calkiem ok! Jesli ktoś myśli ze tego typu anomalia w ustawieniu to karygodny błąd, to od razu odsyłam do porownania tego typu ustaeienia vs słuchawki dokanałowe (tzw. Pchełki), moim zdaniem uzyskamy podobny efekt czyli prawo/lewo bas/srednie/sopran i wsystko będzie sie "kotłowac" wokół głowy słuchacza (podobnie jak w w/w sluchawkach dousznych), natomiast zaletą może byc to iż monitory będą stosunkowo blisko uszu sluchacza po obu stronach - co wytworzy tzw. "bliskie pole odsłuchu" a te jak wiadomo jest remedium na większość bolączek akustyki pomieszczenia.

Ps: najlepiej gdybyś pożyczył zestaw i Sam przetestowal to ustawienie (chodzi mi o tymczasową probe ustawienia). Podobno w marketach sa jakies zestawy a zawsze mozna zrobic test i oddać po wszystkim ( poczytaj o prawach do zwrotu produktu). Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem na blacie głośniki komputerowe, jeden na drugim, żeby zobrazować sobie mniej-więcej. Głośniki razem mają niemal 33cm wysokości.

W związku z tym pasowałby tu zestaw, który proponujecie - Pianocraft. Zdecydowanie podoba mi się ta opcja.

Pytanie, który?

MCR-N470D lub MCR-N570D - są najniższe (273 v 274mm), więc wizualnie najmniej by przeszkadzały. Jakieś znaczące różnice między nimi? Pierwsza opcja najtańsza.

MCR-N670D - 310mm. Trochę za drogo, ale jeśli różnica znacząca na jego korzyść to może dozbieram pieniądze.

MCR-N870D - poza budżetem.

Źródło: https://musiccast.pl/produkty/systemy-mini

Czekam na kolejną porcję tekstu od was :)

 

5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli gotowy system to 670 to na prawdę bardzo fajne urządzenie.

Potrzebowałbym więcej informacji, bo jednak cena sporo wyższa od 470.

Jak wygląda dostęp przez telefon? Czy ktoś z was ma któryś z tych modeli? Spotkałem się z niepochlebną opinią w komentarzach na YT, na temat 670ki:

Cytat

Podunk Man1 tydzień temu

Funkcje "sieciowe" Yamahy sa g...niane. Mam dwa systemy MusicCast. Np nie mozna wyszukac radia internetowego wg bitrate. Menu jest prymitywne a serwisy muzyczne nie sa uruchamiane z poziomu urzadzenia. Praktycznie caly 'stiming sieciowy' to bedzie odtwarzanie muzyki na telefonie, tablecie czy komputerze i przesylanie jej z uzyciem Bluetooth do zestawu. I tu niespodzianka o czym nie dowiesz sie z reklamy. Yamaha uzywa baaaaaaardzo starego Bluetooth - wersji 2.1. Oznacza to niskie wartosci transmisji.

Jeszcze jedno - chciałbym bez kombinacji sobie podłączyć zestaw pod telewizor, ale zaznaczyć muszę, że nie mam i nie oglądam telewizji. Chodzi tylko o filmy z dysku usb, może później z DVD.

Oczywiście nie musi być to gotowy zestaw. Jeśli jesteście w stanie polecić mi kolumny do 32cm wysokości i dobrać do tego jakiś wzmacniacz z nowoczesnymi funkcjami, to będę wdzięczny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2021 o 10:58, Chyba Miro 84 napisał:

Generalnie to jesli naprawde nie życzysz sobie monitorów pod tv, to myślę ze w tym wypadku i w tych okolicznosciach mozna by spróbować ustawienie po bokach kanapy ALE!!! Skierowane prostopadle do siebie czyli w uszy słuchacza a NIE gdzieś tam w pokój!!!!! Po co w pokój skoro siedzisz na sofie pod ścianą??? Jednak takie ustawienie po bokach raczej Wykluczy tworzenie prawidłowej sceny stereo (w tym oczywiscie głębię postrzegania planów dzwiekowych - nie mylić z głębią basu), ale za to jest mozliwosc ze pozostałe aspekty lacznie z basem moga być calkiem ok! Jesli ktoś myśli ze tego typu anomalia w ustawieniu to karygodny błąd, to od razu odsyłam do porownania tego typu ustaeienia vs słuchawki dokanałowe (tzw. Pchełki), moim zdaniem uzyskamy podobny efekt czyli prawo/lewo bas/srednie/sopran i wsystko będzie sie "kotłowac" wokół głowy słuchacza (podobnie jak w w/w sluchawkach dousznych), natomiast zaletą może byc to iż monitory będą stosunkowo blisko uszu sluchacza po obu stronach - co wytworzy tzw. "bliskie pole odsłuchu" a te jak wiadomo jest remedium na większość bolączek akustyki pomieszczenia.

Ps: najlepiej gdybyś pożyczył zestaw i Sam przetestowal to ustawienie (chodzi mi o tymczasową probe ustawienia). Podobno w marketach sa jakies zestawy a zawsze mozna zrobic test i oddać po wszystkim ( poczytaj o prawach do zwrotu produktu). Pozdr.

Szczęśliwie, sprezentowano mi kolumny JM lab Chorus 706 i wzmacniacz; jak dla mnie bomba! Ustawiając na różne sposoby, stwierdziłem, że kolumny będą stały właśnie po bokach kanapy, a w zależności od przeznaczenia (film, muzyka, przyjęcie) ich kierunek będzie zmieniany. I tak, do odsłuchu muzyki, ustawię sobie krzesełko przed kanapą i nakieruje na nie kolumny. Bez ceregieli :) 

Oczywiście mam pytanie. Czy znacie taką firmę? -  https://stx.pl/podstawka-kolumnowa-stx-p12.html - znalazłem tanie podstawki, przyznam, że nie widzi mi się wydawać 500zł na kawałek metalu. Ogólnie to szukam dość wysokich - 80cm to ideał, może być ciut niżej.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, psylo napisał:

Szczęśliwie, sprezentowano mi kolumny JM lab Chorus 706 i wzmacniacz; jak dla mnie bomba! 

Jesli to te...

Screenshot_20210215-192314_Chrome.jpg

To fajny prezent dostałeś :)

naprawde przyzwoite monitory 👍

gdy juz wszystko poustawiazz zrób fotke pamiatkowa do działu ze sprzetami tu na forum. Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli to te...

Tak, z tyłu jest nawet napis "Chorus 706", tylko moje mają czarny odcień. Brzmienie ekstra - po ustawieniu na krzesłach, zauważyłem, że jeśli głowa jest sporo nad kolumnami, to mocniej odczuwalny jest bas (naprawdę mocny!) i jakby bardziej łagodny dźwięk, który, nie wiem jak to opisać, "maluję obrazy na ścianie" :) - w sumie nawet przyjemniej mi się słucha w pozycji stojącej, niż, gdy próbuję ustawić uszy bardziej na wysokości kolumn. Możliwe, że kształt pokoju bierze w tym udział.

Co, jeśli kolumna ma mniejszą szerokość i głębokość niż podstawa, na której stoi? Czy dźwięk nie odbija się od tej podstawy i nie zostaje jakoś zniekształcony? Pytam, bo ciężko znaleźć podstawkę o idealnym wymiarze - widzę same mniejsze lub większe od rozmiaru moich kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...