Skocz do zawartości

Głośnik centralny do Focal Dome Flax 5.1


Mike N.

Recommended Posts

Kupiłem zestaw Focal Dome Flax 5.1 wg tematu z tego wątku.

Obecnie rozważam zakup satelity Focal Dome Flax do drugiej strefy, bo jestem zadowolony z brzmienia. Tu pojawiają się pytanie:

1. Mam możliwość dokupić 1 szt satelit Focal Dome Flax i użyć centralnego z tego systemu jako drugiej satelity. w drugiej strefie W tym zestawie wszystkie głośniki są takie same, więc nie ma problemu. Przy takim układzie potrzebuję  nowego centralnego. Jakiego? Myślałem o Focal Chorus, Sonus Faber Principia C lub jakimś Klipsch.

2. Dokupić 2 głośniki Focal Dome Flax i zamknąć temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tenfilip napisał:

Jaki jest sens kupowania innego C niż L&R?

Powody są dwa:

1. Pojedyncze satelity są dość drogie. Udało mi się kupić 1 szt nową za 550zł - białą. Mogę dokupić drugą czarną (co też w sumie mi pasuje) za 550zł.

2. Skoro już jestem przy etapie dokupowania a Focal nie ma w tej serii specjalnie dedykowanego głośnika centralnego (bo to są nadal takie same satelity) to rozważam co innego jest na rynku, dlatego bardzo doceniam i dziękuję za sugestię @S4Home

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mike N. napisał:

Powody są dwa:

1. Pojedyncze satelity są dość drogie. Udało mi się kupić 1 szt nową za 550zł - białą. Mogę dokupić drugą czarną (co też w sumie mi pasuje) za 550zł.

2. Skoro już jestem przy etapie dokupowania a Focal nie ma w tej serii specjalnie dedykowanego głośnika centralnego (bo to są nadal takie same satelity) to rozważam co innego jest na rynku, dlatego bardzo doceniam i dziękuję za sugestię @S4Home

Tylko że użycie tego samego na centralny co na prawy i lewy to jest idealna sytuacja. Inaczej będziesz miał niespójność frontu. Mi przeszkadzało nawet, jak miałem inne wzmacniacze z przodu. Jak masz możliwość, wypożycz sobie od np. s4home coś i zobacz, czy mam czy nie mam racji.

Cena 550 zł za szt Flaxów to faktycznie git. Też chciałem je kupić na SR i Atmos, ale w końcu kupiłem Kef 301 (jakieś 600 zł za parę używanych).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Mike N. napisał:

Ok. Thx. Zastanawialem się czy lepiej wydać nawet 1.5k na drugiego focal dome czy lepiej na inny front. Bo jednak ten focal jest mały w porównaniu do Klipsch czy Tannoy 

To weź do testów oba i się przekonaj, to najlepszy pomysł. Wg. mnie powinny być takie same, i to mi tez się sprawdziło przy kolumnach podłogowych, ale może przy tych maluszkach będzie inaczej. Wiem, że gdybym u siebie miał wstawić zamiast Tannoya XT C jescze jednego Kef E301, to bym to pewnie zrobił, gdyby 2x Kef E301 (czyli takie maluszki jak te Flaxy) były na lewy i prawy, to bym to zrobił. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tenfilip napisał:

To weź do testów oba i się przekonaj, to najlepszy pomysł. Wg. mnie powinny być takie same, i to mi tez się sprawdziło przy kolumnach podłogowych, ale może przy tych maluszkach będzie inaczej. Wiem, że gdybym u siebie miał wstawić zamiast Tannoya XT C jescze jednego Kef E301, to bym to pewnie zrobił, gdyby 2x Kef E301 (czyli takie maluszki jak te Flaxy) były na lewy i prawy, to bym to zrobił. 

Czyli zdecdywanie poszedłbyś w jednolitość. Thx. Szkoda, że focal nie dedykował innego centrala do tej serii bo byłoby łatwiej. A tak pewnie trzeba będzie  testować po wypłacie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tenfilip napisał:

Tylko że użycie tego samego na centralny co na prawy i lewy to jest idealna sytuacja. Inaczej będziesz miał niespójność frontu. Mi przeszkadzało nawet, jak miałem inne wzmacniacze z przodu. Jak masz możliwość, wypożycz sobie od np. s4home coś i zobacz, czy mam czy nie mam racji.

Pewnie że tak.

Ja natomiast od lat wybieram inne centralne niż fronty. Nie pamiętam kiedy ostatnio miałem komplet ......

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, maciek72 napisał:

Jak uzbroisz się w cierpliwość  , to na eBay.co.uk masz aukcje elementów Focal Dome z wysyłką do Polski.  

 

On chciał Flax, po drugie z uk będzie miał cło/vat i drogą wysyłkę, po trzecie, jak to elementów? Bo sobie poskładać zwrotnicę, przetwornk, obudowę, złącza etc? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, maciek72 napisał:

Na używane VAT ? 

Osobno sprzedaje sub i 2 pary monitorów.  Zajrzyj. 

2 X kupiłem w tym roku na eBay.co.uk 

Czym się różni Focal Dome Flex 5.1 od Focal Dome ? Ilością kanałów - głośników ? 

Tak, raczej nikt nie patrzy w jakims cos jest stanie. Tak mi sie wydaje.

Kk, myslalem, ze mowisz ze jedna kolumna jest na czesci...

Flex jest na innej membranie i jest uznawany za lepsza konstrukcje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Tenfilip napisał:

Oki, ale nie przeszkadza Ci później brak spójności brzmienia L&C&R? 

Absolutnie.

Co to spójność brzmienia? Kiedy ją odczuwasz? Kolumna centralna gra to samo co przód lewy na przykład? No nie.

Nawet kolumny z tej samej serii centralny i duży front grają przecież inaczej. To że jest w nich ten sam głośnik wysokotonowy nie oznacza że będzie to brzmiało tak samo. Znamy przecież takie przypadki. Więc gdzie ta spójność jest?

23 godziny temu, Mike N. napisał:

Zmierzyłem miejsce. Te Klipsch nieco za szerokie. Czy któreś z mniejszych będą dopasowały, czy też te to warunek sine qua non? 

A Fyne i Tannoy Ci wejdzie? Centralny od KEFa serii Q tez jest ok.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Absolutnie.

Co to spójność brzmienia? Kiedy ją odczuwasz? Kolumna centralna gra to samo co przód lewy na przykład? No nie.

Nawet kolumny z tej samej serii centralny i duży front grają przecież inaczej. To że jest w nich ten sam głośnik wysokotonowy nie oznacza że będzie to brzmiało tak samo. Znamy przecież takie przypadki. Więc gdzie ta spójność jest?

 

Odczuwasz ja, jesli np. masz przejazd pojazdu z prawej do lewej, przez srodek sceny. Albo po prostu cos bylo z boku i trafia w centrum uwagi. Albo jest wiele podobnych elementow i czesc jest z boku, a czesc w srodku akcji itd. Podobnie może być w przypadku koncertów surround czy upmixowanej muzyki stereo.

Oczywiscie zgodze sie, ze czesto boki i centralny z tej samej serii gra inaczej, sam jestem "ofiarą" tego. W mojej ocenie, centralny on tannoyów xt jest odczuwalnie słabszy niż podłogówki. 
Natomiast mimo wszystko jest prawdopodbnie najbliższe spójności w tym zakresie, co mogę sobie zaproponować - czyli bez stawiania dodatkowej podłogówki pośrodku (co wymaga miejsca, transparentnego ekranu etc - choc brzmiało to super).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, S4Home napisał:

Absolutnie.

Co to spójność brzmienia? Kiedy ją odczuwasz? Kolumna centralna gra to samo co przód lewy na przykład? No nie.

Nawet kolumny z tej samej serii centralny i duży front grają przecież inaczej. To że jest w nich ten sam głośnik wysokotonowy nie oznacza że będzie to brzmiało tak samo. Znamy przecież takie przypadki. Więc gdzie ta spójność jest?

A Fyne i Tannoy Ci wejdzie? Centralny od KEFa serii Q tez jest ok.

Piotr

Mam max 56 szerokości bez luzu

Edytowano przez Mike N.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TomekN napisał:

Akurat zgadzam się z Piotrkiem, że rzekoma "spójność dźwiękowa" LR i C jest zbędnym celem. Warto brać dobre LR i dobry C, niekoniecznie z tej samej linii.
Ale niektórzy cenią też spójność designu i jeśli przypadkowo LR i C z tej samej linii są dobre, to idealnie ;)

U mnie idealny będzie czarny front prostokątny w odroznieniu od bialych Focali. 

To rzecz poboczna, ale dla mojego Kochania istotna. Mam więc wziąć dowolny, byle czarny prostokarnylub trapezowy(stąd myśl o Sonus Faber Principia) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tenfilip napisał:

Odczuwasz ja, jesli np. masz przejazd pojazdu z prawej do lewej, przez srodek sceny. Albo po prostu cos bylo z boku i trafia w centrum uwagi. Albo jest wiele podobnych elementow i czesc jest z boku, a czesc w srodku akcji itd. Podobnie może być w przypadku koncertów surround czy upmixowanej muzyki stereo.

Oczywiscie zgodze sie, ze czesto boki i centralny z tej samej serii gra inaczej, sam jestem "ofiarą" tego. W mojej ocenie, centralny on tannoyów xt jest odczuwalnie słabszy niż podłogówki. 
Natomiast mimo wszystko jest prawdopodbnie najbliższe spójności w tym zakresie, co mogę sobie zaproponować - czyli bez stawiania dodatkowej podłogówki pośrodku (co wymaga miejsca, transparentnego ekranu etc - choc brzmiało to super).

Oczywiście pytałem w ramach żargonu. wiem co miałeś na mysli.

Natomiast moim daniem nie ma to takiego znaczenia. Jak sam zauważyłeś. Kolumny sa zbudowane podobnie, czasem na tych samych komponentach ale brzmią inaczej.

Powiem Ci jak to wyglada z punktu widzenia producenta czy sprzedawcy.

Zdecydowanie więcej. Tak +/- strzelam że 70% wyborów centralnego tej samej firmy pod fronty jest kwestia wyglądu a nie spójności dźwięku. I producenci to wiedzą. Dlatego niektóre modele w danych seriach są nazwijmy to przeciętne.

8 godzin temu, TomekN napisał:

Akurat zgadzam się z Piotrkiem, że rzekoma "spójność dźwiękowa" LR i C jest zbędnym celem. Warto brać dobre LR i dobry C, niekoniecznie z tej samej linii.
Ale niektórzy cenią też spójność designu i jeśli przypadkowo LR i C z tej samej linii są dobre, to idealnie ;)

Dokładnie!

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, daliście mi do myślenia. Jak troszkę odchowam dziecko i nie będę oglądał wszystkiego na słuchawkach, to pomyślę o wymianie centralnego na coś "grubszego":) Z drugiej strony, mi osobiście przeszkadzało nawet to, że był wzmacniacz w amplitunerze a nie zewntrzny, taki jak dla L&R. Z drugiej strony, może przy lepszym centralnym będzie duża korzyść, więc chętnie spróbuję. 

@S4home: Czy Fyne F500C jest dużo lepszy od XT C? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...