Skocz do zawartości
sasz

Jazz...co polecacie?

Recommended Posts

Odsłuchałem z biblioteki TKDE "Kilimanjaro darkjazz ensemble" (2006). Dla mnie to muzyka klimatu, tła, i ma coś z D. Lynch`a.

Dark jazz, jazz rap, smooth jazz, trochę się tego porobiło.

Jazz jako przyprawa muzyczna szeroko dociera.

Polecę muzykę która z lekkością odrywa się od kolumn, nawet bez precyzyjnego ich ustawienia. Nie jest to co prawda czysty jazz, bo podszyty bluesem i soulem, ale z jazzem ma na pewno nie mnie wspólnego niż darkjazz, rap jazz itd.

Nie wiem jak to jest - sprawdźcie - ale śpiew Niny Simon nawet ze strumienia na Ti nie potrzebuje wyszukanego rozstawienia kolumn i sprzętu, by swobodnie rozchodzić się w przestrzeń.

Ostatnio z jej repertuaru zachwyca mnie album z 1966 r. "Wild is The Wind" i o nim wyżej piszę.

Dla tych którym wydaje się że taka muzyka jest nie dla nich, proponuję album z 2015 r. "Nina Revisited: A Tribute To Nina Simone" gdzie utwory wykonują współczesne wokalistki i wokaliści. Proszę posłuchać, oswoić się z Nina Revisited i porównać przestrzeń i wykonanie tych samych kawałków np. na "Wild is The Wind".

NS.PNG

TributNS.PNG

Edytowano przez Pboczek

Witam 

Jezeli chodzi o JAZZ to kazdy ma jakies preferencje czasem trudne do opisania. 

Ja sklaniam sie do modern jazzu ale latwiej jest sklasyfikowac muzyke wybierajac wybitny albo wiodacy Instrument. Czasem dobrze zagrana fraza potrafi zapasc w sercu i wykonawca staje sie ulubionym.

Kontrabas: uczta dla oka i ucha, czyli ESPERANZA SPALDING,  Esbjörn Svensson Trio "Play Monk" ( wybitna)

Pianino: LUDOVICO EINAUDI " Elements" ( obowiazkowa plyta, swietnie wyprodukowana), HIROMI "Spark" 

Saksofon: Jim Tomlinson " The lyric" z wokalem STACY KENT ( obowiazkowa)

Klarnet: Don Byron na plycie Ralph Petersons " Ornettology"

Genialna plyta z muzyka z filmu " One Night Stand" ( nigdy sie nie znudzi)  Tu jest wszystko w najlepszym wydaniu. Wlaczcie utwor Nr.1,4,6 i 9, 14, tylko usiadzcie bo zwala z nog.

To z tych lekkich rzeczy. 

A moja ulubiona odjechana plyta ( ze wzgledu na Radio Head) " Exit Music" Songs with Radio Heads.

I oczywiscie Miles Davis "Bitches Brew" tak jak lubie.

Pozdrawiam

Edytowano przez Wuwuzela

Z takich nowszych wykonawców " bardziej na topie " proponuje Michael Buble, ostatnio nagrał bardzo ładną i przyjemna dla ucha płytę :)

Mam sentyment do jazzu polskiego i wykonawców takich jak Krzysztof Komeda, Michała Urbaniaka czy Annę Serafińską. Uważam, że w Polsce mamy wielu bardzo utalentowanych kompozytorów oraz muzyków i pamięć o nich należy jak najbardziej pielęgnować.

Ja mogę z całego serca polecić Gregory Porter'a. Byłem na jego koncercie w Gdyni i dosłownie zabierałem szczękę z podłogi. :)

Witam, u mnie często gości Miles Davis, John Coltrane, Herbie Hancock, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Wojtek Mazolewski Quintet, Marcus Miller, Antonio Carlos Jobim (Tom Jobim), Sonny Clark, jest jeszcze polski EABS oraz Niechęć, czasem Wacław Zimpel. The rippingtons - taki fussion jazz.

kogo polecam, każdego, zależy co komu się podoba, ja wybieram głównie poprzez swój obecny humor :) 

Edytowano przez skorpion

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się