Skocz do zawartości

Czy subwoofer jest tak naprawdę konieczny ? Gotowy system 5.0 czy warto go doszlifować


Sensiczek

Recommended Posts

Witam,

Od jakiegoś czasu marzy mi się dobry zestaw kina domowego w kierunku, którego zostały podjęte pierwsze kroki. Mam przygotowane pomieszczenie wyłącznie pod kino domowe 26m2 dość niskie bo 2.2m wysokości(więc rozstaw sprzętu dowolny). Zacznę od budżetu, który wynosi +/- 5 tysięcy jeśli warto dołożyć do zestawu 300 zł jestem w stanie to zrobić. Miałem okazję posłuchać zestawu na konfiguracji 5.0, wzmacniacz yamaha RX-V4A i głośniki Indiana Line nota 550x/740x/240x(cena 5 tys zł). Jak dla osoby, która styczność z "dobrym" dzwiękiem miała niewielki bo tylko sala kinowa ewnetualnie średniej klasy słuchawki czy głośnik bluetooth to wymieniony zestaw zrobił na mnie wrażenie. No właśnie czy to pierwsze wrażenie jest dobre. Czy warto zmienić np kolumny kosztem suba, czy poprawi on znacząco dzwięk przy odtwarzaniu filmów. Czy też wymienić cały zestaw na coś lepszego w tej klasie cenowej. Moim priorytetem są filmy ale muzyka też będzie słuchana bez szczególnych upodobań gatunkowych ale idąca w kierunku rock/metal, do odtwarzania, której na pewno będę chciał kupić gramofon. Wiem, że było sporo podobnych tematów w stylu kd 5 tysięcy ale mój opieram o jeden zestaw, którego miałem fizycznie możliwość posłuchać i wszelkie zmiany na plus czy minus będę w stanie sobie wyobrazić. Jestem otwarty na wszelkie sugestie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdania zawsze są podzielone czy lepiej wybrać 2 subwoofery niższej klasy czy 1 lepszy. Tutaj najlepiej byłoby samemu posłuchać i ocenić efekt. 

Odnośnie zestawu kina domowego to subwoofer po prostu musi być. Yamaha RX V4a to dobry kierunek ale Indiana Line będą za małe do takiego metrażu. Tutaj lepszym rozwiązaniem byłby zestaw oparty o Heco Victa Prime 702 + subwoofer. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Q21 napisał:

dania zawsze są podzielone czy lepiej wybrać 2 subwoofery niższej klasy czy 1 lepszy. Tutaj najlepiej byłoby samemu posłuchać i ocenić efekt. 

Lub zapytać osoby które profesjonalnie zajmują się adaptacją akustyczną, pomiarami DSP, budową kolumn.

Moja opinia pochodzi właśnie z odpowiedzi jaką otrzymałem od profesjonalisty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem w dwóch różnych konfiguracjach z kolumnami tanimi i droższymi i w obu przypadkach kino domowe bez subwoofera brzmiało tragicznie. Jeśli chodzi o klasę subwoofera to spróbuj wypożyczyć sobie suba budżetowego i z średniej półki i posłuchaj oglądając filmy z BD. Podejmij decyzję czy warto dopłacać. Ja mam podpięty budżetowy i mnie wystarcza (nie korzystam w stereo).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)....ja też mam mały dylemat... Dodam tylko że jestem babą (momentami w 100% blondynką😏....) no i mam na oku trzy amplitunery do wyboru 👌jest to prezent dla mego Chłopa. Posiada 5 głośników podłączonych do TV (w tym ten cały subwoofer), sam też czasem sobie potworzy trochę muzyki dla relaxu (ma do tego mikser) no i wpadł mu w oko mój amplituner Yamahy co mam u siebie z lat 80tych Yamaha Stereo Receiver R 300 (tego mu nie dam ;] ale na allegro są za około 350zl), też widziałam używany amplituner z Pioneera SX 300 Vintage i nowy prosto ze sklepu Yamaha A-S201 lub Yamaha R-S202D. No i pytanie : który z tych czterech amplitunerów wybrać? Budżet raczej mam niższy niż wyższy 💰

Serdecznie Was ściskam w te mroźne dni 🍻

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Aleksandra¬¬ napisał:

Witam :)....ja też mam mały dylemat...

To nie jest taki sam dylemat, nie zaśmiecaj wątków proszę.

 

26 minut temu, Adarkar napisał:

Mam pytanie ile kosztowałby taki profesjonalny pomiar?

Możesz kupić sobie mikrofon USB np. UMIK-1, ściągnąć darmowy program REW i zrobić pomiary samemu. Żaden rocket science.

30 minut temu, HQ150 napisał:

Nie. To nieprawda. W przypadku profesjonalnego, dobrej jakości suba nic na ucho! To błędna ścieżka. Tylko profesjonalny pomiar i dopiero w oparciu o niego można wyciągać wnioski.

W punkt!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adarkar napisał:

Cena tego suba to 4k a kolega zakładający wątek chce przeznaczyć na cały zestaw +/- 5k. Polecany "darmowy" pomiar to 0,4k za mikrofon. Pozdrawiam panów z Q21 i S4Home i gratuluję rozsądnego podejścia do tematu.

I to jest dokładnie to do czego też ja zmierzałem pytając o ten "profesjonalny, dobry sub". Ludzie. Nie róbcie sobie jaj z innych. Koleś ma 5k na kino a tu padają propozycje pomiarów profesjonalnych (które tanie nie są) i subów za prawie całość budżetu na kino.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TomekN napisał:

A to Ty założyłeś temat? Bo wydawało mi się, że się podczepiłeś pod wątek z niezależnym pytaniem o dobry subwoofer, bez wskazania budżetu.

Nie chciałem być złośliwy ale założony wątek bardzo odbiegł poprzez twoje i HQ150 odpowiedzi od tematu. Przeglądając fora wiele wątków w ten sposób staje się nieczytelnymi i zniechęca początkujących forumowiczów do dalszych pytań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Adarkar napisał:

Nie chciałem być złośliwy ale założony wątek bardzo odbiegł poprzez twoje i HQ150 odpowiedzi od tematu. Przeglądając fora wiele wątków w ten sposób staje się nieczytelnymi i zniechęca początkujących forumowiczów do dalszych pytań.

Jeśli chcesz trzymać ścisłą dyscyplinę tematyki wątków, to może zacznij od siebie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adarkar napisał:

Mam pytanie ile kosztowałby taki profesjonalny pomiar?

Nie mam pojęcia ile u Ciebie.

Sam pomiar, obliczenia, wprowadzenie nastawów do DSP i jakaś korekcja to u mnie było 2-3 godziny roboty.

Pytanie czy Twój sub ma możliwość takiej korekcji i jak blisko masz takiego fachowca ile weźmie sobie za dojazd do Ciebie.

1 godzinę temu, Stolarz napisał:

Zdefiniuj co oznacza "profesjonalny, dobrej jakości sub".

Jest dużo takich konstrukcji. Ja bym polecał przy wyborze kierować się możliwościami DSP jaki ma dany subwoofer.

1 godzinę temu, Stolarz napisał:

I to jest dokładnie to do czego też ja zmierzałem pytając o ten "profesjonalny, dobry sub". Ludzie. Nie róbcie sobie jaj z innych. Koleś ma 5k na kino a tu padają propozycje pomiarów profesjonalnych (które tanie nie są) i subów za prawie całość budżetu na kino.

Padają też propozycje że w tym budżecie ma sobie kupić dwa gorsze suby zamiast jednego lepszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bo zaczyna się powolutku z tego tematu robić elektroda i brakuje jeszcze kogoś żeby zamknął temat za brak przecinka w poście.  Wiec tak, dzięki za wszystkie podpowiedzi, jedno jest pewne sub jest konieczny i będę się tego trzymał. Kolumny rozważę inne i odezwę się do któregoś ze sklepów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...