Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Heco Aurora 700.


Marcin04

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 minuty temu, renoxd napisał:

A jaki byście wybrali najlepszy nowy wzmacniacz dla tych kolumn do 8000, nie biorąc pod uwagę, że to i tak za dużo jak na te kolumny. Czy taki Lyngdorf TDAI-1120, Roksan k3 to dobry kierunek? Czy jednak za ciepło i trzeba mimo wszystko nastawiać się na Hegel h90 albo cx81 Cambridge

Ehh, ja bym tak drogiego wzmacniacza do tych kolumn nie kupywał. To chyba bezsensowne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jsp napisał:

@renoxd Unison Research Simply Italy.

Znam taką osobę co ma to połączenie ale z Heco aurora 1000. Podobno gra na takim poziomie że mogą kapcie spaść 😄 i wierzę mu😉

Ja z Heco akurat model 1000 byłem bardzo zadowolony ale jak to w audio bywa zrobiłem pogoń za królikiem. Do tego gdyby nie warunki mieszkalne bo jestem w trakcie budowy i w nowym salonie heco 1000 nie bardzo miałbym jak je postawić to pewnie zostałbym z nimi na lata. 

Pozdro 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Marcin04 napisał:

Nikt nie ma takich doświadczeń?

Testowałem heco aurora 700 z 803d nie moje granie. Tragedii nie było ale lepiej dla mnie zagrały z cxa80. Znajomy ma  połączone z Rotelem model chyba 985 i powiem szczerze no fajnie to gra😉

9 minut temu, renoxd napisał:

Nie wydaje mi się aby Unison Research Simply Italy nadawał się z Aurora 700 do muzyki szybkiej i dynamicznej. Do spokojnej muzy i Jazzu może i ok, do jakiegoś electro, house, pop, dance, już nie bardzo. 

Dobrze tez gra z nimi Musical Fidelity M6i. Można poszukać jakiś używek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia doboru odpowiednich lamp (szczególnie lamp sterujących) to jedno, ale moc 12W na kanał generowana przez ten wzmacniacz (Unison Research) może być zbyt mała do normalnego wysterowania tych kolumn. Oczywiście one zagrają, jednak jakaś gradacja mocy generowanej oraz kolumn gotowych na przyjęcie tej mocy, istnieje. Ja też swojego czasu podłączałem wzmacniacz SE o mocy 2x9 W do kolumn KEF 107 ref (300W). Brak normalnego wysterowania. Kolumny o gotowości przyjęcia mocy 150-250W wymagają jednak trochę więcej pradu niż 12 W. Przy tej mocy polecałbym kolumny 90-94dB i o gotowości przyjęcia mocy w granicach 30-90W max. Tak więc kolumny Heco, zarówno 700 jak i 1000 to troche inne zapotrzebowanie na prąd. Przepraszam za OT.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca jest tak ja piszesz. Nie liczy sie tylko skutecznosc, ale rowniez odpowiedni przebieg impedancji. Jesli ten drugi jest odpowiednio liniowy to nawet kolumny o mniejszej skutecznosci zagraja lepiej niz te, w ktorych skutecznosc jest wieksza, ale krzywa impedancji szaleje. Pamietaj rowniez, ze Unison to jest klasa A, a nie AB. U siebie nie obserwuje zadnych problemow z wysterowaniem tych kolumn.

PS KEFy generalnie raczej nie nadaja sie do lampy z powyzszych przyczyn.

Edytowano przez jsp
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również często używam wzmaka lampowego w klasie A i  spokojnie mogę stwierdzic, że kolumny o skuteczności poniżej 89 dB niezbyt dobrze zachowują się z tym wzmacniaczem. Sprawdziłem kilkanaście modeli kolumn. Obecnie najbardziej odpowiednimi kolumnami  do lampy SE w kl A są u mnie kolumny  Dali 7 oraz JBL L-86. Obie konstrukcje to ponad 90 dB. Równie dobrze, choć generując dźwiek o innej charakterystyce zachowują się kolumny Coral 10SA-5A. Te są kolumnami o skuteczności 94dB.  Nawet kolumny Chario Syntar 300 pomimo iż są kolumnami o skuteczności 90dB nie są odpowiednimi do tego wzmacniacza. To kolumny do tranzystora i z takimi wzmacniaczami ich używam. Pomijając skutecznosć  kolumn, niektóre z nich wymagają zwyczajnie większej mocy do wysterowania i normalnego przekazu dźwięku. Pewnie zależy to od rodzaju przetworników oraz konstrukcji zwrotnic. Mam wrażenie że kolumny Heco potrzebują jednak większej mocy wzmacniacza do pełnego wysterowania.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco 700 ma 92dB, a 1000 93dB do tego liniowy przebieg impedancji i papierowe przetworniki. To mowi samo za siebie. W tym budzecie trudno znalezc lepsza propozycje do wzmacniacza lampowego. Nie do konca rozumiem co chcesz powiedziec piszac, ze masz wrazenie, ze potrzebuja wiekszej mocy do pelnego wysterowania, ale domyslam sie, ze nie sluchales Heco 700/1000 z takim wzmacniaczem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - nie słuchałem tych kolumn ze wzmacniaczem lampowym i możliwe że się mylę. Nie ma ludzi nieomylnych. Jednak po coś jedne wzmacniacze mają moc wyjściową 12 W a inne 100 W. W jakim celu jest to robione skoro w/g Ciebie nawet 12W może dobrze wysterować 300 watową kolumnę? Używam sprzętu od ponad 40lat i nigdy nie zdarzyło mi się aby wzmacniacz o mocy 12 W wysterował DOBRZE kolumnę gotową na przyjęcie mocy 300W. Widocznie za mało jeszcze słyszałem. Do śmierci człowiek sie uczy. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jsp napisał:

Wat watowi nierowny, trzeba uwazac co sie porownuje zeby to mialo sens. Proponuje lekture np.

https://audio.com.pl/vademecum/faq/stereo-wzmacniacze/25921-wat-wat-owi-nierowny-czyli-co-powinien-wiedziec-amator-lamp

Tytuł artykułu jest pewną prowokacją językową użytą w celu zaciekawienia czytelnika. Nie zmienia faktu, że WAT jest WAT-owi jednak równy:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że wat watowi nie równy wziął się z przekonania, że ten w np. w Denonie nie można porównywać do np. Accuphase :)...

ale to bzdura, fakt. To jak te waty ostatecznie się kształtują, dużą rolę odgrywa "sprawność wzmacniacza" i między innymi wysoki damping factor. Im mniej zakłóceń i tym sygnał w wyższych partiach będzie inny...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marcin04 napisał:

Czy ktoś ma może doświadczenia z yamaha RN 602 lub RN 803d? Czy dobrze to zagra w porównaniu z wzmacniaczami AS 701 / 501?

Tak, mamy. Jest o tym tony informacji :)

11 godzin temu, renoxd napisał:

A jaki byście wybrali najlepszy nowy wzmacniacz dla tych kolumn do 8000, nie biorąc pod uwagę, że to i tak za dużo jak na te kolumny. Czy taki Lyngdorf TDAI-1120, Roksan k3 to dobry kierunek?

Dokładnie tak. Lyngdorf albo RoksanK3

I wbrew pozorom podłączanie "lepszych" czy tez droższych wzmacniaczy do średniej klasy kolumn ma sens.

Sam takie zestawienie nie jednokrotnie uzywałem

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kolega miał przez 2 lata Heco Aurora 700 + Yamaha RN803. Zdecydował się na zmianę kolumn ale ostatecznie wymienił amplituner na wzmacniacz Vincent 237mk i te kolumny dostały drugie życie.

Po teście szanownego kolegi Krafta spróbował Heco Revolution 3 ... ale nie znam jeszcze jego opinii

Z mojej strony mogę tylko dodać (sam posiadam Heco Aurora 700 + Yamaha RN803 - swego czasu chyba najbardziej popularny zestaw), że te kolumny mają naprawdę potencjał i z tym amplitunerem się "marnują". Potwierdzam, że droższa elektornika ma w tym przypadku sens.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bazik napisał:

Witam,

Kolega miał przez 2 lata Heco Aurora 700 + Yamaha RN803. Zdecydował się na zmianę kolumn ale ostatecznie wymienił amplituner na wzmacniacz Vincent 237mk i te kolumny dostały drugie życie.

Po teście szanownego kolegi Krafta spróbował Heco Revolution 3 ... ale nie znam jeszcze jego opinii

Z mojej strony mogę tylko dodać (sam posiadam Heco Aurora 700 + Yamaha RN803 - swego czasu chyba najbardziej popularny zestaw), że te kolumny mają naprawdę potencjał i z tym amplitunerem się "marnują". Potwierdzam, że droższa elektornika ma w tym przypadku sens.

Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź. A co myślisz o yamaha AS701 do tych kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft @Miras23 Istotnie tak jest, ze 1W = 1W, ale w tym przypadku chodzi o to, ze moc znamionowa wzmacniacza podaje sie zgodnie z norma przy poziomie znieksztalcen rzedu 1%. Realna moc wzmacniacza lampowego jest w ten sposob niedoszacowana, poniewaz ma on inna charakterystyke znieksztalcen w funkcji mocy. Dodatkowo sposob znieksztalcania sygnalu jest zupelnie inny w tych dwoch przypadkach. Sa jeszcze inne znaczace roznice.

Dlatego nie mozna porownywac tylko mocy znamionowej wzmacniacza tranzystorowego i lampowego oraz twierdzic, ze jesli wzmacniacze maja taka sama moc to wzmacniaja tak samo. Podobnie jak w samochodach gdzie przyspieszenie od 0 do 100 km/h niewiele mowi o faktycznej dynamice pojazdu, ale jest wygodnym parametrem do pomiaru i w zwiazku z tym przyjelo sie go podawac na papierze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Marcin04 napisał:

Czy ktoś ma może doświadczenia z yamaha RN 602 lub RN 803d? Czy dobrze to zagra w porównaniu z wzmacniaczami AS 701 / 501?

Heco Aurora 700 + Yamaha R-N602 to jest wręcz "idealne" połączenie, bo żaden element tego tandemu nie jest wystarczający dobry, by płynąć na drugi, a razem grają do bani :) 

Pozdrawiam 

Edytowano przez petroff
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jsp napisał:

@Kraft @Miras23 Istotnie tak jest, ze 1W = 1W, ale w tym przypadku chodzi o to, ze moc znamionowa wzmacniacza podaje sie zgodnie z norma przy poziomie znieksztalcen rzedu 1%. Realna moc wzmacniacza lampowego jest w ten sposob niedoszacowana, poniewaz ma on inna charakterystyke znieksztalcen w funkcji mocy. Dodatkowo sposob znieksztalcania sygnalu jest zupelnie inny w tych dwoch przypadkach.

Ja to rozumiem.

Dla przykładu porównanie dwóch wzmacniaczy. Porządny tranzystor i porządna lampa.

 

Tranzystor HEGEL H95

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 73

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 114

 

Lampa Primaluna Evo 300

 

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 13 i 26 (5%)

Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 13 i 30 (5%)

 

I nałożone wykresy THD+N dla obu. Zniekształcenia narastają w lampowcu powoli (jednak już od 0,4 W), ale i tak dostaje on zadyszki wcześniej niż tranzystor. Nie jest tak słaby, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, ale i tak słabszy. Akurat ja nie uważam, że maksymalna moc ma wielkie znaczenie, ta wysoka moc tranzystorów jest nam najczęściej do niczego niepotrzebna. ale dosyć już jest bajania w sprawie "wydajności prądowych", żeby trzeba było jeszcze kultywować "waty z lampy są mocniejsze".

982661325.thumb.png.dfa758f77d95f8f2607ced6f88306919.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...