Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Heco Aurora 700.


Marcin04

Recommended Posts

Nie twierdze, ze waty z lampy sa mocniejsze tylko, ze trzeba odpowiednio porownywac. Bardzo dobrze, ze wkleiles ten wykres. Na poziomie THD+N rzedu 5% moc wyjsciowa wzmacniacza lampowego przy 8 Ohmach to okolo 60W, a tranzystora 80W. Przyznasz, ze to nie jest juz taka wielka roznica. Dodatkowo granica THD+N, przy ktorej w przypadku wzmacniacza lampowego sygnal jest wyraznie zdeformowany i przypomina przesterowany tranzystor nie jest jasno okreslona bo sa to znieksztalcenia innego typu, ktore sa inaczej odbierane przez sluchacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

23 minuty temu, jsp napisał:

Na poziomie THD+N rzedu 5% moc wyjsciowa wzmacniacza lampowego przy 8 Ohmach to okolo 60W, a tranzystora 80W. 

Coś źle spojrzałeś. Lampa osiąga przy 5% niecałe 30 W, a zniekształcenia przy tej mocy rosną równie gwałtownie, jak w przypadku tranzystora przy ok. 80 W, więc dalej już przyjemnie nie będzie.

23 minuty temu, jsp napisał:

sa to znieksztalcenia innego typu, ktore sa inaczej odbierane przez sluchacza.

Nie do końca. Oprócz "przyjemnej" drugiej harmonicznej w THD+N jest też szum. Dyskutowanie, że szum z lampy jest przyjemniejszy niż szum z tranzystora jest już ryzykowne;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowilem o trybie ultraliniowym, w ktorym pracuje np. wspomniany przeze mnie Unison Research Simply Italy. Trioda to inna bajka. Zreszta wklejony przez Ciebie przyklad nie jest do konca adekwatny bo ta Primaluna to jest wzmacniacz typu push-pull, ktory dodatkowo pracuje w klasie AB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jsp czy myślisz , że nikt oprócz Ciebie nie używa wzmacniaczy SE kl A w trybie triodowym? Ja np uzywam od kilku lat i wiem doskonale jak mogą one wysterować mocne kolumny. Rzeczy jakie opowiadasz o możliwości wysterowania mocnych kolumn przez słabe wzmacniacze (a do takich trzeba zaliczyć Unison Research) dobre są dla laików. Jak już wcześniej wspomniałem - kolumny zagrają, ale czy ten dźwięk jest dobry w całym zakresie częstotliwości? Chyba jednak nie do końca. No, ale nie mam zamiaru więcej dyskutować z Tobą w tym temacie, bo warunkiem dobrego dźwięku jest dopasowanie kolumn do wzmacniacza. W temacie wydajności prądowej również, czy to sie komuś podoba czy też nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marcin04 napisał:

Dzięki za odpowiedź. A co myślisz o yamaha AS701 do tych kolumn?

Jest dobrze, z tym że to nie jest klasa wyżej od RN 803. W ciemno niektórzy uważają że te wzmacniacze grają tak samo.

Więc można dobrać lepiej ale pytanie do ilu. W każdym razie na pewno się zgadzam że Aurroa 700 potrafią zagrać na prawdę klasowo z lepszymi wzmacniaczami.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kraft napisał:

Akurat ja nie uważam, że maksymalna moc ma wielkie znaczenie, ta wysoka moc tranzystorów jest nam najczęściej do niczego niepotrzebna. ale dosyć już jest bajania w sprawie "wydajności prądowych"

No po prostu nie mogę uwierzyć w to co czytam kompletnie Cię nie już nie rozumiem. Przynajmniej w dwóch tematach w których zabierałeś głos właśnie ten parametr miał dla Ciebie decydujące znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste. W pierwszym przypadku odnosiłem się do Twojego twierdzenia, że pewne kolumny nie pokazały co potrafią z R-N803, ale prawdopodobnie pokażą to z Arcam SA10. Zastanawiałem się skąd to Twoje przeświadczenie, skoro parametry Yamahy są znacznie lepsze od rzeczonego Arcama. Gdyby było odwrotnie, to byłby może jakiś powód do dyskusji, ale skoro mocniejszy wzmacniacz nie dał rady, a radę dać ma słabszy...

W drugim przypadku ktoś napisał, że wzmacniacz A jest MOCNIEJSZY od wzmacniacza B. A wiem, że parametry wskazują na coś zgoła odwrotnego. No to wspomniałem o tym, że się pomylił. Uwaga techniczna. Tyle. 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.02.2021 o 07:31, S4Home napisał:

Jest dobrze, z tym że to nie jest klasa wyżej od RN 803. W ciemno niektórzy uważają że te wzmacniacze grają tak samo.

Więc można dobrać lepiej ale pytanie do ilu. W każdym razie na pewno się zgadzam że Aurroa 700 potrafią zagrać na prawdę klasowo z lepszymi wzmacniaczami.

 

Z całym szacunkiem, ale dajesz za kolumny 3 tys. zł, dokładasz do tego ampli za 3,5 tys. i na końcu dowiadujesz, że Twoje kolumny są, owszem zarąbiste, ale musisz kupić sobie klasowy wzmacniacz, żeby zaczęły grać. Za ile? Za 5 tys. Za 10 tys.?

Nie wiem jaka jest marża na tych kolumnach, ale chyba naprawdę spora, no i ludzie je biorą :)

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...