Skocz do zawartości

Od słabych dialogów w centralnym po dylemat amplituner, Omega Avance -> moc? - Polk? klipsch?


yoorek

Recommended Posts

Cześć Wszystkim,

Historia zaczęła się od tego, że odkąd zaczęliśmy  oglądać Neflix/Prime/HBO zwykle wyłączaliśmy EFEKTY kina domowego i szło stereo, ponieważ dźwięk dialogów z głośnika centralnego był fatalny.
Sprzęt służ głównie to oglądania HBO/Netflix (85%) i słuchania muzyki (15%).
Nie pomogło nawet wyłożenie matą okolic głośnika. 
Po  poszukiwaniach znalazłem w sieci info, żę mój leciwy amplituner (Yamaha RX-V795a) nie obsługuje DD PLUS tylko DD,  zaś nowy TV domyślnie wysyła zapewne dźwięk w tym formacie.  
Znalazłem taką opcję w TV i zmieniłem na DD (bez PLUS), no i  wreszcie zaczęło grać wyraźnie słychać rozdzielnie kanałów etc.:). Niestety dialogi nieco lepsze ale nadal słabe.
Po analizie kilku forów postanowiłem wymienić amplituner na coś współczesnego i wybór padł na Yamaha RX-V6A (ponoć gra ładnie co chciałem sprawdzić i a wygląda baaardzo ładnie ;D).
Niestety nie sprawdziłem jak gra ani jeszcze nie kupiłem bo.... nie są chwilowo dostępne :O. Więc czekam.
Ta "nowa" Yamaha wymaga ponoć głośników 8ohm (poza centralnymi). Moje wszystkie głośniki to 4 ohm więc postanowiłem wymieć całość. 
Poczytałem nieco i wyszło, że w mierzę tanie a dobre robi Polk Audio  i Klipsh. Udałem się do sklepu w KRK i żonk, nie prowadzą żadnej z tych marek. Opowiedziałem człowiekowi moją historię.
Ten stwierdził że głośniki które mam to dobry budżetowy zestaw, sami kiedyś dużo sprzedawali i obecnie takie kolumny główne (mam Omega Avance 505) to odpowiednik współczesnych kolumn w granich 3-4kPLN :O. 
Tyle mniej więcej chciałem wydać na lewy i prawy ale myślałem, że będę miał jakość o wiele lepszą.
Na razie więc wstrzymałem się i kupiłem głośnik centralny Polk Audio S30 (dotychczas miałem Omega Avance 500). Po instalacji okazało się, że to był strzał w 10.
Wreszcie fajny dzwięk nie jak pidełka, wyraźnie i naturalnie :).
Aplituner wymienię też na pewno.
Stoję jednak przed dylematem czyu wymieniać głośnik lewy i prawy na nowe -> pewnie Polk Audio s55 lub s60.
Dlaczego myślę o wymianie?
Polk ma ten śmieszny system Power Port i nie ma bas reflexu z tyłu  a u mnie jak widzicie na rysunku jedna kolumna stoi przy ścianie bokiem  ok 20 cm i z tyłu ok 40 cm ma ścianę ,
druga zaś nie ma ściany z boku w ofole z tyłu zaś ma w 50% scianę  40cm zaś 50% po ok 2metreach :(.
Poza tym głośniki skupione są na małej powierzchni ok. 10m kw. zaś cały salon + aneks kuchenny mają razem 50 m.kw.
Zastanawiam się więc jak moc będzie odpowiednia? Obecne kolumny mają power rating: 30-200W zaś aplituner 140W przy 4 aha do tego mam suba Paradigm PS1000 - i chyba go zostawię.
w Polk Audo są S60 (do 300w) i S55 (do 200W) nie słuchałem jeszcze ale zmierzam (btw: ktoś doradzi jakiś sklep w KRK?).Oczywiście do tego dojdą jeszcze tylne i (może górne ale tu raczej bezprzewodowe jeśli się da...)

A i jeszcze aplituner - może jednak  coś innego? Zależy mi aby miało HDMI ARC (najchętniej eARC) i Atmos.
Wasze komentarze przemyślenia i propozycje mile widziane i z góry dziękuję.

Salon wygląda tak:

 

 

 

pozdr
Yoorek


 

salon.jpg

Edytowano przez yoorek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o dialogach  wszystkich w szczególności w Ang 5.1 oryginalnych (z dokładnością do mojego angielskiego ;D).
Z tym, że problem  dialogów uważam za opanowany - bardziej nurtuje mnie pytanie  czy na potrzeby salonu jak powyżej tj:

50 m.kw. ale tak na prawdę zestaw KD na powierzchni 10 m.km. brać kolumny główne mocy 100 200 czy 300 W :O.

No i co jeśli tej yamahy RX-v6a nie będzie w najbliższym czasie....

pozdr

Y

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...