Skocz do zawartości

Usher Compass BE-718 - Kraftest Vintage


Kraft

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 200
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 godzinę temu, Dominik Poślednik napisał:

Wszystko zależy od doboru wzmacniaczy do tych monitorów. Muszą być bardzo wydajne prądowo. 

O! Dobrze, że ktoś o tym wspomniał. Może się w końcu coś dowiem, Zatem Dominiku, czy mogę prosić o podanie kryteriów, które pozwalają uznać (lub nie) jakiś wzmacniacz za "bardzo wydajny prądowo"? Ile W? Ile V? Ile A? 

Powiedzmy, że chcę zrobić dyskotekę i posłuchać w moich 25 m2 muzyki z głośnością 70 dB (tyle ma być 2,5 m od kolumn). Jakie parametry powinien posiadać wzmacniacz, żeby dobrze napędzić na tę okoliczność Ushery? Konkretnie. Bez uników. Prosto z mostu. Ile i czego?

8 godzin temu, nowy78 napisał:

A tu nadal cisza. 

Wiecie, że się zawsze wypowiadam dopiero po tygodniu.

A jeszcze im sprzęt wyższej klasy, tym trudniej znaleźć słowa, żeby opisać jego brzmienie. Mordęga.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ból głowy🥴pozostaje. Może podpowiem dawne wzmacniacze były prądowe wydajne a to przez zastosowanie elementów /tranzystory dużej mocy/ obecne układy przez swoją miniaturyzację są wydajne napięciowo i to jest ich słabość porównując ze starszymi modelami. Niby to nic nie zmienia ale jednak są zasadnicze różnice w końcowym efekcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz wydajny prądowo czy też napięciowo to trochę jest tak nie do końca ale faktem jest iż obecnie nie stosuje się już tak dopracowanych elementów a i sama konstrukcja jest minimalistyczna. Pomijam oczywiście fakt, iż obecnie da się kupić również dobry produkt ale on jest drogi, bardzo drogi. Przykład pierwszy z brzegu. kiedyś elka 10000 uf była wielkości puszki do piwa teraz jest to kondensator wielkości kieliszka. Niby to samo a jednak nie,...takich przykładów można podać dziesiątki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Felix1, to nie krytyka a tylko porównanie, zastosowanych elementów. Lampa zawsze będzie wymiatać bo tutaj nic  się nie zmieniło:15_yum:.

Dam przykład dla porównania, nie podam marki. Wzmacniacz 30W gitarowy, dawniej robiony na 4 szt tranzystorów średnicy 2cm każdy, a obecnie to jedna kostka wielkości kostki cukrowe i grubości 5mm i co..... pozostał niesamowity wrzask i ból głowy:(.

Przed tą zmianą najlepsze na świecie tak uważało wielu gitarzystówO.o, pozostała marka i nic więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich wysoka impedancja wskazuje na to że raczej nie będą wymagały bardzo wydajnego prądowo wzmacniacza. Wynikiem tego jest ich niezbyt duża skuteczność napięciowa. W odniesieniu do mocy ich skuteczność jest na tym poziomie co kolumn 87dB/W o impedancji 4 omy, czyli dość typowej wartości. Te kolumny będą potrzebowały raczej troch wyższego napięcia na wyjściu wzmacniacza i z tego powodu nieco mocniejszego odkręcenia pokrętła głośności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

O! Dobrze, że ktoś o tym wspomniał. Może się w końcu coś dowiem, Zatem Dominiku, czy mogę prosić o podanie kryteriów, które pozwalają uznać (lub nie) jakiś wzmacniacz za "bardzo wydajny prądowo"? Ile W? Ile V? Ile A? 

Powiedzmy, że chcę zrobić dyskotekę i posłuchać w moich 25 m2 muzyki z głośnością 70 dB (tyle ma być 2,5 m od kolumn). Jakie parametry powinien posiadać wzmacniacz, żeby dobrze napędzić na tę okoliczność Ushery? Konkretnie. Bez uników. Prosto z mostu. Ile i czego?

Wiecie, że się zawsze wypowiadam dopiero po tygodniu.

A jeszcze im sprzęt wyższej klasy, tym trudniej znaleźć słowa, żeby opisać jego brzmienie. Mordęga.

Wzmacniacz tranzystorowy  wystarczy 100 Watts -  8 Ohm

Wzmacniacz lampowy wystarczy 40 Watts into 8 Ohm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Dominik Poślednik napisał:

Wzmacniacz tranzystorowy  wystarczy 100 Watts -  8 Ohm

Wzmacniacz lampowy wystarczy 40 Watts into 8 Ohm

Można wiedzieć, jak to obliczyłeś? Dlaczego 80 W będzie za mało, a 100 już OK? Wziąłeś pod uwagę odległość z jakiej słucham i preferowany poziom głośności? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

Można wiedzieć, jak to obliczyłeś? Dlaczego 80 W będzie za mało, a 100 już OK? Wziąłeś pod uwagę odległość z jakiej słucham i preferowany poziom głośności? 

Zrób eksperyment. Podłącz 2 wzmacniacz tranzystorowe: jeden 50W - 8 Ohm, i drugi np. 90W - 8 Ohm. Usłyszysz różnicę w wysterowaniu tych monitorów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność pradowa! Czymże jest? Czy to "przewymiarowanie" zasilania w stosunku do poboru?

Bo jesli tak to dwa wzmacniacze typu GC, gdzie jeden ma zasilanie "na styk" a drugi trafo 300va albo nawet 450va bo takie tez sa w dzialach diy, z bateria kondensatorow. To czy ten drugi wysteruje kazde kolumny??

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wydajność pradowa! Czymże jest? Czy to "przewymiarowanie" zasilania w stosunku do poboru?

Najlepszy sposób na sprawdzenie wydajności prądowej to odłączyć kable od kolumn, chwycić w jedną łapę a drugą szybko przekręcić gałę wzmocnienia i jak trzepnie że włosy wyprostuje to znaczy że wzmacniacz ma dobrą wydajność prądową. 

PS. To kaki żart 😃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy to "przewymiarowanie" zasilania w stosunku do poboru?

To nie na tym polega w układach półprzewodnikowych / tranzystorach/,  możliwość przepływu prądu przez bramki tranzystorów czy układów scalonych. Te pierwsze mają większą wydajność prądową Podobne ograniczenia związane z przekrojem przewodu czym cieńszy tym mniejszy prąd może przez niego płynąć bo inaczej go z topisz, a układ spalisz.

To najprościej wytłumaczony przykład.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, RLC napisał:

Na tą chwilę jest Marantz + Usher Compass BE-718 i tego się trzymajmy @Kraft słuchałeś już?

Oczywiście, że słuchałem. Już po paru taktach słychać, że to są kolumny wysokiej klasy. Ale jak ich dźwięk rozłożyć na czynniki pierwsze, to jeszcze nie wiem. Im lepsze kolumny, to ich opisywanie staje się trudniejsze. W budżetowych jakiś aspekt jest lepszy, jakiś gorszy - są duże różnice między poszczególnymi konstrukcjami. Żeby wszystko było cacy nie ma pieniędzy, więc konstruktor wybiera jakąś linię ataku. W droższych poziom się wyrównuje. Wszystko jest co najmniej przyzwoite, więc ciężko wyłapać, że ta kolumna ma lepszą rozdzielczość od innej. Różnice są bardziej w ogólnym wrażeniu, zadowolenie ze słuchania. Ale to jest już bardzo trudne do ubrania w słowa.

Postanowiłem, że będę przepinał i porównywał Ushery z innymi kolumnami do których mam dostęp. Niestety Lagune już oddałem, ale mam Revolution 3, LS50 i bardzo ciekawe Impulsy Lightstorm, więc będzie się z kim ścigać. Może to mi ułatwi namierzenie cech wyróżniających Ushery.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kraft napisał:

Postanowiłem, że będę przepinał i porównywał Ushery z innymi kolumnami do których mam dostęp. Niestety Lagune już oddałem, ale mam Revolution 3, LS50 i bardzo ciekawe Impulsy Lightstorm, więc będzie się z kim ścigać. Może to mi ułatwi namierzenie cech wyróżniających Ushery.

Zapowiada się dłuuugie lecz bardzo ciekawe porównanie 😉 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...