Skocz do zawartości

Usher Compass BE-718 - Kraftest Vintage


Kraft

Recommended Posts

12 godzin temu, Stolarz napisał:

To odkrywczość na poziomie zamówienia usługi kalibracji tv :>>

Co u Ciebie wcześniej grało, że zdecydowałeś się na to co masz teraz włącznie z tym, że całą robotę ktoś za Ciebie zrobił?

 

40 minut temu, Stolarz napisał:

I jeszcze sztuczne użalanie się i niby deprecjonowanie pracy wynajętych inżynierów tak jakby to Twoje rozwiązania były. Serio? :D

Wydawało mi się, że po tylu latach na forum żaden wpis nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Byłem w błędzie.

Przydałaby się jakaś celna riposta, ale jak skontrować tak irracjonalny atak?

Spróbuję.

Rozumiem Stolarz, że sam ścinałeś drzewo na obudowę swoich kolumn (przepraszam, może je nawet sam sadziłeś)? Skoro ponad wszystko cenisz w audio wkład własny...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 200
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 godzinę temu, Dominik Poślednik napisał:

Kiedy można spodziewać się testu tych monitorów: za tydzień, dwa tygodnie ..... ?

Wybieram bramkę "A" - za tydzień.

W międzyczasie możecie mi odpowiedzieć na pytanie, czy określenie "dźwięk bezlitosny" ma jakikolwiek sens? 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Kraft napisał:

Wybieram bramkę "A" - za tydzień.

W międzyczasie możecie mi odpowiedzieć na pytanie, czy określenie "dźwięk bezlitosny" ma jakikolwiek sens? 

Dźwięk bezlitosny może oznaczać np. dziki, drapieżny, surowy, twardy, ostry, ciężki, agresywny, zdecydowany itd.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Kraft. Moim zdaniem lepiej używać jak naj prostrzego "odniesienia". Dzwiek bezlitosny - w tym wypadku tylko autor wie co oznacza ten dzwiek. Kazdy inaczej pewnie interpretuje go. Proponuje nie wymyślać nowej pozji pisanej. Chyba ze nie zalezy Ci na tym by inni mogli prawidłowo "odebrać" to co Ty probujesz przekazać.

6 minut temu, Dominik Poślednik napisał:

dziki

Jaki to dziki???🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wiesz co Kraft. Moim zdaniem lepiej używać jak naj prostrzego "odniesienia". Dzwiek bezlitosny - w tym wypadku tylko autor wie co oznacza ten dzwiek. Kazdy inaczej pewnie interpretuje go. Proponuje nie wymyślać nowej pozji pisanej. Chyba ze nie zalezy Ci na tym by inni mogli prawidłowo "odebrać" to co Ty probujesz przekazać.

Może i racja. Ten mały eksperyment dowiódł, że chyba lepiej nie wychylać się poza skonwencjonalizowany opis.

A tak swoją drogą, to 200 wpisów, 10 000 wyświetleń wątku, a jeszcze ani słowa o dźwięku testowanego modelu;). Zdaje się, że ustanowiliśmy rekord. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to wiekopomne wydarzenie.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kraft napisał:

Może i racja. Ten mały eksperyment dowiódł, że chyba lepiej nie wychylać się poza skonwencjonalizowany opis.

Nie zrozum mnie źle. Można z powodzeniem używać "nowych" określeń brzmienia, jednak dobrze by było gdybys stworzył taki np. "słowniczek Krafta" i w nim byłaby taka sciąga typu np. Dźwięk bezlitosny i opis co Ty przez to rozumiesz. Majac taki słowniczek z dajmy na to 20-stoma nowymi okresleniami na pewno łatwiej byłoby nam "wcielić się" w Twoj odbiór doznań dzwiękowych. Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subiektywne odczucia dotyczące barwy dźwięku jak najbardziej mają sens i powinniśmy ich używać. Nie ma jednoznacznie nakreślonej skali jak brzmią dźwięki jako podstawowe nuty czy tony okraszone różną ilością towarzyszących im harmonicznych. Poza tym dwa lub więcej dźwięków w jednym czasie zawsze ulegnie "miksowi" tworząc nowe wrażenia słuchowe niekoniecznie opisane wcześniej. 

Warto jednak trzymać się ogólnych skojarzeń wspólnych dla ogółu i pamietać, że do porównań powinno być coś na drugim końcu. Przez analogię jasny - ciemny, ciepły - zimny, ostry - łagodny itd. 

Bezlitosny - łaskawy? Słabo to widzę. 

Faktycznie bliżej mi do wyobrażenia sobie dźwięku dzikiego i ujarzmionego 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Kraft napisał:

No to będzie kłopot z opisem brzmienia Usherów;)

Mnie najbardziej interesuje jak brzmią talerze i inne dzwonkowate. Mam wrażenie, że jedwab w Scanspikach jakoś słabo to oddaje i zastanawiam się czy wymiana na jakieś berylowe cudaki by to poprawiła 😉 

Proszę zatem Ciebie zwróć na to uwagę i napisz kilka słów od siebie przy okazji porównując na przykład do zachwalanego, a obecnego w twoich paczkach SB Acousticsa TW29R. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowanie = przepinanie, więc parę słów o terminalach głośnikowych Usherów. Wiemy już, że są zrobione na bogato. A jak się sprawują? Moim zdaniem średnio. Przynajmniej przy podłączaniu gołych przewodów. Usher zastosował terminale typu wzmacniaczowego, bez otworu w trzpieniu, lecz z przestrzenią wokół trzpienia ściskaną przez dwie blaszki. Nie wystarczy więc trafić w otwór, lecz do momentu całkowitego dokręcenia, trzeba uważać, by kabel nie wysunął się ze szczeliny. To tym bardziej kłopotliwe, bo terminale mają dodatkowych nakrętki do kontrowania bananów, co powoduje, że główna nakrętka nie kręci się płynnie, lecz jakby haczy się o tę dodatkową. We wszystkim miesza też zwora, na którą też trzeba uważać podczas całej operacji. Moim zdaniem przekombinowali.

SM05.thumb.png.e8686a7e90a147d4774f07bf06beb9aa.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.03.2021 o 12:33, Kraft napisał:

To tym bardziej kłopotliwe, bo terminale mają dodatkowych nakrętki do kontrowania bananów, co powoduje, że główna nakrętka nie kręci się płynnie, lecz jakby haczy się o tę dodatkową.

A więc nie wszystko złoto, co się świeci ;)  Przyznam, że nie korzystałem z opcji dokręcania gołych przewodów, gdyż używam bananków. Nie miałem więc okazji zaobserwować powyższych trudności w obsłudze. W każdym razie mam drugi zestaw takich gniazd w końcówce mocy i z ciekawości się im przyjrzałem. W żadnym nie stwierdziłem, aby nakrętki dolna i górna w jakiś sposób się ze sobą stykały. Być może w kolumnach coś się poluzowało, np mała śrubka(ki) wkręcona w nakrętkę zaciskającą banany. Wydaje mi się, że widać to w zacisku "-" głośnika niskotonowego, na zdjęciu wyżej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Przyznam, że nie korzystałem z opcji dokręcania gołych przewodów, gdyż używam bananków. 

To może po prostu się zastały i dlatego nie kręciły się komfortowo. Nic to.

Coś nie mogłem się z powodu różnych spraw rodzinno-zawodowych zabrać za te testy (a jeszcze MŚ w narciarstwie i ME w lekkoatletyce;), ale jutro wygospodarowałem sobie wolny dzień, więc wezmę się w końcu do roboty. Sam już nie mogę wytrzymać z ciekawości, jak wyjdą porównania tak różnych kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.03.2021 o 12:33, Kraft napisał:

Testowanie = przepinanie, więc parę słów o terminalach głośnikowych Usherów. Wiemy już, że są zrobione na bogato. A jak się sprawują? Moim zdaniem średnio. Przynajmniej przy podłączaniu gołych przewodów. Usher zastosował terminale typu wzmacniaczowego, bez otworu w trzpieniu, lecz z przestrzenią wokół trzpienia ściskaną przez dwie blaszki. Nie wystarczy więc trafić w otwór, lecz do momentu całkowitego dokręcenia, trzeba uważać, by kabel nie wysunął się ze szczeliny. To tym bardziej kłopotliwe, bo terminale mają dodatkowych nakrętki do kontrowania bananów, co powoduje, że główna nakrętka nie kręci się płynnie, lecz jakby haczy się o tę dodatkową. We wszystkim miesza też zwora, na którą też trzeba uważać podczas całej operacji. Moim zdaniem przekombinowali.

Terminale jak we wzmacniaczach Sugdena :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clou testu była zdaje się kwestia, jak wypadnie berylowy (czy "berylowy") tweeter Usherów.

u07.png.b38145fc68ea4550da3795c30a85187e.png

No to trochę o brzmieniu góry pasma. W innym miejscu pisałem już, że BE-718 grają detalicznie i z bardzo dobrą separacją instrumentów. Daje to precyzyjną stereofonię ze skupionymi obrazami instrumentów i głosów, i ze sporą dawką powietrza wokół nich. Czyli super? "Tylko" bardzo dobrze. Nawet na tym poziomie cenowym znajdziemy lepsze pod tym względem konstrukcje. Na polu rozdzielczości berylowca Usherów przebija choćby wstęga Quadrali Aurum, podczas słuchania której odniosłem wrażenie, że słychać z niej dosłownie wszystko, co zarejestrowano w nagraniu. Z kolei wgląd w nagranie i odczucie powietrza wokół dźwięków lepsze daje "węglowy" wysokotonowiec Bowersa z serii 700. Aluminiowe tweetery KEF-a w LS-ach i serii R, mam wrażenie, Usherowi wiele nie ustępują (może nawet wcale - R3 słuchałem dość dawno i nie jestem w stanie dokładnie ich porównać). Za to tekstylnej kopułki o takiej separacji sobie nie przypominam (co oczywiście nie znaczy, że taka nie istnieje). Wnioski. Wysokotonowiec Ushera to bardzo dobra konstrukcja, ale jego "berylowość" nie zapewnia mu nadzwyczajnych właściwości miażdżących konkurencję. Przynajmniej ja ich nie dostrzegłem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kraft napisał:

Przynajmniej ja ich nie dostrzegłem

Prosiłem Cię jakiś czas temu o komentarz jak radzi sobie beryl z instrumentami perkusyjnymi. Mógłbyś? 

O ile jest to ciekawe to dopowiem, że część dźwieków z instrumentów perkusyjnych po rozłożeniu na harmoniczne ich nie ma. Widmo ma charakter szumowy. Przetworniki o małych zniekształceniach pewnie jeszcze jakoś sobie radzą z odtwarzaniem tych "dziwnych" dźwięków, a jak na tle innych wypada uszerowy beryl? 😉

 

Screenshot_20210315_102303.jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem w tym względzie żadnych specjalnych właściwości beryla Ushera. Większą rozdzielczość ma wstęga Quadrala. Więcej blasku blach prezentuje tuba Fyne. Więcej delikatnych wybrzmień Scan Speak D2608. Za piernika nie potrafiłbym powiedzieć: "o, to specyficzne brzmienie berylu". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...