Skocz do zawartości

Kino domowe plus stereo do salonu 34m2 w budżecie 10-20 tyś zł


Dominik_A

Recommended Posts

Cześć!

To mój pierwszy post na forum, do którego zapisałem się, żeby zadać właśnie to pytanie. Wcześniej przeczytałem sporo wątków, ale żaden do końca nie odpowiada temu o czym ja myślę, więc zdecydowałem się na stworzenie własnego, nowego.

Chciałbym kupić zestaw, który da mi dobre stereo, a jednocześnie umożliwi stworzenie kina domowego 5.1. 

Muzyka w stereo będzie stanowiła ok 75% czasu korzystania ze sprzętu - źródłem będzie Spotify lub ew Tidal (jak odczuję różnicę) oraz Apple Music. Ponadto planuję zakup gramofonu, biorę pod uwagę model P2 firmy Rega. 

Rodzaj muzyki, podam wykonawców: Flume, ODESZA, Mura Masa, Kanye West, Taco Hemingway, Basement Jaxx, The XX, Black Pumas, The Black Keys. 

Telewizja od ncplus - piłka nożna, dodatkowo klasycznie netflix oraz hbo go.

Jak da się kupić to planuję dorzucenie playstation 5, ale wiadomo, obecnie niedostępne. Natomiast będę grał sporadycznie towarzysko z kolegami w Fifę albo jakieś mordobicie.

Salon ma ok 34m2, jest wysoki na ok 3m i otwiera się na parter, który ma łącznie ok 78m2. Ściana z TV ma ok 6m szerokości i na jej końcach zostały umieszczone kable głośnikowe, nie w peszlach tylko po prostu w bruzdach i potem przykryte - inaczej się nie dało. Wzdłuż ściany ciągnie się wąska półka (taka a la półka pod TV) o wysokości 40cm i na niej będą musiały stać głośniki myślę że jednak podłogowe, bo przestrzeń duża, a ja chcę uzyskać potężne brzmienie.

Telewizor jest przesunięty lekko w prawo od osi ściany, bo dzieli ścianę z kominkiem. TV to będzie 65 cali zawieszony na ścianie.

Chcę najpierw kupić amplituner oraz kolumny podłogowe i tu budżet wynosi ok 10-12 tyś zł, następnie dokupić głośnik centralny i subwoofer (na początek chciałbym podłączyć jako centralny głośnik marshall Woburn, który obecnie stoi w salonie)

Kabel subwooferowy kupiłem w trakcie wykańczania wnętrz i też został na stałe umieszczony w ścianie z towarzyszącym źródłem prądu do tyłu i bocznie po stronie lewej od miejsca odsłuchu/oglądania TV

System musi mieć opcję rozbudowy typu multiroom, żeby dostawić mniejsze głośniki w łazience i kuchni na parterze (na początek mały głośnik w kuchni, z którego będę mógł posłuchać muzo.fm)

Kolumny najlepiej żeby były białe (prośba żony), solidnie wykończone i "ładne"

Mieszkam w Trójmieście, zacząłem już podróże po salonach ze sprzętem. Słuchałem połączenia Marantza (był to pm7005 wiem że to nie do końca taki amp jakiego szukam, ale tylko to było z tej firmy w salonie, do którego się udałem w połączeniu z dali opticon 6 i nie było źle, ale nie rzuciło mnie na kolana)

Co sądzicie o początkowym wyborze amplitunera NAD 758v3i i do niego podłogówki KEF q750/950 albo B&W 603 S2.

Przy takim ustawieniu kabli, mebli, budowie domu etc będzie potrzebny kompromis, zdaję sobie z tego sprawę, ale jest problem i szukam rozwiązania, będę wdzięczny za pomoc, na koniec i tak sam posłucham, ale może ktoś podpowie mi tutaj na co warto zwrócić uwagę.

Edycja - dorzuciłem rzut parteru

 

 

 

 

 

 

 

 

parter.png

rzut na ścianę.png

Edytowano przez Dominik_A
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywne testy amplitunerów znajdziesz na ASR. Niektórych głośników też, ale tu już wchodzi kwestia indywidualnego odbioru obrazowania dźwięku oraz akustyki pomieszczenia. Dlatego warto je posłuchać w docelowej lokalizacji. Szkoda że wmurowałeś sobie kabel do subwoofera, bo lokalizacji suba się nie określa z góry, tylko znajduje optymalną różnymi metodami (np. subwoofer crawl).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie opcje w tej cenie i takiej konfiguracji

1. wybor dobrego solidne, wydajnego amplitunera na którym będziesz akceptował także stereo. Tu myślał bym głównie o elektronice brytyjskiej jak wspomniany NAD T758 albo Arcam AVR 10

2. Druga opcja to wybór typowego nie specjalnie wyposażonego amplitunera kinowego z opcją rozszerzenia dzwieku poprzez wzmacniacz zintegrowany albo końcówkę mocy.

Tutaj ciekawe opcję to Denon X3700, Yamaha 6A i w zalezności od ybranych kolumn dopasowany do nich wzmacniacz.

 

Co do kolumn. Moim zdaniem KEF seria Q jest bardzo udana. To grające z werwą mocno basowe kolumny i łagodną górą. Przez brak bass refelxu bass jest kontrolowany, szybki ale i ciepły.

Po drugiej stronie polecił bym Heco Revolution R7. Jasniejsze, bardziej otwarte granie.

Nieco taniej wyjdzie set oparty na Monitor Audio serie Silver model 500. Tutaj do kompletu znakomite tyły FX a jako sub do wszystkich kolumn REL HT 1205

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny i wypożyczenie sprzetu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zacząłeś odsłuchy od wzmacniacza i nie do końca byłeś zadowolony to zdecydowana większość amplitunerów kina nie przeskoczy tego poziomu. Myślę że w takim wypadku powinieneś wybierać z amplitunerów, które będziesz mógł połączyć z dodatkowym wzmacniaczem wymieniony Denon AVR-X3700H, czy Yamaha RX-V6A będą odpowiednie i pozostałoby znaleźć odpowiednie brzmienie we wzmacniaczach np. Musical Fidelity M2si, Nad C356 BEE, czy Audiolab 6000A a może jeszcze coś innego. W kolumnach masz ogromny wybór i tak jak wzmacniaczy powinieneś posłuchać i porównać ze sobą kilka wybranych propozycji, Kef z serii Q, Monitor Audio z serii Silver, Fyne Audio F501/502 czy Pylon z serii Diamond. Zapraszam na odsłuchy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...