Skocz do zawartości

Upgrade zestawu gramofonowego


Recommended Posts

Hej, 

Myślę nad ulepszeniem swojego zestawu, na który aktualnie składa się Rega Planar 1 i przedwzmacniacz gramofonowy Arte DJ Pre II podpięte do NADa 356 i kolumn Focal Aria 906.

Czy warto zainwestować we wkładkę Bias2? Aktualnie zamontowana jest fabryczna - Rega Carbon. 

Chciałem też wymienić pre na Cambridge Solo.

Warto to robić czy będzie to raczej niewielki i mało słyszalny skok w górę?

Polecacie ewentualnie coś innego?

Moj budżet na te 2 elementy to ok 1500 zł.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Senor_K87 zdecydowanie warto zamieniać Carbona (czyli to samo co AT91) na Bias 2. Choć można by pomyśleć też i o innej wkładce (np. Nagaoka, albo coś wyższego z serii AT VM95). Przeskok jakościowy względem wcześniejszej wkładki będzie olbrzymi :)

Co do przedwzmacniacza - nie znam tego Camridge'a, więc nie wiem co on reprezentuje. ART DJ Pre to przyzwoity preamp i chyba najlepszy zawodnik w swojej klasie cenowej. 

Jeżeli wchodzą w grę używane sprzęty, to proponowałbym rozważyć tego Pro Jecta. Ma już możliwość ustawienia obciążenia wkładki (pojemność, rezystancja) oraz wzmocnienia sygnału.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/przedwzmacniacz-gramofonowy-pro-ject-tube-box-s2-xqs 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Senor_K87 napisał:

Wezmę pewnie w takim razie wkładkę Rega Bias2

Jak będziesz kupował tą wkładkę to zapytaj o jej wagę , Rega nawet w instrukcji do wkładki jej nie podaje. Ot, tak z ciekawości.  Druga ciekawa sprawa , chciałem się dowiedzieć czegoś o ramieniu RB110 i nie znalazłem żadnych danych , po za tym, że producent pisze iż jest wspaniałe ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Chili napisał:

@Senor_K87 przemyśl jeszcze propozycję  @Audio Autonomy bo jeśli nie odpowiada Ci brzmienie Regi (szkoda, że nie napisałeś, czego Ci brakuje w obecnej wkładce), to może warto rozejrzeć się u innych producentów a z tego co widzę to np. Nagaoka mp 110 kosztuje tylko ciut więcej.

Poczytałem trochę o tej wkładce Nagaoka MP-110 i może faktycznie to lepszy wybór od Bias2

Ogólnie to ten Planar 1 jest moim pierwszym gramofonem, więc nie jestem w stanie powiedzieć czego mi brakuje. Chciałbym po prostu doświadczyć tej magii brzmienia analogowego, o której wszyscy miłośnicy gramofonów piszą, ale póki co nie słyszę większej różnicy między słuchaniem z CD lub Flac'ów.

Zdaję sobie sprawę, że Planar 1 z wkładką Carbon to tak naprawdę entry level, a do tego konkuruje z dobrym DAC'iem i dobrej jakości plikami, dlatego chciałbym trochę ten zestaw ulepszyć. Jeśli po wymianie wkładki i preampu nadal nie usłyszę różnicy, to pogodzę się z faktem bycia głuchym :D Poki co jednak chęć ulepszania sprzętu się opłacała i zmiany były słyszalne, więc jestem dobrej myśli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Senor_K87 napisał:

Zdaję sobie sprawę, że Planar 1 z wkładką Carbon to tak naprawdę entry level

Nie ważne , we wszystkich gramofonach obowiązują te same  prawa fizyki. Jak chcesz zmieniać wkładki to najpierw zadzwoń do sklepu w którym kupiłeś gramofon , powiedz , że chcesz kupić nową wkładkę. Zadaj jedno proste pytanie , jaka jest masa efektywna ramienia Plenar 1 ? Czyli gramofonu który Ci sprzedano .

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Nie ważne , we wszystkich gramofonach obowiązują te same  prawa fizyki. Jak chcesz zmieniać wkładki to najpierw zadzwoń do sklepu w którym kupiłeś gramofon , powiedz , że chcesz kupić nową wkładkę. Zadaj jedno proste pytanie , jaka jest masa efektywna ramienia Plenar 1 ? Czyli gramofonu który Ci sprzedano .

Chyba bardzo chcesz wiedzieć więcej o tym ramieniu :D

Znalazłem w necie sporo informacji na temat wymiany wkładki w tym gramofonie właśnie na MP-110, w tym taki tutorial na YouTubie:

 

Myślę, że takie informacje wystarczą, bo ktoś to robił i mu zadziałało :D

Mylę się?

To co z tym preampem? Macie jeszcze jakieś propozycje do około 1000 zł? Może być używany 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega Roman , nie wiem jak będzie ,ale polecam każdemu przed zakupem wkładki zaopatrzyć się w pewne dane. Podstawową informacją jest to jaka jest masa efektywna naszego ramienia gramofonu. Czy ramię należy do lekkich , średnich, czy ciężkich. Znając tą wartość możemy już korzystając z tabelki / zdjęcie/ dobrać headshell i wkładkę, lub przynajmniej zobaczyć , czy ta wymarzona nadaje się do naszego drapaka.

Przykład :

masa efektywna ramienia mojego drapaka to 9,08 grama , a więc ramię lekkie. Waga wkładki Shure M91 ed z igłą headshellem / kompletnym ze śrubkami i kabelkami/ to 14,94 grama. Razem mamy 24,02 grama . Dodajemy maksymalna siłę nacisku , która dla mojej wkładki wynosi 1,5 grama. Wychodzi 25,52 grama. Podatność wkładki to 16 um / mN a więc z tabelki wychodzi , że rezonans kształtuje się w przedziale na styk 9 Hz / idealnie jest 10 Hz / a więc może być.

Ten sposób liczenia jest bardzo uproszczonym , ale można na początek na nim bazować.

Mamy też kalkulator

http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html

 

rezonans.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2021 o 06:45, Senor_K87 napisał:

Warto to robić czy będzie to raczej niewielki i mało słyszalny skok w górę?

Nie zobaczysz zbytnio różnicy:35_thinking: przy wymianie wkładki, słabym punktem są kolumny, zmiana wkładki na ogół największa zmiana następuje w dolnym paśmie. Raczej zacznij od wymiany kolumn.

Dlatego nie widzisz różnicy.

Może spróbuj pożyczyć lepsze kolumny, i porównać wtedy dźwięk.

@tomek4446 trzymaj tak dalej:D, miło że to nie voodoo¬¬

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że na naszym forum sa osoby zajmujące się gramofonami trochę bardziej niz tylko pobieżnie. Tu trzeba wymienic Tomka4446, Chili. Grześka (Audio Autonomy) ktory robi to zawodowo. Oczywiscie nie zapominajmy o Karolu. Bez takich osob trudno byloby znaleźć rzetelne informacje dotyczące ustawien, kalibracji itp rzeczy o których nowy nabywca drapaka nie ma ,,zielonego pojęcia,, Oczywiście, jak wszędzie, różne osoby, różnią sie opiniami odnośnie sprzętu, ale na pewno można u Nich zasiegnac  informacji o wiele bardziej rzetelnej niż   u sprzedających drapaki. Przekonałem się o tym na własnym przykładzie poszukując igły do dość egzotycznej wkladki. Pozdrawiam w/w. Rega.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Karol64208 napisał:

trzymaj tak dalej:D, miło że to nie voodoo¬¬

Znaczy się dobrze , czy źle ?

2 godziny temu, Senor_K87 napisał:

Myślę, że takie informacje wystarczą, bo ktoś to robił i mu zadziałało

Powiem tak , życzę Ci by to zadziałało , naprawdę , i bez żadnej ironii. 

Widziałem na filmiku , że gość korzysta dokładnie z tej samej płyty testowej co ja. Mogę ją śmiało polecić.

IMG_2093.JPG

IMG_2094.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208 przyznam Ci się , że jestem facetem, który raczej nie czyta żadnych instrukcji / instrukcje są dla mięczaków :) / , ale w przypadku gramofonu byłem zmuszony / i jestem , bo wszystkiego i tak jeszcze nie wiem, znam lepszych/. Musiałem ogarnąć dane techniczne drapaka , wkładki , ramienia, sposobu podłączenia w nim kabli ramienia , czy kable przechodzą przez jakieś styczniki , jak jest rozwiązany punkt masy , czy uziemienie idzie po masach sygnałowych  i jak to rozdzielić itd. Jakie są możliwości kalibracyjne gramofonu , czy mogę regulować VTA ramieniem czy matą  , czy mam regulację azymutu headshellem na ramieniu czy wkładką. Jak pływające zawieszenie  / w Yamasze Yp 701 są np. dwa / to jak jest ono rozwiązane , czy same gąbki , czy gąbki i sprężyny , jak pasek to jak jest z dostępnością , bo to wszystko elementy eksploatacyjne i się zużywają, kiedyś trzeba będzie wymienić. Każdy nowy gramofon udowadnia mi jak mało jeszcze wiem i jak dużo muszę się jeszcze nauczyć.  

20 minut temu, Pboczek napisał:

jak wypada u Ciebie rezonans tego Shure na płycie testowej, w teorii wychodzi 9 Hz, a w praktyce?

Odpowiem precyzyjnie po 21-szej , właśnie zmieniam wkładki i kombinuje z dobraniem wagowym headshelli do wkładek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446, to nie jest ironia, proponuję założenie oddzielnego tematu i zebranie tam wszystkich informacji. Wtedy nowicjusz lub człek ciekawy:35_thinking: znajdzie kompendium wiedzy dotyczący ustawień  i zależności jakie rządzą Naszymi gramofonami.

Unikniesz wielokrotnego , dublowania opisów.

Jak masz czas i chęć, bo wiedzę zgłębiłeś warto stworzyć oddzielny temat.

Pozdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208 staram się w miarę mojej wiedzy pomagać innym , ale wolę odpowiadać na konkretne pytania lub ukierunkowywać pytających , niż tworzyć kolejne kompendium wiedzy. Takich zbiorów informacji jest w sieci dużo i byłoby to tylko powielanie tego, co już jest. 

2 minuty temu, Pboczek napisał:

To powinien ładnie grać ten Szczurek.

Mnie odpowiada , choć czasem jakby wysokich było ciut za dużo.

Za to kolega Grzesiek zrobił mi niedźwiedzią przysługę i pożyczył mi do odsłuchu wkładkę MC Hana i ... teraz spać nie mogę :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...