Skocz do zawartości

DAC pod wzmacniacz


Dzik

Recommended Posts

Witam,

Potrzebny jest mi przetwornik cyfrowo-analogowy, za pomocą którego przekieruję sygnał z PC do wzmacniacza. Wzmacniacz to klasyk z początku stulecia.

Nie interesują mnie żadne błyskotki typu bluetooth, amp słuchawkowy/preamp itp. - chcę sam przetwornik, który kompetentnie przetworzy sygnał i się odczepi. Przez "nie interesują mnie" nie mam na myśli, że nie kupię DACa z uwagi na te funkcjonalności, po prostu nie są mi one potrzebne (jednak sekcja preamp musi być przynajmniej pomijalna).

Tych przetworników jest teraz jak ślimaków po deszczu i pomimo tego, że przeczytałem już kilkadziesiąt recenzji, trudno mi się na coś zdecydować. Póki co skłaniam się ku Topping D30, ale korci Nostromo Hypnos, o którym nie mogę znaleźć prawię żadnych informacji.

Lubię dźwięk cieplejszy, zbalansowany, nieinwazyjny (ze sceną lekko wycofaną), naturalny - wszystkie te cechy są już właściwe moim głośnikom, więc DAC z taką prezentacją mógłby je zbyt pogłębić. Czasem podkręcę sobie nieco bas EQ, żeby podwójna stopa perkusji mocniej kopała.

Nie interesuje mnie żaden streaming i Hi-Res, DACa potrzebuje do słuchania moich kopii starych CD, Winyli i kaset. Mój budżet to ok. 800 zł (plus/minus).

Pzdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć,
Sam miałem prywatnie Arcam rDAC z zasilaczem liniowym Tomanka i był to zestaw w porządku ale niestety odstaje na tle dzisiejszych DACów. Topping E30 byłoby dobrym rozwiązaniem, który zapewni brzmienie muzykalne z bardzo dobrą przestrzenią. Nieco powyżej budżetu masz Musical Fidelity V90 DAC, którego także warto byłoby posłuchać ale oczywiście rozumiem, że budżet nie jest z gumy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć,
Sam miałem prywatnie Arcam rDAC z zasilaczem liniowym Tomanka i był to zestaw w porządku ale niestety odstaje na tle dzisiejszych DACów. Topping E30 byłoby dobrym rozwiązaniem, który zapewni brzmienie muzykalne z bardzo dobrą przestrzenią. Nieco powyżej budżetu masz Musical Fidelity V90 DAC, którego także warto byłoby posłuchać ale oczywiście rozumiem, że budżet nie jest z gumy. 

Może nie jestem tu jakimś fachowcem i znawcą, ale dawno nie widziałem takiego wpisu z tym rdac, że odstaje nawet od tych podstawowych nowych. Ten dac to polecany wszedzie i zawsze w tej kwocie jako złoty gral. Rozumiem, że branża ma swoje interesy, ale i tak doceniam. Ciekawi mnie opinia użytkowników tego rdaca, która miała możliwość porównania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dzik napisał:

Witam,

Potrzebny jest mi przetwornik cyfrowo-analogowy, za pomocą którego przekieruję sygnał z PC do wzmacniacza. Wzmacniacz to klasyk z początku stulecia.

Nie interesują mnie żadne błyskotki typu bluetooth, amp słuchawkowy/preamp itp. - chcę sam przetwornik, który kompetentnie przetworzy sygnał i się odczepi. Przez "nie interesują mnie" nie mam na myśli, że nie kupię DACa z uwagi na te funkcjonalności, po prostu nie są mi one potrzebne (jednak sekcja preamp musi być przynajmniej pomijalna).

Tych przetworników jest teraz jak ślimaków po deszczu i pomimo tego, że przeczytałem już kilkadziesiąt recenzji, trudno mi się na coś zdecydować. Póki co skłaniam się ku Topping D30, ale korci Nostromo Hypnos, o którym nie mogę znaleźć prawię żadnych informacji.

Lubię dźwięk cieplejszy, zbalansowany, nieinwazyjny (ze sceną lekko wycofaną), naturalny - wszystkie te cechy są już właściwe moim głośnikom, więc DAC z taką prezentacją mógłby je zbyt pogłębić. Czasem podkręcę sobie nieco bas EQ, żeby podwójna stopa perkusji mocniej kopała.

Nie interesuje mnie żaden streaming i Hi-Res, DACa potrzebuje do słuchania moich kopii starych CD, Winyli i kaset. Mój budżet to ok. 800 zł (plus/minus).

Pzdr.

Hej

Ze swojej strony proponuję Ci posłuchać coś od Nostromo. Zadzwoń, może dostaniesz na testy.

Ja mam WOlf2 z dedykowanym zasilaczem i jestem bardzo zadowolony aczkolwiek mam porównanie tylko do budżetowego Fiio, chromcasta i daca z MarantzaPM6005.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W dzisiejszych czasach pomiędzy kwotą 130 a 200 $, czyli realnie w zakresie 500-1000 zł możesz kupić szereg doskonałych DAC'ów. Na przykład Topping E30, Loxije D30, Khadas Tone2 Pro, Soncoz LA-QXD1, SMSL SU-8 / SU-9, Topping D50s, Topping DX7s. Przez "doskonałe" rozumiem to, że wszystkie one mają współczynnik zniekształceń i szumu w stosunku do sygnału (SINAD) na poziomie od 110 do 120dB. Graniczna wartość ludzkiego słuchu wynosi ok. -115dB, ale w praktyce wszystko co ma SINAD > 85dB jest dla człowieka transparentne. Wszystkie te DACi będą wiernie przetwarzać dźwięk cyfrowy na analogowy. Czyli z punktu widzenia ludzkiego o słuchu, będą grały dokładnie tak samo. Więc nie ma znaczenia co kupisz. Po prostu kup DAC z funkcjami które potrzebujesz (np. wyjścia zbalansowane XLR? albo dwa wejścia Coxa?) i jednocześnie nieposiadający funkcji Ci zbędnych (np. streaming, obsługa HiRes / MQA, itd).

 

Dnia 15.02.2021 o 22:03, Dzik napisał:

Lubię dźwięk cieplejszy, zbalansowany, nieinwazyjny (ze sceną lekko wycofaną), naturalny - wszystkie te cechy są już właściwe moim głośnikom, więc DAC z taką prezentacją mógłby je zbyt pogłębić. Czasem podkręcę sobie nieco bas EQ, żeby podwójna stopa perkusji mocniej kopała.

[...]

Byleby nie miało suchych basów.

Przy współczesnym, nowoczesnym sprzęcie typu DAC, takie oczekiwania (od DAC) możesz sobie wsadzić między bajki.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomekN napisał:

Przy współczesnym, nowoczesnym sprzęcie typu DAC, takie oczekiwania (od DAC) możesz sobie wsadzić między bajki.

No ja tego wszystkiego nie wymagam przecież od samego DACa, jednak każdy komponent ma jakąś sygnaturę dźwięku, która wpisuje się w cały system. Przetwornik raczej nie odmieni brzmienia aż tak jak maść do podzespołów (żart), ale subtelne różnice wprowadzi, a subtelne różnice też są ważne. Zresztą we wszystkich recenzjach brzmienie przetwornika też jest przedmiotem rozważań.

Wiem, że te chińskie KACZki co zalały market świetnie wypadają w pomiarach, ale ja jestem do nich sceptycznie nastawiony. Chciałbym coś z duszą kupić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Dzik napisał:

Przetwornik raczej nie odmieni brzmienia aż tak jak maść do podzespołów (żart), ale subtelne różnice wprowadzi, a subtelne różnice też są ważne.

Czy ja wiem czy subtelne...

Po testowaniu Toppinga D50s, to różnica między nim, a CA DM100 jest tak duża, jak po zmianie conajmniej wzmacniacza. A dalej jest drugi problem, że niekoniecznie na lepszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Dzik napisał:

No ja tego wszystkiego nie wymagam przecież od samego DACa, jednak każdy komponent ma jakąś sygnaturę dźwięku, która wpisuje się w cały system. Przetwornik raczej nie odmieni brzmienia aż tak jak maść do podzespołów (żart), ale subtelne różnice wprowadzi, a subtelne różnice też są ważne. Zresztą we wszystkich recenzjach brzmienie przetwornika też jest przedmiotem rozważań.

Wiem, że te chińskie KACZki co zalały market świetnie wypadają w pomiarach, ale ja jestem do nich sceptycznie nastawiony. Chciałbym coś z duszą kupić.

 

Sygnatura dźwięku czyli odcisk zniekształceń? 😉 Obawiam się, że coraz ciężej będzie taki sprzęt kupić, zwłaszcza w obszarze DAC.

Piszesz o subtelnych różnicach. Jaką subtelną różnicę, Twoim zdaniem, byłbyś w stanie usłyszeć (w THD, dB)?

39 minut temu, Dzik napisał:

Chciałbym coś z duszą kupić.

Z duszą, do przetwarzania bitów na volty...?

Jeśli masz pasję do antyków, to może gramofon i lampa? 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, TomekN napisał:

Jeśli masz pasję do antyków, to może gramofon i lampa? 😉

Mam gramofon, DAC mi potrzebny m.in. do odtwarzania moich zdigitalizowanych winyli.

Ja się nie znam na tych przetwornikach, ale skoro nie mają żadnego brzmienia, to nie wiem, czemu w recenzjach jest zawsze oddzielny akapit, poświęcony prezentacji dźwięku. Może to jeden z mitów, jakich wiele, ale jeśli tak, to znaczy, że autosugestia jest silniejszym zjawiskiem niż przypuszczałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają brzmienie, tylko trzeba kilku różnych posłuchać. Niektóre faktycznie grają zbliżoną charakterystyką, ale wszyskto zależy od reszty toru, przy słabszych kolumnach różnice są drobne, przy lepszych jest zdecydowanie więcej i w dodatku kluczowych. O autosugestii nie ma mowy, jak również domownicy słyszą różnice, mimo, że nawet nie wiedzieli o zmianie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Dzik napisał:

Mam gramofon, DAC mi potrzebny m.in. do odtwarzania moich zdigitalizowanych winyli.

Ja się nie znam na tych przetwornikach, ale skoro nie mają żadnego brzmienia, to nie wiem, czemu w recenzjach jest zawsze oddzielny akapit, poświęcony prezentacji dźwięku. Może to jeden z mitów, jakich wiele, ale jeśli tak, to znaczy, że autosugestia jest silniejszym zjawiskiem niż przypuszczałem.

Dokładnie tak. Autosugestia stymulowana często "audiofilskimi" recenzjami, a "audiofilskie" recenzje to pure bullshit.

Przeczytaj sobie opinie tego kolesia, bo mądrze radzi: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/is-there-really-no-audible-difference-between-different-dacs.10092/page-2#post-274983

A tu masz jeszcze "kompendium wiedzy" na temat pomiarów vs możliwości ludzkiego słuchu: https://audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/audibility-thresholds-of-amp-and-dac-measurements.5734/

 

36 minut temu, DudasDudek napisał:

Mają brzmienie

Jakiś dowód wspierający taką opinię?

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Dzięki, zapoznam się. Czytam czasem recenzje audioscience - na bazie ich opinii i pomiarów kupiłem głośniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomekN napisał:
2 godziny temu, TomekN napisał:

Dokładnie tak. Autosugestia stymulowana często "audiofilskimi" recenzjami, a "audiofilskie" recenzje to pure bullshit.

Przeczytaj sobie opinie tego kolesia, bo mądrze radzi: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/is-there-really-no-audible-difference-between-different-dacs.10092/page-2#post-274983

A tu masz jeszcze "kompendium wiedzy" na temat pomiarów vs możliwości ludzkiego słuchu: https://audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/audibility-thresholds-of-amp-and-dac-measurements.5734/

 

Jakiś dowód wspierający taką opinię?

 

2 godziny temu, TomekN napisał:

 

 

dowód ?  prosze  bardzo ---- mam 5 daków  , jestem słuchawkowcem, na kazdym słychac roznice i to duza, a najsmieszniejsze jest to  ze najlepiej gra  najstarszy 10-cio letni dac [ plus lampa ] tylko tyle ze  modowany

Dudek wie co pisze  - jest tysiac  czynników wpływajacych  na dzwiek  po wyjsciu  z delta-sigma

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TomekN napisał:

Jakiś dowód wspierający taką opinię?

Panie Tomku, czy Pan słuchał kiedyś różnych DACów, czy tak pisze by pisać? Dowodem jest mój słuch oraz słuch osób niezwiązanych z sprzętami Hi-Fi (czyli bardzo rzetelna opinia, na pewno nie opierająca się na autosugestii).

U znajomego testowaliśmy (może za duże słowo, z dwa, trzy utwory przesłuchaliśmy), zmianę z Fiio D03 na CA DM100. Źródłem była malina z nakładką cyfrową. Przy jego kolumnach nowych za 2k, akustyce tego pokoju, różnice były, nie dużo, nawet bym powiedział, że zaskakująco małe, ale słyszalne po kilku sekundach. Natomiast gdy testowane były przy kolumnach nowych za 6k, różnice już były bardziej wyraźne niż wcześniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem ostatnio olej w motocyklu na Motula. Byłem wobec tej zmiany sceptyczny, ale podczas ruszania ze świateł poczułem, że motocykl jakby szybciej przyspiesza. Zmiana w dynamice silnika nie jest duża, ale jest zauważalna. Czy mam na to jakieś dowody? Tak, dowodem jest moje poczucie przyśpieszenia oraz obserwacje z ulicy osób niezwiązanych z motocyklami. Mam 3 motocykle i jestem motocyklistą.

Wybacz sarkazm, ale nie potrafię subtelniej obśmiać Twoich dowodów 🙂

 

1 godzinę temu, desmodronik napisał:

dowód ?  prosze  bardzo ---- mam 5 daków  , jestem słuchawkowcem, na kazdym słychac roznice i to duza

To jest dowód tylko na to, że albo masz 5 bardzo badziewanych DACów, albo wierzysz w słyszenie rzeczy niemożliwych do usłyszenia 🤷

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a  jakiego   motula   wlałes ?  tak sie składa  ze  mam 3 motocykle [sv650 , ernesta 5 i  ybr125 } iwiem jak  wpływa klasa oleju  na własciwosci trakcyjne  jednosladu.

mam 5 daków  od 200 złotych  do 3000 tysiecy i  i bardzo bys   sie   zdziwił jak potrafia brzmiec ,  słuchawy  jednoznacznie  pokazuja róznice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, desmodronik napisał:

a  jakiego   motula   wlałes ?  tak sie składa  ze  mam 3 motocykle [sv650 , ernesta 5 i  ybr125 } iwiem jak  wpływa klasa oleju  na własciwosci trakcyjne  jednosladu

To był żart, zresztą dość oklepany na grupach motocyklowych. Olej nie wpływa na właściwości trakcyjne motocykla w jakikolwiek możliwy do zauważenia sposób. Większość współczesnych syntetycznych olejów przekracza wymagania stawiane im przez klasy/normy i potrzeby silników.

Ot, takiej analogii z DACami się dopatrzyłem.

 

2 godziny temu, DudasDudek napisał:

Chciałbym widzieć Pana minę, jak zmieni Pan kiedyś DAC. Nie będę oczekiwał przeprosin, starczy mi satyskacja, że miałem rację.

"Usłyszysz różnicę jak zmienisz DAC, zobaczysz" - tego niestety też nie mogę zakwalifikować jako ważny dowód wspierający twoją opinię.

Dlaczego po prostu nie weźmiesz dwóch tanich DACów z SINADem powyżej 90...100dB i nie zrobisz ślepego testu ABX. Jeśli rzeczywiście słyszysz różnicę, to test to wykaże. Myślę, że byłaby to sensacja na skalę międzynarodową 🙂

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki trwa pandemia, a ja przez nią mam trochę więcej wolnego czasu, chętnie powkladamm kij w mrowisko tu i ówdzie 😉 Wiem że kijem rzeki nie zawrócę, ale jeśli chociaż kilka osób dzięki moim wypowiedziom doczyta coś dalej i oszczędzi kasę na zupełnie zbędnych wydatkach, to mój dług informacyjny względem mądrzejszej ode mnie części społeczności internetowej, uznam za spłacony 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z audio jest trochę jak z polityką, tyle że zamiast konfliktu lewicy z prawicą audiofile kłócą się z geekami. W jednym i drugim przypadku centrystów jest chyba najmniej, a przynajmniej są najcichsi.

Jeśli chodzi o np. kable, to nie ma nawet sporu co do tego, że te słyszane przez audiofili różnice nie przekładają się na żadne dane pomiarowe. Audiofile twierdzą jednak, że tych różnic nie da się zmierzyć przy użyciu dostępnych technologii (hmmm...). O dźwięku Hi-Res, jeszcze bodaj w 2012 r., świetny artykuł napisał Monty z xiph.org; konkluzja była taka, że pliki Hi-Res mogą wykraczać o 400% poza słyszalne spektrum.

Tak więc albo czegoś rzeczywiście nie wiemy, co póki co funkcjonuje jedynie w sferze audio-ezoteryki, albo na pewnym etapie wtajemniczenia najbardziej z całego systemu gra już łeb.

Wracając do tematu, zastanawiam się nad SMSL m500. Ten znaczek "MQA" bardzo mi się nie podoba, ale DAC dobrze wypada w pomiarach, ma zbalansowane wyjścia XLR i akceptowalną cenę.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...