Skocz do zawartości

DAC pod wzmacniacz


Dzik

Recommended Posts

26 minut temu, Dzik napisał:

Zastanawiałem się nad RME ADI-2 FS, ale raz, że 4k to już dla mnie za duży wydatek jak na przetwornik, a dwa, ma całą masę bajerów, które mnie nie są potrzebne. Puszczam cyfrową muzę przez mojego PCta, więc jak coś mi się nie podoba, to odpalam EqualizerAPO i sobie zmieniam, nie potrzebuję klikać na DACu dziesiątek opcji. Jeśli już, to może kupię od nich przetwornik analogowo-cyfrowy (do ripowania winyli), który jest o 1k tańszy.

A co do różnego brzmienia przetworników, to najwyraźniej nikt z tego forum ich nigdy na ślepo nie porównywał, więc żaden dowód się tutaj nie pojawi.

Dlatego wybierz z listy od TomkaN najtańszy transparentny DAC i będziesz mógł zająć się przyjemniejszymi rzeczami :). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

12 minut temu, Dzik napisał:

Nie chce mi się liczyć, ale piszesz to już chyba 5 raz.

I tak do znudzenia :). Bo kij wie czego chcesz, zdecydowanyś jak kobita w sklepie z butami ;). Wisz że DAC nic nie wnoszą, masz listę to wybierz najtańszy i gotowe. Chyba gdzieś tam jednak ziarnko niepewności w tobie siedzi co do tego identycznego grania wszystkich urządzeń. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Heh Toppingi na Sabre grają inaczej (sucho) niż te na Akm. Słuchaliśmy z kumplem SMSL 500 vs 300 i bardziej nam się spodobała tańsza 300. Zaczęliśmy grzebać w specyfikacji - 300 ma Akm, 500 Sabre. I co? Wszystkie się mierzą perfekcyjnie 😁 są liniowe i nie wprowadzają zniekształceń. Wytłumacz proszę. I nie przyjmuje bajek o sugestiach itp. Jak ktoś głuchy albo na ampli słucha to może nie usłyszeć 😋

Kluczowe w porównywaniu dwóch DACów w ślepym teście zdaje się być dokładne zmatchowanie poziomów sygnału, które z nich wychodzą. Niewielkie różnice mogą spowodować w mózgu wrażenie, ze jeden z nich "gra lepiej" lub "bardziej nam się podoba". Poza tym istotna może być metodologia testów i wartość statystyczna wyników (np. tu możesz sobie poczytać o tym więcej). Nie podałeś żadnych szczegółów tych testów, więc ciężko się do tego ustosunkować. Szczere mówiąc nie wiem też co znaczy "suche" brzmienie. Istnieje też jakieś "wilgotne"?

A swoją drogą mam nadzieję, że @nowy78 w planowanym przez siebie teście uwzględni wszystkie te czynniki (poziomy, metodologia, statystyka), ale wierzę że tak.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sanwing napisał:

Bo kij wie czego chcesz, zdecydowanyś jak kobita w sklepie z butami

😆👍    

 

Ja w tym wątku już dawno się pogubiłem jaki to ma być DAC.  9 stron i nadal nie wiadomo.   @Dzik jak on ma grać w ostatecznie? W ogóle ma grać jakoś?  Z tego co czytam, to ma być niezbyt drogi, więc może wypożycz sobie kilka, posłuchaj, porównaj i przy okazji zrobisz sobie ślepe testy. Nikt Ci wtedy nie będzie gadał bo Ty będziesz wiedział lepiej. Nie licz na forumowe wróżby ale sprawdź sam.

Z tego wątku zrobił się istny śmietnik. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Sanwing napisał:

I tak do znudzenia :). Bo kij wie czego chcesz, zdecydowanyś jak kobita w sklepie z butami ;). Wisz że DAC nic nie wnoszą, masz listę to wybierz najtańszy i gotowe. Chyba gdzieś tam jednak ziarnko niepewności w tobie siedzi co do tego identycznego grania wszystkich urządzeń. 

Oczywiście, że siedzi we mnie ziarno niepewności, dlatego założyłem ten temat. Pisałem nawet na początku wątku, że nie znam się na tych przetwornikach. Twierdzenie, że transparentne DACi grają tak samo nie jest nawet moim twierdzeniem, tylko innych użytkowników, którzy wypowiadają się w tym temacie. Ja po prostu nie wiem. Nie sposób jednak uciec od faktu, że ci użytkownicy, którzy piszą o transparentnych DACach, mają po swojej stronie rozsądne argumenty, a osoby stawiające tezę przeciwną są dość infantylni.

Rozumiem, że ty mnie prowokujesz tą propozycją zakupu najtańszego przetwornika w ramach jakiegoś psikusa, tak na zasadzie "No tak, to se kup ten najtańszy transparentny przetworniczek, no kup, KUP. Hehehe, no co, ziarenko niepewności widzę, hehehehe!".

Jeżeli to jest twoja metoda argumentacji, to bez urazy, ale jest to poziom gimbazy.

 

4 minuty temu, JohnDoe napisał:

Ja w tym wątku już dawno się pogubiłem jaki to ma być DAC.  9 stron i nadal nie wiadomo.   

Bo ten temat zamienił się w bitwę o to, czy wszystkie DACi, które spełniają pewne parametry grają tak samo, czy nie. Nie poczuwam się do odpowiedzialności.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, TomekN napisał:

Kluczowe w porównywaniu dwóch DACów w ślepym teście zdaje się być dokładne zmatchowanie poziomów sygnału, które z nich wychodzą. 

Znaczenie może mieć też chyba rodzaj zastosowanych filtrów. Najlepiej byłoby porównywać DAC-i grające z tym samym filtrem. Skoro na wykresach widać zmiany wnoszone przez filtrację, to możliwe, że da się je też wychwycić na słuch. Może nie każde i nie na każdym rodzaju muzyki, ale pole do dyskusji chyba jest.

Czy może na ASR badali tę kwestię i różnice w filtrach też są dla nas transparentne?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, TomekN napisał:

Z tego co widzę na ASR były mierzone:

Ten model RME który mam i który niebawem będzie miał Piotrek / @nowy78/ nie był testowany w Audio Science , testowana była wersja poprzednia .

Test RME ADI-2 Pro FS R Black Edition znajdziesz tutaj :

https://archimago.blogspot.com/2020/09/measurements-rme-adi-2-pro-fs-r-black_26.html

Podoba mi się podsumowanie testu 

" Dla mnie  obiektywizm nie polega na pogoni za liczbami, ale mając możliwość wiarygodnego pomiaru tych charakterystyk wydajności, doceniania ich wartości, a następnie korelowania wyników z rzeczywistą użytecznością urządzenia. Bądź mądry. Redukcjonistyczne bezmyślne pogoń za liczbami wśród obiektywistycznych audiofilów zachęca do nieuzasadnionego wyśmiewania się, tak samo jak skrajni subiektywiści głoszący urojeniowe przekonania niszczą pozycję skądinąd rozsądnych słuchaczy. "

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dzik napisał:

Oczywiście, że siedzi we mnie ziarno niepewności, dlatego założyłem ten temat. Pisałem nawet na początku wątku, że nie znam się na tych przetwornikach. Twierdzenie, że transparentne DACi grają tak samo nie jest nawet moim twierdzeniem, tylko innych użytkowników, którzy wypowiadają się w tym temacie. Ja po prostu nie wiem. Nie sposób jednak uciec od faktu, że ci użytkownicy, którzy piszą o transparentnych DACach, mają po swojej stronie rozsądne argumenty, a osoby stawiające tezę przeciwną są dość infantylni.

Rozumiem, że ty mnie prowokujesz tą propozycją zakupu najtańszego przetwornika w ramach jakiegoś psikusa, tak na zasadzie "No tak, to se kup ten najtańszy transparentny przetworniczek, no kup, KUP. Hehehe, no co, ziarenko niepewności widzę, hehehehe!".

Jeżeli to jest twoja metoda argumentacji, to bez urazy, ale jest to poziom gimbazy.

 

Bo ten temat zamienił się w bitwę o to, czy wszystkie DACi, które spełniają pewne parametry grają tak samo, czy nie. Nie poczuwam się do odpowiedzialności.

Teza o taki samym graniu DAC nie jest Twoja ale łyknąłeś ją równo i zaczynasz już walczyć z osobami o odmiennym zdaniu. Mój poziom dyskusji w tym temacie jest na poziomie tego właśnie tematu. Jeśli ktoś nie porównywał urządzeń i twierdzi na podstawie opinii i testów że grają tak samo to jest to właśnie gimbaza tak jak twój gumiak który jasno pokazał jakie masz zdanie o "audiofiliźmie". 

Wypożycz kilka DAC potestuj i wybierz najlepszy do swojego systemu i najlepiej pasujący Ci wizualnie. Przecież dziś to nie problem odesłać możesz bez podania przyczyny...

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Podoba mi się podsumowanie testu 

" Dla mnie  obiektywizm nie polega na pogoni za liczbami, ale mając możliwość wiarygodnego pomiaru tych charakterystyk wydajności, doceniania ich wartości, a następnie korelowania wyników z rzeczywistą użytecznością urządzenia. Bądź mądry. Redukcjonistyczne bezmyślne pogoń za liczbami wśród obiektywistycznych audiofilów zachęca do nieuzasadnionego wyśmiewania się, tak samo jak skrajni subiektywiści głoszący urojeniowe przekonania niszczą pozycję skądinąd rozsądnych słuchaczy. "

Zupełnie jak moje: "A nie można tak połączyć jednego z drugim? I zapoznać się ze specyfikacjami, i posłuchać. A na koniec może i wyciągnąć z tego wszystkiego jakieś wnioski. To moja propozycja;)"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, JohnDoe napisał:

Ja w tym wątku już dawno się pogubiłem jaki to ma być DAC.  9 stron i nadal nie wiadomo.

Jeśli szukasz audiofilskich "rekomendacji" DACów, to jest ich pełno. Ostatnio nawet na facebooku wyskoczyła mi jedna:

 

Clipboard01.jpg.db6a5e823c6ac7ebfa75b6e8c62b00d0.jpg

 

 

Trójwymiary dźwięk, ogromny poziom szczegółowości, świetna muzykalność oraz prestiż.
Za te cechy, cena 60.000 zł za ten DAC, to rzeczywiście fantastyczna okazja!

I nie jest to tylko moje zdanie, bo ten DAC ma multum audiofilskich odznaczeń i medali:

Clipboard02.jpg.539c3726ad8f279bb9b1c9f20b60f075.jpg

😉

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sanwing napisał:

Wypożycz kilka DAC potestuj i wybierz najlepszy do swojego systemu i najlepiej pasujący Ci wizualnie. Przecież dziś to nie problem odesłać możesz bez podania przyczyny...

A może prościej. Bez wypożyczania, inwestowania, odsyłania. Szybko i bezkosztowo. Przejdź poniższy test, wklej na forum swoje wyniki i raz na zawsze udowodnij, że DAC-i grają.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Sanwing napisał:

Teza o taki samym graniu DAC nie jest Twoja ale łyknąłeś ją równo i zaczynasz już walczyć z osobami o odmiennym zdaniu. Mój poziom dyskusji w tym temacie jest na poziomie tego właśnie tematu. Jeśli ktoś nie porównywał urządzeń i twierdzi na podstawie opinii i testów że grają tak samo to jest to właśnie gimbaza tak jak twój gumiak który jasno pokazał jakie masz zdanie o "audiofiliźmie". 

Wypożycz kilka DAC potestuj i wybierz najlepszy do swojego systemu i najlepiej pasujący Ci wizualnie. Przecież dziś to nie problem odesłać możesz bez podania przyczyny...

Niczego nie łyknąłem, bo jest dla mnie rzeczą oczywistą, że ktoś, kto nie porównywał urządzeń na ślepo nie jest wiarygodny. Może ma rację, a może nie, ale dopóki nie wykona ślepego testu nie ma po swojej stronie silnego argumentu. Każdy, kto ma nawet podstawową wiedzę o psychoakustyce to wie, dlatego żaden profesjonalista nie dokonuje porównań bazując wyłącznie na swoim słuchu. Nie ważne, ile ktoś napisze i jak mądrze będzie to brzmiało, na jakie osłuchanie się powoła, jakim sprzętem się pochwali - nie wykonał ślepego testu, nie można ufać jego konkluzjom. To aż tak proste.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, TomekN napisał:

Jeśli szukasz audiofilskich "rekomendacji" DACów, to jest ich pełno. Ostatnio nawet na facebooku wyskoczyła mi jedna:

 

Clipboard01.jpg.02c4f40dd8b418791cd4eeb17f9ec45f.jpg

 

Trójwymiary dźwięk, ogromny poziom szczegółowości, świetna muzykalność oraz prestiż.
Za te cechy, cena 60.000 zł za ten DAC, to rzeczywiście fantastyczna okazja! Bierz śmiało.

Pod taki sprzęt to tylko podkładki kwarcowe. Jedyne 2400 zł za 4 sztuki. Doznania zwiększone niebotycznie :>>>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TomekN napisał:

Jeśli szukasz audiofilskich "rekomendacji" DACów, to jest ich pełno

 

1 minutę temu, TomekN napisał:

Bierz śmiało.

Ja niczego nie szukam, mam już urządzenie które zaspokaja moje potrzeby.  To raczej @Dzik liczy na wróżby -  który DAC jemu podpasuje.

Podpowiedzcie człowiekowi wreszcie ten jeden jedyny i niech się już nie męczy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

A może prościej. Bez wypożyczania, inwestowania, odsyłania. Szybko i bezkosztowo. Przejdź poniższy test, wklej na forum swoje wyniki i raz na zawsze udowodnij, że DAC-i grają.

 

 

Kraft a na kiego wała się bawisz z kolumnami? Masz przecież ich parametry, wykresy, było wybrać te o najlepszych dla Ciebie wiemy że z tabelek i wykresów umiesz odczytać wszystko. No ile to się musisz z kurierem namęczyć przy tych przesyłkach i po co? Ja tylko czekam jak zaczniesz testować pozostały sprzęt po kolumnach by mieć coś do KraftTestów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, JohnDoe napisał:

 

Ja niczego nie szukam, mam już urządzenie które zaspokaja moje potrzeby.  To raczej @Dzik liczy na wróżby -  który DAC jemu podpasuje.

Podpowiedzcie człowiekowi wreszcie ten jeden jedyny i niech się już nie męczy. 

Decyzję już podjąłem kilka stron wcześniej i dyskutuję tutaj już tylko rekreacyjnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dzik napisał:

Niczego nie łyknąłem, bo jest dla mnie rzeczą oczywistą, że ktoś, kto nie porównywał urządzeń na ślepo nie jest wiarygodny. Może ma rację, a może nie, ale dopóki nie wykona ślepego testu nie ma po swojej stronie silnego argumentu. Każdy, kto ma nawet podstawową wiedzę o psychoakustyce to wie, dlatego żaden profesjonalista nie dokonuje porównań bazując wyłącznie na swoim słuchu. Nie ważne, ile ktoś napisze i jak mądrze będzie to brzmiało, na jakie osłuchanie się powoła, jakim sprzętem się pochwali - nie wykonał ślepego testu, nie można ufać jego konkluzjom. To aż tak proste.

A kto tu jest profesjonalistą no prócz Krafta ;)? Szukasz sprzętu do tworzenia muzyki za grube setki tysięcy zł czy grajka za 800-2000 zł który ma trafić w Twój gust? Znasz lepsza drogę niż przekonanie się na własne uszy co Twoim uszom najbardziej pasuje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Fafniak napisał:

czyli na co padło ?

Tajemnica, bo jeszcze nie mam 100% pewności, czy transakcja dojdzie do skutku i nie chcę zapeszać. Mam Dragonfly RED w szufladzie, a tata Topping D50s, więc jak kupię tego nowego to nie omieszkam pożyczyć, porównać wszystkie na ślepo i jak rzekł klasyk "I'll be back".

A ten Audiofilc to był żart.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dzik napisał:

Tajemnica, bo jeszcze nie mam 100% pewności, czy transakcja dojdzie do skutku i nie chcę zapeszać. Mam Dragonfly RED w szufladzie, a tata Topping D50s, więc jak kupię tego nowego to nie omieszkam pożyczyć, porównać wszystkie na ślepo i jak rzekł klasyk "I'll be back".

A ten Audiofilc to był żart.

Dziku u mnie też w większości to są żarty ;). 

Wiele osób będzie z niecierpliwością na testy czekało. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Sanwing napisał:

Kraft a na kiego wała się bawisz z kolumnami? Masz przecież ich parametry, wykresy, było wybrać te o najlepszych dla Ciebie wiemy że z tabelek i wykresów umiesz odczytać wszystko.

Demagogia. Po pierwsze, jeśli już, to mam dostęp tylko do bardzo fragmentarycznych danych o sprzęcie. Nawet specjalista nie potrafiłby na ich podstawie niczego przesądzić (ja specjalistą nie jestem). Po drugie, nawet specjalista mając na biurku wszystkie pomiary, których się w przypadku kolumn można dokonać, też mógłby na ich podstawie ocenić brzmienie danych kolumn tylko do pewnego stopnia (dość jednak wysokiego). Niestety nauka nie powiązała jeszcze w 100% wyników pomiarów kolumn z tym, jak brzmią. Odsłuchy są i tak niezbędne. Jednak trochę się znając i mając wgląd w pewne pomiary można sobie zaoszczędzić czasu i pewne konstrukcje od razu skreślić, jako niepasujące do naszych upodobań czy warunków akustycznych. Tylko i aż tyle.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja skłaniam się coraz bardziej do tego,że dobre DAC są transparentne niezależnie od ich ceny. Fajny test tutaj. Koleś , który recenzuje sprzęt od wielu lat ( nie sponsorowany przez firmy tylko przez fanów ) podłączył dobre 3 Daci z różnych przedziałów cenowych do 3 takich samych wzmacniaczy słuchawkowych. Słuchał kilka dni i stwierdził,że różnic nie ma albo są tak minimalne ,że nie robi to różnicy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...