Skocz do zawartości

DAC pod wzmacniacz


Dzik

Recommended Posts

Pytanie było z "rodziny" poważnych @DudasDudek

1 minutę temu, TomekN napisał:

Ja: Ok, udowodnijcie, że słyszycie różnice w ślepym teście ABX.

Tomek pytanie rowniez do Ciebie. Jak to udowodnić Twoim zdaniem. Mam dwa dac-i i dajmy na to slysze różnicę. Jak to udowodnic by było rzetelnie? I nikt nie mial watpliwosci!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

2 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Tomek pytanie rowniez do Ciebie. Jak to udowodnić Twoim zdaniem. Mam dwa dac-i i dajmy na to slysze różnicę. Jak to udowodnic by było rzetelnie? I nikt nie mial watpliwosci!

Przychylam się do opinii, zacytowanej na poprzedniej stronie:

Cytat

W pojedynczym ślepym testowaniu słuchający nie wie nic z wyprzedzeniem o wyborach, przed którymi zostanie postawiony i wybory te nie skutkują pozyskiwaniem żadnych informacji w trakcie trwania testu. Pojedyncze ślepe próby są lepsze niż zwykłe porównania, ale nie eliminują uprzedzenia po stronie eksperymentatora. Administrator testu może nieodwracalnie zakłócić test albo przenieść swoje własne podświadome uprzedzenie na słuchającego, poprzez nieumyślne wskazówki (np. „Na pewno to słyszysz?”, sugerowanie mową ciała „złej” odpowiedzi, niecelowe okazywanie wątpliwości). Wpływ błędu eksperymentatora na doświadczenie został także eksperymentalnie potwierdzony.
Podwójnie ślepe próby są złotym standardem. W tych testach ani administrator testu, ani testowani nie posiadają wiedzy o zawartości testu albo napływających wynikach. Przeprowadzane przez komputer testy ABX są najsławniejszym przykładem i są dostępne darmowe narzędzia do przeprowadzania takich testów na własnym komputerze. ABX jest uważane za najniżej zawieszoną poprzeczkę dla testu, by mógł on zostać uznany za wiarygodny. Fora o dobrej reputacji, takie jak Hydrogen Audio, często nawet nie zezwalają na dyskusję o wynikach odsłuchu, jeśli nie spełnia on minimalnego kryterium obiektywności.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DudasDudek napisał:

Dowody są, bo nawet przy pomiarach różne DACi się różnią.

Kręcisz tę dyskusję w kółko, ignorując wszystko, co ci nie pasuje. Miałeś wielokrotnie mówione, że dwa transparentne DACi mogą się różnić pomiarami, ale powinny brzmieć tak samo. Tak więc nie jest to żaden dowód.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 A moja odpowiedź była tylko w połowie niepoważna. Za przełączanie między DACami musiała być odpowiadać jakaś osoba trzecia. A rejestrowanie kamerą jest wymagane, żeby nie doszło nadużyć.

@TomekN No dobrze. Transparentne DACi brzmią tak samo. Okej, nie wiem, nie porównywałem takich, możliwe że tak jest.

Ale jest jeden problem, ludzi nie interesuje to, czy DAC jest transparentny bądź nie. Ludzi interesuje to, by dane urządzenie do przetworzenia sygnału z cyfry na analog brzmiało jak najlepiej w jego systemie. A czy to będzie spowodowane przez manipulacje, zmianę tego sygnału, po cyfrowej, czy też analogowej stronie, mało to kogoś obchodzi.

Audiofile twierdzą, że na wzmacniacz powinno omijać się regulacje barwy (gdyż degraduje dźwięk). Ale większość słuchaczy (audiofili bądź zwykłych klientów) podkręca czy to bas czy wysokie. Ale im tak bardziej pasuje brzmienie, to tak robią.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Tomek pytanie rowniez do Ciebie. Jak to udowodnić Twoim zdaniem. Mam dwa dac-i i dajmy na to slysze różnicę. Jak to udowodnic by było rzetelnie? I nikt nie mial watpliwosci!

Tu jest wszystko wyjaśnione krok po kroku:

https://www.avsforum.com/threads/perfect-dac-test.3139906/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DudasDudek napisał:

A ja od początku to mówiłem, że porównywałem transparentny DAC z innymi, które nie są na waszej liście transparentnych. Więc nie rozumiem o co Ci chodzi z tym alleluja.

Ja też nie wiem, o co ci chodzi, bo cały spór dotyczy DACów transparentnych - tylko i wyłącznie. Oto niektóre twoje wypowiedzi:

Ja rozumiem ruch kablosceptyków, bo sam do nich należę, ale DACosceptycyzm? Tego jeszcze nie grali haha

 czy Pan słuchał kiedyś różnych DACów, czy tak pisze by pisać? Dowodem jest mój słuch oraz słuch osób niezwiązanych z sprzętami Hi-Fi (czyli bardzo rzetelna opinia, na pewno nie opierająca się na autosugestii).

Chciałbym widzieć Pana minę, jak zmieni Pan kiedyś DAC. Nie będę oczekiwał przeprosin, starczy mi satyskacja, że miałem rację.

Początkowa teza brzmiała, czy dostępne URZĄDZENIA DAC, się różnią brzemieniem. Odpowiedź brzmi tak.

Skoro więc przyznajesz, że nie wiesz, czy wszystkie transparentne DACi brzmią tak samo, to nie wiem, o co toczysz ten spór.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dzik Bo TomekN wymieniał według niego transparentne DACi, ale wyciągnął wniosek, że każdy DAC brzmi tak samo.

A z tym ja i inni tu obecni nie mogą się na pewno zgodzić. Więc dalej już dodawał, że transparentne DACi się nie różnią. Ogólnie to był taki zamęt tutaj.

Ale być może transparentne DACi się różnią, bo tego nie wiemy. Chyba, że się znajdzie ktoś to porywał Topping E30 z D50s.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Sanwing napisał:

Nic bym się nie odzywał jakbyś miał pomieszczenie pomierzone, miał doświadczenie sporo przesuchanego sprzętu, ale co ja piszę, 6 gąbek i kopiuj wklej z neta dziś czyni ekspertem...

Jeszcze sobie parę sprzętów przypomniałem, więc uaktualniam. 

23 pary kolumn. 10 wzmacniaczy. 7 par słuchawek. 2 odtwarzacze sieciowe, 2 decki-i, 2 DAP-y, 2 DAC-i (wolnostojące), 1 CD, absorbery, dyfuzory, pułapki basowe, UMIK, Dirac Live i pomierzone pomieszczenie.

Z większych sprzętów to tyle (trochę drobnicy pominąłem). 

To co? Załapuję się na "doświadczenie" i sporo "przesuchanego" sprzętu?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy Kraft z której strony na to spojrzeć dla jednych dużo dla drugich początki, ale jesteśmy na podobnym etapie ilościowo heheh. I pomieszczenie masz zrobione tymi kilkoma piankami i dyfuzorami we wnęce szafki? Mierzyłem pomieszczenie w firmie profesjonalnej czy samemu?

I jak wzmacniacze wszystko grało tak samo z Pylonami? 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft już nie myśl że w twoim świetle ktoś się może ogrzać jeszcze długa droga przed tobą. Poziom twojego doświadczenia czy mojego to amatorszczyzny także nie błyszcz, aż tak elokwencją. 

Co z tą akustyką? Może opiszesz gdzieś konkrety? Temat: moja przygoda z audio albo coś w ten deseń. Założyłeś spoko kontent Krafttest warto by opisać konkretnie jak wygląda akustycznie pomieszczenie odsłuchowe, jakie zabiegi z akustyka zostały wykonane by zbliżyć się do perfekcji tak by dać pełny obraz czytelnikom. Jaką masz metodologię testów, jak wyglądały ślepe testy wzmacniaczy, DAC itd Sam chyba naciskałeś mocno na magazyn Audio by takie dane zamieszczali, sam mocno dochodziłeś jak ważna jest akustyka i jak istotne są ślepe testy. Błyśnie dalej skoro w tym kierunku chcesz iść z rozmową. 

Jak wiesz długo mnie tu nie było, czasem tylko zaglądałem, mogłem wiele rzeczy przeoczyć i z chęcią poczytam jak się rozwinął twój pokój odsłuchowy do testów i co tam testowałeś. W końcu dla całej już masy ludzi jesteś pewnym wzorcem i wyznacznikiem jakości tego forum. Ciekawość poprostu we mnie czasem wygrywa. A i możemy przejście jak chcesz na poziom dyskusji taki bardziej ludzki deko już mi się nudzi dogryzanie (oczywiście z mojej strony ;)). Może to być w innym temacie żeby tu nie śmiecić.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sanwing napisał:

Co z tą akustyką? Może opiszesz gdzieś konkrety? Temat: moja przygoda z audio albo coś w ten deseń. Założyłeś spoko kontent Krafttest warto by opisać konkretnie jak wygląda akustycznie pomieszczenie odsłuchowe, jakie zabiegi z akustyka zostały wykonane by zbliżyć się do perfekcji tak by dać pełny obraz czytelnikom. Jaką masz metodologię testów, jak wyglądały ślepe testy wzmacniaczy, DAC itd Sam chyba naciskałeś mocno na magazyn Audio by takie dane zamieszczali, sam mocno dochodziłeś jak ważna jest akustyka i jak istotne są ślepe testy. Błyśnie dalej skoro w tym kierunku chcesz iść z rozmową. 

Czytając poczynania kolegi Kraft odniosłem wrażenie ze akustyka nie była robiona pod kraftesty tylko pod pylony. A to ze yeraz wykorzystuje owe warunki by odniesc sie do w/w pylon-ów to chyba dobrze. Coś za bardzo sie czepiasz kolegi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiame, może bardziej dopytuje (choć może i czepiam, mam jakąś taka do Krafta sympatię:). Skoro robi testy to chciałbym wiedzieć w jakich warunkach stąd moje zapytania ostatnie o zdjęcia ustrojów, a że jest ich stosunkowo niewiele w pomieszczeniu to z chęcią zobaczył bym pomiary i jak to wszystko u siebie ogarnął. Sam się wiele nauczę jak tanim kosztem zrobić akustykę w piemieszczeniu. 

Miro, a jak akustyka była stricte pod Pylony to jak można pisać teraz o odbiorze innych kolumn? Czy nie wprowadzamy tym samym ludzi czytających w błąd? To są dość ciekawe kwestię sam od jakiegoś czasu nie doradzam mając tak małe doświadczenie by potem nie miał nikt żalu. Choć ja byłem z tych niepomiarowych i jako audio voodoo mam większe prawo pisać co chce bez podawania konkretów 😉😆

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...