Skocz do zawartości

jakie kable zasilajace do zestawu.


FIlip Cenzorowski

Recommended Posts

No tu jest forum audio, i zdajemy sobie sprawę z tego że kabelkami za 1000 nie poprawimy brzmienia wzmacniacza za 400. Sprzedaj tego pm54 , kup pm7000/7200/8000/6005/6006 albo coś w tym stylu . Lepiej na tym wyjdziesz.

A jak się bardzo upierasz, to kup siltecha na metry , do tego wtyki i sobie sam zrób zasilające

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

27 minut temu, FIlip Cenzorowski napisał:

Ciekawe poglądy, tym bardziej ze to forum audio, bo tu mogę wywnioskować ze się już nie opłaca nic robić bo poprawy nie będzie, czy założę kabel za 100zl czy droższy to przepłynie ten sam prąd przez niego,ale charakterystyka i samo granie będzie inne, ja tylko chciałem jakieś ciekawe propozycje ciekawych przewodów a lach jest taki jak bym tu z altusami wyjechał, dziekuje mimo wszystko za podpowiedzi

Jakbyś z Altusami wjechał, to raczej nikt by Cię nie obśmiał. Ale wjechałeś z pytaniem o używany kabel zasilający w cenie do 1000 zł, wierząc że zmieni to charakterystykę grania, a to już jest dość zabawne.

Chcesz wydać kasę to wydawaj, ale może lepiej na rzeczy istotne. Na przykład:

  1. Głośniki
  2. Panele i inne wynalazki do poprawy akustyki pokoju
  3. Sprzęt z dobrą korekcją pomieszczenia
  4. Wzmacniacz(e) z niskim poziomem szumu i zniekształceń
  5. DAC, jak wyżej

Kolejność nieprzypadkowa, ale subiektywna (taka jest akurat moja własna ocena wagi spraw).
Reszta, może jeszcze poza kluczową dla wszystkiego jakością nagrań, ma wpływ marginalny lub żaden. Kable mają żaden.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mkk napisał:

No tu jest forum audio, i zdajemy sobie sprawę z tego że kabelkami za 1000 nie poprawimy brzmienia wzmacniacza za 400.

A dodajmy jeszcze ze ani słowa o akustyce! 

Edycja: heh... @TomekN napisałeś o akustyce w tym samym momencie co ja 😜

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, FIlip Cenzorowski napisał:

ja tylko chciałem jakieś ciekawe propozycje ciekawych przewodów a lach jest taki jak bym tu z altusami wyjechał,

Po pierwsze jeżeli oczekiwałeś , że nagle zaczną Cię klepać po plecach i padnie mnóstwo propozycji kabli zasilających działających na wysokie , eliminujące dudnienie basu , do bluesa , jazzu , hard rocka to faktycznie mogłeś się zawieść. Bo to jest Forum Audio i dlatego otrzymałeś rzetelne odpowiedzi. Forma ich może Ci się nie podobać , ale przynajmniej są uczciwe i paru facetów całkiem bezinteresownie chce , byś oszczędził trochę grosza. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając problemów sonicznych naszego zestawu warto postrzegać zestaw jako system współpracujących ze sobą elementów. Truizmy cytowane powyżej, że akustyka, ustroje akustyczne, korekcje, niskoszumowe wzmacniacze itd,. są kluczowe w osiąganiu jakości pozostają tylko ogólnie pojętymi oczywistościami. 

Zagadnienie dobrej jakości dźwięku należy postrzegać szerzej. Najważniejszą kwestią zawsze będzie likwidacja zniekształceń i zakłóceń oraz zapewnienie odpowiednich poziomów dynamiki, niskich szumów urządzeń, szerokich i liniowych pasm przenoszenia urządzeń pozwalających na wierne odtwarzanie muzyki. 

Jeżeli ktoś postrzega przewód zasilający tylko jako element dostarczający zasilanie do zestawu to nie dostrzeże istotnej i niepożądanej funkcji jaką pełni w obszarze generowania i przenoszenia z sieci lub eteru zakłóceń do systemu. Jest również niezłym generatorem pola EM o częstotliwości 50Hz.

Temat jest złożony, a twierdzenie, że przewód nie ma żadnego znaczenia jest wg mojej opinii nieuzasadniony. 

Wystarczy dokonać wnikliwej analizy wpływu ekranu na niwelowanie pół EM generowanych przez sieciówki lub wpływu parametrów RLC sieciówki na rezonans po podłączeniu jej do uzwojenia pierwotnego transformatora zasilającego. Okaże się, że dla pewnego zakresu częstotliwości zakłóceń dostarczonych na przykład z sieci energetycznej z kilkuset miliwoltów w układzie przewód - transformator mamy kilkadziesiąt wolt zakłóceń. Oczywiście na częstotliwościach wysoko poza pasmem akustycznym ale dla urządzeń typu CD, DAC czy streamer zakłócenia o takich amplitudach mogą negatywnie wpływać na ich poprawną pracę. 

Czy ktoś kto twierdzi, że "wpływ jest żaden" dokonał tego typu analiz? Przeprowadził doświadczenia, z których jednoznacznie wynika, że wpływ jest żaden? No właśnie. Ja nie widziałem takich analiz i daleki jestem od tego typu twierdzeń 😉

Poza tym uważam, że nawet jak wpływ jest "jakiś" to tylko nieznaczny ale na tyle obecny, że w niektórych przypadkach słyszalny, dlatego warto sprawdzać i mieć świadomość skali zjawisk, które w realnym słuchaniu muzyki magą zaistnieć ale na granicy naszej wrażliwości słuchowej. Nie liczyłbym na żadne spektakularne zmiany jakich oczekują niektórzy szukając lepszego basu 😉

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Szukając problemów sonicznych naszego zestawu warto postrzegać zestaw jako system współpracujących ze sobą elementów. Truizmy cytowane powyżej, że akustyka, ustroje akustyczne, korekcje, niskoszumowe wzmacniacze itd,. są kluczowe w osiąganiu jakości pozostają tylko ogólnie pojętymi oczywistościami. 

Zagadnienie dobrej jakości dźwięku należy postrzegać szerzej. Najważniejszą kwestią zawsze będzie likwidacja zniekształceń i zakłóceń oraz zapewnienie odpowiednich poziomów dynamiki, niskich szumów urządzeń, szerokich i liniowych pasm przenoszenia urządzeń pozwalających na wierne odtwarzanie muzyki. 

Jeżeli ktoś postrzega przewód zasilający tylko jako element dostarczający zasilanie do zestawu to nie dostrzeże istotnej i niepożądanej funkcji jaką pełni w obszarze generowania i przenoszenia z sieci lub eteru zakłóceń do systemu. Jest również niezłym generatorem pola EM o częstotliwości 50Hz.

Temat jest złożony, a twierdzenie, że przewód nie ma żadnego znaczenia jest wg mojej opinii nieuzasadniony. 

Wystarczy dokonać wnikliwej analizy wpływu ekranu na niwelowanie pół EM generowanych przez sieciówki lub wpływu parametrów RLC sieciówki na rezonans po podłączeniu jej do uzwojenia pierwotnego transformatora zasilającego. Okaże się, że dla pewnego zakresu częstotliwości zakłóceń dostarczonych na przykład z sieci energetycznej z kilkuset miliwoltów w układzie przewód - transformator mamy kilkadziesiąt wolt zakłóceń. Oczywiście na częstotliwościach wysoko poza pasmem akustycznym ale dla urządzeń typu CD, DAC czy streamer zakłócenia o takich amplitudach mogą negatywnie wpływać na ich poprawną pracę. 

Czy ktoś kto twierdzi, że "wpływ jest żaden" dokonał tego typu analiz? Przeprowadził doświadczenia, z których jednoznacznie wynika, że wpływ jest żaden? No właśnie. Ja nie widziałem takich analiz i daleki jestem od tego typu twierdzeń 😉

Poza tym uważam, że nawet jak wpływ jest "jakiś" to tylko nieznaczny ale na tyle obecny, że w niektórych przypadkach słyszalny, dlatego warto sprawdzać i mieć świadomość skali zjawisk, które w realnym słuchaniu muzyki magą zaistnieć ale na granicy naszej wrażliwości słuchowej. Nie liczyłbym na żadne spektakularne zmiany jakich oczekują niektórzy szukając lepszego basu 😉

 

 

 

No tak i właśnie dla tego po stronie pierwotnej daje się zwykły kondensator za złotówkę "sciągający" te ponad akustyczne zakłócenia do uziemienia. Oto cała filozofia:) Kilkadziesiąt volt zakłóceń :) oj dobre to jest, bardzo dobre. I kabelek zrobi nam robotę jako kondycjoner - z odkształconego sinusa zrobi nam "pure" sygnał. To jest jeszcze ciekawsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, FIlip Cenzorowski napisał:

prawidłowy szybki prostolinijny przepływ prądu

Kurcze wpisałem w "wszech-wiedzy" to zdanie i nic. Mógłbyś podać jakieś informacje z opracowań naukowych na "prawidłowy szybki prostolinijny przepływ prądu"??? Bo nie moge znaleźć.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, FIlip Cenzorowski napisał:

akustyka najwazniejsza , tydzien temu robilem pokoj , jeszcze antywibracyjne pod wzmacniacz i daca?

Jakis przewod napewno niebawem kupie , moze gigawat faktycznie

Gigawatta LC1 bym odpuścił, to marny przewód. Mój leży gdzieś... nie wiem gdzie, ale wiem, że został wyjątkowo szybko zastąpiony innym do zasilania listwy Gigawatta.

Pożycz sobie jeden, na próbę, może być Furutech Alpha Nano OFC FP-S20N / FI-11(G) / FI-E11(G) N1 - schuko EU pozłacane (avcorp.pl)

bez problemu cena nie przekroczy 1k. po sprawdzaj, czy będą słyszalne zmiany, o ile na DACu wiem, że będą o tyle na wzmacniaczu ... nie spodziewał bym się sukcesów. 

 

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, elektron6 napisał:

Kilkadziesiąt volt zakłóceń :) oj dobre to jest, bardzo dobre. I kabelek zrobi nam robotę jako kondycjoner - z odkształconego sinusa zrobi nam "pure" sygnał. To jest jeszcze ciekawsze.

Przewód jako kondycjoner? Tego nie napisałem ale skoro tak twierdzisz to warto sprawdzić. Sprawdziłeś? ;) 

W czym problem z kilkudziesięcioma (może trochę przesadziłem ;)) woltami zakłóceń. Wrzuć symulację do Ltspice i zobacz. Dla przykładu jakiś trójnik RLC z parametrami okołokablowymi. Nie wiem jakie mogą być realne wartości w przewodach zasilających bo rzadko kto podaje więc trochę wymyśliłem. Jak masz dostęp do takich danych to daj tu to prześledzimy co i jak. Zwróć uwagę na pasmo i sygnały na wejściu przewodu (500mV) i na uzwojeniu pierwotnym trafa (13V). Wartości oczywiście mogą się zmieniać w zależności od parametrów przewodu i indukcyjności trafa ale zjawisko obrazuje "problem" ;) 

 

770k (Medium).jpg

pasmo (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, FIlip Cenzorowski napisał:

Może nie ma, nie znam się ale słyszę zawsze różnice jak u kogoś kabel jest zmieniany , każdy gra inaczej prawda.

No nie u każdego , robiłem już tu na forum taki eksperyment z kabelkami ;

- SiltechSPX-28 z wtykami Krell CRYO-156 

- Nomos

- AC Harmon

- IsoTek LC

- Shelded z wtykami OYAIDE

- Gigawatt LC-1 MKII

- Supra Lorad

- Furutech Alpha OCC FP-3TS20

- i  z Komputronika  

i moje monobloki śmieją się ze mnie do dzisiaj , drugi raz już tego nie powtórzę. :)

IMG_2476.thumb.JPG.0c123617e8deb6096931abd41626adf2.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...