Skocz do zawartości

Zestaw stereo z gramofonem 8k


Ummagumma

Recommended Posts

Cześć,

dopiero zaczynam swoja przygodę z porządniejszym sprzętem audio, do tej pory muzyki słuchałem na głośnikach typowo do pracy (montaż)  - JBL 305P MKII, więc w zasadzie wszystko będzie lepsze :) Przyszedł jednak czas na skompletowanie pierwszego zestawu stereo (głośniki, wzmacniacz i gramofon).

Chciałbym się zmieścić w kwocie 8 tys. 

Jestem w stanie zaakceptować sprzęt używany, jeśli gra będzie warta świeczki, ale na razie zakładam że będzie nowy.

Problemem jest na pewno niewielki metraż pomieszczenia (12 m2), dlatego z góry założyłem, że jestem "skazany" na głośniki podstawkowe (oczywiście nie wykluczam podłogowych).

Sprzęt planuje rozbudowywać, ulepszać ale wszystko z czasem i na spokojnie. Chcę żeby kupiony teraz zestaw był w stanie zadowolić mnie przez co najmniej dwa lata. 

Słucham właściwie każdego rodzaju muzyki oprócz klasycznej, ostrego rocka, elektroniki i rapu. Czyli szeroko pojętego klasycznego rocka (lata 70,80,90 i współczesne), britpopu, trip hopu, itd. 

 

Przed udaniem się na odsłuchy, chciałbym się Was poradzić w jaki sprzęt w ogóle celować i co brać pod uwagę, żeby to się ze sobą "zgrało". Jeśli chodzi o głośniki to myślę o:

Wharfedale Linton Heritage

Klipsch RP-600M

ATC SCM7

Zdaję sobie sprawę, że to pewnie zupełnie do siebie niepodobny sprzęt ale chciałbym od czegoś zacząć poszukiwania i zostawić sobie jakieś opcje. Dodam, że na razie jestem zafascynowany recenzjami Lintonów, ale przed posłuchaniem daje sobie na wstrzymanie z zachwytami. Nie mam natomiast pojęcia jaki wzmacniacz wybrać, żeby np. takie Wharfedale napędził i nie kosztował od nich 3 razy więcej. 

 

Jeśli chodzi o gramofon, to wybrałem dwie opcje, mam nadzieję, że na początek wystarczy:

Audio-Technica AT-LPW40WN

Music Hall mmf-1.5 / Shelter 201

 

Mieszkam w Warszawie i tutaj wstępnie planuje udać się na odsłuchy, kiedy już mniej więcej będę wiedział jaki sprzęt w ogóle brać pod uwagę.

Z góry dziękuję za pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego starego rocka te Klispche nie beda dobrym wyborem. Tu trzeba wybrać kolumny które lepiej sobie radzą z gorszymi nagraniami.

ATC czy ten Wharfedale mogą być ciekawym wyborem.

Oprócz nich polecam sprawdzic ELAC Carina 243.4 czy KEF R 300

W zależności od wyboru kolumn mam kilka propozycji na wzmacniacz.

Najlepiej było by jakbyś podjechał na odsłuch. Na miejscu tez zaprezentujemy gramofon.

Ewentualnie możemy zaczac od wypożyczenia Ci czegoś do domu.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
ATC SCM7 top genialne monitory ale potrzebujące mocnego wzmacniacza. Dodatkowo są to monitory, które nie mają za dużo basu, na którym zapewne także Ci zależy patrząc na gatunki muzyczne. Klipsch z kolei może być nieco za ostry, jest to brzmienie typu V czyli podbity dół i góra kosztem środka. 

Jeśli chciałbyś postawić na muzykalność to polecam zwrócić uwagę na Cyrus One + Fyne Audio F500. We wzmacniaczu masz wbudowany preamp do gramofonu oraz moduł bluetooth. Brzmienie Cyrusa jest dynamiczne z szybkim i dobrze kontrolowanym dołem, którego potrzebują F500. 
Alternatywą może być Audiolab 6000a w połączeniu z Audio Physic Classic 3. Zestaw zapewni zdecydowanie szerszą prezentację sceny dźwiękowej, więcej szczegółów oraz bardziej zróżnicowany i niższej schodzący bas. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi. Czyli nie przewidujecie większych problemów z Wharfedale w pomieszczeniu tych rozmiarów, bo tego się trochę obawiałem (oczywiście wiem ze bez odsłuchów się nie obejdzie). A jaki wzmacniacz polecilibyście właśnie do tych głośników? 
mogę zwiększyć budżet do 11k bo dłuższym zastanowieniu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karol64208 napisał:

@Ummagumma, idź za rozsądkiem, jeżeli używać chcesz vinyli to tylko kolumny trójdrożne, a nawet starsze będą lepsze od nowych.

Zawsze testuj przed zakupem.

A czemu do winyli kolumny trójdrożne?

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Nie wiem ilu się odezwie¬¬, większość twierdzi że monitory  2 i 2.1/2 (drożne) nadają się stereo. Pytanie a ile nie słyszą?O.o

 

1 godzinę temu, Ummagumma napisał:

Tej teorii nie znałem, ale jestem amatorem więc pewne niuanse wydaje mi się ze mogę sobie na początek darować ;)

Bo autorem tej teorii jest Kolega Karol 🙃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home

Dziękuję za zaproszenie Piotrze, nie muszę do Was podchodzić, przetestowałem trochę sprzętu i mam jako takie pojęcie:35_thinking:, i też trochę teorii żeby to wszystko ogarnąć🤫. Dla uzupełnienia tego wszystkiego to mam pod ręką  przyrządy dla pewności gdyby mnie percepcja słuchowa zawiodła.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuje za aktywność, ale wróćmy do tematu :)

Udało mi się stworzyć listę wzmacniaczy, które mogły by napędzić Wharfedale Linton Heritage, i które chciałbym przesłuchać z tymi głośnikami przed zakupem. Czy moglibyście pomoc coś z tej listy wyeliminować lub dodać? 
 

Roksan K3

Cambridge CXA81

Denon PMA1600NE

Creek 100A

Rotel A12

**** Sugden Mystro (czytałem o tym wzmacniaczu ale nie wiem czy jest jeszcze dostępny)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Ummagumma napisał:

Dzięki. Mhm, słyszałem ze jeśli jest we wzmacniaczu preamp to można poeksperymentowac co lepiej zagra.

Lista została rozszerzona o dwie pozycje:

Haiku Audio Bright mk2

Unison Unico Primo 

Hej

Nie znam sie na sprzecie za bardzo ale moze moje zdanie cie jakos nakieruje,  wydaje mi sie ze nie powinienes sie kierowac w doborze wzmacniacza zeby obowiazkowo posiadal wbudowany przed wzmacniacz szczegolnie w tych integrach za kilka tys zl bo to jakosciowo jest bardzo kiepskie, tylko zeby odpowiadal ci jego charakter brzmienia po analogu. Te wbudowane pre amp w integry za kilka tys zl. jak i gramofony nie przeniesie ci oczekiwanego brzmienia do glosnikow z powodu oczywistych ;) sam to przerabialem ( a jestem poczatkujacym posiadaczem gramofonu od 12/2020 i juz wyladowal u mnie dodatkowy przed wzmacniacz po przetestowaniu obu wbudowanych) i obawiam sie ze musisz sie liczyc z tym ze trzeba bedzie wydac 1000-2000 zeby to jakos brzmialo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Ummagumma napisał:

Dzięki za poradę. Ale szczerze powiedziawszy to w ogóle nie patrze na to czy wzmacniacz ma wbudowany preamp, chociaż może poprzedni post pozwolił odnieść takie wrażenie ;)  i oczywiście planuje w przyszłości upgrade gramofonu o zewnętrzny przedwzmacniacz. 

Postaraj sie poszukac czegos w klasie A/B, w nizszych  nie bedziesz mial tej czerni i spokoju i koniecznie nie impulsowe. Ja wybralem uzywany i  i sie nie zawiodlem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...