Skocz do zawartości

Raspberry Pi - jaki poziom głośności + ustawienia DACa w Kodi


3dh

Recommended Posts

Witam,
dokładnie chodzi mi o ustawienie poziomu głośności AQ DragonFly Black na Raspberry Pi z systemem LibreELEC (Kodi). Czytałem gdzieś na angielskich forach, że zaleca się ustawić 100% głośności w systemie, a potem regulować ten poziom wzmacniaczem. Znowu tutaj:
153245.pdf (bhphotovideo.com)
jest napisane o ustawieniu 100% poziomu głośności w aplikacjach, ale w systemie zaleca się poziom pomiędzy 25% a 100%. Podobnie robię w Kodi. Pilotem ustawiam poziom w granicach 60-100%, a wzmacniacza nie ruszam.

Dobrze robię?

---

Ustawienia DACa w Kodi

1. Jeśli wasz DAC, niekoniecznie DragonFly, jest widoczny dwa razy, jako Analog i S/PDIF, wybierzcie S/PDIF. Dopiero wtedy wykorzystacie pełen potencjał DACa i przy okazji pozbędziecie się sporadycznych "pyknięć".

2. W opcjach systemu > dźwięku > konfiguracji odtwarzania, najlepiej wybrać: Zoptymalizowana. Jeszcze ustawiamy limit częstotliwości odtwarzania (kHZ) i możemy się cieszyć czystym dźwiękiem bez mikro-przerw między utworami.

3. Na koniec coś, co mnie nieźle wystraszyło, ale z tym też sobie poradziłem. Czasami po restarcie DAC nie był wykrywany! I tu też może chodzić o różne DACi, nie tylko DragonFly. Sposobem na to jest poczekanie na sieć przed uruchomieniem Kodi. W opcjach LibreELEC wybieramy sieć, i włączamy opcję czekania. 10 sekund powinno wystarczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HQ150 napisał:

Niczego się nie obawiaj. Steruj softwerowo spokojnie. Przy DAC-u który masz, DragonFly Black, nie przejmował bym się tym sposobem regulacji głośności.

 

Niestety, ale jest się czego obawiać. Gdyż sterowanie softwarowe bardzo mocno ucina dynamikę. Dźwięk się wypłaszcza. Testowane wielokrotnie.

Powinieneś mieć ustawione zawsze na 100. Chyba, że jak piszesz wzmacniacz nie ma obsługi pilotem, to musisz sam wybrać, czy wygoda, czy jakość brzmienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, DudasDudek napisał:

Niestety, ale jest się czego obawiać. Gdyż sterowanie softwarowe bardzo mocno ucina dynamikę. Dźwięk się wypłaszcza. Testowane wielokrotnie.

Powinieneś mieć ustawione zawsze na 100. Chyba, że jak piszesz wzmacniacz nie ma obsługi pilotem, to musisz sam wybrać, czy wygoda, czy jakość brzmienia.

Większość tak uważa, i pewnie macie rację. Tylko dlaczego w pliku pdf była mowa o 25-100%? Dla pewności chyba napiszę do AQ i zapytam co zalecają. Jeśli będę musiał wybierać, to z wielkim bólem tyłka wybiorę jednak wygodę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, 3dh napisał:

Większość tak uważa, i pewnie macie rację. Tylko dlaczego w pliku pdf była mowa o 25-100%? Dla pewności chyba napiszę do AQ i zapytam co zalecają. Jeśli będę musiał wybierać, to z wielkim bólem tyłka wybiorę jednak wygodę.

Tzn. przepraszam, zapomniałem dodać, że moje opisy dotyczą słuchania z nakładką po coax. Być może po USB ten problem nie występuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...