Skocz do zawartości

NAIM - najwyzsza jakość dźwięku


Recommended Posts

Witam,

Rozpoczynając wątek związany z urządzeniami firmy Naim, mam nadzieję, że wielu z forumowych Kolegów jest w posiadaniu sprzętu tego renomowanego producenta i będzie chciało się podzielić swoimi doświadczeniami.

Ja trafiłem na serię Uniti w jednym z salonów audio i obecnie rozważam wymianę swojego sprzętu na Uniti Atom lub Nova. Zachwycił mnie mały Atom, zarówno jakością dźwięku, ale też doskonale opracowaną i działającą aplikacją mobilną. Razem z kolumnami Focal Aria 926 i 948 stworzyły zgrany duet.

Pytanie do Kolegów: czy mieli okazję porównać brzmienie dźwięku obu modeli, czy jest faktycznie znaczna różnica pomiędzy Atomem, a Novą. Producent reklamuje Novę jako przedsionek High End-u, ale czy to ma uzasadnienie w subiektywnych odczuciach? Z pewnością jest różnica w mocy katalogowej 40W vs 80W, ale zastosowana sekcja przetwornika cyfrowo-analogowy PCM 1791 i 40-bitowego procesora sygnałowego DSP SHARC Analog Devices ADSP-21489 wyglądają identycznie dla obu rozwiązań.

Pytanie do branży: czy mieli lub mają okazję porównać, jak grają obydwa modele z różnymi kolumnami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Z racji naprawy gwarancyjnej mojego wzmacniacza Roksan dostałem od sprzedawcy na wypożyczenie właśnie Atoma HDMI. Zachwycił mnie niebywale, zarówno jakością dźwięku jak i możliwością obsługi z aplikacji. Zintegrowałem go z TV po HDMI i optyku, CD po analogu, radio internetowe, Tidala. Wszystko idealnie dopracowane, intuicyjna aplikacja, żadnych skoków poziomu sygnału przy przełączaniu na różne źródła, czytelny wyświetlacz z poziomem głośności; co mnie najbardziej bolało i irytowało w Roksanie. Naprawa się przeciąga i po miesiącu użytkowania Atoma dostałem na wypożyczenie Naima Uniti Stara, którego do dzisiaj testuję. Różnicy w jakości dźwięku nie zauważyłem, nieco mocniejszy model: 70W zamiast 40W, ale nie osobiście nic mi nie brakowało w Atomie i przepłacać drugie tyle nie warto. No chyba, że ktoś korzysta z wbudowanego CD w Starze, który działa znacznie lepiej niż mój Denon i ma fajną opcję zgrywania płyt na kartę CD lub HDD, przez co nie trzeba mieszać z nośnikami non stop. Ja niewiele słucham CD, przerzuciłem się na Tidala i najprawdopodobniej niebawem wykupię raczej Atoma. W pomieszczeniu ok 40 m2 i kolumnach Monitor Audio Gold 200 Atom gra dostojnie 🙂 Może w przyszłości pomyślę o wymianie głośników na MA Gold 300 lub może B&W 702/703?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie poprzednik Atoma, czyli UnitiQute 2b gra na ok. 25m od początku (czyli ok. 5 lat) tylko z monitorami. Początkowo były to Guru Junior, potem długo bo ponad 3 lata  Dynaudio X18, a teraz PMC TB2i.
Co ciekawe, mikry Naim o mocy nominalnej zaledwie 2x30W nie miał najmniejszych problemów z właściwym wysterowaniem trudnych rzekomo Dynaudio Excite.
Miałem tez kiedyś u siebie przez 2 tygodnie Yamahę RN602 w czasach jej debiutu, zachęcony trzykrotnie większą mocą (na papierze) i zachwytami w prasie branżowej, chciałem porównać z UnitiQute. Został oczywiście Naim, a szczegóły porównania może sobie podaruję, żeby nie dotknąć nikogo z zadowolonych posiadaczy 602-ki...

Jedna dość istotna dla Naima w mojej ocenie sprawa, to temat kabli (taaa, zaraz się zacznie). Sam producent rekomenduje swoje przewody z uwagi na określone parametry techniczne. Muszę przyznać, że cos jest na rzeczy, bo testowałem Chorda Odyssey 2, Clearway, Carnival, Cardasa 101, Tellurium Q Black II i na moje ucho żaden nie wypadł tak dobrze jak Naim NAC A5 i Linn K20. Kable Linn-a to w zasadzie odpowiednik starszego Naima NAC A4 (z parametrami zbliżonymi do A5). Z uwagi na różnicę w cenie korzystniej jest kupić Linn K20 na metry w UK i konfekcją zająć się na własny rachunek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też preferuję monitory. Jaki masz budżet, metraż i jakiej muzyki słuchasz?

Kable wypożyczysz, sprawdzisz i przekonasz się sam. Jak czytałem na brytyjskim forum Naima, to poza firmowymi NAC A5, tam wielu używa właśnie Tellurium, mi akurat nie podeszły. Dodatkowo trudno jest porównać je do innych ponieważ Tellurium ma dość dziwną politykę i nie podaje parametrów technicznych swoich produktów ;)
Popularne i chwalone są również Witch Hat Audio, ale nie ma dystrybucji w PL.

Edytowano przez stach_s
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych które słuchałem mogę polecić Opera Prima SE, taniocha bo za nieco więcej tylko niż 50% budżetu ;)

Dynaudio Evoke 20 - też taniocha

Spendor Classic 3/1

Unison Research Max Mini

Amphion Argon3S

Xavian Ambra

Nowe PMC grają nieco jaśniej niż moje, ale myślę, że warto odsłuchać największe podstawki - 25.22 - tyle, że to już będzie ponad budżet, nawet po mocnych negocjacjach

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stach_s napisał:

Co ciekawe, mikry Naim o mocy nominalnej zaledwie 2x30W nie miał najmniejszych problemów z właściwym wysterowaniem trudnych rzekomo Dynaudio Excite.

Być może kluczowym słowem jest tutaj "rzekomo". Ja w ramach testu podpinałem x18 jak i PMC do malutkiego smsla i być może nie był to szczyt wyrafinowania i finezji, ale wstydu też nie było. A może Dynaudio, ostatnimi modelami serii excite zrobiło ukłon w stronę młodszego odbiorcy i wypuściło modele bardziej "przyjazne" dla konsumenta. Ewentualnie ja i Ty nie wiemy co tracimy, napędzając nasze kolumny niezbyt wyszukaną elektroniką 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, seba3002 napisał:

Ewentualnie ja i Ty nie wiemy co tracimy, napędzając nasze kolumny niezbyt wyszukaną elektroniką 😉.

Mysle, ze tak ja, jak i Ty spokojnie mozemy z tym zyc. Taki z nas audioplebs ;)

To jest chyba wlasnie clou - zeby to cale audio umilalo nam zycie, a nie przeszkadzalo... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam również gram na Naimie, Uniti Qute 2b plus NAP 200. Mam to spięte z kolumnami PMC Twenty5.23, wcześniej Dynaudio Excite X34. Połączenie z tymi PMC mogę z czystym sumieniem polecić, to bardzo często pojawiający się duet. Spróbuj do siebie tych 25.23, zmieszczą się w budżecie. Jeśli podstawki to ewentualnie 25.22.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, a Ty słuchałeś Dynaudio evoke 20? Ja niestety nie miałem tej przyjemności ale są osoby, które twierdzą, że są to słabsze monitory niż nasze x18. Panie Michale z @Na Temat Audio, podobno połączenie naima i PMC to świetne zestawienie.

Jak widać na przykładzie kilku osób, częstym jest przejście z dynaudio na PMC. Ja już od miesiąca biję się z myślami czy wybrać goldy czy excite 🙂. Na razie mimo wszystko wybieram dynaudio aczkolwiek w zależności od nastroju i repertuaru na standach raz lądują dynie a raz PMC. Trudny wybór 🤔.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, seba3002 napisał:

Stasiu, a Ty słuchałeś Dynaudio evoke 20?

Nie, ale mysle ze warto byloby je tez sprawdzic. 

Ja mialem mniejszy budzet, ale przeczytalem jak Chuck caly internet i gdybym mial te 12 kpln to wypozyczylbym na 100% do Naima:

Unisona - bo przy tej objetosci skrzynki musi to grac przeciekawie i wcale niekoniecznie tylko z lampa

Spendora - bo tak 😛

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na olx były używane dynaudio special forty w cenie 8000 PLN. Bardzo ładne kolumienki ale czy chciałbym wydać 8k na coś co i tak pewnie za jakiś czas bym zmienił? Chyba nie. 

43 minuty temu, stach_s napisał:

Unisona - bo przy tej objetosci skrzynki musi to grac przeciekawie i wcale niekoniecznie tylko z lampa

Spendora - bo tak 😛

W innym wątku pisałem, że ktoś zamiast pmc db1 gold, polecał mi właśnie spendory. Domyślam się, że chodziło o model A1. Może kiedyś się szarpnę i wypożyczę te kolumny. Chociaż cena 6k za takie maluszki jest dla mnie nie do przyjęcia. A unison to już na pewno nie mój pułap 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba ale 40 nie są nawet w połowie tak dobre jak 25.Znajomy stary audiofil miał i przed przeprowadzką je sprzedał. Pózniej kupił 40 i mówi ,że to zupełnie inna klasa grania, która po tym co słyszał z 25 go wogle nie satysfakcjonuje.Teraz strasznie sobie w brodę pluje ,że je sprzedał. Myślę że 25 to już byś nie zmienił.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tomasz Kluczynski napisał:

 Myślę że 25 to już byś nie zmienił.

A ja myślę, że tak wielkie kobyły mogłyby być za duże do 14 metrów. Na dobra sprawę nawet malutkie PMC DB1 dają sobie radę w tym pomieszczeniu a Excite x18 są wiecej niż dobre. Zresztą to nie temat o kolumnach tylko o wzmacniaczach 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Na Temat Audio napisał:

 Połączenie z tymi PMC mogę z czystym sumieniem polecić, to bardzo często pojawiający się duet. Spróbuj do siebie tych 25.23, zmieszczą się w budżecie. Jeśli podstawki to ewentualnie 25.22.

Co to za głośniki PMC 25.22 ???. Wszędzie widzę oznaczenie PMC 5.22i. Z przyjemnością bym wypożyczył i ewentualnie kupił, pomimo, że cena zaj...sta. Raz się żyje :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wlasnie te 5.22i, nowszy model z i na koncu jest wyraznie drozszy od poprzedniego niestety, ale tez na pewno jest gruby margines na negocjacje. Ja bym wypozyczyl na Twoim miejscu, ale to duza relatywnie kwota, wiec nie spiesz sie z ostateczna decyzja, przesluchaj jeszcze cos, wybor jest duzy... 

Edytowano przez stach_s
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, stach_s napisał:

Unisona - bo przy tej objetosci skrzynki musi to grac przeciekawie i wcale niekoniecznie tylko z lampa

Zapraszamy, mamy Unison Max Mini, możemy użyczyć do testów.

3 godziny temu, Marek Muszyński napisał:

Co to za głośniki PMC 25.22 ???. Wszędzie widzę oznaczenie PMC 5.22i. Z przyjemnością bym wypożyczył i ewentualnie kupił, pomimo, że cena zaj...sta. Raz się żyje :).

Przepraszam, to skrót myślowy. Seria nazywa się Twenty 5.22i, dlatego w skrócie zapisuję się ją jako 25.22i. Możemy wypożyczyć takie głośniki, mamy je u siebie, polecam je do Naima jak najbardziej. Co do ceny myślę, że się dogadamy ;) Napisz do mnie na priv, przekaże wszystkie szczegóły wypożyczenia do testów.

 

3 godziny temu, stach_s napisał:

To wlasnie te 5.22i, nowszy model z i na koncu jest wyraznie drozszy od poprzedniego niestety

Poprzednik niestety już wyprzedany, myślę jednak, że coś wymyślimy ;)

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
38 minut temu, seba3002 napisał:

Marek, miałeś już nic nie zmieniać.

Wszyscy tak mówią, a potem... 😂

1 godzinę temu, Marek Muszyński napisał:

Może ktoś porównywał Naim Uniti Star z Nova? Proszę o wrażenia.

Nie znam nowej serii Uniti, ale jeśli pomysł na te urządzenia jest analogiczny do poprzedników, to każdy model grał inaczej. Unitiqute, UnitiLite, Uniti i SuperUniti każde z nich miało inny charakter prezentacji. Chyba skazany jesteś na wypożyczenie ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...