Skocz do zawartości

Wkładka do gramofonu SONY PS-X65


Recommended Posts

1 godzinę temu, Q21 napisał:

zapraszamy na montaż z kalibracją w cenie wkładki

Nie chcę się wtrącać , ale właśnie jestem na etapie rozgryzania zależności masy efektywnej ramienia ,a wyboru wkładek / z Europy i USA przewertowałem już wszystko i jestem w połowie stron Japońskich :) /  i wychodzi mi , że lepsza wkładką do ramienia / średnie/ tego drapaka byłaby :

https://www.q21.pl/audio-technica-at-vm95en.html

podatność tej wkładki to ok. 13x10-6cm/dyne / 10 Hz / waga 6,1 gr. ,więc przy lekkim headshellu np. 7-8 gr. mamy rezonans 9Hz.

Przy Ortofonie i Grado / 20 cu / jesteśmy na 6-7 Hz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chili Na korepetycje to ja za cienki jestem. Ogólnie Panowie zapomnijcie o dokładnym obliczeniu masy efektywnej ramienia. Jak ostatnio usłyszałem , z prostszych rzeczy ludzie robią doktoraty :) Chyba wiem dlaczego producenci ramion sporadycznie ją podają. Zmienną jest waga wkładki , śrubek , headshella , kabelków , odległość usytuowania przeciwwagi od punktu podparcia ramienia. Do tego dochodzi jeszcze twardość ugięcia samej igły. Jest masa kalkulatorów i pewnie można z nich korzystać ,ale są to wartości mocno szacunkowe. Ja bazuje na razie na danych podanych przez producenta mojego drapaka, a więc JVC. Odpowiednia waga wkładki i headshella z kabelkami oraz śrubkami musi oscylować między 14,5gr. a 23,5 gr. i tego się trzymam. Ale pozostaje wspomniana już przeze mnie podatność wkładki. W oryginale do mojego gramofonu zakładano wkładkę / MD-1025/ o podatności 10x10-6 cm/dyne . I teraz w danych zawartych w instrukcji nie ma słowa, dla ilu Hz jest podana ta wartość. Mogę jedynie się domyślać, że dla 100 Hz , bo tak podawali Japończycy. Piszę podawali , bo do dzisiaj ta kwestia jest luźna , i nie ma unifikacji z jednostkami USA i Europy , gdzie podatność jest podawana dla 10 Hz. Mnożąc 10x10-6 cm/dyne przez też zgoła umowny współczynnik 1,7 / podawane są od 1,5 do 2 /uzyskujemy 17 x 10-6 cm/dyne/, a więc uważana za dużą / zakres od 13-25/ i nadająca się do ramion o średniej masie. A jak wypada w związku z tym rezonans ? Rezonans wg. tabelki z Vinylengine

https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=14&submit=Submit

wypada 7-8 Hz. A więc znowu nie wiem , czy te tabelki kłamią , czy producent zakładając taka wkładkę sam sobie strzelał w kolano ? Jakoś chyba jednak bardziej ufam Japończykom tym konstruktorom z 1978 roku niż tej tabelce.

W związku z tym , że sprawa właściwego doboru na podstawie danych z netu jest problematyczna , postanowiłem wejść w świat pomiarów. Wykorzystam płytę testową , RME jako interfejs / AD/DA/ , program do nagrywania z możliwością pokazania widma oraz REW. Ale to w drugim odcinku :) Wczoraj na razie udało mi się po dwóch godzinach skonfigurować RME do sygnału z pre phono ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chili no to jest nas dwóch :) Z tym , że ja po dwóch tygodniach wertowania różnych materiałów. Jest ogromna ilość wykluczających się opinii i metod pomiarowych. Masa efektywna ramienia to już w ogóle, albo jak ktoś ma szczęście wartość podana przez producenta ramienia , albo jakieś dane z kosmosu, bo ktoś od kogoś usłyszał. O moim ramieniu znalazłem w necie od stron polskich , anglojęzycznych , niemieckich , japońskich taką rozpiętość masy efektywnej ramienia : 9,6 gr , 11 gr. , 13 gr. 14 gr. 17 gr. J wszyscy podawali każdą z tych liczb jako pewnik :) Trzymam się więc jak pisałem zakresu wagi podanego w instrukcji . 

Jutro postaram się zrobić pomiary .

@Krzysztof Hmm sorry za OT. kupiłeś wkładkę ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...