Skocz do zawartości

Używany gramofon do 2500 zł


Recommended Posts

Hej, 

Od około roku jestem posiadaczem gramofonu Rega Planar 1, w którym chciałem zmienić wkładkę i po czytaniu na ten temat odkryłem, że w tym modelu może okazać się to problematyczne z powodu braku możliwości regulacji ramienia. W związku z tym chciałbym zainwestować w inny gramofon, który nie będzie ograniczał mnie w tej kwestii. 

Mój budżet to max 2500 zł 

Chciałbym, żeby nowy (w sensie mój kolejny, ale używany ;)) gramofon:

- automatycznie podnosił ramię po zakończeniu odtwarzania płyty 

- nie był zbyt problematyczny w kwestii wymiany wkładek i żeby były one łatwo dostępne 

- nie mial wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego ani innych bajerów w postaci portu usb, itp

- miał dosyc minimalistyczny wygląd, choć to jest oczywiście sprawa drugorzędna. Podoba mi się np wygląd Regi, którą mam

Jestem dosyć świeży w temacie, ale regulacja gramofonu nie jest mi straszna, bo lubię takie rzeczy i mam do nich cierpliwość. Planuję po zakupie gramofonu wyposażyc się w odpowiednie przyrządy i działać, żeby wszystko śmigało jak należy :)

Słucham głównie rocka.

Gramofon będzie grał z Schiit Mani, NAD356 i Focalami Aria 906

Polecicie coś? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Pboczek napisał:

O widzę że kupiłeś Schitti, co możesz napisać o zmianie w dźwięku? Czy udało Ci się wymienić wkładkę?

 

Tak jest, ostatecznie padło na tego Schiita. Nie mam go jeszcze u siebie, ale jak tylko wpadnie w moje ręce to zrobię porównanie z Artem i podzielę się wrażeniami w tamtym wątku.

Wkładki ostatecznie nie kupiłem, bo jednak wolę wymienić gramofon i mieć 100% pewności, że wszystko będzie pasować (po zgłębieniu tematu napaliłem się na polecaną Nagaoka MP-110, która nie do końca pasuje do mojej Regi). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, 1Ender napisał:

Skąd jesteś? Lokalizacja?

Poznań 

1 minutę temu, Pboczek napisał:

Dlaczego Nagaoka ma nie pasować, co sprawdzałeś?

W tym Planarze nie da się regulować antiskatingu i po wymianie wkładki na Mp-110 trzeba bawić się w mody z magnesami przy ramieniu. 

Wpadły mi w oko takie modele:

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-1500-top-stan-nowa-wkladka-10041258761?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

https://allegro.pl/oferta/technics-sl-3200-po-renowacji-9622327277?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Warto się nimi zainteresować? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Senor_K87 napisał:

W tym Planarze nie da się regulować antiskatingu

Coś takiego! Tak mają wszystkie Plenary?

W tych pieniądzach można coś kupić, nie zapalaj się zbyt szybko, poczekaj. Te Techniki do mnie nie przemawiają. Żeby uniknąć wtopy, załóż też temat np. na winyle.pl i audiomaniacy.pl. Trzeba dobrze wydać te 2,5 kzł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kilometrów jesteś w stanie dojechać?

Na Technics się nie znam, zapytaj @tomek4446 on jest fanem tej marki.

Ode mnie 

Lokalizacja Poznań. Brak wkładu własnego. Gramofon po kompletnym serwisie.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/gramofon-technics-sl-23a-wyjatkowy-vintage

Telefunken S600, chociaż to automat to model wysoki i godny polecenia. Samo ramię to koszt kilku tysięcy złotych. Talerz z odlewni Mercedesa. Więcej napisze Tomek. Lokalizacja Piła.

https://allegro.pl/oferta/telefunken-s600-shure-m91ed-9666559381

Gramofon najlepiej odebrać osobiście. Unikniesz ewentualnego uszkodzenia podczas transportu.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, 1Ender napisał:

Telefunken S600, chociaż to automat to model wysoki i godny polecenia. Samo ramię to koszt kilku tysięcy złotych. Talerz z odlewni Mercedesa. Więcej napisze Tomek. Lokalizacja Piła.

https://allegro.pl/oferta/telefunken-s600-shure-m91ed-9666559381

Bardzo fajny gramofon, ale nie w tej cenie. Często go polecam, ale wtedy gdy ktoś szuka sprzętu do powiedzmy 1000-1500 zł.

@Senor_K87 bardzo Ci zależy na tym automatycznym podnoszeniu ramienia na koniec? Mam fajny gramofon z SME 3009, ale to pełen manual. 100% analog power ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 1Ender napisał:

A ile kilometrów jesteś w stanie dojechać?

Na Technics się nie znam, zapytaj @tomek4446 on jest fanem tej marki.

Ode mnie 

Lokalizacja Poznań. Brak wkładu własnego. Gramofon po kompletnym serwisie.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/gramofon-technics-sl-23a-wyjatkowy-vintage

Telefunken S600, chociaż to automat to model wysoki i godny polecenia. Samo ramię to koszt kilku tysięcy złotych. Talerz z odlewni Mercedesa. Więcej napisze Tomek. Lokalizacja Piła.

https://allegro.pl/oferta/telefunken-s600-shure-m91ed-9666559381

Gramofon najlepiej odebrać osobiście. Unikniesz ewentualnego uszkodzenia podczas transportu.

Ten Telefunken fajny, podoba mi się, ale jeśli tak jak mówi @Audio Autonomy mozna dostać go taniej, to wolałbym zapłacić mniej i resztę wydać na dobrą wkładkę.

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Bardzo fajny gramofon, ale nie w tej cenie. Często go polecam, ale wtedy gdy ktoś szuka sprzętu do powiedzmy 1000-1500 zł.

@Senor_K87 bardzo Ci zależy na tym automatycznym podnoszeniu ramienia na koniec? Mam fajny gramofon z SME 3009, ale to pełen manual. 100% analog power ;)  

Mój budżet to 2500 zl, ale jeśli dostanę porządny gramofon za mniejsze pieniądze to oczywiście taki układ mi odpowiada. Pytanie co lepszego, oprócz wkładki, dostanę w droższym gramofonie niż ten S600, bo wkładkę zawsze mogę dokupić, a gramofonu wolałbym nie zmieniać kolejny raz zbyt prędko. 

Moja Rega jest w pełni manualna i szczerze mówiąc brakuje mi trochę zautomatyzowania, bo nie zawsze chce mi się wstawać do gramofonu po zakończeniu odtwarzania :D

Jeśli chodzi o sposób, w jaki gramofon wejdzie w moje posiadanie, to najlepszą opcją jest według mnie zakup na allegro z możliwością zwrotu, bo wtedy mam 2 tygodnie na sprawdzenia ze spokojem czy wszystko jest ok. Nie znam się na tyle, żeby ustalić stan gramofonu na miejscu. Nie ten etap jeszcze 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pboczek napisał:

Coś takiego! Tak mają wszystkie Plenary?

W tych pieniądzach można coś kupić, nie zapalaj się zbyt szybko, poczekaj. Te Techniki do mnie nie przemawiają. Żeby uniknąć wtopy, załóż też temat np. na winyle.pl i audiomaniacy.pl. Trzeba dobrze wydać te 2,5 kzł.

Tego nie wiem, ale akurat Planar 1 chyba z założenia ma być gramofonem na początek przygody z winylem dla osób, które raczej nie przewidują większych zmian i wolą nie zagłębiać się w kwestie techniczne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Co to za drapak ?

Też mnie to ciekawi, mam nadzieję, że nie ten szykowany dla innego Kolegi z forum ;)

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Nie ma regulacji nacisku? Chyba musi mieć. Antyscating to druga strona siły nacisku.

Niestety, to bardziej złożony temat. Stare Regi planar miały typowo rozwiązany antyskating ustawiany przez użytkownika w zależności od nacisku igły (lub równoważenia sił odśrodkowych, jeśli miało się płytę). Wraz z pojawieniem się ramion  RB110, które ma ponoć automatycznie równoważyć siłę odśrodkową użytkownik nie jest w stanie nic zrobić, co mnie troszkę dziwi, bo jak wiemy masy wkładek są różne i inne siły na nie działają. To takie "ulepszenie" dla wygodnych.

PS przepraszam konstruktorów Regi, bo jeśli ich patent działa to chylę czoła ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Nie ma regulacji nacisku? Chyba musi mieć. Antyscating to druga strona siły nacisku.

Cóż, w tym modelu nie ma regulacji antiskatingu, a siłę nacisku można regulować jedynie przesuwając  obciążenie, które nie jest w żaden sposób oznaczone i jest po prostu wsunięte na gładki trzpień - nie dokręca się go, a po prostu przesuwa. Wysokość ramienia można ustawić jedynie stosując podkładki do śrub. Taki urok tego Planara. Dlatego właśnie szukam innego gramofonu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Chili napisał:

Wraz z pojawieniem się ramion  RB110, które ma ponoć automatycznie równoważyć siłę odśrodkową użytkownik nie jest w stanie nic zrobić, co mnie troszkę dziwi, bo jak wiemy masy wkładek są różne i inne siły na nie działają.

Ciekawy temat , jak wiesz rozgryzam nadal rezonans, a i antyskating tak jak piszesz związany jest masą wkładki oraz headshella , Nie mam dostępu do Regi ale jak działa automatyczny antyskating łatwo sprawdzić na płycie testowej zmieniając wkładki. 

7 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Mam fajny gramofon z SME 3009, ale to pełen manual. 100% analog power

@Rega Roman , czy przypadkiem Grzesiek nie sprzedaje właśnie Twojego Thorensa ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Co to za drapak ?

To dosyć mało znany u nas gramofon z Francji - ERA. To troszkę inny gramofon niż Thorens @Chili ale nie mniej ciekawy . Nie mam teraz zdjęć, ale to coś takiego jak tutaj:

file.php?id=33164&mode=view

@Senor_K87 takiego Telefunkena S600 widziałem też chyba OLX za 1500 zł. To już jest bardziej adekwatna cena. Kasa jeszcze zostanie na jakąś fajną wkładkę :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Rega napisał:

Może nie wiesz, ale samo ramię z propozycji Audio Autonomy jest warte dużo więcej niż cały ten gramofon

Ok, to dużo mowi :D

To może tak: czy są jakieś konkretne modele gramofonów, którymi warto się zainteresować? Póki co mam na liście tego Telefunkena S600 - może uda się trafić do 1500 zł. 

Czegoś jeszcze szukać? Skupiłem się na tym co jest dostępne na allegro, ale chyba nic ciekawego nie ma w danej chwili.

Gdzieś mi mignęły modele Technics SL-1600 i SL-1700 jako przyzwoite. W jakiej cenie warto je rozważyć? I czy warto? 

Propozycja @Audio Autonomy jest ciekawa i nie wątpię, że to dobry sprzęt, ale to manual, a ja szukam półautomatu. Poza tym to ramię wygląda na bardzo zaawansowane, a ja się przesiadam z Regi Planar 1, więc może to jednak zbyt głęboka woda :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Senor_K87 - zwróć uwage na mój nick. Jak myślisz - z jakiego gramofonu ja sie przesiadam? Tyle tylko, że z RP3 z innym ramieniem. Mnie też Tomek już odpowiednio postraszył kalibracjami itp. Niczego Ci nie proponuję bo moje doświadczenie z gramofonami jest podobne jak Twoje, ale gdybyś ..... to byłoby nas dwóch. Do ciągłych pytań o ustawienie🤣 i kalibrację. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...