Skocz do zawartości

Zestaw kina 5.1 + strefa 2 taras


deviland

Recommended Posts

Dzień dobry,

Jestem na etapie budowy domu i rozkładania instalacji elektrycznej. Przy tej okazji chcę od razu przygotować okablowanie pod zestaw kina domowego 5.1 w salonie oraz dodatkowo głośniki stereo na zewnątrz na tarasie (wiszące, na elewacji zewnętrznej) jako "strefa 2". Zestaw będzie wykorzystywany głównie do oglądania filmów (Netflix itp.) 80%, muzyka 20% (Spotify itp). Budżet, jaki mogę przeznaczyć na całość to 6000 PLN. Bardzo proszę o informację, czy w tych pieniądzach można już coś zestawić i czy mój plan rozmieszczenia głośników jest prawidłowy? Przeglądałem forum i z polecanych amplitunerów w innych podobnych tematach podoba mi się wizualnie Yamaha RX-V6A, ale jej cena to aktualnie 3500PLN, pytanie, czy za pozostałe 2500 da się kupić pasującą do niego resztę sprzętu(kolumny 5.0 + sub + 2 zewnętrzne, kable)? Ewentualnie możecie podpowiedzieć jakiś inny model?

Poniżej rzut salonu oraz wizualizacja, jak ma mniej więcej wyglądać po ukończeniu (kanapa będzie narożna, tak jak na wizualizacji). To będzie moje pierwsze kino domowe, do tej pory moje całe doświadczenia w tym temacie to wbudowane w TV głośniki :) Jest to mój pierwszy post na forum, prośba o łagodne potraktowanie, jeżeli piszę jakieś głupoty :)

rzut.jpg

wiz1.jpg

wiz2.jpg

wiz3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ma to sens. Nawet obecna lokalizacja kolumn jets już ok. Przy amplitunerze tej klasy , kalibracja wszystko wyrówna.

Ale problemem jest cena i obecny rynek amplitunerów. Faktycznie Yamah 6A i Denon X 1600 wchodzi w gre jako dobre kino 5.1 i obsługa drugiej strefy.

Ale nawet po rabach zostanie Ci 3000 zł na zestaw 5.1 + dwie satelity na zewnątrz.

To nie dużo.

Da się. Ale może jakbyś dołozył to było by lepiej.

 

Jeśli kurczowo trzymamy się budżetu to zostaje system Heco Victa 702 5.1 albo może Quadral Argentum 6000 + Magnat Sub 302A

Dlatego radze aby nieco dołożyć i nie robić sobie problemów na zaś. Po prostu wybrać sensowny dobry system. Z którego będziecie zadowoleni lata.

Służę pomocą.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi. Podoba mi się ten zestaw kolumn Quadral Argentum 6000 w połączeniu z Yamahą. Na pewno zgłoszę się do S4Home po wycenę. Powiedzcie proszę jeszcze w kwestii okablowania:

- jakie pasujące kable ułożyć (producent, średnica), aby nie przekroczyć drastycznie zakładanego budżetu?

- czy ma znaczenie "symetryczna" długość kabli dla lewej i prawej strony? Do kolumn FL-FR oraz SL-SR wychodzą mi mniej więcej podobne długości, natomiast do tarasowych różnica jest duża, bo 6.5m do 15.5m - czy wtedy trzeba zastosować 2 kable 15.5m i na jednym zrobić zwinięty zapas?

- czym zakończyć kable na ścianach przy głośnikach, a czym pod TV? Żona jest uczulona na wystające ze ściany przewody, więc opcja kabel bezpośrednio amplituner-głośnik odpada. Prośba o jakieś sprawdzone rozwiązania gniazdek audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dowolne najtańsze OFC 2x2,5mm2, najlepiej "instalacyjne". Np. Bitner LP0204.

2. Nie. To jest audiofilska bzdura na resorach. Kable nie muszą być równej długości.

3. Po prostu kup gniazdka głośnikowe. Ja bym użył tych z gniazdami bananowymi, ale te z zaciskami na kabel też będą działać.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, TomekN napisał:

1. Dowolne najtańsze OFC 2x2,5mm2, najlepiej "instalacyjne". Np. Bitner LP0204.

2. Nie. To jest audiofilska bzdura na resorach. Kable nie muszą być równej długości.

3. Po prostu kup gniazdka głośnikowe. Ja bym użył tych z gniazdami bananowymi, ale te z zaciskami na kabel też będą działać.

Dobrze powiedziane, choć z małą uwagą - tam gdzie będzie większa odległość (powiedzmy powyżej 10m), dałbym 4 mm^2. Szkoda tracić moc na kablu, a różnice będą może kilkadziesiąt zł na połączeniu. Jak już robić "na stałe", to może jednak lepiej nieco grubiej. Krótsze odcinki można spokojnie robić na 2,5 mm^2. Zagra na tym i na tamym, po prostu ciutkę lepiej będzie na grubszym przy długich połączeniach.

Osobiście - zaznaczam, osobiście - pociąganąłbym też kable do atmosa w suficie (do 4 punktów), i zapamiętał, gdzie są. 

Co do lokalizacji kolumn - FR odsunałbym od bocznej ściany (co da symetrię wzgl TV i lepszy dźwięk, upraszczając) , a FL i FR - od trochę od tylniej (ale to sobie "na ucho") ustawisz. 
Subwoofer ustawia się metodą "subwoofer crawl", więc trochę trudno przewidzieć narazie, gdzie najlepiej będzie go postawić, ale wszystkie nie zaplanujesz, więc się tym nie martw. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dalej jak trzy tygodnie temu skompletowałem własny zestaw 5.1 w trochę niższym budżecie. Dodatkowo mam taki sam układ tylko na trochę mniejszej powierzchni. Satelity wiszą na wysokości 1,8m.
Zdecydowałem się na Polk Audio T531 + Denon 1600 + Magnat 302a + kabel Melodika MDSW20 (magnat dodaje kabel oelbacha easy connect 5m). Kable na tyły i centralny 2x1.5 i fronty 2x2,5. Miedź OFC. Magnat i T531 wyglądają jak z jednego zestawu.

To co napiszę, może nie jest zgodne ze sztuką montażu systemu audio, ale u mnie działa. Za amplitunerem w ścianie mam ganizdo audio (2x2) - tam wchodzą kable z wtykami (banan). Takie same są wyprowadzone przy satelitach.

Edytowano przez Paweł Z
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i przekazane informacje. Rozprowadzę kable 2x2.5 i zakończę gniazdkami z wtykami bananowymi. Amplituner zostaje Yamaha V6A i sub na pewno polecany przez wszystkich Magnat 302a. @Paweł Z czy mogę prosić o info na priv, gdzie dokonałeś zakupu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, S4Home napisał:

Ja mam takiej samej długości :)

Bo chce. Bo lubię. Bo tak mi się podoba.

ale tu w przypadku stereo jest dyskusja. 33.5 cm pół biedy. Ale dłuższe odeglosci...

Dłuższe odległości - pełna zgoda. Różnica w długości kabli głośnikowych zaczyna mieć znaczenie przy parunastu... parudziesięciu kilometrach 😄
W jakimkolwiek realnym przypadku (głośniki w tym samym pomieszczeniu), różnica długości nie ma żadnego znaczenia i kropka.
Rozumiem, że masz kable tej samej długości, bo chcesz, lubisz i tak Ci się podoba. Efekt placebo jest powszechnie znany.
Zaskakujące jednak, że jako sprzedawca z doświadczeniem masz odwagę pisać tu, że we własnych wyborach kierujesz się efektem placebo.. 😋

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, TomekN napisał:

Zaskakujące jednak, że jako sprzedawca z doświadczeniem masz odwagę pisać tu, że we własnych wyborach kierujesz się efektem placebo.. 😋

Nie sprowokujesz mnie. Wiesz o tym :)

Kieruję się doświadczeniem.

A nie wynikami lab jak Ty :)

Pozdrawiam gorąco i nie ciągnę dalej temau

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...