Skocz do zawartości

Wsparcie w doborze sprzętu


Dawid Stanisz

Recommended Posts

1 godzinę temu, Stolarz napisał:

Wow. Just wow. Elokwencja i obrażanie się :D Zabierz zabawki i uciekaj :D

Bo ślepego testu niektórzy boją się jak kura ognia :>>>>

Ja się nie boję. Jeśli coś mówię, że testowałem, to takich testów się nie boję. Jeśli będzie sprzęt, którego nie znam, to oczywistym jest, że nie powiem, że będę słyszał różnicę, bo skąd mam to niby wiedzieć. Zapraszam do siebie na test.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 minut temu, Kenobi napisał:

W tym przypadku nie stawialbym na 100% nierozpoznawalnosc bo jest druga niewiadoma.

Może coś źle rozumiałem, ale DudasDudek zagaił, że wejście USB w DAC może być gorsze z powodu układu XMOS.
Ja zapytałem w którym DACu konkretnie, to odpisał, że w CA DM100.
Gdyby uważał (albo choćby "rozważał"), że różnica leży u niego pomiędzy źródłami (PC a RPi), to przecież nie pakowałby się w takie twierdzenia dotyczące przetwornika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że wynikła taka dyskusja, która faktycznie mi namieszała ale pytanie mam i prosiłbym o odpowiedź. Załóżmy że kupuje kolumny oraz wzmacniacz do nich jakiś fajny. Czy jak wepnę się kompem prze Jacka do wzmacniacza to dźwięk będzie kiepski? 

Czy w takim wypadku wymogiem jest kupno amplitunera który obsługuje spotity i bezpośrednio z niego odpalać? 

Nie rozumiem skrótów które zostały użyte wcześniej :(

Edytowano przez Dawid Stanisz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie autorzy wątków po takiej dyskusji już nie wracają. Dobrze że jesteś.

8 godzin temu, Dawid Stanisz napisał:

Czy jak wepnę się kompem prze Jacka do wzmacniacza to dźwięk będzie kiepski? 

Tak, dokładnie tak.

8 godzin temu, Dawid Stanisz napisał:

Czy w takim wypadku wymogiem jest kupno amplitunera który obsługuje spotity i bezpośrednio z niego odpalać? 

Nie rozumiem skrótów które zostały użyte wcześniej

Nie koniecznie.

Opcje masz dwie:

1. Zakup amplituenra/ wzmacniacza w którym masz już spotify. Jak RN 803 od Yamahy, RN 602 czy drogi SA30 od Arcama ale świetny. Czy Marantz PM 7000N i tak dalej

2. Kolejna opcja to kupno zwykłego wzmacniacza ktory nie ma funkcji sieciowych w sobie. Wtedy MUSISZ dokupić DAC ( przetwornik C/A) i podłączyć pod komputer po USB.

Taki DAC może być już na wyposażeniu wzmacniacza. Jak w przypadku Magnat MR 780 (wejscie jak do drukarki) albo osobne urządzenie jak Cambridge Audio DAC 100.

Takich urzadzeń jest sporo. to jedynie przykłady.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to usystematyzował nieco inaczej. Są takie opcje połączenia:

  1. Mini-jack (mini-TRS) -> 2x RCA lub 2x RCA -> 2x RCA
  2. USB
  3. S/PDIF Coaxial (kabel RCA-RCA)
  4. S/PDIF Optical (kabel światłowodowy, tzw. Toslink)
  5. HDMI (w przypadku amplitunera)
  6. Układ bez połączenia (bez komputera) - stremowanie bezpośrednio z komponentu audio

Pierwsza opcja oznacza korzystanie z układu DAC (akronim od Digital to Analog Converter) na karcie dźwiękowej w komputerze. Jakość może być dobra / wystarczająca lub taka se, w zależności od klasy karty dźwiękowej (chociaż wątpię, byś na typ etapie wtajemniczenia usłyszał to). Pierwsza opcja to jedyne połączenie analogowe z wymienionych. Pozostałe połączenia 2-5 są cyfrowe. Dźwięk w postaci cyfrowej leci do układu DAC w kolejnym komponencie, którym może być DAC-preamp, wzmacniacz zintegrowany czy amplituner (wszystkie zawierają układ DAC). W wariantach 2-5 jakość praktycznie nie zależy od komputera (o ile ma dobre zasilanie), ani od rodzaju wejścia (o co była przed chwilą sprzeczka), a układ DAC w komponencie audio na ogół jest wystarczająco dobry. Ten sam układ DAC będzie konwertował dźwięk na analogowy w przypadku wariantu 6. Z istotnych rzeczy warto dodać, że w określonych sytuacjach mogą wystąpić pętle uziemienia pomiędzy komputerem a sprzętem audio. Najprościej się ich wówczas pozbyć stosując kabel optyczny Toslink, który nie przenosi potencjału elektrycznego (opcja 4). Opcję 1 użyłbym tylko, jeśli chcesz zastosować jakiś tani wzmacniacz bez wejść cyfrowych, a przypadkowo masz dobrej klasy kartę dźwiękową w komputerze, albo jeśli po prostu chcesz przycebulić na wszystkim 😉 Warto jeszcze dodać, że zamiast komputera możesz też użyć mini-komputer typu Rasberry Pi. Można wówczas skorzystać z jego wyjścia HDMI lub USB, albo dokupić do niego nakładkę (tzw. "hat"), najlepiej typu "Digi" z wyjściem typu 3 lub 4, ale są też nakładki z DAC (połączenie typu 1). Na takiem RPi instalujesz wtedy oprogramowanie typu streamer (Volumio, Moode, Adirvana, PicoPlayer, itp). Opcji jest dużo i praktycznie każda ma jakieś zalety i jakieś wady.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2021 o 10:55, seba3002 napisał:

Denon na pewno nie do Dali, do Kefów nie wiem. Moim zdaniem też może delikatnie zamulić dół. Magnata nie znam. Aczkolwiek patrząc na ceny z 3000 zł robi Ci się już blisko 5000. No i skoro źródłem ma być komputer, po co Ci amplituner? 

Hej córka ma ceola z oberon 3 i gra bardzo dobrze nie rozumiem czemu piszesz ze dali i denon to be??? Jest góra jest fajny bas ogólnie miłe brzmienie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2021 o 07:46, TomekN napisał:

Ja bym to usystematyzował nieco inaczej. Są takie opcje połączenia:

  1. Mini-jack (mini-TRS) -> 2x RCA lub 2x RCA -> 2x RCA
  2. USB
  3. S/PDIF Coaxial (kabel RCA-RCA)
  4. S/PDIF Optical (kabel światłowodowy, tzw. Toslink)
  5. HDMI (w przypadku amplitunera)
  6. Układ bez połączenia (bez komputera) - stremowanie bezpośrednio z komponentu audio

Pierwsza opcja oznacza korzystanie z układu DAC (akronim od Digital to Analog Converter) na karcie dźwiękowej w komputerze. Jakość może być dobra / wystarczająca lub taka se, w zależności od klasy karty dźwiękowej (chociaż wątpię, byś na typ etapie wtajemniczenia usłyszał to). Pierwsza opcja to jedyne połączenie analogowe z wymienionych. Pozostałe połączenia 2-5 są cyfrowe. Dźwięk w postaci cyfrowej leci do układu DAC w kolejnym komponencie, którym może być DAC-preamp, wzmacniacz zintegrowany czy amplituner (wszystkie zawierają układ DAC). W wariantach 2-5 jakość praktycznie nie zależy od komputera (o ile ma dobre zasilanie), ani od rodzaju wejścia (o co była przed chwilą sprzeczka), a układ DAC w komponencie audio na ogół jest wystarczająco dobry. Ten sam układ DAC będzie konwertował dźwięk na analogowy w przypadku wariantu 6. Z istotnych rzeczy warto dodać, że w określonych sytuacjach mogą wystąpić pętle uziemienia pomiędzy komputerem a sprzętem audio. Najprościej się ich wówczas pozbyć stosując kabel optyczny Toslink, który nie przenosi potencjału elektrycznego (opcja 4). Opcję 1 użyłbym tylko, jeśli chcesz zastosować jakiś tani wzmacniacz bez wejść cyfrowych, a przypadkowo masz dobrej klasy kartę dźwiękową w komputerze, albo jeśli po prostu chcesz przycebulić na wszystkim 😉 Warto jeszcze dodać, że zamiast komputera możesz też użyć mini-komputer typu Rasberry Pi. Można wówczas skorzystać z jego wyjścia HDMI lub USB, albo dokupić do niego nakładkę (tzw. "hat"), najlepiej typu "Digi" z wyjściem typu 3 lub 4, ale są też nakładki z DAC (połączenie typu 1). Na takiem RPi instalujesz wtedy oprogramowanie typu streamer (Volumio, Moode, Adirvana, PicoPlayer, itp). Opcji jest dużo i praktycznie każda ma jakieś zalety i jakieś wady.

 

 

Dziękuję za Twoją odpowiedź :)

Wydając 5k nie mam zamiaru cebulić :D (obecnie słucham muzyki przez mini-jack -> 2xRCA). Także będę pewnie szukał wzmacniacza który będzie obsługiwał sieć jak i platformy muzyczne.

Mam wstępnie parę typów:

Denon AVR-S650H

Cambridge Audio AXR85

Denon PMA-600NE

Wzmacniacz Hi-Fi VK 6360 HDMI(jestem ciekaw co o tym myślicie xd)

YAMAHA R-N602

DENON DRA-800H

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Dawidzie,

Cytat

Czy jak wepnę się kompem prze Jacka do wzmacniacza to dźwięk będzie kiepski? 

Aktualnie wychodze z laptopa mini jackiem (dobrej jakosci kabel) i wpinam sie w amplituner 2xRCA- gra znacznie ciszej niz bezposrednio z sieci np. z TIDALa, ale na szczescie nie jakos znacznie gorzej... na pewno troche inaczej, ale nie potrafie stanowczo powiedziec ze gorzej, a i na slepym tescie mialbym pewnie problemy (wyrownujac poziomy glosnosci oczywiscie).
Mam:
yamaha rn-602
indiana line nota 550X (stereo)
25m^2 plus aneks 8m^2...
dzwiek z laptopa lenovo W540 (i chyba najtrafniej opisal to kolega- cytat ponizej,)

Ja planuje przejsc na wykorzystanie laptopa ale po wyjsciu USB (jeszcze nie wiem jak i czym - i tu by sie przydala pomoc doswiadczonych forumowiczow o podanie dobrych i tanich przykladow urządzen:) )

Cytat

Pierwsza opcja oznacza korzystanie z układu DAC (akronim od Digital to Analog Converter) na karcie dźwiękowej w komputerze. Jakość może być dobra / wystarczająca lub taka se, w zależności od klasy karty dźwiękowej (chociaż wątpię, byś na typ etapie wtajemniczenia usłyszał to). 

Dzięki TomekN za to podsumowanie i za pokazanie mi tego wątku:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...