Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

Witam

Mam bardzo trudne pomieszczenie odsłuchowe i jakiś rok temu przeprowadziłem w nim generalny remont (pod względem akustycznym także). Miałem wielką nadzieję, że pomoże mi to w odnalezieniu niskich tonów, które chowają mi się po różnych kątach mojego pomieszczenia, ale nie ma ich w miejscu w którym bym ich potrzebował. Chciałbym coś z tym zrobić.  Wpadłem na dwa pomysły. Jeden z nich został już po części zrealizowany (podczas remontu, z wykorzystaniem wiedzy Bartka Chojnackiego) ale jego kontynuacja pochłonąć może jeszcze znaczne ilości gotówki i bez przeprowadzenia pomiarów akustycznych może nie dać poszukiwanego efektu. Drugim moim pomysłem jest zakup jednego lub dwóch subwooferów aktywnych. Co prawda mój pre lampowy nie ma jeszcze wyjść na subwoofery, ale ten temat już obgadałem z Piotrem Bociankiem z WBA i takowe wyjścia będę miał dołożone :) Jestem też mile zaskoczony gdyż taka operacja, wg mnie jest bardzo mało kosztowna :) Uważam, że na dzień dzisiejszy ta druga droga jest bardziej rozsądna i może mi dać mi zamierzony efekt przy dużo mniejszym wydatku finansowym?! Nie jestem tylko pewny czy subwoofer w systemie stereo to dobre rozwiązanie?! Naczytałem się wiele artykułów, które w różny sposób podchodzą do tego tematu. Chciałbym zaczerpnąć jeszcze Waszej opinii na ten temat. Czy to dobra droga? Czy lepiej kupić jeden duży, czy może dwa mniejsze subwoofery? Jakiej firmy subwoofery są waszym zdaniem najlepsze do systemu stereo? Czy znacie firmy w których można wynająć takie urządzenie lub urządzenia do testów? Czy Waszym zdaniem można kupić dobry subwoofer do 6000zł lub dwa mniejsze po 3000,00zł każdy?

Za wszelkie informację i podpowiedzi będę bardzo wdzięczny :)

Pozdrawiam

Daniel

IMG_20200405_145454.jpg

IMG_20200405_145643.jpg

IMG_20200405_150127.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasunęło mi się jeszcze takie dodatkowe pytanie. Wysyłam swój pre do wbudowania wyjść na subwoofer aktywny i zastanawiam się czy powiedzieć Piotrowi żeby zrobił to w ten sposób, że podczas podkręcania gałki głośności subwoofer lub subwoofery też mają grać coraz głośniej, czy może lepiej jak one będą sterowane niezależnie?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2021 o 22:33, DamianRyn napisał:

Uważam, że na dzień dzisiejszy ta druga droga jest bardziej rozsądna i może mi dać mi zamierzony efekt przy dużo mniejszym wydatku finansowym?! Nie jestem tylko pewny czy subwoofer w systemie stereo to dobre rozwiązanie?!

To rozwiązanie jak każde inne. Ani dobre ani niedobre. Wszystko zależy jak to zrobisz.

Najlepszy system stereo jaki dany mi było usłyszeć miał subwoofer na najniższe pasmo chyba od 60Hz w dół i gra aż do 15Hz. W domu mam taki sam sub tylko do kina domowego.

Tylko...

Nie kupisz w sklepie suba w zakładanym budżecie który da Ci taką jakość dźwięku. Wiem co mówię, bo miałem poprzednio Velodyne DD12, który nowy kosztował ponad 20tzł i w porównaniu z moim obecnym był taki sobie.  Ja też mam stereo na poddaszu w pomieszczeniu asymetrycznym ze skosami. To jest do ogarnięcia.

Moim zdaniem dobry sub sprawę załatwi ale najważniejsze u Ciebie są profesjonalne pomiary tego pomieszczenia i ustawienie DSP dla suba. Samo wyjście na sub w pre niczego nie załatwi. Zresztą wystarczy jak Ci zrobi wyjście nawet z całym pasmem. Bo i tak w zwrotnicy suba ustawisz obcięcie.  Dużo trudniejsze do ogarnięcia jest obcięcie pasma na kolumny.Jak chcesz to zrobić? Tak, żeby na kolumny nie szło to pasmo które puścisz na suba.

I oczywiście musisz mieć na gałce głośności pogłaśnianie całości systemu.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, S4Home napisał:

Masz tak bo pomieszczenie masz prawdopodobnie zbyt dużo wytłumione.

Opcja z dwoma subami jest o tyle prosta że po prostu możemy ci je wypożyczyć abyś sprawdził realnie to w domu.

Jesli jeden to REL T9i jesli dwa to T5 albo może T7ki by się udało zorganizować?

Zapraszam

 

 

Miałem tak też przed remontem. Było nawet dużo gorzej bo niskich tonów nie było nigdzie tylko między kolumnami i w rogach pod skosami. Teraz mam taki bas na końcu pomieszczenia, ale w miejscu odsłuchu może 20% tego, niestety 😟

27 minut temu, HQ150 napisał:

Moim zdaniem dobry sub sprawę załatwi ale najważniejsze u Ciebie są profesjonalne pomiary tego pomieszczenia i ustawienie DSP dla suba. Samo wyjście na sub w pre niczego nie załatwi. Zresztą wystarczy jak Ci zrobi wyjście nawet z całym pasmem. Bo i tak w zwrotnicy suba ustawisz obcięcie.  Dużo trudniejsze do ogarnięcia jest obcięcie pasma na kolumny.Jak chcesz to zrobić? Tak, żeby na kolumny nie szło to pasmo które puścisz na suba.

I oczywiście musisz mieć na gałce głośności pogłaśnianie całości systemu.

Rozumiem, że żeby dobrze ustawić DSP potrzebne są pomiary akustyczne?

Czy jeżeli zarówno na suba jak i na kolumny pójdzie to samo pasmo to czy to będzie się w jakiś sposób "gryzło", nakładało na siebie, psuło efekt? Czy po prostu z zasady tak nie powinno się robić?

Podpytam Piotra czy da rady coś z tym zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, DamianRyn napisał:

Rozumiem, że żeby dobrze ustawić DSP potrzebne są pomiary akustyczne?

Tak.

 

16 minut temu, DamianRyn napisał:

Czy jeżeli zarówno na suba jak i na kolumny pójdzie to samo pasmo to czy to będzie się w jakiś sposób "gryzło", nakładało na siebie, psuło efekt?

Tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tylko ciekaw czy takie odcięcie pasma na przedwzmacniaczu nie będzie miało jakiegoś wpływu na monobloki?

Od jakiego pasma trzeba by było zrobić takie odcięcie?

Zlecenie jakie dałem dla Piotra to zrobienie dwóch wyjść na subwoofer przy czym ma zrobić mi taki przełącznik, że mogę używać jednego suba (z równym obciążeniem na oba kanały), dwóch subów lub wogóle wyłączyć oba wyjścia na suby i słuchać muzyki normalnie (jak do tej pory).

W takim wypadku potrzebowałbym też przełącznika, który odcina takie pasmo lub nie. Kurcze nie wiem czy nie wypisuje jakiś głupot bo od strony technicznej nie mam o tym zielonego pojęcia i nie wiem czy coś takiego jest wogóle do wykonania?!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DamianRyn napisał:

Jestem tylko ciekaw czy takie odcięcie pasma na przedwzmacniaczu nie będzie miało jakiegoś wpływu na monobloki?

Od jakiego pasma trzeba by było zrobić takie odcięcie?

Zlecenie jakie dałem dla Piotra to zrobienie dwóch wyjść na subwoofer przy czym ma zrobić mi taki przełącznik, że mogę używać jednego suba (z równym obciążeniem na oba kanały), dwóch subów lub wogóle wyłączyć oba wyjścia na suby i słuchać muzyki normalnie (jak do tej pory).

W takim wypadku potrzebowałbym też przełącznika, który odcina takie pasmo lub nie. Kurcze nie wiem czy nie wypisuje jakiś głupot bo od strony technicznej nie mam o tym zielonego pojęcia i nie wiem czy coś takiego jest wogóle do wykonania?!

Odcięcie najlepiej zrobić w okolicach 80Hz.

Nie rób takich komplikacji o jakich piszesz. Po co? To są dodatkowe utrudnienia które Ci nic nie dają. Zrób jeden system ale solidny.

2 godziny temu, DamianRyn napisał:

Zlecenie jakie dałem dla Piotra to zrobienie dwóch wyjść na subwoofer przy czym ma zrobić mi taki przełącznik, że mogę używać jednego suba (z równym obciążeniem na oba kanały), dwóch subów lub wogóle wyłączyć oba wyjścia na suby i słuchać muzyki normalnie (jak do tej pory).

To też jest niepotrzebne. Jak koniecznie będziesz chciał dwa suby ( ale to złe rozwiązanie bo zawsze zrobić lepiej jeden droższy niż dwa gorsze) to po prostu kupisz kabel typu Y .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też. Jak ktoś kupuje sklepowe suby bez solidnego DSP i pomiarów swojego pomieszczenia to możesz mieć rację.

Jak specjalista mierzy Ci pomieszczenie, robi obliczenia i wprowadza dane do profesjonalnego DSP to drugi sub już niewiele Ci da.

Na pewno przyrost wartości będzie niewspółmierny do dwukrotnie zainwestowanej kwoty. To lepiej tą dwa razy większą kasę włożyć w jeden ale bezkompromisowy sub. Ja już parę razy swojego ,, inżyniera od dźwięku'' pytałem czy robimy drugi. To się puka w czoło i pyta a po co?

Żeby podnieść DSP o parę decybeli? Przecież i tak gram na ułamek jego możliwości.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale stereo to nie kino. Gdyby sub miał uzupelnic pasmo w stereo poniżej czest. Strojenia kolumny czyt. 18-35hz to ok jeden wystarczy bo przy tak niskiej czestotliwosci raczej roznica nie bedzie znaczna. Ale mowa w tym temacie o "wycieciu" w kolumnach pasma poniżej 80hz i "przeniesienie" tego pasma na sub lub dwa. Moim zdaniem lepiej dwa. Ewentualnie jeden naprawde dobry ale z mysla ze gdy tylko gotowka napłynie, dokupujemy drugi.

I czy dwa suby to "tylko" podniesienie dB? Nie zgadzam sie. Utwory posiadaja rozny rodzaj basu w kanałach r/l. Nie wyobrazam sobie by poniżej 80hz jeden głośnik odtwarzał gitare basowa lewego kanału i np. Kotły prawego. Tak ja to widzę...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jako osoba posiadają dwa subwoofery dobrej jakości, przychylam się całkowicie do opinii Miro.
W wykorzystaniu dwóch, trzech czy czterech subów bynajmniej nie chodzi o podniesienie decybeli, tylko o wyrównanie dystrybucji niskich tonów w przestrzeni.
Ale co ja tam wiem. Tu podobno są specjaliści od subów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, myślę, że wyboru, dwa, czy jeden sub będziesz mógł dokonać po pomiarze. Wszystko zależy, gdzie będziesz robił odcięcie. Tylko jeśli odcięcie będzie wysoko jest sens inwestycji w 2 sub.

Jak mówiłem słuchaj Hq w tej kwestii. Na forum narobiło się wielu teoretyków, nie mających pojęcia o tym o czym piszą. Musisz odsiać pewne porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi czy wypisujesz farmazony... raczej nie. Ja bym poprzestawiał na początek kolumny i poszukał. Ale rozumiem, że już to robiłeś. Jeśli zeczywiscie w Twoim pomieszczeniu brakuje basu ( za małe kolumny, specyfiką pomieszczenia) to sub ma sens. Pytanie tylko czy brakuje Ci najniższych częstotliwości czy masz dziurę w paśmie. Będziesz to wiedział po pomiarach.

Przypomnij mi masz T 3.6?

Ale jest warunek. Do muzyki musi być sub wysokiej jakości. Obawiam się, że poniżej 5kzl ( uzywki) to strata czasu i pieniędzy.

Jeśli chodzi o monosy, to nie martw się.

Rozumiem że sub aktywny bądź osobny wzmacniacz do suba.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, audiowit napisał:

Wszystko zależy, gdzie będziesz robił odcięcie. Tylko jeśli odcięcie będzie wysoko jest sens inwestycji w 2 sub.

Jak mówiłem słuchaj Hq w tej kwestii. Na forum narobiło się wielu teoretyków, nie mających pojęcia o tym o czym piszą

To akurat moja propozycja z dwoma subami i tłumaczenie o co chodzi z odcieciem - czyli slowa teoretyka nie majacego pojecia co pisze a jednak potwierdziles moje słowa 😇🤣🤣🤣🤣🤣😁

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie wyobrazam sobie by poniżej 80hz jeden głośnik odtwarzał gitare basowa lewego kanału i np. Kotły prawego. Tak ja to widzę...

I tu się kłania fizyka. Dlaczego pisałem że pasmo na suba ma być poniżej 80Hz?

Bo ten zakres częstotliwości jest zupełnie bezkierunkowy. Jeśli sub nie rezonuje, nie przenosi drgań na sąsiadujące z nim przedmioty i gra do max 80Hz to nie masz szans usłyszeć gdzie stoi. Będziesz słyszał bas raz z lewej , raz z prawej raz na środku itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie sinusoidy z dowolnego przedziału do 80hz to tak! Jesli natomiast mówimy o dzwieku np. Gitary basowej lub innego insyrumentu ktory pracuje grubo powyżej tej czest. Jest conajmniej zastanawiajacy subiektywny odbior basu z jednego lub dwuch subów. niejednokrotnie mozna spotkac info ze ktoś słyszy lokalizację subwoofera nisko strojonego ale zazwyczaj właśnie probujemy to wytłumaczyć rezonansem obudowy tegoz suba. Hmmm ja nadal jestem zdania ze do stereo 2subwoofery. Każdy ma prawo miec swoje zdanie. Pozdr.  

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Będziesz słyszał bas raz z lewej , raz z prawej raz na środku itd.

To jest dosyć ciekawe, powiem szczerze...

I to z jednego przetwornika???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...