Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

@HQ150 Potwierdzam. Lokalizacja niskich tonów jest bardzo trudna.

Znajomy ma stary subwoofer za sobą, za kanapą (bo tak mu tylko pozwala pomieszczenie). Nie ma on żadnych kalibracji mikrofonem itd., tylko głośność i odcięcie. A "gra" on od frontu, od kolumn. Dźwięk idzie od przodu, mimo że stoi za nim.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie to mnie nurtuje najbardziej @DudasDudek. Przeciez sub "nie wie" gdzie stoja fronty! Dlaczego to tak odbieramy a nie np. Z lewj po skosie ;)

Może wlasnie te pozostale czest. Powyzej dajmy na to 80hz frontow w połączeniu z subem tworzą takie złudzenie???

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 Też mnie to zastanawia. Jeśli by miał on kalibrację, to spoko. Ale to jest najprostszy subwoofer. Zdaje mi się, że interpretacja przez nas mózg może mieć tutaj wiele do gadania. A że niskie tony się trudno lokalizuje (podobnie jak bardzo wysokie, jednostajne głośne piszczenie, które wypełnia całe pomieszczenie), to ucho/mózg analizuje to, że ten dźwięk jest od przodu, bo tam gra "reszta" muzyki (?). To jest tylko moja próba wytłumaczenia, niepoparta niczym. Nie czytałem o tym zjawisku zbyt wiele. 

A jeśli chodzi o ustawienie za nim, to według niego w jego pomieszczeniu w tej pozycji najmocniej brzmi. Za to jak ustawiał obok kanapy, to było czuć, że gra obok Ciebie. Chyba głównie przez to wibrowanie kanapy.

Edytowano przez DudasDudek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, DudasDudek napisał:

A jeśli chodzi o ustawienie za nim, to według niego w jego pomieszczeniu w tej pozycji najmocniej brzmi. Za to jak ustawiał obok kanapy, to było czuć, że gra obok Ciebie. Chyba głównie przez to wibrowanie kanapy.

A może niekoniecznie. Nikt nie pochylil sie nad dlugoscia fali. Np.70hz ma długość 4.87m jesli sie mylę to wychłostaj mnie :)

jesli mamy pomieszczenie wieksze niz ta dlugosc lub mniejsze niz ta dlugosc to czy ten sam dzwiek 70hz bedzie zawsze tak samo słyszalny subiektywnie? Specjalnie pomijam dokładny wymiar 4.87 by nie mieszac modow pomieszczenia do dyskusji. Wciaz nie daje mi spokoju to iz wielu forumowiczów tu i ówdzie pisze o poprawie w stereo po dodaniu drugiego suba. 

Obstawiam ze w mniejszym pomieszczeniu niz 4.5m bas bedzie trudny do zlokalizowania. Powyzej natomias 5metrow dlugosci pomieszczenia moze pojawic sie juz lekka lokalizacja (im dluzszy wymiar tym lepiej zlokalizować). Czy jednak piernicze bzdury???

Mowa oczywiscie w tym wypadku o 70hz sinus!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 No długość fali i jak słyszymy to ciekawa sprawa, bo co wtedy z słuchawkami. RS mówił o tym kiedyś.

Być może jest, sam tego nie sprawdzę, bo nawet nie mam gdzieś drugiego postawić, a o funduszach już nie wspomnę haha Albo po prostu kupili słabego Rela T5 ;) i dopiero drugi cokolwiek wnosi do brzmienia i go słychać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audiowit napisał:

Zaczynając od początku. Próby z różnym rozstawem kolumn robiłeś?

Dokładnie mówiąc im mocniej rozstawiam kolumny (im bliżej im do skosów) tym niskie tony są coraz bardziej słyszalne i jest ich coraz więcej. Tylko brakować mi zaczyna kabli głośnikowych, a rozstaw między kolumnami przewyższa 6m. Nie wspomnę już o tym, że przy takim ustawieniu słupy drewniane w pomieszczeniu zaczynają stawać mi na drodze między moimi uszami a kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HQ150 napisał:

Nie rób takich komplikacji o jakich piszesz. Po co? To są dodatkowe utrudnienia które Ci nic nie dają. Zrób jeden system ale solidny.

To też jest niepotrzebne. Jak koniecznie będziesz chciał dwa suby ( ale to złe rozwiązanie bo zawsze zrobić lepiej jeden droższy niż dwa gorsze) to po prostu kupisz kabel typu Y .

Chodzi Ci o przełączniki? Czyli najlepiej zrobić odcięcie i tyle?! Nic nie kombinować żeby móc to przełączyć lub wyłączyć? A co jeżeli będę chciał np. wymienić pre lub kolumny i wyrzucić suby (za jakiś czas oczywiście) i wtedy sprzedam komuś pre, które ma odcięcie jakiegoś pasma, lub moje nowe kolumny będą grały na takim odcięciu. Myślałem, że takie przełączniki w niczym nie przeszkadzają a jedynie pomogą wrócić mi do "ustawień fabrycznych" w razie potrzeby?!

Czytałem gdzieś jakiś artykuł i tam polecali zastosować dwa suby ze względu na to, że na każdym kanale jest nagrany inny dźwięk na innej częstotliwości i wtedy każdy z nich odtwarzany jest oddzielnie przez każdy z subów? Czy kabel typu Y też spowoduje taki efekt?

3 godziny temu, audiowit napisał:

Jeśli chodzi czy wypisujesz farmazony... raczej nie. Ja bym poprzestawiał na początek kolumny i poszukał. Ale rozumiem, że już to robiłeś. Jeśli zeczywiscie w Twoim pomieszczeniu brakuje basu ( za małe kolumny, specyfiką pomieszczenia) to sub ma sens. Pytanie tylko czy brakuje Ci najniższych częstotliwości czy masz dziurę w paśmie. Będziesz to wiedział po pomiarach.

Przypomnij mi masz T 3.6?

Ale jest warunek. Do muzyki musi być sub wysokiej jakości. Obawiam się, że poniżej 5kzl ( uzywki) to strata czasu i pieniędzy.

Jeśli chodzi o monosy, to nie martw się.

Rozumiem że sub aktywny bądź osobny wzmacniacz do suba.

Tak posiadam Thiel CS 3.6.

Z niskimi częstotliwościami u mnie jest tak, że najlepiej jest je słychać pomiędzy kolumnami i w rogach pod skosami. Powiedzmy, że tam jest 10/10. Stojąc na środku, pomiędzy kolumnami i cofając się jakieś 2,5 - 3m do tyłu (tam gdzie stoi fotel) mam niskich tonów 2/10. Im dalej cofam się do tyłu tym jest gorzej, ale tylko do momentu, aż dojdę do tylnej ściany. Wtedy tam jest jakieś 7/10. Brak jest w większości pomieszczenia słyszalności niskich tonów w całym ich zakresie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Utwory posiadaja rozny rodzaj basu w kanałach r/l. Nie wyobrazam sobie by poniżej 80hz jeden głośnik odtwarzał gitare basowa lewego kanału i np. Kotły prawego. Tak ja to widzę...

Co potwierdza to co wyczytałeś...

23 minuty temu, DamianRyn napisał:

Czytałem gdzieś jakiś artykuł i tam polecali zastosować dwa suby ze względu na to, że na każdym kanale jest nagrany inny dźwięk na innej częstotliwości i wtedy każdy z nich odtwarzany jest oddzielnie przez każdy z subów? Czy kabel typu Y też spowoduje taki efekt?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

To jest dosyć ciekawe, powiem szczerze...

I to z jednego przetwornika???

I tak i nie:-)

Bo suba jest jeden oczywiście ale za pozorną lokalizację w przestrzeni odpowiadają inne kolumny. Nie sub.

Przecież np. ta gitara basowa to nie jest jedna częstotliwość, nawet jak odtwarza niskie dźwięki to są one ,, przyobleczone'' także i w wyższe częstotliwości. A te są kierunkowe, są odtwarzane przez inne kolumny i dają umiejscowienie basu. Nasz mózg ,, doklei'' ten niski bas do nich i już słyszysz bas z różnych kierunków w zależności jak nagrał to realizator na nośnik.

1 godzinę temu, DudasDudek napisał:

@HQ150 Potwierdzam. Lokalizacja niskich tonów jest bardzo trudna.

Znajomy ma stary subwoofer za sobą, za kanapą (bo tak mu tylko pozwala pomieszczenie). Nie ma on żadnych kalibracji mikrofonem itd., tylko głośność i odcięcie. A "gra" on od frontu, od kolumn. Dźwięk idzie od przodu, mimo że stoi za nim.

 

Dokładnie tak. Wystarczy raz taki system usłyszeć, żeby pozbyć się wątpliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił mi się niezły mętlik w głowie. O połowie rzeczy wogóle nie słyszałem i nie wiem o czy mówicie. Myślałem, że wystarczy zrobić wyjścia, kupić suba i grać. Jednak jestem z tych co jak coś robią to robią to porządnie (co może potwierdzić Witek) i do tego tematu też chciałbym podejść poważnie. Jednak jutro lub we środę muszę odesłać do Piotra swój pre (właśnie wybiła moja kolej) i muszę mu powiedzieć co ma zrobić. Do dnia dzisiejszego myślałem, że wiem czego chcę, ale już nie wiem. Czy ktoś z Was może mi wszystko wyjaśnić po krótce co mam zrobić? Zaczynając od tego co mam zlecić dla Piotra bo to jest temat, który nie może czekać!!!

Co muszę zrobić później? Pomiary? Takie jak do akustyki pomieszczenia? Czy mam je robić dopiero wtedy jak już będę miał suba/y w pomieszczeniu? Czy jeżeli wykonam pomiary to one powiedzą mi w przyszłości jak mam ustawić suba, a w przypadku jak dokupię drugiego to jak mam ustawić je dwa? Czy pomiary będę musiał dokonywać za każdym razem jak coś zmienię?

Myślałem, że wiem o co chodzi z tymi odcięciami, ale pojawiło się tu tyle informacji, że już nie wiem: odcięcie dla pre, odcięcie dla suba, za nisko, za wysoko, usłyszę jeden kanał, dwa kanały... 😵 Czy można to jakoś logicznie i po kolei wytłumaczyć komuś takiemu jak ja, który się na tym nie zna? Czy takie rozważania mają się tylko do subów które kosztują np. powyżej 10tyś zł czy do tych tańszych też? Pytam, bo nie kupię dwóch subów po 10tyś zł!

Czy miejsce ustawienia suba ma znaczenie? Dla mnie najlepiej pasowałoby ustawienie każdego z subów obok każdej z kolumn lub jednego gdzieś na środku.

Proszę o dużą wyrozumiałość dla mnie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DamianRyn napisał:

Chodzi Ci o przełączniki? Czyli najlepiej zrobić odcięcie i tyle?! Nic nie kombinować żeby móc to przełączyć lub wyłączyć? A co jeżeli będę chciał np. wymienić pre lub kolumny i wyrzucić suby (za jakiś czas oczywiście) i wtedy sprzedam komuś pre, które ma odcięcie jakiegoś pasma, lub moje nowe kolumny będą grały na takim odcięciu. Myślałem, że takie przełączniki w niczym nie przeszkadzają a jedynie pomogą wrócić mi do "ustawień fabrycznych" w razie potrzeby?!

Czytałem gdzieś jakiś artykuł i tam polecali zastosować dwa suby ze względu na to, że na każdym kanale jest nagrany inny dźwięk na innej częstotliwości i wtedy każdy z nich odtwarzany jest oddzielnie przez każdy z subów? Czy kabel typu Y też spowoduje taki efekt?

Tak zrób to bez przełącznika. Niech pre wypuszcza pasmo kolumny powiedzmy od 80Hz w górę a na drugim pre-out pasmo do 80Hz lub całe pasmo. To bez znaczenia bo na wzmaku suba to ustawisz- zwrotnica górnoprzepustowa.
Jak będziesz zmieniał system i wywalisz suby to będziesz miał te wyjście pre-out z całym pasmem które szło na suba.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spojrzmy na sprawe z innej strony. Swiad audio (audiofile), daza do sytuacji by jak najbardziej separowadz kanały. Nie jest niczym dziwnym wiele klockow w stereo. Kablami probujemy dopieszczac kazdy szczegół by wydobyc niuanse. Stosujemy monobloki.... az tu nagle w zaistnialej sytuacji mamy sie godzic by newralgiczna czesc niskich czestotliwosci byla sumowana/mixowana przez jakis kabel Y????? Sory dla mnie to nielogiczne i kupy sie nie trzyma. Nadal jestem za tym by w stereo bylo stereo wlaczajac w to suby nawet jesli fizyka chce nas "temperować" w tej kwesti. Kompromisy to nie tutaj Panowie!!! Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DamianRyn napisał:

Zrobił mi się niezły mętlik w głowie. O połowie rzeczy wogóle nie słyszałem i nie wiem o czy mówicie. Myślałem, że wystarczy zrobić wyjścia, kupić suba i grać. Jednak jestem z tych co jak coś robią to robią to porządnie (co może potwierdzić Witek) i do tego tematu też chciałbym podejść poważnie. Jednak jutro lub we środę muszę odesłać do Piotra swój pre (właśnie wybiła moja kolej) i muszę mu powiedzieć co ma zrobić. Do dnia dzisiejszego myślałem, że wiem czego chcę, ale już nie wiem. Czy ktoś z Was może mi wszystko wyjaśnić po krótce co mam zrobić? Zaczynając od tego co mam zlecić dla Piotra bo to jest temat, który nie może czekać!!!

Co muszę zrobić później? Pomiary? Takie jak do akustyki pomieszczenia? Czy mam je robić dopiero wtedy jak już będę miał suba/y w pomieszczeniu? Czy jeżeli wykonam pomiary to one powiedzą mi w przyszłości jak mam ustawić suba, a w przypadku jak dokupię drugiego to jak mam ustawić je dwa? Czy pomiary będę musiał dokonywać za każdym razem jak coś zmienię?

Myślałem, że wiem o co chodzi z tymi odcięciami, ale pojawiło się tu tyle informacji, że już nie wiem: odcięcie dla pre, odcięcie dla suba, za nisko, za wysoko, usłyszę jeden kanał, dwa kanały... 😵 Czy można to jakoś logicznie i po kolei wytłumaczyć komuś takiemu jak ja, który się na tym nie zna? Czy takie rozważania mają się tylko do subów które kosztują np. powyżej 10tyś zł czy do tych tańszych też? Pytam, bo nie kupię dwóch subów po 10tyś zł!

Czy miejsce ustawienia suba ma znaczenie? Dla mnie najlepiej pasowałoby ustawienie każdego z subów obok każdej z kolumn lub jednego gdzieś na środku.

Proszę o dużą wyrozumiałość dla mnie ;)

Jak masz jakiegoś speca od budowy systemów stereo to jego w pierwszej kolejności pytaj ,, jak to ma być zrobione''.

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

A spojrzmy na sprawe z innej strony. Swiad audio (audiofile), daza do sytuacji by jak najbardziej separowadz kanały. Nie jest niczym dziwnym wiele klockow w stereo. Kablami probujemy dopieszczac kazdy szczegół by wydobyc niuanse. Stosujemy monobloki.... az tu nagle w zaistnialej sytuacji mamy sie godzic by newralgiczna czesc niskich czestotliwosci byla sumowana/mixowana przez jakis kabel Y????? Sory dla mnie to nielogiczne i kupy sie nie trzyma. Nadal jestem za tym by w stereo bylo stereo wlaczajac w to suby nawet jesli fizyka chce nas "temperować" w tej kwesti. Kompromisy to nie tutaj Panowie!!! Pozdr.

Tu nie ma żadnego kompromisu. Dopuść wreszcie do świadomości fakt z fizyki, że pasmo do 80Hz jest bezkierunkowe! Tylko tyle. Reszta wniosków wypływa z tej prostej zależności.

Powyżej tego pasma wszystko co napisałeś jest prawdą.

Jam mam końcówkę mocy na każdy głośnik osobną, każdy głośnik ma swój kabel XLR i swój kabel głośnikowy:-) A system jest czterodrożny.
Ale wiem że do basu tego nie potrzeba. Powyżej tak. Jedno drugiemu nie przeczy.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HQ150 napisał:

Dopuść wreszcie do świadomości fakt z fizyki, że pasmo do 80Hz jest bezkierunkowe! Tylko tyle. Reszta wniosków wypływa z tej prostej zależności.

Możemy dopuscic ale wpierw odpowiedz czy to jest umowne 80hz? Czy moze dokladnie wyliczone? I z czego to wynika?

Bo moze to 78hz lub 85hz???

I czy w otwartej przestrzeni tez będą ponizej 80 noe do zlokalizowania?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, HQ150 napisał:

Tak zrób to bez przełącznika. Niech pre wypuszcza pasmo kolumny powiedzmy od 80Hz w górę a na drugim pre-out pasmo do 80Hz lub całe pasmo. To bez znaczenia bo na wzmaku suba to ustawisz- zwrotnica górnoprzepustowa.
Jak będziesz zmieniał system i wywalisz suby to będziesz miał te wyjście pre-out z całym pasmem które szło na suba.

 

Ok. Czyli dla suba robić tylko jedno wyjście?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie @HQ150 umowna.!! Ale czy to wynika z np. Niedoskonalosci sluchu czlowieka czy z wymiarów pomieszczenia zastanego. Pytam bo cos zbiezne sa te braki lokalizacji z wymiarami pomieszczeń. Ciekawe jak by to bylo w otwartej przestrzeni. 

Ps: sorki za upierdliwosc ale lubie dociekać ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn

Wystarczy. Przy dobrym subie z profesjonalną kalibracją. Jak masz zamiar kupić jednak dwa sklepowe, pośledniej jakości, to zrób dwa wyjścia.

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

No wlasnie umowna. Ale czy to wynika z np. Niedoskonalosci sluchu czlowieka czy z wymiarów pomieszczenia zastanego. Pytam bo cos zbiezne sa te braki lokalizacji z wymiarami pomieszczeń. Ciekawe jak by to bylo w otwartej przestrzeni. 

Ps: sorki za upierdliwosc ale lubie dociekać ;)

Poszukaj w necie. Znajdziesz sporo informacji na ten temat. Ja na nauczyciela się nie nadaję. Mam za małą wiedzę, nie chciałbym Ci głupot naopowiadać.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, HQ150 napisał:

 

 

Poszukaj w necie. Znajdziesz sporo informacji na ten temat. Ja na nauczyciela się nie nadaję. Mam za małą wiedzę, nie chciałbym Ci głupot naopowiadać.

Niestety na wiekszosc nurtujacych mnie pytan w necie odpowiedzi brak...

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stawiał nawet na 100hz. No ale dobra. Lepiej oczywiście w dół niż górę.

Niestety suba też nie postawisz, tam , gdzie byś chciał. Próby, próby. 

Nie sądzę, że znajdzie się spec, który potrafi wskazać miejsce - tu -. Masz skomplikowany układ pomieszczenia.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...