Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

18 minut temu, HQ150 napisał:

Jak masz jakiegoś speca od budowy systemów stereo to jego w pierwszej kolejności pytaj ,, jak to ma być zrobione''.

Tu nie ma żadnego kompromisu. Dopuść wreszcie do świadomości fakt z fizyki, że pasmo do 80Hz jest bezkierunkowe! Tylko tyle. Reszta wniosków wypływa z tej prostej zależności.

Powyżej tego pasma wszystko co napisałeś jest prawdą.

Jam mam końcówkę mocy na każdy głośnik osobną, każdy głośnik ma swój kabel XLR i swój kabel głośnikowy:-) A system jest czterodrożny.
Ale wiem że do basu tego nie potrzeba. Powyżej tak. Jedno drugiemu nie przeczy.

Jedynego speca poznałem tu na forum i dzięki niemu mam taki zestaw. Na miejscu w Olsztynie mam takich którzy chcieli sprzedać mi suba Rel T9 za 9tyś zł, a jak się go pytałem jak mam go podłączyć jak nie mam wyjścia na suba to nie wiedział, a na koniec stwierdził, że mogę go podłączyć od tak do wyjścia (jak już je zrobię) i nie ma znaczenia gdzie go postawię. O jakichkolwiek odcięciach, zero pojęcia. Wszystko co mam u siebie to dzięki temu forum a w szczególności dzięki Witkowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HQ150 napisał:

@DamianRyn

Wystarczy. Przy dobrym subie z profesjonalną kalibracją. Jak masz zamiar kupić jednak dwa sklepowe, pośledniej jakości, to zrób dwa wyjścia.

Chciałbym żebyś dookreślił dobrego suba. Kwotowo oczywiście, bo to zawsze główny wyznacznik pomiędzy tym co się chce, a tym co można ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i kto tak mądry wpadł na pomysł zastosowanie jednego czy dwóch subów ,odcinanie pasma 70Hz itd. niskie bez lokalizacji :35_thinking: czy brak wpływu na stereo. Panowie totalne bzdury. Chyba nigdy nie słyszeliście niskich oktaw /tonów.

@DamianRyn masz ładne kolumny ale, nie wiem kto doradził zakup tych kolumn do twojego pomieszczenia, najprościej jest wymienić kolumny o lepszej skuteczności. Twoje mają tylko 86dB to dobre ale do małego pokoju.

Chcesz mieć stereo i dobrą dynamikę wymień te kolumny i podziękuj temu kto tak doradził:15_yum:

Zamiast kupować suby kasę dołóż do lepszych kolumn Sensitivity: powyżej 90dB

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DamianRyn napisał:

Jedynego speca poznałem tu na forum i dzięki niemu mam taki zestaw. Na miejscu w Olsztynie mam takich którzy chcieli sprzedać mi suba Rel T9 za 9tyś zł, a jak się go pytałem jak mam go podłączyć jak nie mam wyjścia na suba to nie wiedział, a na koniec stwierdził, że mogę go podłączyć od tak do wyjścia (jak już je zrobię) i nie ma znaczenia gdzie go postawię. O jakichkolwiek odcięciach, zero pojęcia. Wszystko co mam u siebie to dzięki temu forum a w szczególności dzięki Witkowi.

No niestety masz do mnie za daleko.

Załatwił bym Ci odsłuch najlepszego systemu stereo jaki kiedykolwiek dane mi było usłyszeć. I tam jest sub na dole. Jeden!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DamianRyn napisał:

Jedynego speca poznałem tu na forum i dzięki niemu mam taki zestaw. Na miejscu w Olsztynie mam takich którzy chcieli sprzedać mi suba Rel T9 za 9tyś zł, a jak się go pytałem jak mam go podłączyć jak nie mam wyjścia na suba to nie wiedział, a na koniec stwierdził, że mogę go podłączyć od tak do wyjścia (jak już je zrobię) i nie ma znaczenia gdzie go postawię. O jakichkolwiek odcięciach, zero pojęcia. Wszystko co mam u siebie to dzięki temu forum a w szczególności dzięki Witkowi.

Damian, spoko z tym wszystkim wyszło. Stosowałeś się do wskazówek i wszyscy mieliśmy satysfakcję. Ty z dobrego dźwięku, my z tego, że jesteś zadowolony. Trochę przygód było ale jest co wspominać :). I oglądać, bo sprzęt masz świetny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DamianRyn napisał:

Chciałbym żebyś dookreślił dobrego suba. Kwotowo oczywiście, bo to zawsze główny wyznacznik pomiędzy tym co się chce, a tym co można ;)

To zależy. Kwotowo to jest nie do określenia. Pisałem już że miałem Velodyne DD12 i ten cud techniki kosztuje ponad 20tzł. Grubo.

Teraz mam suba który mnie kosztował około 7-8tzł. I Velodyne nawet koło niego nie stał.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

Czytam i czytam i kto tak mądry wpadł na pomysł zastosowanie jednego czy dwóch subów ,odcinanie pasma 70Hz itd. niskie bez lokalizacji :35_thinking: czy brak wpływu na stereo. Panowie totalne bzdury. Chyba nigdy nie słyszeliście niskich oktaw /tonów.

@DamianRyn masz ładne kolumny ale, nie wiem kto doradził zakup tych kolumn do twojego pomieszczenia, najprościej jest wymienić kolumny o lepszej skuteczności. Twoje mają tylko 86dB to dobre ale do małego pokoju.

Chcesz mieć stereo i dobrą dynamikę wymień te kolumny i podziękuj temu kto tak doradził:15_yum:

Nie uważam tak. Producent podawał, że to kolumny do dużych pomieszczeń. Co najmniej 50m2 wzwyż. Nie brakuje im dolnych częstotliwości. Tylko nie ma ich tam gdzie chciałbym żeby były, a boję się, że pomiary + ustroje akustyczne przewyższą wielokrotnie sumę zakupu suba a i tak mogą nie dac takiego efektu.

4 minuty temu, audiowit napisał:

Damian, spoko z tym wszystkim wyszło. Stosowałeś się do wskazówek i wszyscy mieliśmy satysfakcję. Ty z dobrego dźwięku, my z tego, że jesteś zadowolony. Trochę przygód było ale jest co wspominać :). I oglądać, bo sprzęt masz świetny.

O tak. To był piękny czas poszukiwań i wyjazdów za granicę. Wszystko gra pięknie i teraz zostało tylko dopełnić to czego brakuje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HQ150 napisał:

To zależy. Kwotowo to jest nie do określenia. Pisałem już że miałem Velodyne DD12 i ten cud techniki kosztuje ponad 20tzł. Grubo.

Teraz mam suba który mnie kosztował około 7-8tzł. I Velodyne nawet koło niego nie stał.

Sub do kwoty 8tyś jeszcze jakoś przełknę. Niestety 20tyś to grubo ponad normę. Czyli robię jedno wyjście na suba!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, HQ150 napisał:

Tak zrób to bez przełącznika. Niech pre wypuszcza pasmo kolumny powiedzmy od 80Hz w górę a na drugim pre-out pasmo do 80Hz lub całe pasmo. To bez znaczenia bo na wzmaku suba to ustawisz- zwrotnica górnoprzepustowa.
Jak będziesz zmieniał system i wywalisz suby to będziesz miał te wyjście pre-out z całym pasmem które szło na suba.

 

A właśnie jest sens w ogóle bawienie się w filtrowanie z niskich częstotliwości? Czy jest z tego korzyść? Bo miałem starego raz suba, który miał opcje filtracji, ale brzmienie po tym filtrowaniu było hymmm dyskusyjne. Ale zaznaczam, że to był leciwy sub.

Nie łatwiej po prostu z pre do suba, a jak już będzie dobry sub to ma na pewno swoje porządne filtry i sobie weźmie tylko dół. A że trochę będą współdzielić pasma, to się chyba nic nie stanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, DamianRyn napisał:

Sub do kwoty 8tyś jeszcze jakoś przełknę. Niestety 20tyś to grubo ponad normę. Czyli robię jedno wyjście na suba!

Przecież możesz celować w używane lekko. Seria DD od Velodyne gra super. Nie wiem co @HQ150 tak na nią jedzie haha Fakt 20tys. to na pewno nie jest ona warta, trochę polecieli z ceną. Ale bez przesady, to są topowe suby i tak.

Choć droższych nie słuchałem więc hymmm może są lepsze.

Za 8 tys. kupisz porządna używkę. Ja mam serie SPL, to okej, może brakuje tej barwy do DD, bo szybkość i kontrola jest taka sama. Ale DD ma tą barwę konstrukcji otwartych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DudasDudek napisał:

Przecież możesz celować w używane lekko. Seria DD od Velodyne gra super. Nie wiem co @HQ150 tak na nią jedzie haha Fakt 20tys. to na pewno nie jest ona warta, trochę polecieli z ceną. Ale bez przesady, to są topowe suby i tak.

Też tak uważałem, dopóki nie posłuchałem czegoś o niebo lepszego.

Dodatkowo widziałeś jak ten super drogi sub jest zbudowany, jaką ma obudowę itd?

Doświadczyłeś czegoś takiego w warunkach domowych?

Siadasz w ciężkim skórzanym fotelu, odpalasz film i na razie czujesz jak cały fotel i Ty sam cały się trzęsiesz:-)

A osoby które wpadną na film się pytają o robią to poważnie, czy się nie boisz o konstrukcję domu. I jest czysto, bez buczenia.

Tylko to jest film. W stereo oczywiście aż takich efektów nie oczekujemy. Tylko tyle, że sub nawet to potrafi. Więc i w stereo sobie poradzi ,, z palcem.......''.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DamianRyn napisał:

Sub do kwoty 8tyś jeszcze jakoś przełknę. Niestety 20tyś to grubo ponad normę. Czyli robię jedno wyjście na suba!

Widze ze juz zdecydowałeś i na dodatek chcesz niedrogo. Acha. No to musze Cie zasmucic poniewaz na "dzien dobry" musisz dokupic dobry dsp do wyrownania czasowego a nie jakis tam kabel "Y". No chyba ze masz perfekcyjnie symetryczne pomieszczenie a 1 sub bedzie stał centralnie np. pomiedzy kolumnami w idealnych proporcjach w przeciwnym razie faza pojdzie "w pole".  Ustawienie suba w dowolnym miejscu pieknie moze zgrac sie z modami ale nie faza. 

Wyobrazmy sobie ze sub stoi obok jednej kolumny np. Prawej albo w jej bliższym otoczeniu. Co sie dzieje gdy pojawiaja sie gitary basowe w lewym kanale a kotły w prawym a sub blizej prawej kolumny "zbiera" sygnał z dwuch kanałów. (Dlatego tyle niepochlebnych opini o tym ze sub w stereo przeciaga. A w wiekszosci to przeciaganie to nic innego jak brak zgrania fazowego. )Nigdy nie uda Ci sie wyregulowac fazy. Nigdy!!! Bo roznica odleglosci pomiedzy kolumnami da sie we znaki, a sub posiada tylko jedno pokrętło wspólne wyrownania fazy. Jedynie dsp pomoże. Z dwoma subami jest prosciej. Nie trzeba do ustawiania opóźnień dsp. Bo kazda fazę (opóźnienie) przypisujesz danemu kanałowi. 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HQ150 Nie wiem, czy mnie pytasz czy sam odpowiadasz haha

Nie no ja DD słuchałem w domu, i raczej przeciętnych warunkach akustycznych. Z serią SPL też. To właśnie sama charakterystyka była jeden do jeden ta samą. Różniła jest barwa SPL się tak jakby do reszty toru wpasowywał, a DD miał super barwę, pokazywał oooo patrzy, ja tutaj gram!

W środku nie widziałem, ale z zewnątrz jest ładny. I najzabawniejsze jest to, jak mały. Maluszek i może dlatego, takie wyrażanie pokazał (DD10), bo się nie spodziewasz.

Pamiętam jak pierwszy raz odpaliłem u siebie SPL i włączyłem swoje metale ciężkie. Aż się popłakałem z wrażenia. Niestety teraz się już przyzwyczaiłem i magii nie ma :/

U mnie jest problem z filmami taki, że gdy czasami wchodzi jednostajny bas, to meble w salonie wpadają rezonans i słuchać bardziej ich drżenie niż suba haha Trochę to denerwuje, ale to jest jednak dom, a nie salon audio.

Oglądanie horrorów i filmów wojennych najbardziej robi wrażenie z subem. Znajomi co oglądają horrory na laptopach to się śmieją, że to nie starsze. A jak przyszli do mnie, to mieli pełne gacie ;) haha

3 minuty temu, DamianRyn napisał:

To za czym zaczynać się rozglądać? Jakieś marki, konkretne typy, nowe czy używane?

Jak nie boisz się używek, to taniej wiadomo, że wyjdzie uzywka. Jeśli w rozsądnej cenie do stereo to SVS seria SB albo Velodyne seria SPL. Jeśli drożej to Velodyne seria DD, ale tu trzeba uważać na awaryjność. Choć ostatnio ceny Velodyne poszły tak do góry, że ja nie wiem o co biega.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

spójrz na suba amerykańskiej firmy JL Audio E110 ( ewentualnie dwa mniejsze JL D108 ). Możesz je podłączyć zarówno po RCA do pre jak również wysokopoziomo do końcówki. Moim zdaniem to jedne z lepiej brzmiących muzycznie subwooferów, zawsze możesz wypożyczyć i przetestować w swoim systemie.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z dwoma subami jest prosciej. Nie trzeba do ustawiania opóźnień dsp. Bo kazda fazę (opóźnienie) przypisujesz danemu kanałowi. 

 

Musisz zrozumieć, że ja też wolałbym dwa suby. Dla ładniejszego widoku, dla symetryczności, bo wydawało mi się, że tak jest lepiej dla systemu audio. Okazało się jednak, że wszystko o czym myślałem o kant .... rozbić. Nie cieszy mnie taka zmiana, ale argumenty HQ150 przemawiają do mnie bardziej. Przemawia do mnie głównie argument, że lepiej mieć coś jednego a porządniejszego niż dwa gorsze. Nie mam zielonego pojęcia o odcięciach, fazach, opóźnieniach i nigdy nie przypuszczałem, że do ustawienia gry suba będę potrzebował badań akustycznych, ale to wszystko przemawia za solidnością takiego rozwiązania. Rady jakie przekazują i sposób w jaki to robią HQ150 i AudioWit przemawiają do mnie, tym bardziej, że do Witka mam bardzo duże zaufanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik do mojego suba kosztował niecałe 600USD , napęd z bardzo dobrym DSP używany 4kW 1600zł zł, bardzo solidna skrzynia do tego chyba 2000zł. Plus moja robota z montażem tego w całość, oklejanie i front może za 200zł. Robota nie jest łatwa bo obudowę do mnie w trójkę wnosiliśmy i było co nieść:-)Reszta to prace projektowe, pomiary i wprowadzanie nastawów DSP specjalisty. To może kosztować powiedzmy z 2000zł.

To nie jest żaden kosmos. Tylko sporo czasu na sprowadzenie głośnika z USA i resztę prac. I konkurencji w normalnych pieniądzach na rynku brak.

Jednak trzeba by kogoś blisko naszego miejsca zamieszkania znaleźć, żeby to zaprojektował i zrobił te pomiary. Może warto się rozejrzeć.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...