Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

2 godziny temu, DamianRyn napisał:

Jakie te kolumny potrafią mieć niskie tony to niejeden sub by się zawstydził. Przy niektórych zejściach wytwarzało się ciśnienie, które dawało efekt jakby przytkanych uszu 😳 Nigdy wcześniej nie słyszałem w ich wydaniu takiego efektu

Jesli bedziesz podbijać korekcja dołki to za niedługo takie efekty z bananem na twarzy beda tylko wspomnieniem. Jesli nie ma basu (tzn. TY Go nie słyszysz) nie znaczy ze kolumna nie pracuje w tym pasmie!!! Podbijając dany zakres w koncu mozesz uslyszec ten bas w sposob satysfakcjonujacy, ALE!!!! KOLUMNA W TYM ZAKRESIE BEDZIE PRACOWAĆ NP NA 300%!!!! A przeciazenie na basie sprawi ze wzmacniacz przeniesie niechciane znieksztalcenia "w górę" pasma - to nie bi-amp i "wysypie" Ci wysokotonowke. 

chyba zdajesz sobie sprawę z powagi sytuacji zwłaszcza ze Twoj sprzet tani nie jest. 

Najlepiej pracować z układami akustycznymi lub podglosnic całe pasmo rownomiernie (najlepiej z poziomu wzmacniacza) i obciąć szczyty (mody), bądź wyrownac do najnizszej wartosci całość, ale nie obejdzie sie wowczas bez ingerencji w srednice i wysokie, a tu przy pewnych sprzetach znów wyłoni sie kompromis dzwiekowy. I tak zle i tak nie dobrze. Wiedz tak jak pisza koledzy w tym @audiowit... nie szalej z tymi zasypywaniem dolin!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Miro  i myślę ze Dirac nie jest Ci potrzebny. Gdyby można było tak łatwo dopasować granie, nikt nie robiłby akustyki, nie kupował subów. Myślę, ze jest gdzieś miejsce w Twoim pokoju, wcale nie takie proste do znalezienia, gdzie przy odpowiednim "ustawieniu" wzmacniacza suba uzyskałbyś banana  i bas na scenie.

Z tego co przeczytałem Dirac jest dla tych co denerwuję go np. górka i chcą się jej pozbyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

nie szalej z tymi zasypywaniem dolin!

Dlatego proponuję zacząć delikatnie od krzywej NAD-a i ewentualnie Harmana 4 ; 6 dB.

Damian , ściągnij na kompa te krzywe które podałem.

Damian , w lewym górnym rogu po otwarciu aplikacji DL rozwiń menu , będziesz miał / zdjęcie/.

Wybierz ' LOAD TARGET CURVE " , wybierz np. krzywą NAD-a , wybierz " grupa 1 " , zapisz np. w CONFIG 2 , tak jak to robiłeś po normalnym pomiarze.

Wyniki pomiaru się nie zmieni , zmieni się tylko krzywa domowa.

krzywa 1.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mikh_ napisał:

Czyli wg Ciebie ma zakopać  dziurę dirac-iem ?

Nie. Jak wczesniej pisałem jego "moc" w tym zakresie jest ograniczona i różnica miedzy pomiarem a krzywą domową nie powinna przekarzaczać 6dB. Jednak DL nie jest program tylko do usuwania czy zasypywanie dołków. Jego działa jest bardziej złożone a np. w moim przypadku efekty spektakularne, choć też są doły i dołki do "zasypania".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mikh_ napisał:

Myślę, ze jest gdzieś miejsce w Twoim pokoju, wcale nie takie proste do znalezienia, gdzie przy odpowiednim "ustawieniu" wzmacniacza suba uzyskałbyś banana  i bas na scenie.

Np. Nigdy nie ustawił autor kolumn za miejscem odsluchowym (w sumie to zdziwilbym sie gdyby tak ustawił), co oznacza  ze nie wykorzystuje całego potencjalu powierzchni. Bo w tych miejscach za miejscem odsluchowym moga np. Stać subwoofery :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, tomek4446 napisał:

@MariuszZ a masz instrukcję jak wkleić gotową krzywą , na początek byłoby prościej

Nie mam. Niech ogarnie Damian podstawy co jak wpływa, a później się bawi w detale. Jak nie poprzesuwa ręcznie i nie posłucha to nie będzie wiedział o czym dyskutujemy ;) 

Oczywiście zgadzam się, że zbyt dużo dB w niskim zakresie pasma to znaczny skok mocy może być. Dla zobrazowania poniżej grafika ile dB da "skoku" w percepcji głośności, "skoku" napięcia czy mocy.

 

 

dB.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, narazie bez subwoofera. Chcieliśmy zobaczyć co dzieje się w pasmach i znaleźć najlepsze możliwe ustawienie. Nie narażać na niepotrzebne koszty.

Widać dołek i albo to ocieplenie budynku, albo stryszek powyżej albo po prostu mody. Trzeba cierpliwie przestawiać kolumny I fotel i sluchać. Damian, nie słuchaj w trakcie tych prób zbyt głosno. I nie podbijaj powyżej 6db.

A jeśli chodzi o ustroje, to nie jest taka łatwa sprawa. Bas można niwelować nimi ale wzmacniać.... raczej nie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie lepiej dolkow nie zasypywać. Jak coś nie gra w danej częstotliwości to wynika z modów pomieszczenia /ustawienia/kolumn. Dużo lepsze efekty mam ściszając 3 górki bez zasypania sporego dołka na 110 niż z jego zasypaniem. Ja bym wykorzystał mikrofon teraz do pojezdzania kulumnami i uzyskania dobrego efektu. Nie znam się na dirac, ale ten wykres źle nie wyglada

Choć te dołki są po - 10dB, sporo, dirac spłaszcza wykres

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Widać dołek i albo to ocieplenie budynku, albo stryszek powyżej albo po prostu mody. Trzeba cierpliwie przestawiać kolumny I fotel i sluchać. Damian, nie słuchaj w trakcie tych prób zbyt głosno.

Chwila!!!! A czy kolega sprawdza na muzyce czy na generatorze niskich czestotliwosci? 

Bo tu nie ma co słuchać jak gra, tylko mikrofon-zestaw plus generator - mamy wykres ok. - niezbyt fajny, przesowamy układ i powtorka - system "wyrzuca" dzwiek - mikrofon rejestruje a z odczytu widac ze znowu d...a wiec znow przesÓwamy.... itd. To jest najszybsza metoda. Jesli kolega usiądzie i bedzie odsłuchiwał za kazdym razem utwory by stwierdzić ze"  tu" tez nie fajnie z brzmieniem wiec może "tam"... to nie chce byc złym prorokiem, ale bardzo szybko moze się zawieść/znudzić/olać twierdząc ze jest dobrze tak jak jest. 

Moim zdaniem znalezienie najlepszego optymalnego miejsca majac mikrofon pomiarowy i generator to kwestia jednego dnia ( celowo nie pisze kilku godzin!). 

 

Na muzyce to mozna sobie zrobic odsłuch jak już mniej/wiecej znajdziemy generatorem fajna "miejscówkę" by potwierdzić ze jest ok. Pozdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując wszystko powyższe od czego najlepiej zacząć? Od suwania samemu wykresem? Od zainstalowania tych krzywych od Tomka? Od przestawiania kolumn i pomiarów? Nazbierało się tego trochę ale tak po fachowemu co najlepiej jest zrobić? Jeżeli przesuwanie kolumn to czy bardziej do środka czy na zewnątrz, czy bardziej do tyłu czy do przodu? Czy można to stwierdzić porównując do siebie pierwszy pomiar z drugim i wyciągnąć z tego jakiś wiosek, który da odpowiedź na powyższe pytanie? Ogólnie mi się nie śpieszy i mogę się pobawić (pod warunkiem, że Tomek nie ma nic przeciwko na dłuższy pobyt jego sprzętu u mnie w domu) :) W przypadku takim muszę zainwestować w jakieś wózeczki do kolumn lub kółka do podstaw granitowych bo przecież ciężkie jest to cholerstwo ;) A czy lepiej wszystko przesuwać razem z płytami granitowymi czy same kolumny wystarczy?

Po usłyszeniu dzisiejszych efektów (tych z tyłu pomieszczenia) już nie wiem czy chcę żeby było taniej lub łatwiej...

... chcę żeby było tak jak na końcu pomieszczenia ;) 

Edytowano przez DamianRyn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DamianRyn napisał:

Po usłyszeniu dzisiejszych efektów (tych z tyłu pomieszczenia) już nie wiem czy chcę żeby było taniej lub łatwiej...

... chcę żeby było tak jak na końcu pomieszczenia ;) 

No to proponuje nic nie ruszac a mikrofon pomiarowy przetaszczyc do tego miejsca w którym to sa te efekty zaje-fajne ;) i udostepnij wykres. Zobaczymy ktore fale dzwiekowe (mody) najbardziej Ci "leżą" a pozniej poszukamy ich w innym położeniu/ustawieniu zestaw-słuchacz. Pozdr

2 godziny temu, audiowit napisał:

Po pierwsze nie ma generatora, chyba, że z yt sobie puści interesujące częstotliwości.

https://www.szynalski.com/tone-generator/

Tutaj darmowy regolowany generator - b.dobry zresztą a nie tam jakies "jutuby" :)

Do tego wtyk 2xrca-mini jack3.5mm by podłączyć pod wzmacniacz telefon lub tablet!

Proste no nie ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję ten wątek z zapartym tchem. Miałem wcześnie spytać ale zapominałem: dlaczego pomiary robisz przez Diraca (jak rozumiem z jakiegoś pożyczonego MiniDSP), a nie po prostu REWem? Jeśli korekcja by to naprawiła, to zostawiłbys cyfrowy DSP/REQ w swoim mocno analogowym i lampowym systemie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dzisiaj uda mi się pościągać te krzywe i postaram się je poinstalować i pobawić. Choć nie wiem czy to będzie dobre rozwiązanie bo po dzisiejszym słuchaniu muzyki potwierdzam, że basu jest bardzo dużo w niektórych miejscach. Nawet na dole w salonie jest go dużo w bardzo przyjemnej formie :) Wcześniej tego nie było a niektóre rejestry powodują bardzo miłe odczucia ;)

14 godzin temu, TomekN napisał:

Obserwuję ten wątek z zapartym tchem. Miałem wcześnie spytać ale zapominałem: dlaczego pomiary robisz przez Diraca (jak rozumiem z jakiegoś pożyczonego MiniDSP), a nie po prostu REWem? Jeśli korekcja by to naprawiła, to zostawiłbys cyfrowy DSP/REQ w swoim mocno analogowym i lampowym systemie?

Nie wiem czemu pomiary robię Dirackiem? To pytanie do kolegów a nie do mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn zainstaluj krzywą NAD-a , od niej bym zaczął , ma delikatne podbicie basu , ale też łagodny spadek na wysokich. Fajnie prezentuje średnica. Prześlę Ci też do wypróbowania krzywe stosowane w studiach nagrań , B&K oraz Olive i Tool , z tym , że te nie są gotowcami i trzeba je samemu nanieść . Ale to drugi etap.

Na razie Nad-a i Harmana 4 dB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, TomekN napisał:

dlaczego pomiary robisz przez Diraca (jak rozumiem z jakiegoś pożyczonego MiniDSP), a nie po prostu REWem?

Pomiar REW-em fajnie obrazuje co się dzieje z akustyką naszego pomieszczenia ,ale w przypadku DL nie ma sensu go stosować. Siedemnastopunktowy pomiar DL praktycznie robi to samo , po za tym otrzymujemy gotowe filtry . DL automatycznie je aplikuje do urządzenia . Możemy w przypadku DDRC -24 aplikować filtry z Rephase lub REW ,ale jak sprawdzałem w podstawowej formie DL jest dokładniejsze. Oczywiście możemy też dowolnie modyfikować filtry DL ,oraz krzywą domową i dopiero wgrać je do DDRC , ale to już wyższa szkoła jazdy. W tym ostatnim wariancie REW bardzo się przydaje pokazując dużo więcej danych niż DL ,bazujące na stałych algorytmach. To tak w skrócie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Pomiar REW-em fajnie obrazuje co się dzieje z akustyką naszego pomieszczenia ,ale w przypadku DL nie ma sensu go stosować. Siedemnastopunktowy pomiar DL praktycznie robi to samo , po za tym otrzymujemy gotowe filtry . DL automatycznie je aplikuje do urządzenia . Możemy w przypadku DDRC -24 aplikować filtry z Rephase lub REW ,ale jak sprawdzałem w podstawowej formie DL jest dokładniejsze. Oczywiście możemy też dowolnie modyfikować filtry DL ,oraz krzywą domową i dopiero wgrać je do DDRC , ale to już wyższa szkoła jazdy. W tym ostatnim wariancie REW bardzo się przydaje pokazując dużo więcej danych niż DL ,bazujące na stałych algorytmach. To tak w skrócie.

😳😳😳

Nie chcę znać wersji pełnej jeżeli to jest tylko skrót 😜

Edytowano przez DamianRyn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie , po 10 latach zabawy z DL i po trzech habilitacjach wszystko wyda Ci się dziecinnie proste :) 

Na pocieszenie powiem , że pomiary REW / szczególnie UMiK- iem /, są dużo łatwiejsze niż DL .

Damian w załączniku obiecane krzywe domowe. Te niestety musisz nanieść sam przesuwając krzywą domową DL do postaci jak na wykresie. Zacząłbym od B&K. 

Oczywiście po tym jak przetestujesz te gotowe.

A w ogóle to jak wrażenia ?

krzywe.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pobawiłem w odsłuchy wczoraj wieczorem i krzywe od Tomka w dniu dzisiejszym.

Efekt jest taki, że np jeżeli przyjąć, że fotel odsłuchowy jest punktem powiedzmy "zero" to przy pierwotnej korekcji w punkcie "zero" niskie tony prezentują się w skali 3/10 w stosunku do tego co jest pomiędzy kolumnami. W miarę zbliżania się do kolumn efekt słyszalności i odczuwalności niskich tonów zwiększa się bardzo szybko bo już po jednym kroku do przodu jest to już powiedzmy 6/10 itd. Za to w przypadku gdy odsuwam się od punktu "zero" do tyłu, to mniej więcej 2m za tym punktem niskie tony są na poziomie 1/10. Później, im dalej tym jest już coraz lepiej z tym, że efekt zwiększania słyszalności i odczuwalności niskich tonów jest bardziej rozłożony niż w przypadku zbliżania się do kolumn, aż do momentu osiągnięcia powiedzmy skali 9/10.

Przy stosowaniu krzywych Nad, Harman 4dB i Harman 6dB pomieszczenie wypełnia się coraz bardziej niskimi tonami (w zależności im więcej dB tym więcej niskich tonów) w kierunku do punktu 2 m za punktem "zero". Powiedzmy, że w tym punkcie (2m za punktem "zero") nadal niskich tonów jest na poziomie 1/10 i w miarę zbliżania się do punktu "zero" a później do miejsca między kolumnami efekt zwiększania się niskich tonów (w takim samym stopniu zwiększania się jak przy pierwotnej korekcji) daje już w punkcie "zero" 4/10 lub 5/10 (w zależności od krzywej) ale już między kolumnami nawet 13/10 lub więcej przy krzywej Harmana 6dB. To samo dzieje się odsuwając się do tyłu od punktu 2m za punktem "zero" tylko w stopniu rozłożenia tak jak przy pierwotnej korekcji aż do momentu osiągnięcia powiedzmy 12/10 lub 13/10 w zależności od zastosowanej krzywej. 

Ciekawe czy ktoś z Was połapie się w tym co tu napisałem i jakie myśli miałem 😁😁

Ogólnie rzecz biorąc jest coraz lepiej w miejscu odsłuchu oraz w całym pomieszczeniu, ale pomiędzy kolumnami i przy tylnej ścianie robi się już tego zdecydowanie za dużo. Na mój rozum chyba nie tędy droga 🤔 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...