Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

25 minut temu, Stolarz napisał:

A ja się będę upierał, że to kwestia akustyki i krzywymi nie poprawisz tego co byś chciał :>>>

Nie należę do grona fachowców w tym temacie ale poprzez wszystkie działania jakie tu wykonuje i poprzez efekty jakie uzyskuje też skłaniam się ku temu stwierdzeniu: odpowiednie ustawienie kolumn to po pierwsze i akustyka to po drugie. Tylko czy jednak rozwiązaniem które da lepsze efekty nie będzie sub? Oczywiście odpowiednio ustawiony i sprzężony ze sprzętem?

Mam dużo roboty i przemyśleń 🤔🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, marcinmarcin napisał:

I będziesz bogatszy o nowe, bezcenne doświadczenie 👍

Trzymam kciuki

No to, to napewno. Dla mnie to i tak już dużo nowych rzeczy nastąpiło. Nie miałem pojęcia o takich programach i urzadzeniach. To tak jakbyście żyli w innym świecie o którego istnieniu ja nie wiedziałem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś po prostu przesunął o ten 1 krok do przodu?

A jeśli nie to rozstaw po 0.5m kolumny szerzej. Albo może 0.5m  bliżej siebie i o 1m bliżej miejsce.

Ja myślę, że jesteśmy blisko.

Tylko proszę jeszcze raz o ostrożne podbijanie. Nie przeciążaj wzmacniaczy.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, audiowit napisał:

A gdybyś po prostu przesunął o ten 1 krok do przodu?

A jeśli nie to rozstaw po 0.5m kolumny szerzej. Albo może 0.5m  bliżej siebie i o 1m bliżej miejsce.

Ja myślę, że jesteśmy blisko.

Tylko proszę jeszcze raz o ostrożne podbijanie. Nie przeciążaj wzmacniaczy.

Też myślę, że zacznę od ustawiania kolumn. Nawet kupiłem 8 kółek i listewki do zbudowania jeżdżących podkładów pod granity 🤭

Czy za każdym razem gdy przestawię kolumny to robić pomiary, czy najpierw trochę na ucho a później pomiary?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, audiowit napisał:

Na ucho. Będziesz słuchał, a nie mierzył. Później pomierzysz.

A nie chcesz podejść z fotelem? Łatwiej przecież.

Podejście z fotelem raczej będzie ciężkie gdyż będę już bardzo blisko sprzętu a i to nie będzie w 100% to czego oczekuję. Może nie to czego oczekuję a to co chciałbym osiągnąć ;)

Bardziej chciałbym efektu wypełnienia środka pomieszczenia po powiedzmy całej jego długości niskimi tonami tak żebym np. podczas ćwiczeń też mógł się cieszyć ich słyszalnością :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, DamianRyn napisał:

Bardziej chciałbym efektu wypełnienia środka pomieszczenia po powiedzmy całej jego długości niskimi tonami tak żebym np. podczas ćwiczeń też mógł się cieszyć ich słyszalnością :)

To musisz kupić tak z cztery dobre suboofery i jakiś dobry system DSP. Te lampy i DACi lampowe możesz zostawić odłączone - fajnie wyglądają 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn to co mi jeszcze przychodzi do głowy, to rozszerzenie pola pomiaru DL. Jak chcesz uniwersalności , czyli w miarę wyrównanego dźwięku w całym pomieszczeniu to będzie trudno. Zwykle / tak jest u mnie i to obserwowałem u innych na odsłuchach/ dźwięk się zmienia już kilkanaście centymetrów od sweet spotu / optymalny punkt odsłuchu/ . Jak już opanowałeś pomiary DL , to spróbuj zrobić pomiary dla dwóch osób na kanapie , czyli 17 punktowy. Będziesz miał w szerszym obszarze zniesione działanie wpływu pomieszczenia. Nadal uważam, że wstawienie subwooferów to ryzykowne rozwiązanie , skoro jest ciężki do opanowania bas przy dwóch kolumnach, to optymalne ustawienie subwooferów może być bardzo ciężkie ,lub nie możliwe. Zawsze możesz wypożyczyć suby i spróbować. Damian cieszy mnie , że podchodzisz do tematu z entuzjazmem , nawet jak nie wyjdzie z DL ,to nikt Ci zdobytej wiedzy nie zabierze. Mnie obecnie koledzy wprowadzają w świat pomiarów wzmacniaczy i innych klocków. Jest to dla mnie czarna magia , co innego czytać specyfikacje , a co innego samemu dopasowywać obciążenie , miernikami parametry  itd.  Wiem jak się czujesz odkrywając DL ,  ja też mam czasem wrażenie , że gadają do mnie po mongolsku :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, jak widzę pierwsze "koty za płoty" z mikrofonem pomiarowym już masz za sobą :) Teraz proponuję zostawić na jakiś czas DSP w spokoju i w pierwszej kolejności zająć się pomiarami i optymalnym ustawieniem kolumn. Jak już wcześniej zostało wspomniane, a i ja również tak sądzę, z różnych względów REW wydaje się korzystniejszym softwarem do przeprowadzenia potrzebnych pomiarów. Dobrze byłoby więc, gdybyś zrobił przesiadkę :) Spokojnie, tutoriale (także w j. polskim) bez problemu znajdziesz na YT. 

Jak już sugerował kolega @marcinmarcin, zacząłbym od zmierzenia charakterystyk dla kanału lewego, prawego, a następnie dla obu jednocześnie. Dzięki temu sprawdzisz, czy w danym ustawieniu nie zachodzą niekorzystne (w Twoim przypadku, bo jak za chwilę pokażę nie zawsze muszą być niekorzystne) interakcje pomiędzy kolumnami. Najłatwiej na przykładzie. Na poniższym wykresie przedstawione są ww charakterystyki. Dla ułatwienia, najciemniejszym kolorem dla obu kanałów zmierzonych razem. Jeżeli spojrzysz na okolice 70Hz, zauważysz mocne podbicie, wynikające z modu pomieszczenia, występujące zarówno w przypadku charakterystyki kanału lewego jak i prawego. Widać także, że gdy pomiar przeprowadzony był dla obu kanałów jednocześnie, charakterystyka w tym miejscu przebiega znacznie niżej niż dla poszczególnych kanałów z osobna. Skoro grają dwie kolumny, a natężenie dźwięku jest mniejsze niż dla każdej z nich z osobna, oznacza to, że dla tej częstotliwości, nie współpracują. Działają przeciw sobie. W moim przypadku jest to jednak korzystne, bo wycina mi poważną górkę. Ty natomiast powinieneś sprawdzić, czy podobne zjawisko nie powoduje u Ciebie dołka :) Zauważ proszę, że oprócz tego miejsca, reszta wykresu jest zgodna z logiką i wykresy kolumn mierzonych pojedynczo, znajdują się niżej, niż dla pomiaru wspólnego.

Tył.jpg

Wiedząc na czym stoisz przy wyjściowym ustawieniu, możesz próbować znaleźć takie ustawienie, w którym wystąpi sytuacja podobna do tej na moim wykresie. Niestety nie wiem, czy można to zrobić w jakiś usystematyzowany sposób, czy pozostaje jedynie zdać się na szczęście, pozycjonując kolumny przypadkowo. 

I kolejny przykład, tym razem wygładzony filtrem "psychoacoustic". Okazuje się, że wystarczyło wysunąć kolumny o ok 15 cm do przodu, aby obniżyć górkę w okolicach 50-60Hz, a do tego podnieść nieco wykres powyżej 100Hz, wypełniając zagłębienie. To pokazuje, że niekiedy wystarczą cm w ustawieniu, aby całkiem sporo poprawić na charakterystykach. A jak taka różnica jest odbierana przez nasze uszy, może się wypowiedzieć Tomek ( @tomek4446 ). Gdy mnie niedawno odwiedził, prezentowałem mu dokładnie pozycje kolumn, których pomiary znajdują się poniżej.

All.jpg

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

@DamianRyn Jak już opanowałeś pomiary DL , to spróbuj zrobić pomiary dla dwóch osób na kanapie , czyli 17 punktowy. Będziesz miał w szerszym obszarze zniesione działanie wpływu pomieszczenia.

Może To i dobry pomysł. Spróbuję i takich pomiarów, najwyższej później polatam z kolumnami w inne miejsca 😀

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

@DamianRyn  Nadal uważam, że wstawienie subwooferów to ryzykowne rozwiązanie , skoro jest ciężki do opanowania bas przy dwóch kolumnach, to optymalne ustawienie subwooferów może być bardzo ciężkie ,lub nie możliwe.

Kurcze myślałem, a nawet mówili mi (w naszym Olsztyńskim sklepie audio), że jak wstawię suba to całe pomieszczenie wypełni się basem i będę miał go wszędzie tyle, że suba będę przyciszał 🤔 Jednak to nie takie proste 😟

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

@DamianRyn  Zawsze możesz wypożyczyć suby i spróbować. 

Tak, tylko nie mam wyjść na suby w swoim pre. Musiałbym je wysłać do wstawienia, ale wtedy zaczyna się od nowa historia z tym jak je odciąć itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

@DamianRyn  Damian cieszy mnie , że podchodzisz do tematu z entuzjazmem , nawet jak nie wyjdzie z DL ,to nikt Ci zdobytej wiedzy nie zabierze. Mnie obecnie koledzy wprowadzają w świat pomiarów wzmacniaczy i innych klocków. Jest to dla mnie czarna magia , co innego czytać specyfikacje , a co innego samemu dopasowywać obciążenie , miernikami parametry  itd.  Wiem jak się czujesz odkrywając DL ,  ja też mam czasem wrażenie , że gadają do mnie po mongolsku :) 

Hehe...

... już myślałem, że nikt mnie nie rozumie, a nie mówię po mongolsku 😜

Zabawa z pomiarami to dobra szkoła poznania jaki wpływ ma otoczenie na dźwięk itp. Zaczynam bardzo powoli delikatnie rozumieć na czym to wszystko polega i jakie wnioski z tego wyciągać 👍

Przed chwilą, HQ150 napisał:

To już wiesz jaki sklep należy omijać:-)

Dokładnie tak . Zawsze i wszędzie ze wszystkiego należy wyciągać odpowiednie nauki.

9 godzin temu, nowy78 napisał:

Damian, jak widzę pierwsze "koty za płoty" z mikrofonem pomiarowym już masz za sobą :) Teraz proponuję zostawić na jakiś czas DSP w spokoju i w pierwszej kolejności zająć się pomiarami i optymalnym ustawieniem kolumn. Jak już wcześniej zostało wspomniane, a i ja również tak sądzę, z różnych względów REW wydaje się korzystniejszym softwarem do przeprowadzenia potrzebnych pomiarów. Dobrze byłoby więc, gdybyś zrobił przesiadkę :) Spokojnie, tutoriale (także w j. polskim) bez problemu znajdziesz na YT.

Już myślałem nad tym i jeżeli tylko Tomek się zgodzi i będzie mógł poczekać na swój sprzęt to chciałbym spróbować i tego o czym piszesz 😀 Może się uda i coś z tego wyjdzie 🤔

Tylko na razie chciałbym zrobić pomiary w sposób jaki opisywał Tomek i trochę potańczyć z kolumnami. Jak już znajdę dla nich możliwie najlepszą pozycję to wtedy chciałem pomyśleć o REWie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, audiowit napisał:

To niemożliwe. Dźwięk ma naturę falową. Masz długie pomieszczenie, dlatego przy poruszaniu się po nim słyszysz tak duże zmiany w jego ilości. Próbujemy znaleźć Ci optymalną jego ilość w miejscu odsłuchowym. 

Zmartwiłeś mnie, bo myślałem, że jakimś "cudem" uda się taka operacja. Niestety życie pokazuje, że bardzo często masz rację więc trzeba będzie się z tym pogodzić 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn to o czym pisał Piotrek / @nowy78 / w kontekście ustawienia kolumn może Ci się przydać. Co prawda Twój pokój jest dużo większy , trochę inna skala ale fizyka działa tak samo. Piotrek pokazał mi fajną sztuczkę . Punkt stały to miejsce odsłuchu , kolumny dogięte pod małym kątem słuchamy i bas jest idealny. A teraz . Kąt dogięcia ten sam , przesunięcie kolumn ok. 5 cm w tył i bas zaczyna wyraźnie dudnić. Nie jest to nowość o czym pisze , bo zmiana pozycji kolumn zmienia punkty odbić i rezonanse , wstrzelamy się w inne mody pomieszczenia ,ale zaskoczyło mnie , że aż tak mała zmiana odległości , powoduje tak wyraźny efekt. 

Damian , postawiłbym kolumny bez żadnych dogięć , równolegle do tylnej ściany i dosunął do niej. Następnie przesuwał co 10 cm w kierunku miejsca odsłuchu. Siadał i słuchał jak zmienia się bas. jak dojdziesz do miejsca , gdzie wg. Ciebie będzie najlepiej tam się zatrzymaj. Wiem , że to upierdliwe / za to dobrze robi takie łażenie na czworogłowy uda :) / ale sporo dzięki temu dowiesz się o akustyce pokoju. Dogięcie kolumn to już estetyka , znaczy się scena itd. 

1 godzinę temu, DamianRyn napisał:

Już myślałem nad tym i jeżeli tylko Tomek się zgodzi i będzie mógł poczekać na swój sprzęt to chciałbym spróbować i tego o czym piszesz

Tomek się zgadza. Są priorytety , a ogarnięcie Twojego basu właśnie uplasowało się na pozycji PIERWSZEJ !!! :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...