Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

Gdybys chciał ten subwoofer to sprawa bylaby prościejsza niz takie szukanie dzwieku basu wraz z kolumnami. Potrzebowałem kiedys na szybko w ramach testu wrzucić subwoofer do pokoju ale problem był taki ze nie miałem (nadal nie mam) żadnych przyrządów pomiarowych. A bas w miejscu odsluchu nie byl tak dobry jak w innej czesci pokoju. Wiec znalazlem satysfakcjonujacy "na ucho". Jak znaleźć taki najlepszy bas? Może w ten sposób?:

Fotel/kanapa (miejsce odsłuchu) - na siedzisku (najlepiej na wysok. Uszu) ustawiamy subwoofer. Wlaczamy muze/yt z nagraniami czestotliwosci itp. I chodzimy po pokoju i słuchamy w ktorym miejscu najlepiej brzmi! Jesli znajdziemy satysfakcjonujacy dźwięk - zamieniamy sie miejscami z subwooferem i w miejscu odsluchu powinno byc rowniez satysfakcjonujacy dźwięk ktory wczesniej wybraliśmy (wysokość od ziemi ma znaczenie!). Jesli nie znajdziemy ulubionych dzwiekow chodzac po pomieszczeniu oznacza to wedlug Moich Doswiadczen ze w miejscu odsluchu nigdy nie uda się ich uzyskac bez wzgledu na to gdzie bedzie stal subwoofer. 

U Mnie sie to sprawdza, ale byc moze w innych pomieszczeniach niekoniecznie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2021 o 06:42, tomek4446 napisał:

@DamianRyn Jak tam walka o bas ? Jakieś postępy ?

Na razie nic nowego nie "skomponowałem". Miałem w tym tygodniu zakończenie dwóch robót i czasu jak na lekarstwo. Muszę jeszcze przed świętami zakończyć u siebie w domu remont łazienki bo wjeżdżają meble a robię to popołudniami po robocie więc nie wiem czy uda mi się cokolwiek do świąt pogrzebać przy audio 😟

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć

Chciałbym powrócić do wątku.

Za namową Tomka szukałem najlepszego ustawienia kolumn poprzez przestawianie ich dosłownie co 10cm w każdą stronę i muszę przyznać, że znalazłem takie miejsce w którym pomieszczenie odsłuchowe bardzo ładnie wypełnia się niskimi tonami 😀 Pozostaje tylko niewielka część pomieszczenia gdzie niskie tony są jakby przygaszone ale akurat na basie w tamtym miejscu mi nie zależy wogóle. Bardzo ładny bas zrobił się w okolicach miejsca odsłuchu gdzie nawet przy cichym słuchaniu muzyki w piosenkach które nie mają zbyt niskich częstotliwości ładnie wpadają one do ucha 😉

Żeby nie było jednak tak łatwo to niestety ale takie miejsce to odstęp kolumn od ściany zaledwie 40cm a odstęp między kolumnami to 5,6m. Przy rozstawie 4,5m też jest fajnie ale już gorzej niż przy szerszym. No i co najgorsze w tym wszystkim to efekt ten jest przy kolumnach bez żadnego skręcenia. Im większe skręcenie tym gorzej (w całym pomieszczeniu) 🤔

Jutro lub w najbliższych dniach chce to wszystko potwierdzić pomiarami.

I bądź tu człowieku mądry o co tu chodzi 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DudasDudek napisał:

Prawie 6 metrów to dużo, nie dzieje się nic ze stereofonią/sceną? 

Jakbym powiedział że nic się nie dzieje to bym skłamał. Co prawda nie wsłuchiwałem się w nią jakoś bardzo mocno gdyż zajmowałem się głównie niskimi tonami, ale podczas wcześniejszego zmniejszenia rozstawu między kolumnami słyszałem różnicę na plus więc nie wierzę, że teraz nie pójdzie nic na minus. Nie zostanie mi nic innego po ustawieniu już w konkretnym miejscu jak wsłuchać się dokładnie i posłuchać jaka jest różnica.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po wielogodzinnych odsłuchach nowo ustawionych kolumn w dwóch rozstawach przy odsłuchu kolumn ustawionych prostopadle do ściany i na skos. Zrobiłem także na każdym z tych ustawień pomiar w miejscu odsłuchu. Zdjęcia wykresów zamieszczam poniżej.

Podsumowując wszystko, najlepiej pasuje mi ustawienie kolumn w rozstawie 4,5m od siebie, 40cm od ściany stojących prostopadle do niej. Co prawda w pozycji tej niskie tony są mniejsze niż w rozstawie 5,6m ale wg mnie tam już wszystko zaczyna trochę dudnić. Przy rozstawie 4,5m niskie tony bardzo ładnie wypełniają pomieszczenie odsłuchowe w różnym stopniu natężenia, wykazują się bardzo ładną kontrolą a co najlepsze są słyszalne nawet przy bardzo cichym słuchaniu muzyki. Zarówno przy niskiej jaki i wysokiej głośności zachowana jest ta sama jakość niskich tonów. Bas potrafi sporo namieszać przy niskich zejściach ale jest też bardzo szczegółowy. Potrafię usłyszeć (a nawet prawie zobaczyć) bardzo szybkie podwójne uderzenie stopy perkusisty, albo drganie strun gitary basowej. Są to bardzo przyjemne odczucia nigdy wcześniej nie słyszalne z pozycji miejsca odsłuchowego. Co do pozostałych częstotliwości to uważam (mimo mojego bardzo dużego zdziwienia), że bardzo mocno rozszerzyła i rozbudowała się scena. Przypomniały mi się czasy pierwszego podłączenia i odsłuchu tych kolumn gdzie dźwięki dobiegały do ucha z różnych stron pomieszczenia. Znowu zacząłem rozglądać się dookoła próbując dostrzec skąd za mną pojawiają się dźwięki. Uważam także, że niestety dźwięk stracił trochę na szczegółowości. Wybrzmienia niektórych instrumentów nie są już tak szczegółowe i krystaliczne jak były wcześniej. Wokal pozostał na swoim centralnym miejscu znajdując się czasami bardziej z przodu a czasami bardziej wycofany.

Są to moje spostrzeżenia, które najbardziej przykuły moją uwagę po wielu godzinach odsłuchów i uważam najlepszy dla mnie kompromis. Chyba, że wykresy, które tu zamieszczę będą mówiły zupełnie co innego, ale świadczyło to będzie już chyba tylko o tym, że jestem głuchy jak pień 😅

 

Dla przypomnienia pierwotne pomiary:

 

Pierwotny pomiar 1.jpg

Pierwotny pomiar 2.jpg

Rozstaw 4,5m na wprost:

 

Rozstaw 4,5m na wprost- dirac 1.jpg

Rozstaw 4,5m na wprost- dirac 2.jpg

Rozstaw 4,5m na skos:

 

Rozstaw 4,5m na skos- dirac 1.jpg

Rozstaw 4,5m na skos- dirac 2.jpg

Rozstaw 5,6m na wprost:

 

Rozstaw 5,6m na wprost- dirac 1.jpg

Rozstaw 5,6m na wprost- dirac 2.jpg

Rozstaw 5,6m na skos:

 

Rozstaw 5,6m na skos- dirac 1.jpg

Rozstaw 5,6m na skos- dirac 2.jpg

Jeszcze tylko czeka mnie pomiar szczegółowy i wprowadzenie korekcji. Ciekawy jestem efektu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...