Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

6 minut temu, Karol64208 napisał:

znasz pomiary, widziałeś czy tylko z opowiadania i reklam dobry tak ale w KD

Tak , znam pomiary. Suba nie ustawia się na uchu. Najlepszy system stereo jaki dany mi było kiedykolwiek usłyszeć, miał suba w dole pasma. Jednego.

I liniowo ( z wykresami, obliczeniami, pomiarami) grał do 15Hz.

8 minut temu, Karol64208 napisał:

Dam przykład: kiedyś w Pl kompletowałem zestawy dla dyskotek powierzchnia od 70m2 do 100m2 , jak taki jesteś pewny to jaki sprzęt stosowaliśmy / moc dynamikę kolumn i wzm./, czekam na Twoje propozycje

Jeśli jako odnośnik stosujesz sprzęt dyskotekowy to wszystko jasne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HQ150 napisał:

Najlepszy system stereo jaki dany mi było kiedykolwiek usłyszeć, miał suba w dole pasma. Jednego.

to jakie kolumny masz, jak dopiero sub poradził sobie?

5 minut temu, tomek4446 napisał:

Altusy 140 załatwiają sprawę , miałem polecam

a kolega ma kolumny do których można podłączyć sugerowaną moc wzm. od 100W do 500W to dopiero radiowęzeł:D

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, DamianRyn napisał:

Ja myślę, że autor tego wpisu miał co innego na myśli. Bynajmniej ja wyciągnąłem zupełnie inny kontekst z  tego co napisał 🤔

A ja mysle ze powinien dokladniej opisywac to co chce przekazać. W innym wątku inny kolega zastosował "skrót myslowy" i wszyscy mysleli ze podpina kabel pomijając wazny przewód! Tutaj również z cytatu wynika moim zdaniem (tak to odebrałem) proba przekonania Cie bys zmienił przyzwyczajenia.

 

11 godzin temu, nowy78 napisał:

Być może stwierdzisz, że wystarczy zmiana przyzwyczajeń ;)

Co mial na mysli piszac to? Zmiana przyzwyczajeń.?

Może troche sie zagalopowalem z oceną i jesli tak to przepraszam, ale wynika to z tego ze niejednokrotnie pojawiaja sie sytuacje gdy proponuje sie najlepiej sluchanie sampli lub audiofilskiego plumkania - bo te brzmi na hi-endzie wysmienicie (szkoda ze nikt nie zauważa ze na kuchennym radyjku tez). - to dotrze tylko do tych do ktorych ma dotrzec!!!

Tak wiec nie mialem złych intencji...

12 minut temu, Karol64208 napisał:

86dB i 500W jak to nazwiesz:15_yum:

Równowaga! Taka sama jak 95dB/50W

😇

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Karol64208 napisał:

to jakie kolumny masz, jak dopiero sub poradził sobie?

Ja mam marne. I bez suba.

Możesz je zresztą w naszych systemach zobaczyć bo wszystkie moje systemy tam zamieściłem.( obecne)

Ja pisałem nie o swoim systemie tylko o ,, systemie marzeń'' jaki dany mi było usłyszeć.

I masz zupełnie złe założenia. Nie chodzi o to, ,, że dopiero sub poradził sobie'', tylko o to, że tak od początku został ten system stereo zaprojektowany i wykonany.

Jak ktoś ma wykształcenie wyższe w tym temacie, wieloletnią praktykę to wie, że się da. I ja to słyszałem i już nie rozpowszechniam nieprawdziwych informacji, że sub to tylko kino domowe.

Każdemu życzę, żeby samemu czegoś takiego najpierw posłuchać. Optyka zmienia się o 180 stopni.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Nie zgadzam się.

Skuteczność kolumn nie jest ograniczeniem dla dynamiki. Mówi tylko o tym, że może trzeba dołożyć lepszy piec.

Dobry sub niczego nie rozjeżdża, nie powoduje żadnych niezgodności fazowych. Zły tak.

Ja bym trochę tu wtrącił, że nie do końca. Bo okej, mało skuteczne kolumny wymagają mocnych wzmacniaczy, ale dynamika w kolumnach z wysoką skuteczność powoduje, że dźwięk "uderza" w Ciebie mocniej, przy tej samej głośności. Oczywiście nie każdy to lubi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca. Owszem może łatwiej o większy drive w wysokoskutecznych kolumnach( bo więcej wzmaków sobie poradzi), ale to wcale nie oznacza, że te niskoskuteczne dobrze napędzone nie będą miały dynamiki większej. To już zależy od całego systemu. Tu bym był bardzo ostrożny z takim uogólnieniem.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Jak ktoś ma wykształcenie wyższe w tym temacie, wieloletnią praktykę to wie, że się da. I ja to słyszałem i już nie rozpowszechniam nieprawdziwych informacji, że sub to tylko kino domowe.

Ja rowniez i nie w swoim systemie - ale to i tak nie ma znaczenia... wielu dopóki nie uslyszy - nie uwierzy... szkoda pisać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Karol64208 napisał:

ok, ale jak końcówka mocy u ciebie pracuje - lampa?

Nie.

W jednym systemie Accuphase. W głównym dwie końcówki. Na trzy drogi końcówka 8 kanałowa robiona na zamówienie ( wykorzystywanych teraz jest 6 kanałów) w pełni zbalansowana ale na J-fetach. To trany ale niby pracujące jak lampy. I na bas osobna końcówka z DSP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Jaki fajny temat. Szkoda, że przegapiłem. Lubię się wymądrzać i dyskutować, a tu tyle fajnych i kontrowersyjnych wypowiedzi 😉

Cześć @DamianRyn Jutro wysyłam Tomka @tomek4446 Umika wraz z całym osprzętem, przewodami, procesorami, pilotami itd. Napiszę esemesem jak paczka ruszy w podróż.

Oczywiście służę pomocą w zakresie pomiarów i ustawień DSP, na tyle ile będę wiedział. Wielu kolegów przerabiało temat i na pewno też pomogą. 

Na marginesie szkoda, że wyszło tak późno zapotrzebowanie i pomysł na pomiar. To podstawa i bez tego te kilka stron dyskusji to tak naprawdę czcze gadanie, bo każdy może mieć rację. 

Do dyskusji chętnie się włączę jak zobaczę co tam REW pokaże 👍

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie sie wzbraniaja przed subami czyli wyspecjalizowanych jednostek niskich czestotliwosci, w stereo jakby to było zlo konieczne nie rozumiejac badz nie zdajac sobie sprawy ze to w przeciez tez glosnik dynamiczny taki jak w kolumnach ale z ta fajna cecha ze nie obarczony wadami zwrotnicy pasywnej do tego czesto doposarzony o uklady korekcji akustyki, i w formie modułowej co oznacza ze mozna go umiescic w pomieszczeniu nizaleznie od kolumn! Daje to najwieksze mozliwodci dopasowania dzwieku! 

Autor napisal na samym poczatku ze sa u niego miejsca gdzie kolumny brzmia zadowalajaco na basie ale niestety rozstaw bazy to ok 6metrow i zasłania juz konstrukcja poddasza. Jaki problem ustawic na probe w tych miejscach suby a kolumny w takich by zbudowały odpowiednia scene dzwiekowa. ? Skoro kolumny brzmiały w tamtych ustawieniach dobrze na basie to rowniez wnioskuje ze suby bez korekcji akustyka rowniez powinny dac zadowalajacy efekt. Jedynie kwestia koherencji. Ale kazdy sub to ma obecnie. Regolacja rowniez jest dxiecinnie prosta.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MariuszZ napisał:

O! Jaki fajny temat. Szkoda, że przegapiłem. Lubię się wymądrzać i dyskutować, a tu tyle fajnych i kontrowersyjnych wypowiedzi 😉

Cześć @DamianRyn Jutro wysyłam Tomka @tomek4446 Umika wraz z całym osprzętem, przewodami, procesorami, pilotami itd. Napiszę esemesem jak paczka ruszy w podróż.

Oczywiście służę pomocą w zakresie pomiarów i ustawień DSP, na tyle ile będę wiedział. Wielu kolegów przerabiało temat i na pewno też pomogą. 

Na marginesie szkoda, że wyszło tak późno zapotrzebowanie i pomysł na pomiar. To podstawa i bez tego te kilka stron dyskusji to tak naprawdę czcze gadanie, bo każdy może mieć rację. 

Do dyskusji chętnie się włączę jak zobaczę co tam REW pokaże 👍

Pozdrawiam. 

Witam na swoim wątku :)

Czekam na sprzęcik od Ciebie i już jutro zaczynam instalować potrzebne programy. Szkoda tylko, że w ten weekend nie dam radę zrobić pomiarów :( Chrzciny córki stoją jednak wyżej niż hobby audio ;)

Na pewno będę korzystał z Twojej pomocy bo jestem laikiem w tych sprawach a i z angielskim u mnie nie za dobrze ;) Będę potrzebował szczegółowych instrukcji :)

Wynikami na pewno podzielę się na forum :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps: wczesniej byla również propozycja by użyć odciecia dla kolumn w niskich czestotliwosciach. Okazac sie moze ze ustawienie  kolumn w dogodnym miejscu optymalnym dla odsłuchu prawdopodobnie wytworzy filtr akustyczny dla wspolnego pasma sub i kolumn co samo z siebie rozwiaze problem a wnioskuje ze tak wlasnie jest skoro mamy kilka ustawien i kilka roznych odczuć subiektywnych niskich czestotliwosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jedynie kwestia koherencji. Ale kazdy sub to ma obecnie. Regolacja rowniez jest dxiecinnie prosta.

Czytałem na innym forum tutorial jak jeden z użytkowników "zasypuje" zapaści na charakterystyce SPL, w zakresie niskich tonów. Nie jest to dziecinnie proste zaczynając od dobrania odpowiedniej częstotliwości podziału na pomiarze opóźnień czasowych kończąc. Na koniec i tak warto zrobić pomiar by mieć pewność. 

My nie wiemy czy brak basu to zapaść na charakterystyce czy przyzwyczajenia Damiana. Nie ma co się nakręcać i doradzać dopóki nie zobaczymy jak to wygląda w miejscu odsłuchu na charakterystykach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Autor napisal na samym poczatku ze sa u niego miejsca gdzie kolumny brzmia zadowalajaco na basie ale niestety rozstaw bazy to ok 6metrow i zasłania juz konstrukcja poddasza. Jaki problem ustawic na probe w tych miejscach suby a kolumny w takich by zbudowały odpowiednia scene dzwiekowa. ? Skoro kolumny brzmiały w tamtych ustawieniach dobrze na basie to rowniez wnioskuje ze suby bez korekcji akustyka rowniez powinny dac zadowalajacy efekt. Jedynie kwestia koherencji. Ale kazdy sub to ma obecnie. Regolacja rowniez jest dxiecinnie prosta.

Troszkę mnie nie zrozumiałeś. Pisałem, że przy znalezionym wg mnie najlepszym ustawieniu kolumn niskie tony są bardzo zadowalające ale nie w tych miejscach w których bym chciał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DamianRyn napisał:

Troszkę mnie nie zrozumiałeś. Pisałem, że przy znalezionym wg mnie najlepszym ustawieniu kolumn niskie tony są bardzo zadowalające ale nie w tych miejscach w których bym chciał.

 I w "tych miejscach" instalujesz 2suby a wowczas kolumny ustawiasz juz w dogodnym miejscu nie patrzac juz jak wybrzmiewa bas bo o ten zadbaja moduly basowe czyli ustawiasz kolumny tak by mieć np. Fajna scenę :) pozdr.

Czyli suby szeroko np. Baza 6metrow a kolumny wężej i blizej sluchacza. Ustawienia dokonujesz zwracajac szczegolna uwage na wszystko poza basem

Nie wiem jak to prosciej wytłumaczyć

 

 

Chociaż jeszcze by tak.....

18 minut temu, DamianRyn napisał:

Troszkę mnie nie zrozumiałeś. Pisałem, że przy znalezionym wg mnie najlepszym ustawieniu kolumn niskie tony są bardzo zadowalające ale nie w tych miejscach w których bym chciał.

"Niskie tony sa bardzo zadowalajace ale nie w tych miejscach w ktorych bym chciał" - jesli to kolejny skrot myślowy a Tobie chodzic moze rowniez o to że "sa bardzo zadowalajace ale nie w tych miejscach" - czyli nie ta czestotliwosc dzwieku czyli np. Nadmiernie wyeksponowany zakres 65hz i 32hz - to byl tylko przyklad a wolalbys np. Wyeksponowane okolice52hz badz jednak calkowicie rowne pasmo basu to.....:

Dwa suby sa rowniez najlepszym wyborem. Tak wiec jak by nie patrzeć.... suby albo kosztowny wklad w akustyce!!!! Tyle. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, DamianRyn napisał:

A nie mam bladego pojęcia o czym tu rozmawiacie. Nie wiem czego miałbym się z tego dowiedzieć?! To tak jakbyś zapytał się mnie jak zbudować dom, a ja zrobiłbym Ci wykład na temat właściwości betonu, stali lub tłumaczył Ci jak bada i oblicza się ich wytrzymałość?! Zbędna wiedza, która jest Ci do niczego nie potrzebna. No chyba, że chciałbym się nią przed Tobą pochwalić.

Nie zamierzam posiąść nawet 5% waszej wiedzy na ten temat bo nie jest mi ona do niczego potrzebna.

A dobę później:

30 minut temu, DamianRyn napisał:

Czekam na sprzęcik od Ciebie i już jutro zaczynam instalować potrzebne programy. Szkoda tylko, że w ten weekend nie dam radę zrobić pomiarów :( Chrzciny córki stoją jednak wyżej niż hobby audio ;)

Czyli UMIK-1 i nauka REWa (i to bez dobrego angielskiego!)
Skąd taka drastyczna zmiana w Twoim podejściu?

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...