Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

Jaka drastyczna zmiana?! Koledzy będą musieli poprowadzić mnie jak ślepca przez pole minowe, przez cały proces instalacji i pomiarów akustycznych. Mało tego na koniec będą musieli przeanalizować wszystkie wyniki i powiedzieć mi co mam z nimi zrobić ;)

To jedyna droga, żeby w 100% zdiagnozować mój problem. Chciałem zrobić to już dawno ale w moim regionie jest z tym bieda a sprowadzenie kogoś z daleka kosztuje spore pieniądze. Na szczęście znaleźli się dobrzy ludzie z tego forum który służą sprzętem i pomocą :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 nie neguje pomysłu , nawet mnie zaciekawił. Wytłumacz mi jednak taką rzecz. Jaka jest przewaga subwooferów nad wooferami w kolumnach skoro ;

- pasmo przenoszenia w odniesieniu do muzyki identyczne

- rozumiem , że mamy swobodę w ustawieniu subwooferów tam gdzie jest najlepiej dla basu , w podłogówkach tego nie zrobimy. Ale cały czas czytam , że i tak wymagana jest korekcja DSP. To co za różnica , czy skoryguję np. DL zakres 20-250 Hz w obu kolumnach , czy korekcją w subach ten sam zakres.

- co z odcięciem zakresu niskotonowego w kolumnach, by nie było powielenia pasma emitowanego przez dwa różne rodzaje przetworników.

DDRC -24 ma możliwość korekcji suba , jak wróci urządzonko do mnie to się pobawię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tomek4446 napisał:

Jaka jest przewaga subwooferów nad wooferami w kolumnach skoro ;

Nie ma zwrotnicy pomiędzy końcówką mocy a głośnikiem. Możemy łatwo dać nawet parę kilowatów na jeden głośnik. No i DSP.

A i wzmak na nasze kolumny przeważnie zagra swobodniej bo go odciążymy z najtrudniejszego zakresu.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

A co z układem zastałym , czyli jak już posiadamy pełno pasmowe kolumny ?

To albo przerobimy zwrotnice takich kolumn albo ze wzmaka wypuszczamy już na paki pasmo z obciętym dołem. Np. do 80Hz. I z drugiego wyjścia wzmaka kierujemy na suba albo całe pasmo ( jeśli ma swój filtr górnoprzepustowy) albo tylko to pasmo 0-80Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Ok. rozumiem , że budujemy kolumny od podstaw i mamy zewnętrzny woofer w postaci suba. A co z układem zastałym , czyli jak już posiadamy pełno pasmowe kolumny ?

Velodyne np. Ma uklad o ile dobrze pamietam ktory to robi te dwie rzeczy naraz czyli.obcina kolumny od dołu a ten "dół" kieruje do wyspecjalizowanej jednostki basowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus do plusa i minus do minusa- tyle to akurat ogarniam ;)

Co do Twojego drugiego pytania to odpowiem dwa razy NIE. Już Ci wyjaśniam dlaczego:

Po pierwsze im szerzej mam rozstawione kolumny tym lepiej słychać niskie tony (im bliżej znajdują się one skosów poddasza) niestety nie idzie to w parze z oddalaniem miejsca odsłuchowego. Im dalej z fotelem od kolumn tym gorzej. No chyba, że ląduje pod tylną ścianą to jest bajka, ale wtedy tylko z niskimi tonami gdyż wszystko pozostałe jest do kitu.

O skręceniu kolumn nawet nie będę wspominał. Mam teraz kolumny prawie prostopadle do ściany. Jakikolwiek ruch skręcenia ich do środka powoduje momentalnie zanik słyszalności niskich częstotliwości.

Taka oto historia 😳

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DamianRyn napisał:

 

O skręceniu kolumn nawet nie będę wspominał. Mam teraz kolumny prawie prostopadle do ściany. Jakikolwiek ruch skręcenia ich do środka powoduje momentalnie zanik słyszalności niskich częstotliwości.

Taka oto historia 😳

To akurat jest dziwne. Nie powinno takie zjawisko występować jeśli kręcisz kolumnami w osi.

A jaka jest szansa żebyś rozstawił kolumny np tak żeby baza miała około 3m i Ty żebyś usiadł w odległości około 3m.

Kolumny nie powinny stać zbyt szeroko, a Ty nie powinieneś siedzieć zbyt daleko. Nawet jeśli masz duże pomieszczenie.

Podpowiedziałbym Ci z kalkulatora jak to ustawić ale w Twoim trojkątnym pomieszczeniu kalkulator nie zadziała.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

@Chyba Miro 84 nie neguje pomysłu , nawet mnie zaciekawił. Wytłumacz mi jednak taką rzecz. Jaka jest przewaga subwooferów nad wooferami w kolumnach skoro ;

- pasmo przenoszenia w odniesieniu do muzyki identyczne

- rozumiem , że mamy swobodę w ustawieniu subwooferów tam gdzie jest najlepiej dla basu , w podłogówkach tego nie zrobimy. Ale cały czas czytam , że i tak wymagana jest korekcja DSP. To co za różnica , czy skoryguję np. DL zakres 20-250 Hz w obu kolumnach , czy korekcją w subach ten sam zakres.

- co z odcięciem zakresu niskotonowego w kolumnach, by nie było powielenia pasma emitowanego przez dwa różne rodzaje przetworników.

DDRC -24 ma możliwość korekcji suba , jak wróci urządzonko do mnie to się pobawię.

Po pierwsze - pasmo przenoszenia raczej lepsze w najnizszej oktawie nie mowiac już o kontroli membrany,

Po drugie - możliwość ustawienia suba tam gdzie kolumna nie moze to wybawieniem jest. U mnie dwa skrajne ustawienia - w jednym mega przestrzeń w drugim przyzwoity bas. Gdybym mógł rozszczepić moje Tannoy-e to bym niskotonowy dal w jedno miejsce a dualconcentric w inne by miec same zalety.

Po trzecie - piszesz ze tu i tu wymagane dsp. Ok ale pamietaj ze dla suba dsp pracuje tylko w pasmie basu nie wpływając na reszte, w kolumnach pasywnych dsp musi byc juz b.dobre by nie wplywalo na inne pasma (kiedys byla o tym rozmowa w temacie bodajże "diract live")

Po czwarte - na temat odciecia kolumn juz podałem przyklad z velodyne, ale i tak najlepiej tworzyć system od podstaw 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz postawić 4m ale twoje miejsce licząc boki to też 4m, trójkąt równoboczny kolumny ustawione zgodnie z ramionami boków a ty siadasz przed przecięciem się boków za tobą ok. 20-50cm

odległość kolumn od monobloków głównie zależy od natężenia dźwięku na kolumnach, jeżeli nie słuchasz zbyt głośno to wystarczy nawet 60cm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

Damian , jest sporo metod pozycjonowania kolumn , możesz sprawdzić czy u Ciebie zadziałają

http://www.cardas.com/room_setup_main.php

https://www.audiophysic.com/en/rules-about-positioning/

traktuj je jako sugestię a nie wykładnie , ale spróbować można.

Ok. Popróbuje. Ustawiłem teraz wszystko w trójkąt 4x4x4m że skręceniem kolum i jest dużo gorzej niż było. Mam wrażenie jakby jedna kolumna przeszkadzała drugiej a niskie tony tak jakby się dławiły?!

Mam jeszcze jedna ciekawostkę: jak siedzę na fotelu do odsłuchów to niskie tony są płaskie, nijakie, ale wystarczy, że wstanę i bas robi się mięsisty i bardzo przyjemny ?????

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HQ150 napisał:

Tu zagadnienia są dwa. Akustyka tego pomieszczenia i napęd do tych arcytrudnych w napędzeniu kolumn.

to też nie to, przeczytaj

50 minut temu, DamianRyn napisał:

Mam jeszcze jedna ciekawostkę: jak siedzę na fotelu do odsłuchów to niskie tony są płaskie, nijakie, ale wystarczy, że wstanę i bas robi się mięsisty i bardzo przyjemny ?

 

policz odległość od kolumn i kąt nachylenia kolumny i wyjdzie na jakiej wysokości musisz je słuchać:35_thinking: pozostaje tylko balkon:15_yum:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...