Skocz do zawartości

Regulacja głośności na źródle czy wzmacniaczu.


KrólKiczu

Recommended Posts

Cześć. Mam takie pytanie : czy regulacja poziomu głośności może odbywać się zarówno na wzmacniaczu jak i źródle bez straty dla jakości dzwieku? Chodzi o to, że jeśli w blusoundzie ustawię poziom głośności na "stały", wówczas już przy drugim "skoku" gałki potencjometru, głośność drastycznie wzrasta. Inaczej jest kiedy w blusoundzie ustawię możliwość regulacji głośności. Wtedy zarówno na streamerze jak i wzmacniaczu mogę spokojnie regulować głośność, bez obawy, że po jednym wciśnięciu przycisku głośności dźwięk wyrwie mnie z butów. Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem problem 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to spróbować samemu. Robisz cicho źródło, i głośniej wzmacniacz. Potem źródło na max (stałe) i ciszej wzmacniacz. Ustal głośność tych dwóch ustawień na słuch, by była zbliżona i przesłuchaj.

Ogólnie niektórzy producenci sugerują by nie sterować głośnością software'owo. W malinie głównie degraduje dynamika. A czy u Ciebie coś to zmieni, nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrób test i oceń samemu czy będziesz słyszał różnicę. Wszystko zależy od danego sprzętu. Według zasady źródło powinno ustawiać się na maksymalnym poziomie głośności aby zachować dynamikę na odpowiednim poziomie. Są oczywiście odstępstwa od reguły ale niestety nie znam na tyle dobrze Bluesound aby powiedzieć jak jest w tym przypadku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 8.03.2021 o 09:12, DudasDudek napisał:

Ogólnie niektórzy producenci sugerują by nie sterować głośnością software'owo. W malinie głównie degraduje dynamika. A czy u Ciebie coś to zmieni, nie wiem.

Z tego co mi wiadomo to Np. Foobar 2000 najlepiej jesli ma poziom głośności ustawiony na 100%. Gdzies kiedys czytałem ze obniżanie tego poziomu rowniez degraduje dzwiek, podobnie jak u kolegi @DudasDudek z maliną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JaZz napisał:

Ale to odczułeś jakieś różnice w brzmieniu,  czy po prostu dla Ciebie wygodniej na wzmaku? 

Może to coś ze mną, ale nie wywnioskowałem z Twojego wpisu. 

Przetestowałem jeszcze raz, pomijam wygodę, bynajmniej dla mnie to brzmieniowo jednak jest najlepiej przy stałym poziomie wyjściowym. Dynamika jest na odpowiednim poziomie. Jeśli ktoś już chce regulować głośnością na Node, to jednak brzmieniowo najlepiej jest przy nastawie głośności od 3/4 do maksimum. Oczywiście to sprawa indywidualna, sprzętu czy pomieszczenia. 

Większy problem jest z Tidal, głośność utworów jest bardzo różna zwłaszcza gdy słucha się różnych utworów i wykonawców. Wieczorem to kłopotliwe, bo co raz trzeba regulować głośność. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie i artykułów na które natknąłem się kiedykolwiek, powinno się w źródłach z regulacją ustawiac na 100% w stylu malina i pc . A regulacje przeprowadzać we wzmacniaczu .

Dla mnie akurat jest to denerwujące jeśli nie można zrobić stalego poziomu. Chyba że posiadamy tylko końcówkę mocy więc takie zabawy są wskazane 😉 Pzdr

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, JaZz napisał:

Na supporcie piszą, że nie powinno mieć wpływu na jakość. 

No i kluczowe słowo to "powinno" 😉. Ja w rozmowie ze sprzedawcą z lokalnego salonu @Top Hi-Fi & Video Design usłyszałem, że regulacja tylko na wzmacniaczu. To samo usłyszałem od kilku osób z forum. Regulacja na źródle ma podobno negatywny wpływ na dynamikę. Nikt tego jednak nausznie nie potrafi potwierdzić 😝. Zatem może warto iść za radą klasyka - "róbta co chceta" 😁.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, seba3002 napisał:

No i kluczowe słowo to "powinno" 😉. Ja w rozmowie ze sprzedawcą z lokalnego salonu @Top Hi-Fi & Video Design usłyszałem, że regulacja tylko na wzmacniaczu. To samo usłyszałem od kilku osób z forum. Regulacja na źródle ma podobno negatywny wpływ na dynamikę. Nikt tego jednak nausznie nie potrafi potwierdzić 😝. Zatem może warto iść za radą klasyka - "róbta co chceta" 😁.

Regulacja głośności na Node 2 od 0 do 50% ma jednak wpływ na dynamikę, mnie w tym zakresie brzmieniowo nie odpowiadało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Amarok napisał:

Regulacja głośności na Node 2 od 0 do 50% ma jednak wpływ na dynamikę, mnie w tym zakresie brzmieniowo nie odpowiadało. 

No to chyba warto by było dojść do jakiegoś wniosku dlaczego w pewnych urzadzeniach wpływ na dzwiek ma zmiana głośności a w innych nie. Mam na myśli regulowane źródło vs regulacja wzmacniaczem (pre wzmacniacza).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, seba3002 napisał:

Nie, bo pomijasz przedwzmacniacz we wzmacniaczu. 

A dokładniej , wykorzystujesz przedwzmacniacz amplitunera. 

Dla mnie regulacja w źródłach typu streamer ,dac z opcją przedwzmacniacza itp. to tylko + końcówka mocy ew. wejście bypass w integrze .

Inne zabawy mnie nie interesują , zaznaczam to tylko moje zdanie . Pzdr

 

46 minut temu, JaZz napisał:

No tak, tylko żeby na moim Nadzie kontrolować to trzeba być snajperem 😬

Miałem od Kolegi NADa 372 nie było tragedii

44 minuty temu, tomek4446 napisał:

Możemy jak mamy RME :) Wróciły moje lampy i mam podobny problem , RME przestało robić za przedwzmacniacz a stało się źródłem. Dzisiaj będę kombinował z głośnością.

Zabawę czas zacząć 👍👌

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

No to chyba warto by było dojść do jakiegoś wniosku dlaczego w pewnych urzadzeniach wpływ na dzwiek ma zmiana głośności a w innych nie. Mam na myśli regulowane źródło vs regulacja wzmacniaczem (pre wzmacniacza).

Dla mnie to jest zagadka, bo stosuję malinę jako transport i jednak na niższych poziomach głośności software'owo jest znacznie gorzej. No a właśnie teoretycznei być nie powinno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DudasDudek napisał:

Dla mnie to jest zagadka, bo stosuję malinę jako transport i jednak na niższych poziomach głośności software'owo jest znacznie gorzej. No a właśnie teoretycznei być nie powinno.

Jak bede mial czas to poszukam, bo bylo wytlumaczone gdzies w necie dlaczego foobar2000 powinien miec ustawienie glosnosci na 100%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawcie sobie regulowane źródło na 30% i zobaczycie jak wysoko trzeba  kręcić wzmacniacz . 

A tak.na marginesie to takie robienie sobie pod górkę .

Jak ktoś lubi kombinacje to ok , ale napewno większość ustawi na 100% albo tyle ile zaleca producent . Rme albo np Nuprime mają w instrukcji zalecenia odnośnie regulacji vs czułości . Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dedal75 napisał:

Ustawcie sobie regulowane źródło na 30% i zobaczycie jak wysoko trzeba  kręcić wzmacniacz . 

A tak.na marginesie to takie robienie sobie pod górkę .

Jak ktoś lubi kombinacje to ok , ale napewno większość ustawi na 100% albo tyle ile zaleca producent . Rme albo np Nuprime mają w instrukcji zalecenia odnośnie regulacji vs czułości . Pzdr

Dlatego w ustawieniach ustawiłem stały poziom głośności i chyba więcej nie będę sobie tym zawracał głowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystam z telefonu w audio 🤭

Ja zrozumiałem że  temat idzie w kierunku jakości dźwięku  nie komfortu 😉 użytkowania

To jeśli jest wygodne to korzystaj , więc czy jest sens dyskutować czy takie rozwiązanie wprowadza coś złego do dźwięku ?

A nawet jeśli ,znajdą się zawsze tacy co wola wygodnie jak i tacy co poświęca te wygodę na poczet lepszej jakości dźwięku itd 

Więc dyskusja trochę bez sensu bo każdy zrobi jak mu się podoba  👍 .Pzdr

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dedal75 

Raczej w wątku właśnie chodzi o to by uświadomić, że rezygnując z większej wygody można uzyskać lepsze brzmienie. Chodzi o samą informacje :)

Po prostu ludzie są nieświadomi, jak ja jeszcze jakiś czas temu. Więc według mnie dyskusja na sens. Dokładnie jak pisze @JaZz chodzi po prostu o informacje, a każdy wybierze jak będzie chciał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DudasDudek-I napisałem że każdy zrobi jak uważa-

A nie.lepiej jeśli się ma taki dylemat i możliwości, samemu sprawdzić ?

Często , ludzie powielają zachowania innych dobre i złe (i przyjmują za pewnik)  zamiast osobiście sprawdzić co tak naprawdę jest dla nich ważne i z czym im po drodze 😉 .Pzdr 

Moje zdanie już znacie więc spadam 👍

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...