Skocz do zawartości

Jak sprawdzić, w jakim formacie dźwięku jest dany program?


Arek_B

Recommended Posts

Mam pytanie, czy amplituner pokaże mi w jakim formacie nadawany jest dźwięk w danym programie? Bo jeśli dobrze rozumiem, powinienem dostosować format dźwięku w amplitunerze do tego, co jest w oryginale. No i stąd pytanie, jak mam to sprawdzić? Nie wszystkie kanały filmowe podają informacje np. Dolby 5.1. Po prostu wybieram ścieżkę audio angielską, ale chciałbym wiedzieć w czym to jest. Nie powiem, różnice bywają spore w dźwięku. I wtedy nie wiem, czy wybrałem zły tryb czy co?

Pozdrawiam,

Arek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to zależy od sprzętu. Ja mam (od 2 dni) Denon i on pokazuje, napis Dolby Atmos albo Dolby DD, albo Stereo. Pierwsza rzecz, to wybieram tryb Pure -> Auto, żeby nie było żadnych dodatkowych efektów. Druga rzecz, to na dekoderze, u mnie to jest kablówka, trzeba ustawić rodzaj wyjścia dźwięku. Na pewno musi być inny niż PCM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam od kilku dni Denona I tam po wybraniu Info pokazuje jakie jest źródło dźwięku, ile kanałów a obok pokazuje jaki jest tryb ustawiony w amplitunerze i które głośniki są używane. Trybu Pure jeszcze nie rozgryzłem, jak go włączam to dźwięk jest takiej słabej jakości, pewnie coś trzeba ustawić bo treble i basy są nie aktywne, nie można wtedy regulować barwy dźwięku. Z tego co zdążyłem sprawdzić to pliki Flac 16 bit z usb brzmią super, audiofilem nie jestem ale gumowego ucha też nie mam😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opcjach dekodera jest w dźwięku opcja: Dolby - wł. Czyli jest włączony. Gdy podczas odtwarzania nacisnę przycisk "info" na pilocie (Marantz 6015) widzę:

Source - UPC TV Box

Sound - Dolby Audio - Dolby Surround

Signal - PCM

Potem napis Signal Input i pod spodem mapka, na której zaznaczone są głośniki tylko frontowe, lewy i prawy, a z prawej "Active speakers" i zaznaczone fronty, centralny i sub. Bo takie na razie mam, można powiedzieć 3.1.

No to co to oznacza? Że źródło jest w Dolby Audio? Nie znalazłem w dekoderze ustawień typu PCM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że trafiłem w dekoder, który masz, to jest tam takie ustawienie:

https://pytania.upc.pl/?q=fact_1009593

Patrzyłeś na to jak masz?

//EDIT: Teraz patrzę, że wcześniej pisałeś, że masz to ustawione, więc cofam pytanie.
To jeszcze kwestia połączeń może być ewentualnie do sprawdzenia, może tu coś.

Edytowano przez chodnik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Mam problem, żeby np. sprawdzić, jak to jest w netflix czy hbo go. Bo jak puszczam materiał przez aplikacje w tv, to manu amplitunera się nie wyświetla, więc nie widzę, jakie jest źródło sygnału. Swoją drogą, tak powinno być że przy aplikacjach z tv menu jest niewidoczne? czy coś powinienem zmienić w ustawieniach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Critt napisał:

Z TV. TV podłączone z amplitunerem przez HDMI arc. Mam jeszcze xboxa one s, leży nieużywany w szufladzie. Zastanawiam się czy go nie podpiąć pod amplituner I na nim odpalić Netflix. Nie wiem czy to wpłynie w jakikolwiek sposób na poprawę dźwięku. 

W przypadku Denona, przycisk "status" na urządzeniu  pokazuje na wyświeltlaczu kolejno  sygnał, częstotliwość, format i wejście. Również w aplikacji Denona można to sprawdzić. No i wreszcie przez przeglądarkę w kategorii 'ogólne" -> "informacje". Choć to z drugiej strony dziwne, że nie można pilotem wywołać tych informacji na wyświetlaczu. A co do Netlixa na Xbox to nie jestem pewien czy na nim uzyskasz Atmosa (np. na mibox 3 4K jest dostępny co najwyżej sygnał 5.1 , można to obejść przez Kodi). Kolejna rzecz to dość skomplikowany sposób ustawiania dźwięku wyjściowego z konsoli.

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...