Skocz do zawartości

Dobranie dodatkowych dwóch głośników do YAMAHA R-N602


Przemonisko

Recommended Posts

Witam,

Kupiłem Yamaha R-N602 z kolumnami Indiana Line Tesi 661. Zastanawiam się nad rozbudowaniem zestawu i podłączeniem dodatkowych dwóch małych kolumn w celu lepszych wrażeń podczas oglądania filmów. Chciałbym umieścić je po obu stronach kanapy, natomiast Tesi pozostaną jako frontowe z przodu. 

Zdaję sobie sprawę, że impedancja jest istotna, aby nie uszkodzić sprzętu. Wzmacniacz może pracować w zakresie 4 ohm lub 8 ohm. Kolumny frontowe generują opór 6 ohm. Rozumiem, że impedancja we wzmacniaczu musi być nastawiona na 4 ohm.

Moje pytanie brzmi: O jakiej impedancji muszę dokupić dodatkowe głośniki, żeby nie przeciążyć końcówek mocy? 

Przyznaje się, że zawsze byłem kiepski z fizyki...😒 i liczę teraz na doświadczenie bardziej ogarniętych i doświadczonych audiofilów ode mnie.😅

Próbowałem wyszukać podobny temat, ale go nie znalazłem.

Poniżej przesyłam zdjęcie sprzętu z czytelnym opisem. Być może okaże się to pomocne. Z góry dziękuję za konkretną i merytoryczną pomoc.

 

IMG_20210309_084823118_PORTRAIT.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Zastanawiam się nad sensem takiego rozwiązania, ponieważ masz amplituner stereo, a nie kina domowego i nie uzyskasz lepszego efektu dodając dodatkowe 2 kolumny. Jeśli chciałbyś poprawić efekt w kinie to musiałbyś wymienić amplituner stereo na kino np Yamaha RX V4a i w takim przypadku można byłoby pomysleć o rozbudowie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że linia amplitunerów kina domowego od Yamahy do samych filmów byłaby lepsza. Masz rację. Tylko, że ja najczęściej słucham muzyki na stereo i z tego co doczytałem się Yamaha R-N602 radzi sobie pod tym względem lepiej. Stąd mój wybór.

Chciałbym raz na tydzień (jak nie rzadziej) przy oglądaniu filmów zwiększyć przestrzeń i mieć głośniki nie tylko z przodu ale i słyszeć "delikatne szmery" z boku. Na szczęście amplituner posiada wyjście na dodatkowe głośniki i można łatwo wybierać czy chce się usłyszeć kolumny A, B lub A+B. 

Wydaje mi się, że jakbym miał na 4ohm Yamahę to podpinając kolumny 6ohm mam jeszcze jakiś zapas i 2 małe grajki 16 ohm można podłączyć. Z resztą nikt nie robiłby z filmu dyskoteki 🥳 i oglądał na pełny regulator. Mam rację? 

Zastanawiam się nad opcją Musiccast 20. Tylko jak przednie głośniki będą na kablu a drugie bezprzewodowo to czy wystąpi efekt echo?

Ps. Kupiłem właśnie od Was Indiana Line Tesi 661. Wszystko odbyło się bezproblemowo. Dzięki 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny dostepne na rynku maja przewaznie 4ohm pomimo ze sa opisane jako 6 czy 8. Ja do rn602 podlaczalem 4 kolumny podlogowe i graly bez problemu. Watpie aby cos tam sie spalilo, predzej ampli sie wylaczy bo zadziala zabezpieczenie. Ustaw ampli na 4ohm i bedzie hulac, czy to przy 2 czy 4 kolumnach.

Edytowano przez pablo83gt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...