Skocz do zawartości

Kolumny używane - klasa wyżej od Dali 450 za 2,5-3K.


fantazja kovalsky

Recommended Posts

Cześć jestem nowa na forum i chciałabym prosić o pomoc przed zakupem kolumn używanych. Trochę czytałam o tych Dali i miałam je przez kilka dni więc mam punkt odniesienia.
Budżet - 2,5-3K
Pokój - ok 20m (5,5 x 3,7). Zagracony, dywan, pułki z książkami, kwiaty itp. czyli akustycznie nie najgorzej - nie ma echa ani pogłosów. Za kolumnami w razie czego mogę wstawić jakieś ustroje. Słucham muzyki różnej (bez ciężkich klimatów, klasycznej, disco polo, hip hopu). Nie słucham głośno, więc wskazana dobra jakość i dynamika przy niezbyt głośnych odsłuchach, muzyka często leci w tle, kiedy pracuję na laptopie (na kanapie). 

Lubię muzykę z dobrą podstawą basową jak w Dali (miałam u siebie kilka dni) ale bardziej szczegółową/rozdzielczą, lecz zarazem płynną i muzykalną, dobre wokale, tłuste gitary. W Dali brakowało "góry", była cofnięta i za mało czytelna, mało zróżnicowana. Nie było smaczków, wybrzmieć blach itp. 
Słuchałam trochę kolumn i spodobały mi się w miarę te Dali 450 (miałam je u siebie pożyczone od kolegi z Caspianem). Słuchałam też u znajomych EPOS m22, jakieś Focale i Monitor Audio RS6. I tak sobie myślę, że fajne połączenie byłoby tych Dali np. z Eposami i czegoś takiego szukam. MA i Focal też fajne ale czegoś im brakowało.

Kolumny będą na dłuższej ścianie rozstawione ok 2,3-2,5 m. od siebie, między nimi masywna komoda wysoka na ok metr. Kolumny w zależności od ich głębokości mogą stać +/- 30-40 cm od tylnej ściany.
Co byście doradzili? Piec i źródło później ale podobał mi się Luxman i jakaś lampa u innego kolegi i w tym kierunku chyba chciałabym iść ale najpierw kolumny. Używane ale nie wykluczmy też wintydżowych, takich z dużym basowcem jak coś fajnego by pasowało; w razie czego mogę zwrotnice "odświeżyć" z pomocą kolegi i jego lutownicy  

20210309_215837.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dostałem fajny feedback od człowieka który "zjadł zęby" przez 40 lat doświadczeń z kolumnami i u mnie się się to sprawdziło:) W przypadku zakupu kolumn używanych, szuka się przede wszystkim kolumn uznanych marek - tych marek które przez długie dziesięciolecia specjalizowały się w produkcji i rozwoju przetworników, kolumn. W ramach danej marki trzeba wyselekcjonować te modele, które są ogólnie chwalone przez użytkowników na całym świecie - tutaj warto poczytać opinie na stronach anglojęzycznych. Sorry ale opinie z rynku polskiego są często naginane przez handlarzy. Nie twierdzę że kolumny "no name" czy też przykładowo firmy specjalizującej się w produkcji wzmacniaczy nie mają prawa dobrze zagrać ale przynajmniej zakup "w ciemno" może być ryzykowny a i może być problem z późniejszym odsprzedaniem kolumn.

Firmy z tradycją? a choćby JBL - uznanych modeli jest od groma. Swego czasu tak trafiłem na model L100T i jestem miło zaskoczony:)

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Adamie @kaczadupa, Ty jesteś specjalistą od dynaudio. Jeśli chodzi o te ostatnie z listy, sam się nimi interesowałem ale ostatecznie padło na nowsze excite - x18. Nie znam tych Dali, o których piszesz koleżanko @fantazja kovalsky, ale kilka paczek niskobudżetowych jak i jedne z wyższej półki tej firmy przerobiłem. Jeśli rzeczywiście zależy Ci na rozdzielczości i mocnym basie to (o ile te x16 prezentują podobny do osiemnastek poziom) mogłyby być dobrą drogą. W zasadzie te x16 są w pobliżu mojego miejsca zamieszkania, także mógłbym je odsłuchać.

Pozdrawiam, Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, seba3002 napisał:

Panie Adamie @kaczadupa, Ty jesteś specjalistą od dynaudio

Nie, nie, żadnym specjalistą. Bardzo lubię Dynaudio bo to i gra i świetnie wykonane.

X16 nie grają jak X18. To bardziej granie w stylu X14. Z tego co pisze Pani Fantazja z dwójki X18 czy X16 zdecydowanie X16. Oczywiście Dynaudio polecam.

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, HQ150 napisał:

Dzięki ale to już trochę za drogo. 

A jak te Elac 207.2 Jet wg Was mogłyby zagrać w porównaniu z Dali 450, bo sa do kupienia w miarę niedaleko? Jedni piszą, ze bas jest, inni, że "szczupło"... Bo, że góra świetna to piszą wszyscy. Słuchałam na YT (wiem, ze to mało miarodajnie ale mam dobre słuchawki i wyłapuję różnicę w brzmieniu bez problemu) i na niektórych nagraniach było całkiem fajnie, pamiętam z Accuphase 205 chyba.

O tu 

 

Edytowano przez fantazja kovalsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ale to nie są kolumny o rozwinięciu brzmienia Dali 450.

Więc pytanie czego szukasz.

Góra jest świetna. Detaliczna a delikatna, nie wszyscy to lubią, bas jest szybki głęboki kiedy trzeba.

Bliżej dźwiękowo były by Tannoy DC6T. Ale tu musisz dokupić wydajny wzmacniacz aby uzyskać dobry bas.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Tak. Ale to nie są kolumny o rozwinięciu brzmienia Dali 450.

Więc pytanie czego szukasz.

Góra jest świetna. Detaliczna a delikatna, nie wszyscy to lubią, bas jest szybki głęboki kiedy trzeba.

Bliżej dźwiękowo były by Tannoy DC6T. Ale tu musisz dokupić wydajny wzmacniacz aby uzyskać dobry bas.

Piotr

Tak jak w pierwszym poście pisałam - bardzo zależy mi na jakości, klasie, żeby dźwięk był taki bardziej otwarty i szczegółowy ale też nie stracił na "masie". Podoba mi się ta Jolida z opisów, chyba to fajny wzmacniacz. Czy spasowałby się z tymi Elacami?  . Oglądam też sporo filmów i pytanie czy tam gdzie ma łupnąć basem będzie łupało. Ale broń boże, nie jestem jakąś basochistką :) 

Czyli cena na te Elaci dobra? 

A jakie np. kolumny ok 3000 zł zgrają podobnie do Dali 450 ale o klasę/dwie lepiej?

Coś takiego będzie wyraźnie lepsze od tych Dali? Jak te AP stoją z basem?  

https://www.olx.pl/d/oferta/audio-physic-tempo-1-CID99-IDHXl7G.html#2f2880d1d9 

https://www.olx.pl/d/oferta/audiofilskie-kolumny-audio-physic-tempo-ii-2-virgo-avanti-CID99-IDHXdUc.html#2f2880d1d9 

https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-quadral-amun-CID99-IDICUb0.html#c4cf4d15ac 

Edytowano przez fantazja kovalsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.03.2021 o 22:43, fantazja kovalsky napisał:

Cześć jestem nowa na forum i chciałabym prosić o pomoc przed zakupem kolumn używanych. Trochę czytałam o tych Dali i miałam je przez kilka dni więc mam punkt odniesienia.
Budżet - 2,5-3K
Pokój - ok 20m (5,5 x 3,7). Zagracony, dywan, pułki z książkami, kwiaty itp. czyli akustycznie nie najgorzej - nie ma echa ani pogłosów. Za kolumnami w razie czego mogę wstawić jakieś ustroje. Słucham muzyki różnej (bez ciężkich klimatów, klasycznej, disco polo, hip hopu). Nie słucham głośno, więc wskazana dobra jakość i dynamika przy niezbyt głośnych odsłuchach, muzyka często leci w tle, kiedy pracuję na laptopie (na kanapie). 

Lubię muzykę z dobrą podstawą basową jak w Dali (miałam u siebie kilka dni) ale bardziej szczegółową/rozdzielczą, lecz zarazem płynną i muzykalną, dobre wokale, tłuste gitary. W Dali brakowało "góry", była cofnięta i za mało czytelna, mało zróżnicowana. Nie było smaczków, wybrzmieć blach itp. 
Słuchałam trochę kolumn i spodobały mi się w miarę te Dali 450 (miałam je u siebie pożyczone od kolegi z Caspianem). Słuchałam też u znajomych EPOS m22, jakieś Focale i Monitor Audio RS6. I tak sobie myślę, że fajne połączenie byłoby tych Dali np. z Eposami i czegoś takiego szukam. MA i Focal też fajne ale czegoś im brakowało.

Kolumny będą na dłuższej ścianie rozstawione ok 2,3-2,5 m. od siebie, między nimi masywna komoda wysoka na ok metr. Kolumny w zależności od ich głębokości mogą stać +/- 30-40 cm od tylnej ściany.
Co byście doradzili? Piec i źródło później ale podobał mi się Luxman i jakaś lampa u innego kolegi i w tym kierunku chyba chciałabym iść ale najpierw kolumny. Używane ale nie wykluczmy też wintydżowych, takich z dużym basowcem jak coś fajnego by pasowało; w razie czego mogę zwrotnice "odświeżyć" z pomocą kolegi i jego lutownicy  

20210309_215837.jpg

Cześć właśnie pytanie z czym one będą grały bo dali potrafi otworzyć górę tylko musi mieć odpowiedni wzmacniacz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę inne dali które grają z marantzem ale po podłączeniu arcama mega otworzyła się góra znowu kolega ma onkyo i gdy podłączyliśmy mojego marantza tez było o niebo lepiej dlatego kolumny to jedno a to co je napędza to drugie dziwie się ze nikt o tym nie wspomniał bo przecież mega kolumna może być przygaszona przez wzmak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchałem tamtych w domu córa ma podstawki oberon 3 a ja opticon 8mk2 różnice są dali raczej zawsze wprowadzając nowy model poprawia go a nie pogarsza nie wiem jak cenowo ale chwała bardzo oberony 7 teraz już chyba są 9 nie pamietam jaki masz budżet 

450 są leciwe i ikony to zupełnie inne komponenty a prawda jest taka ze dopóki nie posłuchasz to nikt Tobie nie powie bo każdy ma inny słuch i gust i każdy będzie stał za swoim ja napisałem o dali i arcamie bo to naprawdę gra uniwersalnie i mega przyjemnie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2021 o 08:05, seba3002 napisał:

Ale Pani chyba szuka na razie kolumn 🙂

Tak chcę od kolumn zacząć :)

Mam taką znajomą z fejsa, której mąż się trochę interesuje audio. Pisał, żeby szukać Heco Celan 500 albo 700 i Canton RC-L. Jak je oceniacie, np. w stosunku do tych Dali 450?

Edytowano przez fantazja kovalsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, fantazja kovalsky napisał:

Tak chcę od kolumn zacząć :)

Mam taką znajomą z fejsa, której mąż się trochę interesuje audio. Pisał, żeby szukać Heco Celan 500 albo 700 i Canton RC-L. Jak je oceniacie, np. w stosunku do tych Dali 450?

Witam , dali słuchałas wpadły w ucho ale każda inna tez musisz usłyszeć bo to Tobie musi się podobać każda kolumna ma inny dźwięk i mi tez polecali heco focale itp a mi dali odpowiada najbardziej jedno co to to ze dali są uniwersalne i serio kolejna sprawa jest to czym te wszystkie kolumny napędzasz bo wiem sam po sobie ze zanim uzyskałem to co chciałem a tez słuchałem innych to wydałem ponad 20 a straciłem jakieś 3 na odsprzedaży i zakupie dla mnie odpowiedniego zestawu. Kolega ma np monitor audio i z onkyo grają u niego tak ze bym ich za darmo nie chciał ale jak podłączyliśmy pod inny wzmacniacz stwierdziliśmy ze jest fajnie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, S4Home napisał:

Celan 500 i Celan 700 akurat uważam że to faktycznie dobry trop.

Canton LCR tak ale do nich trzeba mieć wydajniejszy, lepszy wzmacniacz.

 

Jak by trzeba było to wzmak bym kupiła mocny ale jak się mają te Celany i Canton do siebie tak w 2 zdaniach, jakie równice - tak ogólnie. Bo coś tam jest teraz na rynku i bym mogła coś przytargać do posłuchania, w sensie brat :D Czy te RCL nie będą za duże do moich 20 metrów z kawałkiem? I czy ten kontroler jest  do nich potrzebny, bo są i z nim i bez?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...