Skocz do zawartości

Zestaw do salonu 32m2


polek73

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Za 2 miesiące przeprowadzam się do nowego mieszkania. Chciałbym w salonie zainstalować sprzęt, który umożliwi mi w miarę komfortowe warunki oglądania filmów, słuchania muzyki i grania w gry (xbox series x + ps5). Czy byłby ktoś w stanie pomóc mi w wyborze odpowiedniego sprzętu lub doradzić co warto byłoby kupić? 

1. Telewizor - tutaj jestem już zdecydowany na LG OLED 2021 G1 55"
2. Audio - wstępnie myślę nad systemem Sonos. Soundbar Sonos Arc + Sub 3 gen + 2 głośniki One SL. Czy uważacie, że taki zestaw ma sens, czy lepiej jednak kupić amplituner + głośniki?
3. Odtwarzacz blue ray - tutaj nie mam zupełnie pomysłu i chciałbym zaczerpnąć pomocy w wyborze. Czy w ogóle jest sens kupować skoro mam PS5 i xbox series X?

Mój budżet pomijając zakup telewizora to około 15 tyś zł na audio wraz z ewentualnym odtwarzaczem blue ray. 

Potrzebuje też porady jak z kablami, które najlepiej kupić.

Dzięki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad takim zestawem jak poniżej. Sprawa tylko jest taka, że nie chciałbym, aby kable do tylnych głośników "walały" się na wierzchu na płytkach. Dlatego myślałem nad bezprzewodowym rozwiązaniem, gdyż zapewne kable te były by kopane przez domowników.. a puszczenie ich w ścianie odpada na ten moment

 https://www.son-video.com/article/home-cinema-chaines-home-cinema-chaines-home-cinema-composees/yamaha/rx-a3080-plus-aria-926-system-noyer-fonce 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw rewelacja ale to już 22 tys. zł.

Soundbar jest spoko jak masz małe pomieszczenie i nie chce ci się babrać z kablami. Taki flagowiec Samsunga naprawdę potrafi zagrać świetnie, ale... tylko z dobrym materiałem przestrzennym, najlepiej w Atmos i jak trochę się podkręci głośność. Stereo, czy muzyka niestety już nie gra specjalnie. Podobnie na mniejszych głośnościach jest bez rewelacji.

Jak możesz to jednak lepiej pomęczyć się z tymi kablami i amplitunerem. Soundbary mają też inne wady - wiele osób narzeka na połącznie bezprzewodowe (konieczność resetów, zrywanie połączenia, itp - ja tak nie miałem, ale jakieś problemy zawsze były a miałem 3 flagowe soundbary). 

Z blurayem to daj sobie spokój, zwłaszcza że będziesz już miał dwa inne :D Obrazu lepszego nie będzie, a dźwięk idzie cyfrowo do ampa.

 

Pytanie jeszcze czy potrzebujesz też subwoofer? Focale mają bardzo fajny i nisko schodzący bas, ale suba nie zastąpi. Do muzyki nie potrzebujesz, a i filmy i gry na pewno zagrają super jakościowo - nie będzie jedynie efektu jaki robi sub.

Możesz rozważyć dużo tańszy zestaw w tym sklepie z Denonem 3700 i dorzucić do tego suba. Albo zwiększyć budżet i po prostu dorzucić suba do tamtego :)

Ja też unikałem kabli jak ognia, ale jednak zestaw z dużymi głośnikami to inna jakość całościowo i warto się pomęczyć. A te Arie to już w ogóle jest petarda brzmieniowo.

Edytowano przez Krzysztof Nowaczyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, polek73 napisał:

... Dlatego myślałem nad bezprzewodowym rozwiązaniem, gdyż zapewne kable te były by kopane przez domowników.. a puszczenie ich w ścianie odpada na ten moment..

 

A listwy przypodłogowe? Z tego co wiem ,to praktycznie wszystkie  mają kanały kablowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw Sonosa jest sensownym wyborem jesli masz mało miejsca w okolicach telewizora na podstawienie klasycznego sprzętu i jednocześnie pomieszczenie nie jest zbyt duże oraz zależy Ci na maksymalnej prostocie systemu audio. W pozostałych przypadkach na ogół lepiej sprawdzą się klasyczne rozwiązania (amplituner i pasywne kolumny głośnikowe, ew. głośniki aktywne). Nie mam przekonania, że czy Arc + Sub + 2x One wypełnią salon 32m2 dźwiękiem w stopniu zadawalającym w każdej sytuacji. Raczej w to powątpiewam.

Przy okazji zwracam uwagę, że do głośników Sonos One SL i tak musi iść przynajmniej jeden kabel - zasilający. Będzie więc mniej kabli tylko jesli po obu stronach kanapy masz gniazdka z 230V. Odtwarzacza BR wg mnie nie ma sensu kupować, jeśli będziesz miał konsole. Nad kablami to może zacznij się zastanawiać jak już wybierzesz co kupić. Moja uniwersalna porada: żaden kabel nie powinien kosztować więcej niż 250 zł.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Sonos robi na prawdę bardzo dobre sprzęty ale w tej kategorii cenowej możesz uzyskać zdecydowanie lepsze brzmienie idąc w klasyczny zestaw kina domowego. 
Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz Twoich preferencji. Jeśli miejsce odsłuchowe będzie miało około 25m2 to polecam zwrócić uwage na Denon AVR2700h lub S960h w połączeniu z dynamicznymi i przestrzennie brzmiącymi Monitor Audio Silver 300 set. Jeśli preferujesz muzykalniejsze brzmienie to Heco Aurora 700 set mógłby przypaść Ci do gustu. 
W przypadku Yamahy RX V6a warto byłoby postawić na muzykalniejsze kolumny takie jak Pylon Audio Sapphire 31 set. Uzyskasz mocną podstawę basową oraz szeroką prezentację sceny dźwiękowej. Średnica w takim zestawieniu będzie delikatnie bliższa względem Silver 300 w połączeniu z Denonem. 
Blu-Ray’a w Twoim przypadku nie potrzeba i wystarczy konsola. 

Opcji jak widzisz jest sporo i najlepszym rozwiązaniem byłby odsłuch, na który oczywiście zapraszam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się to dobry sprzet. Ale jeśli akceptujesz minimalizm i gorsza jakość niż klasyczny system.

To nie ma co porównywać.

Jesli masz taki budżet  to warto iść w systemy Denon X 3700 lub niższy X 2700 + set oparty na Monitor audio Silver 300 z subem REL HT 1205

Albo coś o bardziej dociążonym dzwieku Fyne F 502 podłączony do nieco jaśniejszego amplitunera Yamaha 6A

Zapraszam na odsłuch wtedy pokażemy różnie w brzmieniu i na pewno takowy odsłuch da Ci więcej niż czytanie forum. Pokażemy także znacznie więcej konfiguracji i możliwości połączeń systemów ze sobą.

Piotr

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Krzysztof Nowaczyk napisał:

Możesz rozważyć dużo tańszy zestaw w tym sklepie z Denonem 3700

Zestaw z amplitunerem się nie opłaca. Wychodzi jakieś 6 tysięcy złotych za amplituner, gdzie w Polsce jesteś go w stanie z polską gwarancją mieć za ~5300.

11 godzin temu, TomekN napisał:

Zestaw Sonosa jest sensownym wyborem jesli masz mało miejsca w okolicach telewizora na podstawienie klasycznego sprzętu i jednocześnie pomieszczenie nie jest zbyt duże oraz zależy Ci na maksymalnej prostocie systemu audio. W pozostałych przypadkach na ogół lepiej sprawdzą się klasyczne rozwiązania (amplituner i pasywne kolumny głośnikowe, ew. głośniki aktywne). Nie mam przekonania, że czy Arc + Sub + 2x One wypełnią salon 32m2 dźwiękiem w stopniu zadawalającym w każdej sytuacji. Raczej w to powątpiewam.

Ja testowałem u siebie, i powiem tak: do odtwarzania jakichkolwiek innych treści niż 5.1 LIPA. Kompletnie mnie Sonos Arc nie oczarował; znacznie lepiej się sprawdził mniejszy i dużo tańszy Sonos Beam (3.0) oraz Dali Katch One (2.0). Sonos Beam fajnie wypełnia pomieszczenie dźwiękiem (sweet spot dużo większy niż w przypadku wszystkich innych soundbarów które testowałem, włącznie z Sonos Arc i Dali Katch One), a Dali Katch One po prostu jak na soundbar ma duże przetworniki i przez to całkiem kompetentnie odtwarza muzykę (w odniesieniu do soundbarów!). Inną kwestią jest to, że miniaturyzacja nigdy nie wpływa pozytywnie na jakość czegokolwiek, i że za miniaturyzację się zwyczajnie płaci. Tak że wydając tę samą kwotę pieniędzy na tradycyjny system stereo osiągniemy po prostu (znacznie) lepsze rezultaty. Reasumując, jeżeli dysponuje się trochę większą ilością gotówki, to moim zdaniem soundbar to całkowite nieporozumienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dzingi napisał:

Zestaw z amplitunerem się nie opłaca. Wychodzi jakieś 6 tysięcy złotych za amplituner, gdzie w Polsce jesteś go w stanie z polską gwarancją mieć za ~5300.

Zestaw Denon AVC-X3700H + Focal Aria 926 System kosztuje 3390EUR

Zestaw System Focal Aria 926 kosztuje od 2290 do 2990EUR w zależności od koloru

Jakby nie patrzeć amplituner wychodzi od 400 do 1100EUR, czyli w najgorszym wypadku ok 5 tys zł. 

Edytowano przez Krzysztof Nowaczyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Krzysztof Nowaczyk napisał:

Zestaw Denon AVC-X3700H + Focal Aria 926 System kosztuje 3390EUR

Zgadza się

42 minuty temu, Krzysztof Nowaczyk napisał:

Zestaw System Focal Aria 926 kosztuje od 2290 do 2990EUR w zależności od koloru

https://www.homecinesolutions.fr/p/17039-focal-pack-aria-926-sr-dark-ebony

Ten kolor kosztuje 2095 EUR i na tym bazowałem moje obliczenia.

https://www.homecinesolutions.fr/p/13682-focal-pack-aria-926-sr-noyer

A ten 2299 EUR.

43 minuty temu, Krzysztof Nowaczyk napisał:

Jakby nie patrzeć amplituner wychodzi od 400 do 1100EUR, czyli w najgorszym wypadku ok 5 tys zł. 

3390 - 2095 = 1295 EUR, czyli około 6000 PLN.

3390 - 2299 = 1091 EUR, czyli około 5000 PLN. Można się zastanawiać w tej cenie, ale moim zdaniem nie warto dla 300 PLN różnicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dzingi napisał:

Zgadza się

https://www.homecinesolutions.fr/p/17039-focal-pack-aria-926-sr-dark-ebony

Ten kolor kosztuje 2095 EUR i na tym bazowałem moje obliczenia.

https://www.homecinesolutions.fr/p/13682-focal-pack-aria-926-sr-noyer

A ten 2299 EUR.

3390 - 2095 = 1295 EUR, czyli około 6000 PLN.

3390 - 2299 = 1091 EUR, czyli około 5000 PLN. Można się zastanawiać w tej cenie, ale moim zdaniem nie warto dla 300 PLN różnicy.

Ja podsyłałem ceny z son video:

ten jest tam najtańszy

https://www.son-video.com/article/packs-d-enceintes-grand-spectacle/focal/aria-926-system-blanc

Przy 2095 EUR to rzeczywiście lepiej wziąć bez ampa. 

Poza tym można u nas taniej - 3700 można dostać w salonie Denona za niecałe 4800 zł - o ile będzie akurat dostępny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Dziękuję każdemu za posty :) Zapomniałem dodać, że mieszkam we Francji więc jest mi to bardzo na rękę, aby zamówić sprzęt właśnie z son-video. Postanowiłem, że jestem w stanie pozwolić sobie na zestaw, który zaproponowałem powyżej czyli Yamaha RX-A3080 + zestaw Focal Aria 926. Dodatkowo jestem w stanie dokupić sub, o którym nawet nie pomyślałem, czy zatem ten sub będzie ok? https://www.son-video.com/article/home-cinema-caissons-et-vibreurs-caissons-de-basses/focal/sub-600p

Moje pytanie jeszcze dotyczące amplitunera czy ta Yamaha będzie odpowiednia dla tego zestawu? Nie chcę już dokładać ponadto co wyszło za ten zestaw + sub czyli 5379 euro. Czy można w cenie Yamahy kupić lepszy amplituner? Z tego co rozumiem, po przeczytaniu specyfikacji pozwala ona na zbudowanie zestawu 9.2 czyli mógłbym jeszcze podłączyć 4 głośniki np w suficie + jeszcze jeden sub tak? Oczywiście to już nie na teraz, może w przyszłości, gdyż i tak już przekroczyłem mój początkowy budżet .. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha ma wzmocnienie na 9 kanałów i przetwarzanie 11, czyli możesz potem zrobić np zestaw 5.2.4 czy 7.2.2, ale jest też opcja żeby dołożyć wzmacniacz stereo i zrobić 7.2.4. Czyli tak jak napisałeś możesz kiedyś dołożyć przynajmniej 4 głośniki i drugi subwoofer. 

Raczej nie masz się co zastanawiać czy dostaniesz jakiś lepszy amp w tej cenie. Mógłbyś pewnie rozważyć inne marki ale te nazwijmy to mainstreamowe lepiej nie zagrają co najwyżej inaczej (Denon, Onkyo, Marantz), a inne z kolei mogą ale nie muszą mieć lepszą jakość (NAD, Arcam) ale też mają w tej cenie sporo mniejszą moc, więc niekoniecznie dobrze wysterują fronty. Musiałbyś je bezpośrednio porównać już w domowych warunkach a z tym jednak trochę roboty by było. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, polek73 napisał:

Czy można w cenie Yamahy kupić lepszy amplituner?

Ja bym mimo wszystko wziął Denona x4700h. Tańszy, a pod wieloma względami lepszy i jednak trochę nowocześniejszy. Poza tym ta Yamaha to prawie półmetrowy kloc (na głębokość)

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, polek73 napisał:

ten sub będzie ok

REL jest lepszy.

5 godzin temu, TomekN napisał:

Ja bym mimo wszystko wziął Denona x4700h. Tańszy, a pod wieloma względami lepszy i jednak trochę nowocześniejszy. Poza tym ta Yamaha to prawie półmetrowy kloc (na głębokość)

Bo masz Denona :)

Polecasz bo masz :)

Ale akurat 4700 to porównywalny model. Zwrócił bym uwagę na dźwięk. Yamah bardziej rozdzielcza. Szybsza. Denon nieco cieplejszy, dociążony.

Oba są na prawdę fajne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasunęło mi się na myśle jeszcze jedno pytanie, chcę aby ten sprzęt posłużył mi na dłuższy czas i był jednocześnie w miarę uniwersalny dla mnie zatem podłącze do niego TV, PS5, Xbox Series X ale w przyszłości (gdy budżet na zachcianki pozwoli) myślę też o tym by kupić gramofon oraz sprzęt pokroju PIONEER DJ DDJ-RZX. Chcę się upewnić, o ile gramofon widzę, że podłączę bez problemu do amplitunera Yamaha, to jak wygląda sprawa z podłączeniem kontrolera np marki Pioneer. Czy focale będą musiały być podłączone bezpośrednio pod kontroler? Czy jest  możliwość w jakikolwiek sposób sprawowania tego urządzenia z amplitunerem, tak aby nie przełączać kabli od głośników?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...