Skocz do zawartości

Chcę oglądać filmy i słuchać muzyki z zestawem kina domowego


Gość

Recommended Posts

Witam. Jestem świeżakiem w kwestii audio (bo tak ogólnie to już raczej nie😁) Szukam porady w sprawie kina domowego,  na którym również da się posłuchać muzyki. Już wiem, że nawet dobry soundbar się tutaj nie sprawdzi, no... chyba, że taki, na który mnie nie stać 😉 Mniej więcej chyba mam już wstępny zarys na amplituner  natomiast mam problem z wyborem kolumn. Mam wrażenie, że im więcej o tym czytam, tym bardziej jestem pogubiony. Wiem, wiem, wszyscy mówią, że trzeba iść i odsłuchać swoje... ale będąc laikiem nie bardzo wiem od czego zacząć i co powinienem wiedzieć w tym temacie.... Pójdę zatem i posłucham jak już będę wiedzial i miał szansę nie dać się wkręcić 😉. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i porady. (Budżet... hmm... coś bliżej ziemi niż sufitu...)

Pozdrawiam.

DareG.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 190
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Panie Darku, przed napisaniem postu warto było zapoznać się z tematem o tym jak go skonstruować, żeby branża i inni użytkownicy mogli coś doradzić 🙂. Należałoby nakreślić jakieś ramy budżetowe, bo to co Pan napisał dla każdego może coś innego oznaczać. Wielkość pokoju też byłaby wskazana. No i skoro wybrał Pan już amplituner, może warto byłoby podać jaki to model, wtedy łatwiej będzie dobrać do tego kolumny. I jeśli to ma być system służący zarówno do oglądania TV jak i słuchania muzyki, wskazane jest podanie proporcji w jakich będzie rozkładał się czas poświęcony oglądaniu a jaki słuchaniu muzyki. 

Pozdrawiam, Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, seba3002 napisał:

Panie Darku, przed napisaniem postu warto było zapoznać się z tematem o tym jak go skonstruować, żeby branża i inni użytkownicy mogli coś doradzić 🙂. Należałoby nakreślić jakieś ramy budżetowe, bo to co Pan napisał dla każdego może coś innego oznaczać. Wielkość pokoju też byłaby wskazana. No i skoro wybrał Pan już amplituner, może warto byłoby podać jaki to model, wtedy łatwiej będzie dobrać do tego kolumny. I jeśli to ma być system służący zarówno do oglądania TV jak i słuchania muzyki, wskazane jest podanie proporcji w jakich będzie rozkładał się czas poświęcony oglądaniu a jaki słuchaniu muzyki. 

Pozdrawiam, Sebastian 

Co racja to racja... A zatem tak,  pokój to prostokąt, a raczej sześcian o wymiarach: 6.15 x 3.45 x 3.20. 

Proporcje w przybliżeniu: 60% - kino,  40% muzyka.

Amplituner... Yamaha rx-v4a, Yamaha rx-v6a, Yamaha rx-a2a. Trochę taki szeroki rozrzut, głównie cenowy. Bo n apapierze zbyt wielkich różnic nie widać. 

Budżet... absolutnie nieprzekraczalną granicą jest 10 tys. PLN.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha A2A na pewno nie. Wydasz na to kase zupełnie bez potrzeby.

4A będzie za slaba do stereo.

6A tak. Bo gra już całkiem dobrze w trybie 2 kanałowym a jak będzie brakować to dokupisz z czasem wzmak, albo końcówkę.

Co do kolumn to Heco Aurora 700 set 5.1, albo Indiana line Tesi 561.

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Z Yamahy optymalnym rozwiązaniem byłby model RX V6a, który posiada sporo mocy i sprawdza się zarówno w kinie domowym jak i w stereo. 
W Twoim metrażu bardzo dobrze sprawdziłyby się Heco Aurora 700 set 5.1. Uzyskasz brzmienie muzykalne z mocną podstawą basową oraz szeroką prezentacją sceny dźwiękowej. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej szczegółów oraz poprawić kontrolę dołu to warto byłoby rozważyć Q Acoustic 3050i. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, seba3002 napisał:

I centralnego 😉. Poza tym czemu mając Cyrusa a wcześniej atolla nie pomyślałeś o połączeniu kd i stereo? 

Centralny nie jest potrzebny bo dialogi mam idealnie na środku, lecą wprost z TV (oczywiscie TV ściszone) 😉 to kwestia dobrej stereofoni. Miesiąc wcześniej sprzedalem "legendarny" tx-rz800 onkyo z Qube 10, centralnym i tyłami Quadrala. Mimo że to już wyższa półka jak chodzi o kino domowe, plusy dodatnie nie były na tyle istotne żeby przeważyć minus graciarni w salonie. Mam idealnie symetryczne rozstawione Quadrale Ascent 90 z zejściem do 28Hz. W czasie apokalipsy mam wrażenie że mi helikoptery do pokoju wpadły. Poczucie przestrzeni i głębi w filmach jest dla mnie powalające. Tylko tylnych brakuje, ale nie jest mi to specjalnie potrzebne. Plus też że akurat mój TV ma świetne wyjście optyczne, inaczej byłyby schody z Hdmi

Atoll grał głośniej środkiem. Jak dźwięk był mono na obu kanałach równo Atoll go podbijał, co dawało wrażenie grania środkiem i wypychania srednicy. Cyrus jednak lepiej nawet w kinie mimo że teoretycznie miększe granie

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie TV oglądają często 3 osoby a zwykle dwie. Nawet jeśli jedna siedzi centralnie przed TV pozostałe już nie. Dlatego centralny jest u mnie konieczny. Próbowałem, robiłem testy, no i lipa. Stereo przy filmach mi nie wystarcza. Zresztą obawiam się, że moje monitorki mogłyby nie dać tyle basu co mój, jakby nie było, bardzo kiepski sub. Z tyłów zrezygnowałem (być może chwilowo) bo tradycyjne monitory są w moim pokoju za duże na surroundy a na dali fazon na razie szkoda mi kasy 🙂. Także myślę, że warto się zastanowić spokojnie nad opcją bo w przypadku jednego urządzenia (o ile nie będzie to wysoki model amplitunera AV), zawsze będzie to kompromis. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, seba3002 napisał:

Także myślę, że warto się zastanowić spokojnie nad opcją bo w przypadku jednego urządzenia (o ile nie będzie to wysoki model amplitunera AV), zawsze będzie to kompromis. 

Seba , moje skromne zdanie jest takie , że jak koniecznie chcemy kompromis tj. połączenie kina i stereo w jednym klocku to zbrodnią jest pakowanie się w drogie amp. KD. Średniak spokojnie sprawdzi się w KD , a w stereo zagra i tak na poziomie tego za 10k. Nie są to jakieś moje wydumane opinie , sprawdzałem jak się ma Onkyo TX - NR686 / u siebie w chałupie , kolega pożyczył/ do mojej Yamahy RX-A3030 w stereo i owszem inny przekaz dźwięku , może bardziej techniczny , ale naprawdę to niuanse , i raczej nie usprawiedliwiające wydanie paru tysięcy więcej na amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez długo czas miałem Onkyo TX DS 555, które potem zmieniłem na TX NR 636. I o ile w kd różnica w dzwieku była dla mnie niezauważalna, to w stereo już niestety tak. I tak mnie zaczęło to męczyć, że odpuściłem KD i przeszedłem na stereo.

Ale do kina pewnie wrócę, bo na szczęście mam Cyrusa ;) Tylko muszę znaleźć sensowny amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

 sprawdzałem jak się ma Onkyo TX - NR686 / u siebie w chałupie , kolega pożyczył/ do mojej Yamahy RX-A3030 w stereo i owszem inny przekaz dźwięku , może bardziej techniczny , ale naprawdę to niuanse 

Najwyższy model jaki słyszałem w stereo, jeśli chodzi o amplitunery, to Yamaha 1080 😉. A myślałem o Anglikach, tak wszędzie zachwalanych. Zresztą ja sam mam połączony najtańszy model marantza ze wzmacniaczem, dzięki czemu mogę oglądać filmy tak jak lubię (czyli z centralnym na środku) i słuchać muzyki w przyzwoitej jakości. Tylko teraz rodzi się pytanie - czy dysponując budżetem ok 5000 - 7000 lepiej kupić tani amplituner z wyjściem pre (3500pln) i do tego wzmacniacz(3500pln), czy lepiej przeznaczyć całą kwotę na lepszy AMP (7000) i w stereo obydwa systemy zagrają podobnie czy ten z budżetowym wzmacniaczem zagra lepiej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 to zawsze będzie kwestia dyskusyjna. Ja osobiście w tzw. użytkowym salonie nie pakowałbym się w drogie amplitunery , w kinie każdy sobie poradzi , a o stereo już pisałem. PRE OUT-y też bym olał , taniej jest kupić Beresforda

https://www.gfmod.pl/pl/p/Beresford-TC-7220-MKIII-Przelacznik-Kino-domowe-Stereo-/129

niż dokładać kilka tysięcy do amp. z wyjściami Pre Out , bo ta dodatkowa końcówka i tak niewiele da , w porównaniu z oddzielnym systemem stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Najtańszy amplituner z Pre Out kosztuje ok 2500 🙂. W używkach można znaleźć dużo taniej. Także myślę, że tutaj bardziej kwestia preferencji i wygody. 

A teraz z innej beczki. Byłem dziś na oględzinach i odsłuchu amplitunera AV, gdyż kolega z forum szuka takiego sprzętu a w Lublinie trafił się w fajnej cenie, zadbany, dobry model. Starsi ludzie (raczej dobrze sytuowani) kupili sobie tak zwane kino domowe a teraz Pan chce przejść na stereo. I wszystko byłoby fajnie gdyby nie ustawienie kolumn. Jedna wciśnięta w róg za kanapą, druga 3 metry od kanapy w drugim rogu pokoju. Kolumna centralna wbita między kominek a szafkę z TV. Ale państwo byli tak mili, że nie miałem serca mówić im, że ani kd ani stereo w ich pokoju nie ma szans.

Do czego zmierzam. Czy kupujący, idąc do salonu audio nie powinni od sprzedawcy usłyszeć pytania "czy jest miejsce na sprzęt"? Bo myślę, że takich "kwiatków" jak widziałem dzisiaj jest zapewne cała masa a nasze rozważania czy lepiej zagra tani wzmacniacz czy droższy amplituner KD przy takich "sytuacjach" to naprawdę małe piwo 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 , nie jestem fanem kupowania nowego sprzętu i po za naprawdę nielicznymi wyjątkami / amp KD , RME/ reszta to sprzęt z drugiego a często czwartego i więcej obiegu. Jednak w przypadku amplitunerów KD zalecałbym nowy / wyjątkiem są np. Sony str- db 840 ;930 QS /i nie ze względu na coraz nowsze wodotryski ale zwyczajnie żywotność. Nie wiem czy ja mam szczęście , czy znajomi pecha , ale tylko ja zostałem z tym samym amplitunerem już od ponad 5 lat , wszyscy już zmienili bo delikatnie mówiąc uległy mniejszym lub większym awariom.

Co do rozmieszczenia kolumn , to już nawet nie chce mi się pisać , jak widzę niektóre rzuty pomieszczeń to już wiem , że będzie słabo. Ale widocznie chęć posiadania KINA w domu jest silniejsza niż racjonalne myślenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:

Ale widocznie chęć posiadania KINA w domu jest silniejsza niż racjonalne myślenie.

Teraz to nic, co się w okolicach 2000 działo 😁 choćby kredyt, ale KD musi być, choćby się miała famila wyzabijać o klamory i kable

Może i jestem minimalistą ale Netflix i dobre (dla mnie) stereo robi robotę 

Może i jestem minimalistą ale Netflix i dobre (dla mnie) stereo robi robotę 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o dziwo podobnie jest u mnie. Niby czasu więcej, a jakoś chęci mniej. Poszło to wszystko bardziej w kierunku smakowania muzyki, niż filmów, co jeszcze nie dawno było nie do pomyślenia - do tego stopnia, że nawet przez chwile rozważałem spieniężenie zbędnych do muzyki elementów kina. Ale po namyśle, ze świadomością, że zwróci mi się jakiś ułamek PLNów, a jak już przysiadam do filmu, to lubię jednak z tym całym "efektem" (mimo, że rzadziej), to pomysł rezygnacji z kina porzuciłem. Niech stoi i czeka na swoje momenty ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TomekN napisał:

 W odpowiedniej konfiguracji i na nowoczesnym sprzęcie (A3030 siadaj, to nie do Ciebie), muzyka z amplitunera KD brzmi tak samo dobrze (i muzykalnie) jak ze stereo.

A możesz doradzić co miałbym podłączyć pod mój biedniutki amplituner marantza model nr 1509, żeby muzyka z niego brzmiała tak jak ze wzmacniacza marantza (KI Pearl Lite). Kolumny to dynaudio excite x18. Do niedawna miałem Cyrusa one, który kosztował tyle co mój amplituner i muzyki też jednak przyjemniej mi się słuchało na nim. Zdaję sobie sprawę z tego, że każdy inaczej odbiera muzykę i niektórzy, żeby mieć przyjemność z jej odbioru łączą np Yamahy z klipschami ale pozostawmy możliwość wyboru osobom, które stoją przed nim. 

Pozdrawiam, Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...