Skocz do zawartości

Chcę oglądać filmy i słuchać muzyki z zestawem kina domowego


Gość

Recommended Posts

1 godzinę temu, DareG napisał:

A co jeśli w mieszkaniu nie ma możliwości takiego ustawienia głośników i muszą stać blisko ściany?

Nic się nie dzieje , większość osób nie wyjedzie z kolumnami na środek pokoju , bo się pozabija :) Mnie udało się osiągnąć 80 cm. od ściany tylnej i jestem prze szczęśliwy , ale słuchałem moich kolumn oddalonych o 2,5 m. od w/w ściany i ...... było dużo lepiej :) Dosuwając/odsuwając kolumny do ściany i tu nie tylko liczy się ta tylna , ale też boczne kształtujesz scenę i stereofonię . Poprzez uzyskanie odpowiednich proporcji między tymi dwoma odległościami dźwięk stereo będzie bardziej przestrzenny i czystszy . Kolumny stojące blisko ścian generują mnóstwo odbić  zniekształcających obraz muzyczny. Oczywiście nie wszystkim to będzie przeszkadzać , jak kolumny będą dosunięte to dźwięk nagle nie zamilknie :)

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 190
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

47 minut temu, DareG napisał:

A co jeśli w mieszkaniu nie ma możliwości takiego ustawienia głośników i muszą stać blisko ściany? (pytam, bo nie wiem)

Nie ma co przesadzać. Np. producent moich kolumn podstawkowych (a mają tylny port BR) zaleca min. odległość 22,5 cm od tylnej ściany. Sam próbowałem kilka- 20 cm - było rzeczywiście gorzej, 30 cm - nie było istotnie lepiej. W końcu zostałem na ok. 23 cm i jest w zupełności OK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TomekN napisał:

Np. producent moich kolumn podstawkowych (a mają tylny port BR) zaleca min. odległość 22,5 cm od tylnej ściany.

A co ma zalecać ? 1,3 metra ? I kto by kupił takie kolumny , spójrz na półkę cenową która to od razu buduje tzw. target. Jak myślisz ilu nabywców od razu by odpadło ?

Odległości od ścian to nie jakaś magia , spójrz na prezentacje choćby na AVS , gdyby kolumny dobrze grały przy tylnych ścianach, to wszyscy w każdym boksie by tak mieli , bo weszło by więcej krzeseł i ludzi a za box sporo bulą. Ale niestety tak się nie da :) Zresztą można to sprawdzić samemu w domu .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Może dlatego że mam XO na 80Hz (wszystko poniżej idzie do subwooferów) ?

Błagam :) 

Zwróć uwagę na ustawienia kolumn , nawet w bardzo małych pomieszczeniach jakie są w Sobieskim czy Tulianie . Jestem od początku na AVS , są tam prezentowane również systemy kinowe , możesz się na własne uszy przekonać jak powinno wyglądać kino domowe :) Zwróć też uwagę na ilość " żarówek " jak określasz sprzęt lampowy i do czego są podpięte na drugiej co do wielkości wystawie sprzętu Audio w Europie. No chyba , że oni wszyscy się nie znają :) 

https://www.audiofanatyk.pl/relacja-z-audio-show-2019-kolumny-i-wzmacniacze/

https://hifiphilosophy.com/relacja-audio-video-show-2017-stadion-narodowy/

https://soundrebels.com/audio-video-show-2018-cz-1/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mi się chciało jeździć na jakieś AVS i ślepo kierować się tym co tam zobaczę, to również musiałbym zmienić kable głośnikowe - na takie grube węże jak tu na filmie, w dodatku chyba w bi-wire albo bi-amp (pierwsze bzdura na resorach, drugie - mało istotne). A może nawet musiałbym wpakować do szafki drewno opałowe, bo to z pewnością też ma wpływ na brzmienie 😉 Z pewnością na wykładzinie potrzebny jest też audiofilski dywanik tzw. "niedźwiedź". Ten pomysł już nawet widziałem skopiowany u pewnego kolegi, który szuka zaginionego basu 😁

Co do wzmacniaczy lampowych, to nie chcę rozpoczynać kolejnej potyczki, a przynajmniej nie tu (możemy sobie o tym pogadać na podforum audiofilskim).

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JaZz tu nie chodzi o to by zdyskredytować kolegę , wszyscy się uczymy i wszyscy mamy prawo popełniać błędy. 

@TomekN to powyżej zacząłem pisać przed Twoją odpowiedzią i @JaZz odwołuję przynajmniej tą część o nauce.

15 minut temu, TomekN napisał:

Gdyby mi się chciało jeździć na jakieś AVS i ślepo kierować się tym co tam zobaczę, to również musiałbym zmienić kable głośnikowe - na takie grube węże jak tu na filmie, w dodatku chyba w bi-wire albo bi-amp (pierwsze bzdura na resorach, drugie - mało istotne). A może nawet musiałbym wpakować do szafki drewno opałowe, bo to z pewnością też ma wpływ na brzmienie

A masz mózg ? Czy kierujesz się ślepo tym co ktoś Ci powie ? Wyjaśnię Ci jako stary handlowiec , ta wystawa to konglomerat wszystkiego , od podkładek pod kable po najnowsze osiągnięcia techniki w dziedzinie przetworników , czy elektroniki. To Ty masz oddzielić na bazie własnych doświadczeń, co jest wciskaniem kitu, a co ma wartość poznawczą. Ale by to ocenić trzeba mieć to czego nie masz , i nigdy mieć nie będziesz ograniczając się do opinii forumowiczów i to nie ważne z jakiego forum. Przez lata na żadnym wykładzie , gdzie prezentowane były systemy za milion i ponad NIKT , NIGDY nie wspomniał , że dane kolumny zagrają wyłącznie z kablem X , nikt nigdy nie mówił , że system nie zagra jak nie kupisz platformy antywibracyjnej , czy stolika danej firmy. Nikt nikomu nie przystawia pistoletu do głowy i nie każe podłączać kolumn w bi - wire. 

36 minut temu, TomekN napisał:

A może nawet musiałbym wpakować do szafki drewno opałowe, bo to z pewnością też ma wpływ na brzmienie

Przez chwilę myślałem , że rozmawiam z dorosłym, no cóż ........ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Dzik napisał:

ma swoje Wilson Alexx za ponad 570k ustawione blisko ściany:

Tak blisko tylnej to one nie są , jest tam jakaś mała ścianeczka. W tym pokoiku , to on raczej nie ma innego wyjścia , ale trójkąt jak widzę stworzył ;) 

Kolumn Wilson słuchałem raczej w większych pomieszczeniach na Narodowym , choć te loże mają coś koło 25-30 m2 ,więc nie aż takie ogromne.

alexia.jpg

A jak już piszemy o autorytetach to podoba mi się podejście Arta Dudleya , redaktora Stereophile

" Założyciel i redaktor naczelny „Listener” w latach 1994–2003, piszący także dla „Fretboard Journal”, jest znany ze swojego zaangażowania w produkty vintage; stawia na pasję słuchania przed selektywnie traktowanymi pomiarami. Jak czytamy w jego artykule z 2013 roku: „Niezależnie od tego, czy tematem jest sprzęt hi-fi, filmy, restauracje, elektronarzędzia czy prezerwatywy, recenzowanie powinno być niedostępne dla wiecznie nieszczęśliwych”. Mówi o tym i nie tylko w poniższym wywiadzie. "

Cały artykuł ;

http://highfidelity.pl/@main-481&lang=en

i co znalazłem w jego systemie ? Kurde wygląda znajomo :) 

a v.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tomek4446 napisał:

A jak już piszemy o autorytetach

Michael Framer to dla mnie żaden autorytet, oglądam go w celach rozrywkowych, bo to ciekawe, jak daleko można się posunąć. Tym niemniej, w przeciwieństwie do wielu audiofili ma taką samą obsesję na punkcie samej muzyki jak punkcie na sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dzik napisał:

Michael Framer to dla mnie żaden autorytet, oglądam go w celach rozrywkowych, bo to ciekawe, jak daleko można się posunąć. Tym niemniej, w przeciwieństwie do wielu audiofili ma taką samą obsesję na punkcie samej muzyki jak punkcie na sprzętu.

Ano, chore to - "ałdjofylska nora" 😏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Dzik napisał:

Michael Framer to dla mnie żaden autorytet

A ja chciałbym mieć choć cząstkę jego doświadczeń . Czy naprawdę pasja jest czymś złym ? Czy ludzie , którzy wydają grubą kasę w $ na kawałek papieru z ząbkami / chociaż ja filatelistów nigdy do końca nie zrozumiem :) / to zło wcielone , bo wybijają ponad schemat .  Wszyscy mają mieć w domu kino domowe jako objawienie i wzorzec transparentnego dźwięku, a kolumny tak pozycjonować , by także z kuchni , czy innego przedpokoju było dobrze słychać ?

A wracając do wątku , bo sporo odbiegliśmy , jak to jest z tymi kolumnami kino & stereo ? Wszystko jedno jakie bo bas leci z suba ? Czy jak ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

A ja chciałbym mieć choć cząstkę jego doświadczeń . Czy naprawdę pasja jest czymś złym ?

Za dużo sobie dopowiadasz. Pasja nie jest czymś złym i niech każdy przeżywa swoje życie jak chce, dopóki nie szkodzi innym ludziom. Lubię indywidualistów, którzy wybijają się ponad schematy, ale budowanie audiofilskiej dziupli, w której połowa sprzętów należy do banku, czy kupowanie kabli w cenie samochodu, to już jest abstrakcja. Nie widzę w tym nic złego i patrzę na to z zaciekawieniem, ale nie chciałbym tak skończyć. Kupiłem raz kabel zasilający za 450 zł i poczułem pod stopą granicę, sprzed której postanowiłem się cofnąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dzik ale to ICH kredyty i ICH życie i ICH dziupla. 

23 minuty temu, Dzik napisał:

Pasja nie jest czymś złym i niech każdy przeżywa swoje życie jak chce

Sam sobie odpowiedziałeś.

23 minuty temu, Dzik napisał:

dopóki nie szkodzi innym ludziom.

A w jaki sposób mogą szkodzić . Jak Ci powiem , że tylko jak kupisz pre Tenor Line 1 / 141 000 $ /  monobloki Tenora 350m / 180 000$ / to poznasz co to jakość dźwięku , to jutro złożysz wniosek o kredyt ? / choć słuchałem tego zestawu i gdyby akurat bank był w pobliżu ? :) /

23 minuty temu, Dzik napisał:

Kupiłem raz kabel zasilający za 450 zł i poczułem pod stopą granicę, sprzed której postanowiłem się cofnąć.

Kupiłeś , oceniłeś i wiesz , że dalej ,lub nawet to nie miało sensu. Ale zrobiłeś ten krok. Dzisiaj jest łatwiej, bo sporo można po porostu wypożyczyć , zdobywamy doświadczenia przy minimalnym ryzyku. 

8 minut temu, DareG napisał:

Dzięki

Sorry za ostatni wpis , wracamy do kina w stereo , czy jakoś tak :) No to jak z tym ustawieniem kolumn pod kino łącznie ze stereo , wszystko jedno , czy wybieramy priorytet ?

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

@Dzik ale to ICH kredyty i ICH życie i ICH dziupla. 

Sorry za ostatni wpis , wracamy do kina w stereo , czy jakoś tak :) No to jak z tym ustawieniem kolumn pod kino łącznie ze stereo , wszystko jedno , czy wybieramy priorytet ?

Raczej jakoś tak :) bo z tego co tu czytam to wygląda mi to na próbę połączenia wody z ogniem :) Na razie jeszcze nie mam żadnego sprzętu poza soundbarem. Ale ten moment się zbliża, raczej nieodwołalnie... ;)  A co do ustawienia kolumn, tutaj akurat nie ma chyba wiekiej filozofii, Czy kino, czy stereo fronty powinny być skierowane na słuchacza (tak wyczytałem). No... i nie kązdy ma mozliwość oduniecia frontów od ściany na metr, czy półtora. W moim przypadku 30cm to max... I zastanawiam się czy ewentualnie maty dzwiękochłonne na ścianie za frontami miałyby jakąś wartość dodaną? (poza wartością nabycia:))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomek4446 napisał:

ale to ICH kredyty i ICH życie i ICH dziupla. 

No ICH, ale co z tego? Ja jedynie napisałem, że dla mnie to abstrakcja. Zainteresowałem się audio z pasji do muzyki, której chciałem pełniej doświadczyć. Nie chciałbym jednak nigdy tak odlecieć, żeby zamienić się w audio Smauga i brać kredyt na kabel. Dlatego właśnie ASR jest taką audiofilską solą w oku, bo udowadniają, ile z tego to iluzja i jak głośno potrafią grać pieniądze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, DareG napisał:

A co do ustawienia kolumn, tutaj akurat nie ma chyba wiekiej filozofii,

I tak i nie. Wszystko zależy jaki poziom chcemy osiągnąć. W kinie wystarczy trzymać się wytycznych z instrukcji i to wystarczy. Nie sądzę byś odczuł jakąś wielką różnicę jak zmienisz kąt o parę stopni. Kino to spójność pracy wszystkich kolumn odpowiadająca za efekt przestrzenny dźwięku. W warunkach domowych każda wbudowana kalibracja sobie poradzi z dostosowaniem SPL i jeszcze trochę poprawi negatywne oddziaływanie pomieszczenia. W stereo musisz osiągnąć efekt plastyczności przekazu , źródeł pozornych przy tylko dwóch kolumnach , mając za przeciwnika cały pokój.  I tu właśnie zaczyna się zabawa.

51 minut temu, DareG napisał:

czy stereo fronty powinny być skierowane na słuchacza (tak wyczytałem).

I tak i nie. W stereo pozycjonujesz kolumny zaczynając od dosunięcia do tylnej ściany i stopniowo odsuwając mając je zwrócone równolegle do ściany przeciwnej. Jak masz 30 cm. max to oczywiście do tego ograniczenia , potem skręcasz kolumny do momentu aż uzyskasz stereofonię oraz scenę jaka Ci odpowiada. Dźwięk powinien się znaleźć między kolumnami  , gdy patrzysz na same kolumny to one " milczą" . Jest jeszcze kwestia wyjścia dźwięku przed lub za linię kolumn , rezonans basu , wzmocnienia powodowane przez mody pomieszczenia itd. Wcale nie jest tak , że kolumny ustawione osiami " na uszy" słuchacza to będzie to optymalne ustawienie. Zaczynamy od trójkąta równobocznego , ale i to nie jest regułą, a jedynie punktem wyjścia. Nie ma schematu , są kalkulatory np. Cardasa czy Mega - Acoustic

http://noaudiophile.com/speakercalc/

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

http://www.cardas.com/room_setup_main.php

ale to też tylko jakieś podpowiedzi , ich dokładność zaburza fakt , że nie uwzględniają mebli a od nich też mamy odbicia.

To tak w skrócie.

51 minut temu, DareG napisał:

I zastanawiam się czy ewentualnie maty dzwiękochłonne na ścianie za frontami miałyby jakąś wartość dodaną? (poza wartością nabycia:))

O tym możesz pogadać z właśnie eksperymentującym Mariuszem/ @MariuszZ / lub profesjonalistą Bartkiem / @Bartek Chojnacki /.

46 minut temu, Dzik napisał:

Dlatego właśnie ASR jest taką audiofilską solą w oku, bo udowadniają, ile z tego to iluzja i jak głośno potrafią grać pieniądze.

Nie jest , to nieprawda , pisze tam sporo fajnych ludzi . Wiele się dowiedziałem o zastosowaniach krzywych domowych , działaniu filtrów itd. Ale wybacz nie piszą tam sami geniusze , chłopaki żrą się i poprawiają tak jak u nas . Jest wiele zdań i opinii. O wiele więcej dowiedziałem się o działaniu DL z forum MiniDSP niż z ASR. Tam /ASR/ też ludzie piszą , i tak jak ludzie popełniają błędy . Po co ta gloryfikacja. To zwyczajne forum jakich wiele w necie. Czytać można wszystko, tylko na Boga , nie wolno wyłączać analizy i myślenia. I tu znowu dochodzimy do tego , że aby mieć punkt odniesienia to potrzebne jest doświadczenie , inaczej łykamy wszystko jak leci . Co do autorytetów to nie zauważyłem , by ktoś z ASR zdobył nagrodę Nobla :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, tomek4446 napisał:

Po co ta gloryfikacja. To zwyczajne forum jakich wiele w necie. Czytać można wszystko, tylko na Boga , nie wolno wyłączać analizy i myślenia.

Znowu za dużo sobie dopowiadasz, a cytaty z rodzaju "włącz myślenie" bardzo źle się kojarzą, żeby nie powiedzieć dosadniej.

Nikt niczego nie gloryfikuje, a że w obrębie każdej społeczności są odmienne opinie i tarcia na tym tle, to rzecz normalna, a nawet zdrowa. Nie nazwałbym jednak ASR "zwykłym forum", bo jest obiektywnie czymś więcej. Jest to skarbnica obiektywnych danych na temat sprzętu, a przy tym ludzie tam dbają o to, aby ją systematyzować. Nie traktuje tamtejszych recenzji jak przykazań, ale są to bardzo cenne i łatwo dostępne informacje.

ASR jest bólem w pampersie dla wielu audio-ezoteryków, audio-poetów i marketingowców, co widać chociażby po wypowiedziach niektórych użytkowników na tym forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

@JaZz tu nie chodzi o to by zdyskredytować kolegę , wszyscy się uczymy i wszyscy mamy prawo popełniać błędy. 

@TomekN to powyżej zacząłem pisać przed Twoją odpowiedzią i @JaZz odwołuję przynajmniej tą część o nauce.

[...]

A masz mózg ? Czy kierujesz się ślepo tym co ktoś Ci powie ? Wyjaśnię Ci jako stary handlowiec

Huh.
Widzę że od krótkiej prośby o poradę szybko przeszedłeś do pouczania i swojego typowego "mentorskiego" tonu 😉
No ale po 25-ciu latach doświadczenia w audio i "poszukiwania swojego brzmienia" na pewno ciężko Ci się powstrzymać.
Dziwne, że po tym czasie nie nauczyłeś się jeszcze ustawiać kolumny i musisz pytać "świeżaków" z "praktycznie zerowym" doświadczeniem 😉
Następnym razem pytaj kogoś innego, ok?

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, TomekN napisał:

Widzę że od krótkiej prośby o poradę szybko przeszedłeś do pouczania i swojego typowego "mentorskiego" tonu

Akurat kto posługuje się jedynymi słusznymi prawdami i to w dodatku nie swoimi w każdym wątku, to bym polemizował .

6 godzin temu, TomekN napisał:

Dziwne, że po tym czasie nie nauczyłeś się jeszcze ustawiać kolumny i musisz pytać "świeżaków" z "praktycznie zerowym" doświadczeniem

W stereo sobie jakoś radzę , choć nadal zbieram doświadczenia i jestem otwarty na sugestie. Pytałem specjalisty od stereo z amplitunera KD , bo na tym akurat się nie znam. Pytałem zgodnie z tematem wątku , jak już padło , że amplituner KD . czy wzmacniacz stereo to wszystko jedno, o ile klepnął ten model forumowicz z ASR , to chciałem dopytać , czy kolumny to też wszystko jedno . Czy dobierać na odsłuchach kolumny pod filmy , czy muzyczkę. Czy stawiać potem w chałupie wg. THX i Dolby , czy jednak najpierw puścić coś w stereo i pozycjonować do uzyskania satysfakcjonującego brzmienia. Co zrobić jak wyjdzie np. tak jak u mnie / i jak czytam nie tylko/ , ze optymalnie jest gdy kolumny stoją frontem do słuchacza. Szlag trafia schemat kinowy , jeżdżenie z kolumienkami za każdym razem gdy chcemy puścić filmik , to znów posłuchać muzyczki jest troszeczkę męczące. Ot, takie dylematy " świeżaka" w słuchaniu stereo przez Kd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...