Skocz do zawartości

Recommended Posts

15 minut temu, Dzik napisał:

No to było całkowicie spontaniczne odczucie, bo aż tak szczegółowych wniosków jak "nasycony landscape" nie wysnuwam. W każdym razie, te różnice w wydaniach krajowych były kosmetyczne, a czasem nie było żadnych różnic między np. Japonią a Niemcami. O wiele większe znaczenie ma rok wydania.

 

opisujemy wrażenia subiektywne, więc nic dziwnego

o jednym jednak należy pamiętać, Twój sposób odsłuchu jest specyficzny...

odsłuch bliskiego pola, jest zdecydowanie "technicznym" odsłuchem

image.thumb.png.99f23b6bc7d786782e4f9eb23981c7e8.png

Edytowano przez shureido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa zestawy, z czego jeden jest bliskiego pola. W każdym razie, nie bawię się w szczegółową analizę dźwięku - oceniam barwę, dynamikę, jakość nagrania i miksu, kropka. Jeżeli mam wątpliwości, czy jest różnica, to wrzucam dźwięk do programu i porównuję.

Z mojego doświadczenia wynika, że różnice w masteringu tych samych albumów są z reguły dość łopatologiczne. W przypadku starych wydawnictw z tych samych lat sprowadzają się do drobnej zmiany akcentów, w przypadku nowych remasterów jest to mastering pod głośność kosztem dynamiki.

Remastery z prawdziwego zdarzenia, robione przez cenionych inżynierów dźwięku na bazie materiału źródłowego, należą do rzadkości. Jak już wspominałem w innym temacie, taśmy są nietrwałym nośnikiem, a zdarza się, że giną albo są po prostu czyszczone. Serce mnie z tego powodu boli, bo jest wiele albumów, które chętnie bym usłyszał w nowej odsłonie z okazji np. jubileuszu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Holografia rowniez zmaleje bo podniesie sie automatycznie srednia utworu! - jesli ruszysz fragmenty ktore maja zaatakować.

W przeciwnym wypadku powstalby utwor z zmniejszonym atakiem w pewnym miejscu ale wciąż z ta sama srednia glosnosci - co byloby dziwnym posunieciem bo ani ataku ani "loudnessowania" utworu... Tak ja to widze.

 

Cichrze dzwieki wśrod glsnych daja wrazenie oddalenia, te fragmenty na osi czasu nie sa ruszane. Rusza się tylko , tylko te ciche, np momenty kiedy muzyka chichnie

13 godzin temu, JohnDoe napisał:

A ja kiedy słyszę Pink Floyd (i jeszcze parę innych) to mnie mdli....    I nie dlatego, że to słaba muzyka ale że tak wyświechtana przez audiofilów. Lubi czy nie lubi ale ma, nawet czasem na ścianie wiesza okładkę.  Taka choroba. 

Dla mnie pinkcloyd to byl tylko another brick in the wall i teacher leave the kids alone uslyszane w radiu oodczas jazdy 🤣 i na tym moja wiedza sie kończyla. Ale gust mi sie chyba zmienia, nawet ugryzlem kawalek tortu vivaldiego co 30 lat temu byłoby dla mnie nie do pomyśleniia.

14 godzin temu, Fafniak napisał:

@Dzik-u ty naprawdę lubisz kopać się z koniem ?

Zobacz przez te kilka stron... jest sens ?

No prosze, znowu ktoś bez argumentów , nasza  baletnica ktora potyka sie w swoich zeznaniach się odezwała. Potrafisz rzucac puste zaczyne gdzieś slowa a jak cie proszą o wytlumacznie to niestety brak konkretnej odpowiedzi,. Do tej pory nie odpisaleś:

 

Ponizej jescze raz cytuje co napisałeś i zadaje to samo pytanie, pytanie dotyczy tego co napisaleś.

  Dnia 1.03.2021 o 20:53, Fafniak napisał:

Słuchałem systemów gdzie każdy niuans złej realizacji był widoczny jak na dłoni. I po cholerę mi taki system? Żebym cierpiał słuchając płyt które lubię ? Ja lubię lubić płyty, nawet te gorzej zrealizowane. Nie widze powodu abym miał się męczyć. Mój system (choć może powinienem napisać SET - tak bardziej "ałdiofilsko" ) gorsze realizacje pokazuje w sposób jeszcze dla mnie strawny i to wystarczy.

A mozesz mi wyjasnić co to jest gorsej zrealizowana plyta? Czesto się spotykam ale nikt nie wyajasnia na czym to polega. Co takiego strasznego słychac w zlej realizacji, i co się dzieje na twoim systemi ze ta zła realizacja brzmi strawnie.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kenobi napisał:

Cichrze dzwieki wśrod glsnych daja wrazenie oddalenia, te fragmenty na osi czasu nie sa ruszane. Rusza się tylko , tylko te ciche, np momenty kiedy muzyka chichnie

Wymyślasz jakieś bzdety. Wystarczy posłuchać remasterów albo nowych wydawnictw, które są w większości płaskie jak deska, zero głębi. Nawet na podglądzie widać, że nie ma tam żadnych cichych dźwięków - jest ściana dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wysoka dynamika utworu pomaga wytworzyć holograficzna scenę dzwiekowa - to za czym wielu goni...


Jesli mamy fragment utworu, wybiezrzmy ten głosny , to sa tam instrumenty, wokale, jedne są glosniejsze inne cichrze, te cichsze sprawiają wrazenie oddalenia. To samo jesli wybierzemy cichy fragment, są tam glosniejsze elementy i cichsze. Dlatego nie mozna ot tak skompresować calego utworu bo min. straci na holografii tak jak napisał @Chyba Miro 84 i z tym się zgadzam. Mozna co najwyzej podglosnić cichy fragment utworu i wtedy dynamika całosci zmaleje ale holografia zostanie.

Jak tak prostej rzeczy nie mozna rozumieć? Ci którzy rozumieją to rozumieja, ci ktorzy nie , trudno, ci z umysłem 5cio klasisty mogá się podsmiechiwać.

@Dzik
@Fafniak

Dnia 16.03.2021 o 16:31, Dzik napisał:

Inne zamieszczone przeze mnie przykłady nie są wiele lepsze, a niektóre są wręcz gorsze (nie są aż tak przesterowane, ale jeszcze bardziej skompresowane). To partactwo nie jest winą inżynierów dźwięku, bo są do tego po prostu zmuszani. Jak któryś powie "Nie", to studio odpowie "Okej, tam są dzwi" i zatrudni kogoś innego. Tu masz wypowiedzi ludzi, którzy się tym zajmują - jeden mówi, że jest tym "zniesmaczony":

 

A.. @Dzik   prosileś tez o argujenty za podnoszeniem glosnosci i zmniejszaniem dynamiki. W filmie sa podane co najmniej trzy jakbys nie zauważył.

No i madre slowe  @Fafniak  , mi na pewno styknie kopania się z koniami więc na tym zakończę.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Dzik napisał:

No np. ten utwór na pewno nie stracił na holografii, bo przecież nie jest tak, że po prostu skompresowano wierzchołki i brutalnie podbito całość na maxa:

]qWzhrLf.png&key=928992760898aeb9c23df946

Tylko osoby z umysłem 5cio klasisty tego nie rozumieją.😐

nie łapię

Ukończylem przedszkole z czerwonym paskiem, co prawda na dupie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dzik napisał:

No np. ten utwór na pewno nie stracił na holografii, bo przecież nie jest tak, że po prostu skompresowano wierzchołki i brutalnie podbito całość na maxa:

]qWzhrLf.png&key=928992760898aeb9c23df946

Tylko osoby z umysłem 5cio klasisty tego nie rozumieją.😐

Jak ktoś spali karkowke na grilu, czy to znaczy ze wszystkie karkowki z grilla są spalona tak że się jesc nie da ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kenobi napisał:

Jak ktoś spali karkowke na grilu, czy to znaczy ze wszystkie karkowki z grilla są spalona tak że się jesc nie da ?

A gdybyś jadł tylko spalone karkówki, to skąd byś wiedział, jak smakuje niespalona karkówka? Większość wydawanej dziś muzyki w dystrybucji cyfrowej niewiele się różni od tego przykładu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, z tego co slucham to jescze nie spotkalem sie z przesterowanym albumem. Dlatego nie zgodzę się z toba że wiekszość dzis wydawanej muzyki jest przesterowana, a to co podaleś za przyklad jest mocno przesterowane.

Nawet teraz , glosnosc mam ustawiona na -28db, aktualnie vumeter nie pokazuje wiecej niz -36 wiec jest jeszcze 12db do maximum. Album 2017r.

Ok, napierdalanka 2020, jest pelniej, bo perkusista ma kondycje i napierdala tak ze ja się spocilem, ale glosniej nie jest, jest na pewno pełniej.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kenobi napisał:

Nie wiem, z tego co slucham to jescze nie spotkalem sie z przesterowanym albumem. Dlatego nie zgodzę się z toba że wiekszość dzis wydawanej muzyki jest przesterowana

Nie nie zgadzasz się ze mną, bo ja nic takiego nie powiedziałem, a omawiany przykład (ten wyżej) nie jest przesterowany - jest mocno skompresowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzik napisał:

A gdybyś jadł tylko spalone karkówki, to skąd byś wiedział, jak smakuje niespalona karkówka? Większość wydawanej dziś muzyki w dystrybucji cyfrowej niewiele się różni od tego przykładu.

Jest przesterowany, wszystko dochodzi do maximum a to oznacza ze jest wlaśnie przesterowany. Jak nic masz tam cliping.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kenobi napisał:

Jest przesterowany, wszystko dochodzi do maximum a to oznacza ze jest wlaśnie przesterowany.

Nie jest przesterowany. Przesterowanie ma miejsce wtedy, kiedy sygnał wychodzi poza 0dB i zostaje ucięty, a w miejscu ucięcia wierzchołka powstaje zniekształcenie. Przykład wyżej jest skompresowany. Program, w którym cykałem tego screena zaznacza przesterowanie na czerwono.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kenobi napisał:

A to twoj przyklad wszystko jest przyciete do wartosci maximum czyli "1" to jest przesterowanie, nastapilo przyciecie, clipping.

Nie, jest minimalnie, lewdwo, ledwo, poniżej granicy. Program zaznacza clipping na czerwono. Nie jest więc przesterowany, choćbyś tutaj szpagat zrobił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kenobi napisał:

Tak , jak obnizysz glosnosc tego utworu z czrwonymi zaznaczeniami o 1db to tez juz nie bedzie na czerwono bo nie bedzie osiagać 100%, ale nie zmieni to faktu ze clipping nastąpil

Nie nastąpił, a ja nic nie ruszałem. Wierzchołki zostały skompresowane kompresorem, a potem cały utwór został na maksa podgłośniony. Jest to typowy zabieg.

Zachowałem sobie ten kawałek na dysku w celach naukowych i nie ma tam żadnego przesterowania - widocznego ani słyszalnego. Jest kompresja. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...