Skocz do zawartości

Yaqin MS 90b a tranzystor


Recommended Posts

Witam. Czy na forum są posiadacze lampy jak w temacie? Czy są jakieś inne alternatywy w okolicy 5k?

Zastanawiam się nad przejściem w ciepłą stronę mocy i  zmiany Yamahy AS701. Obecnie gra ona z waflami Evo 4.2 (wymienione z Zensorów 3 i zostaną na dłużej) i zgrywa się wyśmienicie, lecz zaczynam gonić króliczka. Dzięki uprzejmości kolegi miałem możliwość dłużej posłuchać Nad'a C352 i jedyne co mogę o nim napisać to to, że słychać moc niskich tonów od samego początku (w sensie cichego grania), lecz nie jest on kontrolowany i punktowy. 701 jest zdecydowanie lepszym wzmacniaczem w mojej opinii.

No i tu jest problem bo podoba mi się ta energia i moc Nad'a i już myślałem nad Atollem 200 signature (używanym), jednak pomyślałem o lampie. Chciałbym zrobić względem 701 krok lub dwa naprzód dlatego pierwsza myśl Atoll - siła, moc, średnica a potem czytanie forum, że większość brumi. Czy ten model Yaqina jest porównywalny z tranzystorem pokroju atolla? Czy te Yaqiny jednak nie są warte (model) ceny - fora mają różne opinie odnośnie tak "tanich" lamp.

I mały edit: uciekł właśnie z portalu aukcyjnego Yaqin MS90b roczny za kwotę 3600. Cena świetna, więc może w kwestii innych przyszłych okazji może jednak warto?

Edytowano przez Fredd998
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
W kwocie około 5k zł miałbyś Yaqin MS34b, MS90b, Atoll IN100 Signature czy Cambridge Audio 851a. Najwięcej ciepła, muzykalności uzyskasz na Yaqinie MS34b, który przybliży średnicę oraz doda od siebie trochę dołu. MS90b to zdecydowanie lepsza dynamika ale mniej barwy względem MS43b. Z muzykalnych tranzystrów masz CA 851a, Atoll będzie podobny do MS90b czyli bardziej dynamiczny ale kosztem soczystości. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Yaqi ma 90 po zmianie lamp miażdży wszytko co jest tu wymienione wyżej z lamp nie ma tu żadnej innej alternatywy,a tranzystory do 15 tys nie mają szans są suche i bez jakiejkolwiek barwy słuchałem Hegla h200 h300 atole i naimy wszystko wymiekało a panowie doradcy że sklepów dalej próbowali mi wciskać kit....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 17.04.2021 o 10:52, RAFI 666 napisał:

Yaqi ma 90 po zmianie lamp miażdży wszytko co jest tu wymienione wyżej z lamp nie ma tu żadnej innej alternatywy,a tranzystory do 15 tys nie mają szans są suche i bez jakiejkolwiek barwy słuchałem Hegla h200 h300 atole i naimy wszystko wymiekało a panowie doradcy że sklepów dalej próbowali mi wciskać kit....

Potwierdzam 👍 Dobrym wyborem są też wzmacniacze lampowe firmy Cayin. Takowy posiadam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Wg mnie nie ma konkurencji. Oryginalnie występuje na lampach mocy PSVANE bądź EH. Mnie bardziej do gustu przypadły te pierwsze. Po zmianie kondensatorów w torze audio i oraz zasilaniu i zwiększeniu pojemności niejeden malkontent otworzyłby buzie ze zdziwienia, ale do tego potrzebny jest ślepy odsłuch, a nie zachwycanie się logo znanej marki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
20 godzin temu, Adam Kańtoch napisał:

a jakie masz te lampy psvane? Takie z czerwonym logo? Bo ja takie wlasnie dostałem i nigdzie nie mogę namierzyc co to za seria. Domyslam sie ze to jakies classic chyba stare bo w nowej produkcji takich nie ma.

Lampy mocy czy sterujące ? Jaki jest napis ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 18.08.2021 o 22:28, Adam Kańtoch napisał:

Lampy mocy. Psvane KT88C. Tylko logo jest czerwone

Cześć. Przepraszam, że tak późno, ale nie zwróciłem uwagi. To były - piszę były, bo wzmacniacza już nie mam. jednak EL 34 to moja bajka - Psvane te zwykłe HI-FI. bardzo ładnie i gładko grały, w przeciwieństwie do EH, które nieco wyostrzały, a dźwięk sprawiał wrażenie lekko płaskiego.  Jeśli ktoś lubi charakter KT-88, to Yaqin 90B jest świetnym wyborem. Oddać do Mariusza z SinusAudio i  zrobić modyfikację, po której ten wzmacniacz pokazuje co potrafi, a potrafi mocno zaskoczyć.   

Edytowano przez da Vinci
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, da Vinci napisał:

Cześć. Przepraszam, że tak późno, ale nie zwróciłem uwagi. To były - piszę były, bo wzmacniacza już nie mam. jednak EL 34 to moja bajka - Psvane te zwykłe HI-FI. bardzo ładnie i gładko grały, w przeciwieństwie do EH, które nieco wyostrzały, a dźwięk sprawiał wrażenie lekko płaskiego.  Jeśli ktoś lubi charakter KT-88, to Yaqin 90B jest świetnym wyborem. Oddać do Mariusza z SinusAudio i  zrobić modyfikację, po której ten wzmacniacz pokazuje co potrafi, a potrafi mocno zaskoczyć.   

Dzieki za informacje. Na razie się ciagle oswajam ze sprzętem i robie male modyfikacje pokoju odsłuchowego. Byłem dzis w 4hifi w Gliwicach i okazało się że te czerwone lampy to po prostu nowa produkcja. Nad Sinusem sie zastanawiam jednak na razie za radą Piotra a 4hifi skupie sie na adaptacji akustycznej. Na razie amatorsko bo efekty mam bardzo fajne a jak bedzie malo to zlece jakies pomiary bo przy gęstej muzyce brakuje mi jeszcze selektywności. A jaki masz wzmak na el34? Co Cie do niego przekonuje bardziej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.09.2021 o 00:37, Adam Kańtoch napisał:

Dzieki za informacje. 

Tak, akustyka jest bardzo ważna, o ile nie najważniejsza. Modyfikację warto zrobić, ale to nie jest priorytet w przypadku 90B, on w standardzie potrafi wyrwać z kapci. Ja obecnie użytkuje Yaqina 30L.  Z oryginalnej konstrukcji został obudowa, trafa i lampy mocy, które wbrew obiegowej opinii nie są takie złe. Zresztą z moich obserwacji wynika, że lampy sterujące nieco więcej wnoszą do zmiany dźwięku niż mocy.  EL34 gra dźwiękiem zaokrąglonym, gładkim i nieco leniwym, ( co nie oznacza, że kluchowato czy ciemno ) o nieco bardziej wysuniętej średnicy, w stosunku do KT88. KT88 jest precyzyjniejsza, bardziej detaliczna i lepiej trzyma za twarz bas, co przydaje się w muzyce elektronicznej, trance, pop...    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.09.2021 o 00:37, Adam Kańtoch napisał:

Dzieki za informacje. Na razie się ciagle oswajam ze sprzętem i robie male modyfikacje pokoju odsłuchowego. Byłem dzis w 4hifi w Gliwicach i okazało się że te czerwone lampy to po prostu nowa produkcja. Nad Sinusem sie zastanawiam jednak na razie za radą Piotra a 4hifi skupie sie na adaptacji akustycznej. Na razie amatorsko bo efekty mam bardzo fajne a jak bedzie malo to zlece jakies pomiary bo przy gęstej muzyce brakuje mi jeszcze selektywności. A jaki masz wzmak na el34? Co Cie do niego przekonuje bardziej?

Zapraszamy także do kontaktu z naszym specjalistą od akustyki - Piotrem. Jest także możliwość dokonania pomiarów. 

Yaqin MS30l także posiada spory potencjał modyfikacji ale głównie wewnętrznych. Warto w późniejszym etapie także o tym pomyśleć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, da Vinci napisał:

Tak, akustyka jest bardzo ważna, o ile nie najważniejsza. Modyfikację warto zrobić... 

No wlasnie ja mam dość kiepski pokoj do basu bo bez moich amatorskich gąbek dudniło strasznie. Teraz juz nie dudni ale bas jest nierównomiernie rozłożony w pionie. Q21 na razie testuje jeszcze sam. Mam stanowisko benchamrkowe  z dwoma parami słuchawek wpiętych równoległe do lampowego przedwzmacniacza i jest to dla mnie punkt odniesienia jeśli chodzi o ilosc poszczególnych składowych dzwieku. Źródło mam to samo wiec moge słuchać tej samej muzyki z 3 rodzajów przetworników douszne, nauszne i kolumny. Dobre do weryfikacji jakości plyt. Bo jak na 3 przetwornikach plyta brzmi kiepsko to wiem ze nie poprawie tu dużo akustyka pokoju🙉 i nie walczę z wiatrakami. Panele z wełna i frontami z mdf niesamowicie pokazały stereofonię... ciagle jestem w szoku ze tak mało daje tak dużo..  ale bez mdf z przodu wełna nic nie dawała praktycznie w moim przypadku wiec warto sprobowac bo 3 miesiące te same panele staly w tym samym miejscu i nic nie słyszałem zmiany dopiero jakis artykuł o meblach akustycznych opisal ze trzeba mieć 3 warstwy i jedna z nich to decha z przodu.. u mnie dalo efekt. Teraz szukam dalej ale bardziej na spokojnie bo dzwiek jest juz... mocno wciągający...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.09.2021 o 11:59, da Vinci napisał:

. Ja obecnie użytkuje Yaqina 30L.  Z oryginalnej konstrukcji został obudowa, trafa i lampy mocy, które wbrew obiegowej opinii nie są takie złe. Zresztą z moich obserwacji wynika, że lampy sterujące nieco więcej wnoszą do zmiany dźwięku niż mocy.

Opowiedz coś więcej o modyfikacji. Robiłeś w Sinus Audio? Co się konkretnie zmieniło? Któreś z pasm, ich kontrola, barwa? Też mam tego Yaqina i polecam jednak zmienić lampy mocy. Oryginalne nie są złe, na pewno mniej psują niż oryginalne sterujące, ale naprawdę spore zmiany są po wymianie lamp mocy. Oryginalne jednak grają trochę na skróty, a to zaokrąglają, a to brakuje trochę detalu, tego ostatniego echa struny gitary akustycznej - z zalet fajną barwę mają. Po zmianie na Tung-Sol czy RFT różnica spora. Aktualnie wracam do TungSol, RFT El34 wystawiam na sprzedaż. A sterujące tzn ich wymiana to oczywiście podstawa. Mam RTC 5654, GE Jan 5654 i najlepsze ex aeqo Mullard M8100 i Voskhod 6ż1p. 

Dnia 6.09.2021 o 23:32, Adam Kańtoch napisał:

Panele z wełna i frontami z mdf niesamowicie pokazały stereofonię... ciagle jestem w szoku ze tak mało daje tak dużo..  ale bez mdf z przodu wełna nic nie dawała

Yyyy, nie bardzo kumam. Nie masz z przodu tkaniny tylko pełną płytę mdf? Masz jakieś zdjęcie? Gdzie w pokoju stawiasz panele? Za kolumnami czy w punktach pierwszych odbić, czy może i tu i tu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Wito76 napisał:

Yyyy, nie bardzo kumam. Nie masz z przodu tkaniny tylko pełną płytę mdf? Masz jakieś zdjęcie? Gdzie w pokoju stawiasz panele? Za kolumnami czy w punktach pierwszych odbić, czy może i tu i tu?

Hej. Mam tkaninę, prześcieradło frotte z frontu a pod spodem pełna płyta mdf. Panele mam za glosnikami w narożnikach pokoju i na punktach pierwszych odbic po bokach. Wczesniej staly w tych samych miejscach tylko byly bez mdf z przodu i jakoś nie czułem różnicy. Pewno to kwestia zakresu ktory miały pochłaniać lub odbijać. Teraz myślę nad czymś na sufit bo mam trzepoczace echo w miejscu odsuchu jak klaszcze w dłonie. Rzuciłem jakis kawałek dywanu na ziemię i zniknęło ale że nie chce mieć żadnych dywanów to będę działał na suficie bo jak tam coś podobnego tymczasowo przykleiłem to echo też zniknęło . Pewno w przyszłym roku czeka mnie jakis pomiar ale na razie chce poznać troche swoj pokoj akustycznie... zdjęć nie bede wstawiał by nie kłuć w oczy moimi amatorskimi piramidkami na ścianie bo z tego co widzę to tu straszny obciach;-) będę to wszystko trochę modyfikował przez obicie grubsza tkaniną i ciągle szukam powodu dlaczego mam dużo więcej basu na wysokości około 1,7metra niż na odsłuchowej czyli na wysokości głośników wysokotonowych. Niestety ciężko mi potwierdzić jak jest poprawnie bo na bayerdynamikach dt990 pro jest jak na wysokości odsłuchowej, a na wysokości ok 1,7m jest jak na dokanałowych aune e1 w których nigdy nie uważałem że jest za dużo basu... teraz słucham na lampach mocy tung sol 6550 ale myślę o zmianie na coś innego - ktoś używał moze psvane kt88 treasure mkII lub shuguang kt88 treasure i ma porównanie do 6550? Ja mam tylko porównanie 6550 tung soli z psvane kt88 classic i jakoś te pierwsze mi bardziej podchodzą bo maja bardziej kontrolowany bas. Ogólnie jest super tylko gonienie króliczka wciąga😆

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Adam Kańtoch napisał:

Mam tkaninę, prześcieradło frotte z frontu a pod spodem pełna płyta mdf. Panele mam za glosnikami w narożnikach pokoju i na punktach pierwszych odbic po bokach

MDF - nie do końca jest chyba przezroczysty akustycznie. Płyta frontowa jest pełna czy ma nawiercone otwory? Spróbuj testowo w bocznych ściankach płyty, z której masz zbudowany panel nawiercić otwory, kolega z którym dyskutuję ostatnio sporo tak mi doradzał, nie mam własnych doświadczeń w tej kwestii. Może problem z działaniem paneli wynika z jakości zastosowanej wełny. Wiesz jaką gramaturę ma wełna? 50kg/m3 to takie minimum a wyraźne efekty zaczynają się od 80kg w górę.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wito76 napisał:

MDF - nie do końca jest chyba przezroczysty akustycznie. Płyta frontowa jest pełna czy ma nawiercone otwory? Spróbuj testowo w bocznych ściankach płyty, z której masz zbudowany panel nawiercić otwory, kolega z którym dyskutuję ostatnio sporo tak mi doradzał, nie mam własnych doświadczeń w tej kwestii. Może problem z działaniem paneli wynika z jakości zastosowanej wełny. Wiesz jaką gramaturę ma wełna? 50kg/m3 to takie minimum a wyraźne efekty zaczynają się od 80kg w górę.

Mdf mam pełny bez otworów. Wełne mam niestety 50kg/m3 ale na razie jej nie zmienię bo pt80 jest duuuuzo drozsza. Do tego to niby jakas wełna akustic rockwoola... W pnelach po bokach ciezko bedzie mi nawiercic otwory bo nie mam boków w nich, tylko fronty i górna i dolna deska by trzymały wełne z grubsza. Ale bede tez robil pełna obudowę za jakis czas to sprawdze z nawierceniami otworów. Co do mdf to wybrałem go w oparciu o jakis artykuł z netka gdzie opisywali jak sie robi "akustyczne" meble m.in do biur i tam o tym mdf wspominali wiec spróbowałem... ogólnie z panelami nie mam problemu bo po zamontowaniu tych płyt jakoś działają w końcu, przynajmniej ja widze ich efekt. Może komuś taki patent też się przyda. Ja spróbuję z tymi otworami z boku bo będę robił skrzynie z resztek płyt OSB które mi zostały a chce mieć sztywniejsze konstrukcje do powieszenia na ścianie. Jak będę widział efekty to zostawię, jak nie to będę powoli modyfikował... z rad skorzystam oczywiscie😀 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2021 o 00:11, Adam Kańtoch napisał:

Ja mam tylko porównanie 6550 tung soli z psvane kt88 classic i jakoś te pierwsze mi bardziej podchodzą bo maja bardziej kontrolowany bas. Ogólnie jest super tylko gonienie króliczka wciąga😆

Ja porównywałem Tung Sol 6550 z Shuguang KT 88-98, które są fabrycznie w Cayin A55TP.  I wygrały pod każdym względem Shuguang. Dużo osób poleca te TS 6550. Moim zdaniem grają, brzmią dość sucho i bez wyrazu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...