Skocz do zawartości

Najgłupsze pytanie świata.


Recommended Posts

Dzisiaj kupiłem pierwszy gramofon w życiu. Nigdy wcześniej nie miałem z żadnym do czynienia, ale postanowiłem spróbować czegoś nowego. Kupiłem więc tani gramofon Lenco:https://www.euro.com.pl/gramofony/lenco-tt-10-brazowy.bhtml#opis

Pewnie pytanie, które zadam jest absurdalne, ale o gramofonach nie wiem nic, więc możecie się pośmiać, a później odpowiedzieć. Otwieram gramofon i widzę, że talerz jest pokryty jakimś materiałem. Myślę sobie, spoko, pokryli talerz jakąś matą, żeby się nie porysowało czy coś, ale to jest przyklejone! W instrukcji nie ma ani słowa o czymś takim. Na unboxingu w necie też nie ma widocznego żadnego materiału. Czy jest możliwe żeby ktoś przykleił materiał, którego nie powinien przyklejać? Czy jest możliwe żeby odtwarzać winyl kładąc go na takim materiale? A może trzeba to urwać? Nie chciałbym tego zniszczyć? Wiem, że jest to pewnie pytanie na poziomie winylowego przedszkolaka, ale czegoś takiego się nie spodziewałem.

1615932102930.jpg1615932102939.jpg1615932102935.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między talerzem a płytą winylową kładzie się maty (slipmaty) wykonane z różnych materiałów (np ze skóry, filcu, gumy czy korka). Wygląda na to, że w Twoim gramofonie slipmata jest przyklejona do talerza. To raczej nie jest zbyt częsty zabieg ze strony producentów gramofonów, ale może czemuś ma to służyć - musi się wypowiedzieć ktoś bardziej wtajemniczony. Na pewno bym tego nie zrywał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@IggyPop jeżeli kupiłeś go w sklepie to zadzwoń i zapytaj. Tak jak pisał mój przedmówca ,w gramofonach stosuje się maty do wyrównania kąta VTA , czyli poziomu ramienia w stosunku do płyty , a co za tym kąta nachylenia igły. W użyciu są płyty o dwóch grubościach , i matę stosuje się jako taki regulator , by ciągle nie zmieniać śrubkami VTA. Ale nie słyszałem by ktoś takową matę przyklejał. Spojrzałem na Twój gramofon w necie i nigdzie nie znalazłem zdjęcia talerza z taką matą , w instrukcji ten talerz też wygląda inaczej. Talerz jest z metalu czy plastiku ?

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...