Skocz do zawartości

Wełna drzewna czy wełna szklana do izolacji akustycznej ?


soulfly777kris

Recommended Posts

Witam forumowiczów "forum.audio.com.pl".

W moim salonie 14m2 instaluje Dolby Atmos z dwoma głośnikami sufitowymi.

Mieszkam w bloku i pomyślałem że dla lepszej akustyki i odizolowania się od sąsiadów zaizolowuję ściany oraz sufit izolacją akustyczną.

Mieszkam koło Castoramy a tam mam do wyboru wełnę drzewną oraz wełnę szklaną, pytanie czy któraś ma nad ta druga jakąś specjalna przewagę a jak tak to która ?

Z góry dziękuje za odpowiedz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, gienas napisał:

Szklanej nie polecam. Od dźwięku ( drgania ) może się kurzyć a szklany kurz jest niebezpieczny.

Wielkie dzięki za odpowiedz która daje do myślenia.

Szczególnie będę robił akustyczne pułapki których powinno być około 30% całego pomieszczenia, więc jeśli umieszczę taką pułapkę w drewnianej ramie a następnie okuje ją przewiewnym materiałem co słyszałem jest dosyć ważne żeby był przewiewny to faktycznie mikroskopijne części szklanej waty pod wpływem wibracji mogą się z tej pułapki wydostawać co oczywiście może być szkodliwe dla zdrowia. Dzięki za tą istotną wzmiankę której wcześnie nie brałem pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, soulfly777kris napisał:

jeśli umieszczę taką pułapkę w drewnianej ramie a następnie okuje ją przewiewnym materiałem co słyszałem jest dosyć ważne żeby był przewiewny

Do pułapki basowej nie musi być przewiewny. Wiele pułapek ma obudowę z kartonu, sklejki lub innych nieprzewiewnych materiałów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2021 o 13:32, Kraft napisał:

Do pułapki basowej nie musi być przewiewny. Wiele pułapek ma obudowę z kartonu, sklejki lub innych nieprzewiewnych materiałów.

Znalazłem rozwiązanie wydostawania się waty szklanej  poprzez zasłonięcie jej watą polyesterową.

WATA POLYESTER DŹWIĘKOCHŁONNA

Tu jest fajny opis na stronie Francuskiej jak zrobić pułapkę akustyczną z zastosowaniem tej waty.

Pułapka akustyczna.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 18.03.2021 o 13:32, Kraft napisał:

Do pułapki basowej nie musi być przewiewny. Wiele pułapek ma obudowę z kartonu, sklejki lub innych nieprzewiewnych materiałów.

Przez ostanie dni Twoja wiadomość sporo dała mi do myślenia odnośnie przez jakie materiały niskie częstotliwości mogą przenikać.

Znalazłem też Twoją dyskusję z Bartkiem Chojnackim w której zadałeś my pytanie : "Ok. A jakie częstotliwości przechodzą przez taką 18-milimetrową płytę, a jakie się obijają?"  W niej Bartek wyraźnie napisał że niskie częstotliwości do 150 Hz nie mają zbyt wielu problemów przy przechodzeniu przez 18 milimetrową płytę. Zresztą Ty mi napisałeś podobnie "Wiele pułapek basowych ma obudowę z kartonu, sklejki lub innych nieprzewiewnych materiałów."  Mi chodzi o KG o grubości 15 milimetrów który chyba nie powinien się jakoś szczególnie różnić od 18 milimetrowej płyty. Może pokaże to na rysunku.

1838728505_PUAPKIBASOWE..thumb.jpg.ac4a0452788cae33565960481bf931dd.jpg

Jak widać chodzi mi o pułapki basowe w przednich rogach. Te pułapki będę chciał schować za pojedynczą płytą KG która jest zaznaczona kolorem fioletowym. Płyta KG jest na całej przedniej ścianie i są w niej porobione otwory na półki. Jak widać zasłania pułapki basowe pod kątem, mam nadzieje że to nie problem. Pomyślałem że w miejscu pułapek Basowych porobię w KG otwory żeby jednak dźwięk bardziej swobodnie do nich docierał oraz dla efektu estetycznego.

741731782_PUAPKIBASOWE...jpg.18720211d79a5d485e6489dcc117061f.jpg

(Czy warto zostawiać za pułapką w rogu małą wolą przestrzeń jak jest na rysunku powyżej ?)

W sieci znalazłem sporo rozwiązań z takimi otworami 

rezonator..thumb.jpg.9e400b35f008e14516a4cf118d98c340.jpg

Ale najbardziej zaciekawił mnie wzór z otworami od tego dyfuzora binarnego.

1499032438_Zrzutekranu2021-04-17163636.jpg.6fc62b628f3e52cd817eaf663625b082.jpg

Na pewno słyszałeś o tym wzorze tego dyfuzora binarnego, a raczej o dwóch wzorach o nazwie "bad" oraz "bad inverse".

Bardzo bym chciał poznać Twoje zdanie na ich temat. W Internecie znalazłem osoby które twierdzą że te wzory jak najbardziej działają ale są też takie które patrzą na nie z przymrużeniem oka. Na jednym forum nawet znalazłem dosyć ciekawą rozmowę na ich temat Budowa dyfuzora binarnego  szkoda tylko że nie poruszyli w niej jaka jest różnica obydwu tych wzorów. Też nie do końca jestem pewny średnicy otworów bo w jednych planach PDF mają one 17 mm a w innych 12 mm.

bad inverse.pdf

bad.pdf

12mm.pdf

17mm.pdf

Znalazłem też stronę na której jest wzór do wielkości otworów względem  częstotliwości ale kompletnie się pogubiłem przy tym wzorze.  Ustroje perforowane.

W jednym z czasopism o tematyce akustycznej znalazłem taki wpis :

"Spotyka się wiele odmian ustrojów perforowanych, 
różniących się w pierwszej kolejności materiałem użytym do wykonania płyty perforowanej, najczęściej spotykane to drewno, materiały drewnopochodne, płyty gipsowe czy tworzywa sztuczne. Na parametry akustyczne ustroju perforowanego wpływają różne czynniki, wspólne dla wszystkich ustrojów perforowanych. Do tych czynników należą: powierzchnia i  grubość płyty, średnica otworów perforacji, odstępy między otworami (współczynnik perforacji podawany w %) oraz materiał wypełniający pustkę miedzy panelem, ścianą.
Na przykład poprzez zastosowanie małego współczynnika perforacji (2 - 5%), zachowaniu relatywnie 
dużej odległości od ściany wpływać będzie korzystnie na pochłanianie niskich częstotliwości. Z  kolei wzrost współczynnika perforacji oraz zbliżanie panelu do ściany wpływa korzystnie na pochłanianie dźwięków w paśmie 
średnich i wysokich składowych częstotliwościowych".

MagazynAKUSTYKA_2.pdf

Z tego co zrozumiałem to jeśli taka płyta ma w miarę małe otwory (powiedzmy np. 12 - 17 mm)  i jest ona oddalona z materiałem pochłaniającym od ściany to wyłapuje lepiej niskie częstotliwości a jeśli otwory są większe a panel jest bliżej ściany to radzi sobie lepiej ze średnimi i wysokimi częstotliwościami.

Dobra, za bardzo się rozpisałem, a co Ty o tym sądzisz ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Wrzucę też plan pułapek basowych jaki mi najbardziej przypadł do gustu do mojego pomieszczenia.

1886579292_Zrzutekranu2021-04-12123128.jpg.c1047b9279ddbc32f634c35607b3c822.jpg

 

 

 

 

Edytowano przez soulfly777kris
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...