Skocz do zawartości

Soundbar czy stereo? Chłopaki help.


Marcin771

Recommended Posts

Witam, pytanie dość nie typowe, jak wiadomo stereo muzyka soundbar filmy.. aczkolwiek jestem osobą która ogląda 95% filmów, ale dobrą muzyką do piwka bym nie pogardził, i tutaj robi się moje pytanie

Skoro soundbar jest do filmów, to jaką przewagę ma nad stereo? proszę łopatologicznie.

dziś przyszedł do mnie soundbar samsung 900t, z myślą że go zaraz oddam, chciałem przetestować, i teraz tak, to co piszą że jest dźwięk przestrzenny to przesada, nie słyszałem ani jednego efektu za moimi plecami, nie wiem jak by to porównać z stereo, może jestem bardziej w centrum dźwięku niż w klasycznych stereo, ale nie stwierdzę tego bo nie mam porównania, więc jeśli dźwięk przestrzenny z soundbar jest przereklamowany to jaką ma przewagę podczas oglądania TV nad stereo?  ;)

Czy chodzi o to że np zestaw stereo nie wie kiedy zagrać basem a kiedy nie?, bo nie ma tych kodeków? :D

Ps. proszę nie pisać o kinie domowym, bo walczymy z tym w innym temacie, ale przez układ pomieszczenia, cięzki temat..

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Marcin771 napisał:

Ps. proszę nie pisać o kinie domowym, bo walczymy z tym w innym temacie, ale przez układ pomieszczenia, cięzki temat..

Czytałem twój temat w dziale kino,układ pomieszczenia na pełne kino nie najlepszy, jak to sam stwierdziłeś, najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczyć taki zestaw stereo i porównać bezpośrednio z tym soundbarem, będziesz miał odpowiedź,tak będziesz błądził po omacku.

Audio jest taką dziedziną na którą wpływa wiele czynników tj. akustyka,itd. że warto to sprawdzić w domowych warunkach.

35 minut temu, Marcin771 napisał:

Czy chodzi o to że np zestaw stereo nie wie kiedy zagrać basem a kiedy nie?, bo nie ma tych kodeków?

Nic z tych rzeczy, dobrze dobrany zestaw stereo,potrafi też nieźle zagrać w filmach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Marcin771 napisał:

piszą że jest dźwięk przestrzenny to przesada, nie słyszałem ani jednego efektu

Bo większość to marketing a weryfikacja w domu pokazuje jak to działa, albo inaczej nie działa.  

 

42 minuty temu, Marcin771 napisał:

Skoro soundbar jest do filmów, to jaką przewagę ma nad stereo? proszę łopatologicznie

Jak dla mnie jedną zajmuje mniej miejsca. Pomyśl nad zestawem stereo z subem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubad napisał:

Bo większość to marketing a weryfikacja w domu pokazuje jak to działa, albo inaczej nie działa.  

 

Jak dla mnie jedną zajmuje mniej miejsca. Pomyśl nad zestawem stereo z subem. 

Boje się tylko w tedy jednej rzeczy, że dzwięk będzie piękny ale będzie za bardzo czuć że wydobywa się z telewizora, a nie że jest obok mnie, czy moje obawy są słuszne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soundbar nie jest ani do filmów ani do muzyki, a przynajmniej te tanie.

Dźwięk przestrzenny to znaczy, że wychodzi poza kolumny/linie kolumn. W jaki sposób masz mieć dźwięk z tyłu, jeśli nie ustawisz niczego za sobą. To jest fizycznie niemożliwe.

Jesli sam twierdzisz, że nie masz jak ustawić kolumn z tyłu, to ja bym szedł w 3.1. Kolumny i głośnik centralny (by poprawić dialogi) i subwoofer. W kinie największy efekt i tak robi dynamika i bas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marcin771 napisał:

Boje się tylko w tedy jednej rzeczy, że dzwięk będzie piękny ale będzie za bardzo czuć że wydobywa się z telewizora, a nie że jest obok mnie, czy moje obawy są słuszne?

Nie ma co się bać jeżeli masz możliwość umów się na prezentacje zobacz różnice między stereo a soundbarem problem się rozwiąże. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DudasDudek napisał:

Soundbar nie jest ani do filmów ani do muzyki, a przynajmniej te tanie.

Dźwięk przestrzenny to znaczy, że wychodzi poza kolumny/linie kolumn. W jaki sposób masz mieć dźwięk z tyłu, jeśli nie ustawisz niczego za sobą. To jest fizycznie niemożliwe.

Jesli sam twierdzisz, że nie masz jak ustawić kolumn z tyłu, to ja bym szedł w 3.1. Kolumny i głośnik centralny (by poprawić dialogi) i subwoofer. W kinie największy efekt i tak robi dynamika i bas.

ale nie jest tak ze do 2 kolumn mogę kupic amplituner 2 kanałowy, a jak bede chciał centralny to juz musze kupic amplituner wielokanałowy np na 7 kanałow i w tedy kanały tracą na jakości? bo 3 kanałowych chyba nie ma ? wiec teraz pytanie czy jest sens w to dopłacac?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to juz chyba głupotą było by nie dokupić 2 tylnych , i ewentualnie zabudować  w suficie podwieszanym, tylko boję się że będzie mnie wkurzać że dzwięk będzie wydobywał się z sufitu, tzn efekty z nieba, co o tym myslisz

 

24 minuty temu, Kubad napisał:

Jeżeli chcesz korzystać z frontów i centralnego musisz pójść w amplituner av, podstawowe są  5 kanałowe.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chodzi o to ze tylne glosniki mogę tylko do sufitu wrzucić ;)

30 minut temu, Kubad napisał:

Jeżeli masz taką możliwość to warto skorzystać z tylnych głośników efekt będzie znacznie lepszy. Często klasyczne 5.1 w kinie jest wystarczające więc nikt nie każe rozbudowywać głośników sufitowych. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodzi.

to że mówi się o Sounbarze w wymiarze kina domowego to mit. Bujda i po prostu ściema.

Producenci już nie będę wymienił którzy z belki obiecują 9 kanałów i Atmos. Nic z tych rzeczy.

Jak chcesz kino to musisz mieć kino prawidłowo ustawione. Także nie takie montowane w suficie. To będzie grało lepiej, ale nie naturalnie, dziwnie. Nawet po piwku bedzies delikatnie zmieszany.

Kup po prostu mały wzmacniacz jak Topping MX3 czy SMSL Q5 PRO i jakieś dwa fajne wydajne monitory. I już.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, S4Home napisał:

No właśnie o to chodzi.

to że mówi się o Sounbarze w wymiarze kina domowego to mit. Bujda i po prostu ściema.

Producenci już nie będę wymienił którzy z belki obiecują 9 kanałów i Atmos. Nic z tych rzeczy.

Jak chcesz kino to musisz mieć kino prawidłowo ustawione. Także nie takie montowane w suficie. To będzie grało lepiej, ale nie naturalnie, dziwnie. Nawet po piwku bedzies delikatnie zmieszany.

Kup po prostu mały wzmacniacz jak Topping MX3 czy SMSL Q5 PRO i jakieś dwa fajne wydajne monitory. I już.

 

Czyli iśc w stereo? proszę podaj jakiś przykład , a dlaczego takie małe i tanie wzmacniacze polecasz? bo z tego jak miałem iść w stereo to myślałem aby kupić 2x kef q950 (ewentualnie dokupic suba) i ampi stereo 2.1 kosztował by ok 4 tyś z tego co się orientuję ? nie warto takiego drogiego kupować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Marcin771 napisał:

a dlaczego takie małe i tanie wzmacniacze polecasz?

Pewnie dlatego, że nie podałeś swojego finalnego budżetu.

Generalnie w stereo też się dobrze filmy ogląda, ale ja jestem nastawiony na 95% muzyka / 5% filmy, więc trochę inaczej niż u Ciebie. Możesz kupić wzmacniacz, dwie kolumny podstawkowe plus jeszcze dokupić jakiś dobry sub i powinieneś być zadowolony. Do tego wystarczy Ci wzmacniacz stereo z wyjściem na suba, lub pre-out. Chyba, że koniecznie chcesz to rozbudowywać, wtedy koniecznie ampli.

Soundbar to takie urządzenie które czemuś niby ma służyć, ale ja nadal nie wiem czemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kacper.kaps napisał:

Pewnie dlatego, że nie podałeś swojego finalnego budżetu.

Generalnie w stereo też się dobrze filmy ogląda, ale ja jestem nastawiony na 95% muzyka / 5% filmy, więc trochę inaczej niż u Ciebie. Możesz kupić wzmacniacz, dwie kolumny podstawkowe plus jeszcze dokupić jakiś dobry sub i powinieneś być zadowolony. Do tego wystarczy Ci wzmacniacz stereo z wyjściem na suba, lub pre-out. Chyba, że koniecznie chcesz to rozbudowywać, wtedy koniecznie ampli.

Soundbar to takie urządzenie które czemuś niby ma służyć, ale ja nadal nie wiem czemu.

a powiedz mi , to jak bym robił 2 kolumny  + ampli , i chciałbym aby (serce) łączyło się z tv , aby sterować dźwiękiem z pilota tv, to w tedy mam kupić ampli 2.1? czy jakiś wzmacniacz który tak ładnie z tv się łączy? bo nie znam się na tym

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz oglądać praktycznie tylko filmy, to musisz mieć minimum 2.1. Kino bez suba to jak kuchnia bez piekarnika. Da się, ale placka nie upieczesz.

Idąc w stereo nie chce słuchać potem, że słabo dialogi słychać, czy coś. To jest według mnie główna wada braku centralnego głośnika.

Nawet nie wiemy jaki masz graniczny budżet, więc co tu doradzić ktoś ma.

Edytowano przez DudasDudek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 tyś max całość, nie znaczy ze tyle muszę wydać

27 minut temu, DudasDudek napisał:

Jeśli chcesz oglądać praktycznie tylko filmy, to musisz mieć minimum 2.1. Kino bez suba to jak kuchnia bez piekarnika. Da się, ale placka nie upieczesz.

Idąc w stereo nie chce słuchać potem, że słabo dialogi słychać, czy coś. To jest według mnie główna wada braku centralnego głośnika.

Nawet nie wiemy jaki masz graniczny budżet, więc co tu doradzić ktoś ma.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2021 o 12:03, DudasDudek napisał:

Idąc w stereo nie chce słuchać potem, że słabo dialogi słychać, czy coś. To jest według mnie główna wada braku centralnego głośnika.

Nic takiego nie mam. Wszystkie dialogi perfekcyjnie przy 2 dużych podlogowkach rozstawionych 3metry lecą "wprost" z TV. To kwestia dobrej stereofoni. Problem  z centralnym to gdzie go umieścić... Nad czy pod? 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...