Skocz do zawartości

Jaki DAC z PRE do zestawu?


Krzysztof Niemiec

Recommended Posts

Witam Wszystkich,

Mam zestaw w salonie ok. 40 m2: SotM sms-200 --> DAC z PRE --> CREEK EVOLUTION 100P --> OPERA SECONDA SE. DAC z koncowka spiety po XLR Purist Audio Design Genesis, przewody glosnikowe bi-wire Black Rhodium Samba (low), Mark Levinson Red Rose 336 (high). Kabel USB WW Starlight 2.0 kabel zasilajacy do kocowki TAGA TPC-TS, wpiety bezposrednio do gniazdka, reszta oprocz SotMa do listwy TAGA TP 1000. SotM zasilany z TOMANKA ULPS. 

Slucham wszystkiego poza metalem, ciezkim rockiem, glownie alternatywa, indie, instrumentalna, akustyczna, nowoczesny jazz, czasem elektronika, chill-out, filmowa, generalnie Roon z Tidalem.

W muzyce najbardziej szukam autentycznosci, barwy, detalicznosci, przestrzeni, emocji, pieknych wybrzmien, niekoniecznie super neutralnosci - nie interesuje mnie tylko czyste, purystryczne czy brytyjskie granie.

Aktualnie testuje najlepsze przetworniki z pre-ampem do max. 6000-7000 kPLN, wyposazone w wyjscia XLR, interesuja mnie tylko urzadzenia Roon Ready.

Przerzucilem SMSLe, MATRIXy, takze Nuprime (DAC 9SE), a teraz odlsuchuje GUSTARDy.

Poki co, najlepsze brzmienie otrzymalem z SMSL M400, ale plastikowe wykonanie tego urzadzenia pozostawia troche do zyczenia, z kolei obawa o jego trwalosc i niezbyt udany wyswietlacz tez przeszkadzaja w decyzji o jego wyborze. Swietna funcjonalnosc, latwosc obslugi i stabilnosc plus bardzo dobry dzwiek po Bluetooth z LDAC, ale ten plastik...

Niezly byl MATRIX i-min 3 PRO, ale niestabilny w lacznosci, a filtry cyfrowe Roona powodowaly wystepowanie zaklocen, wiec go odrzucilem, chociaz w porownaniu do SMSLi wykonanie i wyswietlacz byly pierwszorzedne.

SMSL M200 i M500 tez calkiem spoko, zwlaszcza M500, ale M200 bez dokodowania MQA i zbyt jasny w moim systemie, z kolei M500 brakowalo mu dynamiki i muzykalnosci wobec M400, raczej tylko do spokojnego, relaksujacego grania.

Nuprime 9SE byl dobry, "kolorowy" ale mniej szczegolowy i troche zbyt cieply (Opery sa juz cieple), poza tym bez Bluetooth.

Bluetooth nie jest bardzo wazny ale to salon i jednak wpiety tez jest TV po optyku

Dzisiaj przyszedl Gustard A22 i X-26 PRO, na warsztat wzialem najpierw A22, kawal kloca w porownaniu do filigranowych SMSL-i.

Wykonanie bardzo dobre, wreszcie metal, ale juz wyswietlacz przecietny.

Zamierzam go wygrzac przez kilka dni, ponad 100h i sprawdzic, chociaz juz slychac, ze gra przynajmniej na tym poziomie co M400.

Swietny bas i wypelnienie dolu, lekko ocieplona barwa (to lubie). Ale przy przejsciach pomiedzy nagraniami slychac jakies delikatne trzaski/przepiecia. 

Zobaczymy co dalej, licze ze co dwa AKM 4499 to nie jeden...., ciekaw jestem tez tego X-26 PRO, ale najpierw musze wyrobic sobie zdanie na temat A22.

OK, no i wreszcie pytanie do Forumowiczow - czy ktos moze mi cos podpowiedziec / polecic? Czy ktos sluchal ciekawych DAC-ow w przedziale do max. 8-10 000 PLN?

Mile widziane tez wszelkie podpowiedzi/sugestie dot. jakichkolwiek dalszych poprawek w moim systemie.

Mysle tez co jakis czas o wymianie kolumn np. na wyzszy model Oper - Grande Quinta SE, ale nie mam presji, wolalbym "wycisnac" wiecej z tego co jest roznymi dodatkami lub niewielkim kosztem, a nie pakowac sie w inwestycje, ktore daja niewiele (np. wczesniej myslalem o wymianie SotMa sms-200 na Ultre z dedykowanym zasilaczem SPS-500, ale po odsluchach stwierdzilem, ze wielkiej roznicy nie ma - nie w tym systemie, a cena prawie x4 wobec bazowego SotMa sms-200 z Tomankiem).

Streamera nie bede ruszal, to samo koncowki 100P - jest znakomita. Kable w zasadzie tez - jestem z nich bardzo zadowolony.

Nie bardzo chcialbym rozbudowywac system o DACa i osobnego PRE, wolalbym DACA z PRE, ale moze to jest kierunek?

Prosze o wszelkie sensowne opinie.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Tomasz S. napisał:

Może warto sprawdzić Nad C658 ? Funkcjonalnie wydaje się,że ma wszystko. RME też ma niezłą ofertę ale nie ma bluetooth.

Tego NADa testowalem, gra zbyt sucho, nie ma w tym emocji.

RME - nie odsluchiwalem, ale przegladalem specyfikacje, tam jest aplikacja starszego AKMa 4490 (mialem go w Primare i15 Prisma), nic specjalnego (w porownaniu do AK 4497 lub 4499), poza tym brak Bluetooth.

Jak pisalem Bluetooth nie jest b. wazny, ale przydatny, bo chociaz to tylko ja uzywam SotM (ktory gra tylko z Roonem), to zalezy mi na tym, aby inni domownicy mogli sobie czasem  szybko wlaczyc muzyke w salonie w przyzwoitej jakosci bez spedzania kilkunastu minut na ustawieniach sieganiu po mojego laptopa jako Roon Core'a.

A SMSL M400 po Bluetooth z LDAC gra naprawde dobrze.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mkk napisał:

Nie, nie mozna (BT/pudelko, itd.) Dla mnie dopiero Bt 5.0 lub z LDAC gra dobrze, inne bardziej plasko, znika bas, za duzo sybilantow, generalnie degradacja dzwieku.

Audio GD - troche sie naczytalem, ale nie mialem. Slyszalem, ze te DACi potrafia zagrac dobrze, ale podobno sa awaryjne i nie tanie (ponad 7 kPLN). I do tego znowu jakies nietypowe mini XLR-y na wyjsciu. Nie chce juz zmieniac tych kabli XLR, ktore mam - Purist Audio Design Genesis, bo sa fantastyczne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tomasz S. napisał:

Przewaliłeś sporo sprzętu, chyba już wiesz czego szukasz. Możemy strzelać w jakieś Mytec Brooklyn Dac+ , Ifi Audio Idsd Neo, Smsl SU-9, Soncoz itp itd ale nikt nie wie jak to u Ciebie zagra. Ja nie jestem zwolennikiem wydawania dużo na DAC. Gustard dopiero dzisiaj dotarł to daj mu chwilę czasu.

Ifi Audio iDSD Neo testowalem ale nie zrobilo na mnie wrazenia. SMSL SU-9 - dobre recenzje w necie i podobno wreszcie metalowa obudowa, ale niedostepny w Polsce a sprowadzanie w imporcie bez szansy na odlsuch mija sie dla mnie z celem. Tak, pocwiecze z tymi Gustardami, A22 gral prawie cala dobe, rowniez cicho cala noc, grzeje sie strasznie. Ale wstepnie wydaje mi sie, ze jednak SMSL M400 wcale nie jest gorszy, a o 30% tanszy, mniejszy i bardziej poreczny, mimo ze gorzej wykonany. Zauwazylem tez ze sam DAC bez PRE gra z mniejsza dynamika (np. M500), niz te z PRE. Nuprime DAC 9SE ial b. dobry PRE, ale AK 4493 byl wyraznie slabszy niz topowe 4499 i ...97.

Czy ktos ma doswiadczenia z Bursonem Composer 3X Performance? Ciezko go wypozyczyc u nas nawet za kaucja, poza tym ma wejscie na USB C, wiec znowu problem kabelkowy, obawiam sie o dostepnosc dobrego kabla USB Audio A-C lub przejsciowke z USB B na C- nie znalazlem takiej (z A na C sa dostepne). Pytanie tez czy taka przejsciowka nie spowoduje degradacji sygnalu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mkk napisał:

A co Ci podlinkowałem jak nie BT 5.0 z LDAC/APTX i wyjściem coax do DACA ? :D

R-28 przeciez kosztuje 4900 , zawsze można wypożyczyć ( q21 czy 4hifi ) , xlr ma normalne 

Moze sprawdze tego R28, ale osobnego dongla na sam Bluetooth plus kabelek coax nie bede instalowal. Im dluzej szperam tym bardziej utwierdzam sie w tym, ze w zsadzie M400 ma wszystko co potrzeba tylko kiepski wyglad i wykonanie, ale dlatego tez cena jest znosna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...