Skocz do zawartości

Kolumny idealne w przystępnej cenie?


Szymek3392

Recommended Posts

Witam, 

Założyłem ten temat ponieważ znalazłem na tutejszym forum kilka wątków związanych z kolumnami, które posiadałem i posiadam. Sprzętem audio interesuję się od kilku lat jednakże dopiero niedawno tak bardziej na poważnie zacząłem szukać swojego dźwięku. Do tej pory zakładałem kilka wątków na sąsiednim forum, a tutaj to mój pierwszy. Obecna konfiguracja to NAD c356bee jako końcówka mocy, dac smsl 10th mkII oraz Pylon Diamond 28 i do niedawna Elac carina 247.4. Obie pary kolumn mają w sobie coś co mi się w nich bardzo podoba, jednakże żadna z nie jest idealna. Problem w tym, że szukam jednej pary kolumn, które będą posiadały to co najlepsze w D28 i 247.4. W Diamondach bardzo podoba mi się otwartość dźwięku, scena muzyczna, barwa średnicy, naturalność i lekkość dźwięku. W 247.4 natomiast urzeka mnie dociążenie, genialny, świetnie kontrolowany bas (lepszego nigdy nie słyszałem) oraz delikatność wysokich tonów, które są wolne od jakichkolwiek sybilantów. Wcześniej posiadałem nastęujące kolumny: Tannoy m2, Magnat 673, Tannoy 7.4, Polk Audio s50e, Chario Syntar 200T, Tannoy Xt6F. W całej swojej, zawiłej drodze poszukiwań przyszło mi odsłuchać następujące kolumny: Pylon Pearl 27, Melodika Bl40, Dali Oberon 7, Polk S55e, Focal Chora 826, B&W 603 s2, Elac 6.2, Kef q750, STX  fx300, PSB x2t, Mission qx5/qx5. Spośród tych wszystkich najbardziej spodobały mi się równocześnie Diamondy 28 oraz Elac 247.4. Zakupiłem więc nowe D28 i po jakimś czasie udało mi się kupić używane Cariny (które już odsprzedałem). Zakładam, że znajdują się tutaj osoby, które słuchały tych dwóch modeli i potrafią wywnioskować o jaki dźwięk mi chodzi. Czy uda mi się kupić w cenie około 6000 zł moje wymarzone kolumny? :) Mogą być używane.

PS Wiem,  że wzmacniacz NAD 356 nie jest jakiś super ale póki co nie zamierzam go zmieniać bo podoba mi się jego brzmienie w konfiguracji z smsl. Pozdrawiam! 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znajdziesz.

Bo Twój opis jest trafny i jak najbardziej zgadza sie z moimi odczuciami. Ale właśnie mówimy o dwóch różnych kolumnach.

Żebyśmy sobie to wyjaśnili. To nic złego że podobają Ci się dwa odmienne brzmienia. Każdy tak ma.

Ale moim zdaniem nie znajdziesz w cenie 6k nawet wśród kolumn używanych produktów które łącza zalety Diamond 28 i ELAC Carina.

Możesz odsłuchać i sprawdzić Studio 16 HZ Minas Anor, Magnat Quantum 1009s oraz jeśli znajdziesz używane kolumny Audio Physic czy Tannoy ale linia Precision 6.4

Inna sprawa to pytanie czy 356 BEE jest odpowiedni do D28 albo Cariny..... zdajesz sobie z tego sprawę?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Niestety ale będzie ciężko znaleźć połączenie jednych i drugich. Możesz posłuchać Audio Physic Classic 8, które zapewnią Ci przestrzeń, głębię oraz delikatną ale szczegółową górę. Bas jest zdecydowanie lepiej kontrolowany niż w D28. Alternatywą godną posłuchania byłyby Jean Marie Reynaud Euterpe Jubile ale tutaj mocno szybujemy z ceną... Skupiłbym się na AP Classic 8 i przy okazji posłuchałbym ich z innym wzmacniaczem takim jak Vincent SV227mk jeśli lubisz muzykalność lub Atoll In200/300. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Szymek3392 napisał:

Czy uda mi się kupić w cenie około 6000 zł moje wymarzone kolumny?

Moim zdaniem jeśli chodzi o nowe, to nie ma szans. Już 1,5 roku szukam następców Diamondów 25 i nawet w budżecie znacznie wyższym od 6000 zł jest ciężko. Można bez problemu znaleźć coś grającego inaczej, a nawet w kilku aspektach lepiej, ale kolumny, która pokonywałaby Diamondy we wszystkim, i to na tyle wyraźnie, żeby opłacało się sięgnąć do portfela, to jeszcze nie znalazłem. 

Z używek na pewno tak, ale tu problemem jest niemożność odsłuchania i wycelowania w swój gust. Trzeba ryzykować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Szymek3392 napisał:

Witam, 

Założyłem ten temat ponieważ znalazłem na tutejszym forum kilka wątków związanych z kolumnami, które posiadałem i posiadam. Sprzętem audio interesuję się od kilku lat jednakże dopiero niedawno tak bardziej na poważnie zacząłem szukać swojego dźwięku. Do tej pory zakładałem kilka wątków na sąsiednim forum, a tutaj to mój pierwszy. Obecna konfiguracja to NAD c356bee jako końcówka mocy, dac smsl 10th mkII oraz Pylon Diamond 28 i do niedawna Elac carina 247.4. Obie pary kolumn mają w sobie coś co mi się w nich bardzo podoba, jednakże żadna z nie jest idealna. Problem w tym, że szukam jednej pary kolumn, które będą posiadały to co najlepsze w D28 i 247.4. W Diamondach bardzo podoba mi się otwartość dźwięku, scena muzyczna, barwa średnicy, naturalność i lekkość dźwięku. W 247.4 natomiast urzeka mnie dociążenie, genialny, świetnie kontrolowany bas (lepszego nigdy nie słyszałem) oraz delikatność wysokich tonów, które są wolne od jakichkolwiek sybilantów. Wcześniej posiadałem nastęujące kolumny: Tannoy m2, Magnat 673, Tannoy 7.4, Polk Audio s50e, Chario Syntar 200T, Tannoy Xt6F. W całej swojej, zawiłej drodze poszukiwań przyszło mi odsłuchać następujące kolumny: Pylon Pearl 27, Melodika Bl40, Dali Oberon 7, Polk S55e, Focal Chora 826, B&W 603 s2, Elac 6.2, Kef q750, STX  fx300, PSB x2t, Mission qx5/qx5. Spośród tych wszystkich najbardziej spodobały mi się równocześnie Diamondy 28 oraz Elac 247.4. Zakupiłem więc nowe D28 i po jakimś czasie udało mi się kupić używane Cariny (które już odsprzedałem). Zakładam, że znajdują się tutaj osoby, które słuchały tych dwóch modeli i potrafią wywnioskować o jaki dźwięk mi chodzi. Czy uda mi się kupić w cenie około 6000 zł moje wymarzone kolumny? :) Mogą być używane.

PS Wiem,  że wzmacniacz NAD 356 nie jest jakiś super ale póki co nie zamierzam go zmieniać bo podoba mi się jego brzmienie w konfiguracji z smsl. Pozdrawiam! 

 

A posłuchaj dali opticon 6 mk2 są w dobrej cenie i grają bardzo dobrze tez słuchałem elac a miałem diamond 30 wybrałem opticony co prawda 8 mk2 ale tez słuchałem 6 to nowe wydanie opticona jest serio ok pomimo wielu sceptyków uważam ze grają laczac bas z daimindow jednak góra średnie scena itp jest bez porównania na plus elac gra podobnie ale dla mnie nie miały tego „czegoś” cenowo tez bardzo dobrze tylko warunek mk2 żadne pierwsze wydanie

Edytowano przez Arekszcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o mniejsze podłogówki lub duże monitory. Słucham z odległości 2 metrów i Diamondy 28 są trochę za duże gabarytowo. cale pomieszczenie salon + kuchnia ma 36 mkw. Miejsce odsłuchu to około 3,5x3,5m z jedna ściana otwarta na resztę pomieszczenia. Elac’e bardzo dobrze gabarytami wpasowały się w to miejsce i basik był bardzo dobry, można powiedzieć pełnopasmowy (najlepszy spośród wszystkich kolumn jakie były ustawione w tym miejscu) Nie dudnił i potrafił zejść nisko :) to chyba tez kwestia konstrukcji z dwoma otworami br. Jeden na dolnej, drugi na tylnej ściance. A co myślicie o kolumnach Chario Delphinus? Słuchaliście ich może? To całkiem spore monitory z BR skierowanym w dół. 

Edytowano przez Szymek3392
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad 356 jest super, zwłaszcza w swojej cenie. Tylko potrzebuje odpowiedniego kompana. Obecnie testuje różne źródła i zasilanie tych źródeł do właśnie tego Nada. To jak on potrafi detalicznie i z klasą zagrać, aż mnie zdziwiło. A przecież jeśli chodzi o detale to podobno jest po drugiej stronie muru ;) Zmiana źródła może poczynić cuda (oczywiście nie zawsze, ale nie raz się o tym przekonałem).

Mówiąc o kolumnach, to zawsze możesz się bawić używkami, kupować i odsprzedawać jak nie siądą, i tak w kółko. Aż w końcu może znajdzie się coś, co zostanie na dłużej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dominik Poślednik napisał:

USHER V 602

Poniżej kilka informacji

https://www.audiofast.pl/pl/usher/v-602

 

 

Interesują mnie te kolumny od dłuższego czasu :) może rzeczywiście muszę ich spróbować. @DudasDudek zgadzam się co do NADa. Ten wzmacniacz gra naprawdę dobrze. Dac smsl 10th mkII został jego kompanem po wcześniejszym testowaniu Topping E30 oraz D30. Nie jest może aż tak bardzo przejrzysty jak E30 ale gra przyjemniej, bardziej dociazonym dźwiękiem oraz z ładna przestrzenią. E30 był zbyt suchy i techniczny w mojej subiektywnej ocenie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dominik Poślednikzastanawiam się tylko czy nie będą za duże gabarytami tak jak D28 ;) d28 potrzebują dosyć sporo przestrzeni wokół siebie. Widzę, że Ushery maja otwór z przodu wiec może lepiej by się akustycznie wpasowały. To bass reflex czy linia transmisyjna? Nie ukrywam, ze chciałbym wypróbować jak sprawdza się u mnie większe monitory. Sam nie wiem... a może wypróbować D25 zamiast D28? @Kraft jak oceniasz, czy D25 maja szansę zagrać dobrze rozstawione w trojkącie o bokach 2m? Jak daleko powinny stać od tylnej ściany aby bas był optymalny? Załączam zgrubny rysunek pokoju. Łącznie jest 36 mkw, kąt do słuchania to około 10 mkw. 

81090EA7-000E-4F8D-AC70-F5D0954FD03E.jpeg

Edytowano przez Szymek3392
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szymek3392 napisał:

@Dominik Poślednikzastanawiam się tylko czy nie będą za duże gabarytami tak jak D28 ;) d28 potrzebują dosyć sporo przestrzeni wokół siebie. Widzę, że Ushery maja otwór z przodu wiec może lepiej by się akustycznie wpasowały. To bass reflex czy linia transmisyjna? Nie ukrywam, ze chciałbym wypróbować jak sprawdza się u mnie większe monitory. Sam nie wiem... a może wypróbować D25 zamiast D28?

Tak bass reflex jest z przodu. Z rysunku wynika, że Usher V 602 może być za duży na to pomieszczenie.  Pomiędzy kolumnami/monitorami a miejscem odsłuchu (narożnik) zostaje przestrzeń poniżej 2m. Lepszym rozwiązaniem będą monitory USHER V 601. Są stosunkowo duże gabarytowo i ciężkie. Info poniżej.

https://www.audiofast.pl/pl/usher/v-601

 

Edytowano przez Dominik Poślednik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szymek3392 napisał:

 @Kraft jak oceniasz, czy D25 maja szansę zagrać dobrze rozstawione w trojkącie o bokach 2m? Jak daleko powinny stać od tylnej ściany aby bas był optymalny? 

W trójkącie 2 m, jak najbardziej. Chyba, że siedzisz wysoko. Za to u mnie trzeba je sporo odsunąć od tylnej ściany (ponad 1m licząc do przedniej ścianki). Wtedy bas jest wyśmienity. Odsunięte "jedynie" na 85 cm zaczynają dudnić i przymulać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz @Kraft U mnie przy rozstawieniu w trójkąt  2m, odległość przedniej ścianki kolumny od tylnej ściany wynosi około 70 cm :/ z wysokością to nie problem ponieważ mogę podłożyć płyty granitowe o wysokości 6 cm jak okaże się, ze tweeter za nisko. W D28 tweeter mam nieco powyżej uszu (ucho na wysokości około 95 cm). W D28 basu jest za dużo w częstotliwości od 60 do około 150Hz a za mało poniżej 50 Hz. Ogólnie dominuje nad reszta pasma ze względu na ustawienie. Robiłem pomiar w miejscu odsłuchu. Po wygładzeniu i podciągnięciu niższych czestotliwosci w apo equalizer jest trochę lepiej ;) Cariny zagrały świetnym basem bez żadnych korekcji.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

@S4Home pisałeś w jednej z propozycji o Quantum 1009s. A co sądzisz o Signature 1105? Jak mają się do D28? Jakim dzwiekiem grają i czy uda się w nich połączyć zalety Diamond 28 i Cariny? Kiedyś miałem tanie quantum 673 i bardzo miło je wspominam. To kolumny, które grały u mnie najdłużej ze wszystkich dotychczasowych. Czy 1105 są zimne i analityczna czy raczej ocieplone? Jak u nich z basem? Nie jest zbytnio napompowany? Doszedłem do wniosku, ze Diamondy dają go za dużo w moim ustawieniu. Pamietam, ze quantum 673 pomimo niewielkich rozmiarów, miały mocny bas i ogólnie były efektywne. Grały jednak trochę skrajami pasma i były raczej jasne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...